Autor Wątek: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała  (Przeczytany 12110 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Październik 2017, 14:19:47 »
Czy słowo cultivar nie ma polskiego odpowiednika?
Szczep?

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Październik 2017, 14:21:59 »
fakt faktem nie udało mi sie z niej zrobić smacznego ekspresso... może to mój młyn nie jest gotów na tą twarda kawę o małych ziarnach albo jeszcze muszę poćwiczyć i doszlifowac swoje umiejętności... da jej jeszcze szansę popołudniu... dodam że inne kawki wychodzą przepięknie i smacznie...


Nie każdemu musi odpowiadać espresso z mytej Etiopii: zwłaszcza jasno palonej. W roku 2016 Charlotte Malaval użyła na Mistrzostwach Francji Etiopii mytej Bokasso. Ja nie paliłabybym Etiopii tak ciemno, żeby głównym wyczuwalnym aromatem była czekolada. Wiele z tych małych zirenek może być bardzo twardych. Nie wyklucza to faktu, że mogą one być aromatyczne i smaczne. Czy próbowałeś może zrobić cupping?
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2017, 15:11:05 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Październik 2017, 14:23:13 »
Pierwszy crak każda kawa raczej musi "zaliczyć" :-)

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Październik 2017, 15:15:34 »



Czy próbowałeś może zrobić cupping?

nie próbowałem na dodatek nigdy nie robiłem ale poczytam i spróbuję zrobić... dam znać...


Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #34 dnia: 27 Październik 2017, 19:47:14 »
Poprosiłem kolegę o podesłanie próbki tej kawy. Dostałem 130g. Mogę się podzielić jak ktoś będzie chciał spróbować. To jasno palona Etiopia do przelewu. Ziarna moim zdaniem peaberry.
 Ustawiłem na 25 klik w IH twarde jak typowa Etiopia. Zmieliłem bez większego problemu. Już zmielona hm pachnie piękną mirabelkową słodyczą.

Sposób parzenia
17g
25 klik IH
V60-02
95 stopni
Metoda Scotta. Czas parzenia wyszło 3 min.

Wyszło pyszne owocowe z wyrazie odczuwalna słodka nuta mirabelek. Powiem, ze pierwszy raz piłem kawę z taka wyraźna nuta tych śliwek.

To pokazuje jak bardzo mamy różne odczucia smakowe. Nie mam ekspresu ale będę miał za chwile rok espresso to spróbuje zrobić  espresso i zobaczę co wyjdzie.

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Październik 2017, 20:32:52 »
Wydaje mi się, że kolega próbował robić espresso z tej etiopii. Ty @Mader wziąłeś ziarna do przelewu i to chyba jedyna słuszna opcja na tak jasne palenie...

Offline Gregorio Mężczyzna

    • Palarnia kawy Gregorio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 410
    • Palarnia kawy Gregorio
  • Ekspres: La Pavoni Cellini, Melita
  • Młynek: Macap
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Październik 2017, 20:42:30 »
Etiopie jasno palone będą miały różne kolory, a z takich jasno palonych kaw można również zrobić pyszne espresso - warto spróbować.
Sklep, Palarnia Kawy Gregorio... www.kawagregorio.pl

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Październik 2017, 21:16:53 »
Wiem, wiem nie raz już to słyszałem, mój język jednak za każdym razem mówi mi coś innego :)

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Październik 2017, 22:24:39 »
No ja też potwierdzę że espresso dla mojego podniebienia było nie akceptowalne z tych ziarenek może faktycznie przelew dla tej kawy to jedyna dobra opcja - niestety nie próbowałem.

Wiem napewno że musze  w młyn zainwestować bo te ziarna były za twarde

Na to wygląda ze do pewnych smaków trzeba dojrzeć jak to whisky hehe...

jak ktoś chce jeszcze tej kawy skosztować to chętnie wyślę  bo szkoda aby się zmarnował póki jest świeża.

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Marzec 2020, 20:05:06 »
Cześć, jak pisałem w swoim wątku, po dłuższej nieobecności na forum staram się przedstawiać swoje stanowisko wszędzie, gdzie wywołano mnie (lub moją palarnię) do tablicy. Tym samym przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale dla internetu szukającego etiopskich ziaren ten wątek to wciąż aktualne źródło informacji.

Czytając od początku lekturę tego wątku widać, kto zajmuje się paleniem czy kawą generalnie, a kto... Komentowaniem. Tyle zgryźliwości, przepraszam, więcej nie będę.

Po kolei zatem.
Te ziarna to etiopski Heirloom. Nie napiszę, jaka była to wówczas plantacja, ale jak napisał Antonio, Yirgacheffe to szerokie pojęcie, nie wiem jaką konkretnie wówczas Titton miał w swoim młynku.
Obróbka myta z całą pewnością, palenie widać na zdjęciach.

