Autor Wątek: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?  (Przeczytany 8260 razy)

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« dnia: 17 Sierpień 2017, 16:19:25 »
witajcie!

Jestem na forum nowa, starałam się znaleźć podobny wątek, ale nie znalazłam. Jeśli jest to przepraszam i proszę o usunięcie.

W czym rzecz, otóż od jakiegoś czasu mielę kawę sama w domu, używam do tego młynka żarnowego DeLonghi K89. Ostatnio kupiłam kawę zieloną i chcąc ją zmielić, wrzuciłam ją do ów zmielacza, dziwne dzwięki się pojawiły, przerwałam mielenie,a to, co wyszło w pojemniku, bardziej przypominało rozwalone na kawałki łupiny.

Dopiero po fakcie (Polka biedna po szkodzie  ::)) doszukłam się informacji, że ziarna zielone są zbyt twarde do zwykłego mielenia i młynek może szlag trafić.

No i czy trafił, pewna nie jestem, ale coś na pewno jest z nim nie tak.

Kawa teraz jest mielona nierówno, część jest zmielona drobno, część grubo, mam wrażenie,że regulacja jakby poszła.
Wyjęłam żarno, wszystko wykręciłam no  i nie wiem, zastanawiam się, czy w przypadku żarna jest możliwe uszkodzenie takie, którego nie da się naprawić, czy może została uszkodzona jego 'dolna' część - na wyjmowanej części nie widzę,żeby było coś uszkodzone. Ktoś miał podobny problem?

Zastanawiam się, czy to też nie kwestia kawy, którą mielę -jest palona na -ponoć - pełni miejski styl, ale na moje oko ziarna są bardzo jasne, niektóre wręcz zielonkowe. Dla porównania dałam kawę ciemną i było nieco lepiej, ale dalej nie do końca równo.

Młynek nie ma jeszcze roku, szkoda by mi go było ,a nie wyobrażam sobie powrotu do kawy mielonej.

Ktoś coś? Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi i sugestie!

pozdrawiam serdecznie!
Iwona

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sierpień 2017, 17:07:13 »
Jeśli to full city roast, to ziarna zielonkawe być nie powinny, to jest ciemne palenie - popatrz na ten obrazek:



A to, że młynek nie mieli równo... No cóż, taka jego konstrukcja i jakość wykonania.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpień 2017, 17:50:15 »
Zrób jak najwięcej zdjęć pokazujących wnętrze młynka i to co jesteś w stanie wyjąć. Bez tego trudno będzie Ci pomóc.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sierpień 2017, 19:28:28 »
Kiedyś mieliłem zieloną kawę w młynku ręcznym z napędem z wkrętarki aku. Efektem tego był stan taki, że młynek został wprawiony w ruch obrotowy.  :lol2:
Cenne doświadczenie z tego wyszło, ;) plus darmowy test wytrzymałości nadgarstka. :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sierpień 2017, 20:25:41 »
Dzięki piękne!
Ja stwierdziłam, że tą zieloną uprażę sama, a następną kupię zmieloną, nadgarstka wolę nie sprawdzać :P
Jutro zrobię zdjęcia przy dobrym świetle, żeby lepiej było wsio widać.

Wydaje mi się, że gdzieś tam coś może być uszkodzone i przez to część kawy tam wpada, a część się mieli normalnie - przy ustawieniu na fine, część jest bardzo drobno zmielona, a część to grube grudki.

Orientujecie się, czy jest opcja naprawy młynka, gdzie jedno żarno jest stacjonarne, czy jest to w ogóle możliwe?

Ziaren też zrobię zdjęcie, bo na moje oko wypalona jest słabo, ale może źle oceniam. Istotne to o tyle,że jeśli palona jest nieodstatecznie, będzie trzeba zmienić palarnię.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpień 2017, 21:51:33 »
Zielone ziarno jest bardzo twarde, ale zupełnie nie jest kruche, jest wręcz gumowe. Ciężko je zmielić, ale to już wiesz.

Z żarnami pewnie nic się nie stało, są stalowe. Niestety osadzone są w plastikowych uchwytach, jeśli one uległy uszkodzeniu, to właśnie taki może być efekt, że kawa jest mielona nierówno.

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Sierpień 2017, 09:30:47 »
Generalnie to żałuję, że na forum nie trafiłam wcześniej, wczoraj nieco poczytałam i już wiem, że wybór delonghi nie był najlepszy. Ciekawi mnie tylko skąd te wszystkie dobre opinie w necie  ???

Zrobiłam zdjęcia, tak samo kawy - mam dwa różne rodzaje, jedna wydaje mi się być ok, ale co do pierwszej mam mieszane uczucia - co Wy myślicie?

Na młynek mam jeszcze gwarancję, więc zobaczę, co powiedzą w serwisie, a w międzyczasie zabieram się do obserwacji pchliego targu.

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Sierpień 2017, 09:32:07 »
i jeszcze zdjęcia żarna (bez rozkręcania)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Sierpień 2017, 17:17:46 »
Dobre opinie są od ludzi, którzy nie mają takiej wiedzy o kawie jak my... Co więcej od młynka wymagać poza tym, że ma mielić i estetycznie wyglądać? Innych wymagań nie mają, bo nawet nie zauważą różnic w jakości przemiału...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Sierpień 2017, 18:25:04 »
Z młynkiem, ciężka sprawa. Tanie agd ma to do siebie że koszt części, transportu, usługi to już będzie blisko kosztu nowego. Jak na gwarancji, to reklamuj, pewnie nie napisali żeby zielonej nie mielić:)
A skąd taki pomysł, zielona kawa smakuje podle.
I zmień palarnię:)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sierpień 2017, 18:32:07 »
I zmień palarnię:)
To zrób przede wszystkim.
Jeśli możesz to załącz młynek bez włożonych bebechów. Niech będzie widoczne żarno, które się kręci. Jak się będzie zatrzymywać, zaobserwuj czy nie jest wykrzywione. Bo to może być przyczyną nierównego przemiału. Może coś się ułamało w mocowaniu a może tylko coś wyskoczyło. Tylko uważaj na palce. Żarna niewielkie a manicure mogą zrobić do kości.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2017, 18:35:39 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Bogusław

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Careza; Jura E6;Bialetti Musa
  • Młynek: Sage by Heston Blumenthal the Smart Grinder Pro
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2017, 19:29:39 »
Zmiana palarni to podstawa, jeszcze takiego ziarna nie widziałem. Jeśli chodzi o młynek ( miałem kiedyś taki, na szczęście krótko ) to z