Czy te ziarna są twarde? TAK, nawet BARDZO TWARDE. Małe, twarde, ciężkie i gęste.
W ubiegłym roku wycofałem w ogóle z oferty możliwość jasnego palenia tych ziaren - tylko na specjalne życzenie i tylko dla świadomych Klientów, bowiem mieliśmy kilka przypadków że młynki w budżetowych automatach stanęły, traktując je jak ciało obce / kamień. Jeśli więc ktokolwiek ma słaby młynek, od razu odradzam - nie kupuj.

Czy ta kawa - w naszym domyślnym profilu palenia - nadaje się do espresso? Nie. Absolutnie i nigdy jej do espresso nie polecę nikomu, chyba że mocniej paloną i świadomemu Klientowi, ale espresso zniszczy jej charakter. To jest ziarno typowo do przelewu, gorącego i dobrze załadowanego przelewu.

Na Yirgacheffe mam swój sposób, o którym podręcznikowi roasterzy powiedzieliby, że dziwny i nieprawidłowy. Dlatego - jak napisał Mader - jest tak mirabelkowa. Owocowa, nietypowa, delikatnie kwasowa - bardzo orzeźwiająca. Ale ten profil do espresso pasuje jak pięść do twarzy.

Wątpię, żeby ten profil w jakiś sposób powodował, że ziarna te są bardziej twarde od innych Yirgacheffe. One po prostu takie są, kruche stają się dopiero w ciemniejszych paleniach.
Co do różnicy kolorystycznej w wypalonych ziarnach - przedmówcy powiedzieli chyba wszystko. Kto kiedykolwiek prażył cokolwiek z Yirgacheffe, wie jak niewdzięczne są to ziarna do jaśniejszych wypałów w sensie badania kolorymetrem. Ja już dawno przestałem.
A wypalam Yirgacheffe od dobrych 6-7 lat.

Reasumując - Titton przykro mi, że te ziarna nie spełniły Twoich oczekiwań, warto w takich sytuacjach kontaktować się z "winowajcą".
Ale z drugiej strony cieszę się, że ta sprawa trafiła na forum - jak dotąd ponad 3000 potencjalnych nabywców tych ziaren dowiedziała się, że są twarde. Mam więc o ponad 3000 mniej potencjalnych sytuacji tego typu  :ok:

Z ciepłymi pozdrowieniami!
Michał

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Marzec 2020, 21:18:52 »


espresso dla mojego podniebienia było nie akceptowalne z tych ziarenek (...) Na to wygląda ze do pewnych smaków trzeba dojrzeć jak to whisky hehe

Tak, masz rację - smak nie jest dany raz na zawsze, nowych smaków można się uczyć a espresso z jasno palonych afrykańskich singli jest dość... trudne w odbiorze. Ja lubię, moja żona niekoniecznie.

Czy te ziarna są twarde? TAK, nawet BARDZO TWARDE. Małe, twarde, ciężkie i gęste.
Właśnie dziś kręciłem ręcznym młynkiem inną Etiopię Yirgacheffe (Aricha jasno palona w Kołobrzegu) pod espresso. Nie powiem, ciężko było.
młynki w budżetowych automatach stanęły
Toż to profanacja takie ziarno w automat sypać!
Czy ta kawa - w naszym domyślnym profilu palenia - nadaje się do espresso? Nie. Absolutnie i nigdy jej do espresso nie polecę nikomu (...) Owocowa, nietypowa, delikatnie kwasowa - bardzo orzeźwiająca. Ale ten profil do espresso pasuje jak pięść do twarzy.

Nie znam jej w Waszym profilu, niejednokrotnie słyszałem że podobne kawy nie nadają się do espresso - otóż nadają się, choć efekt będzie baaaardzo odległy od espresso italiano i nie każdemu posmakuje.

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Marzec 2020, 21:30:40 »
otóż nadają się, choć efekt będzie baaaardzo odległy od espresso italiano i nie każdemu posmakuje

Tak właśnie można podsumować wszystkie stereotypy "nadaje się" / "nie nadaje się".
Mam Klienta (forumowicza, zmotywował mnie do powrotu na forum), który regularnie kupuje kilka kg/mc tej kawy do kolby. Od wielu miesięcy, innej nie pije.
Mi z kolei to ziarno z kolby wiele przypomina, ale nie kawę.

czytaj wszystko, sprawdzaj wszystko, wyciągaj wnioski, a na koniec je podważaj
Idealnie tutaj pasuje - made my day.

Offline Bartas35

    • fonte.com.pl
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: aeropress , drip , gaggia
  • Młynek: comandante
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Wrzesień 2021, 12:59:27 »
Witam serdecznie wszystkich. Mam do zaoferowania ....


Proszę najpierw przedstawić się w odpowiednim wątku i skontaktować się z administracją w sprawie założenia konta komercyjnego.
 
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2021, 13:24:16 wysłana przez ranGo »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi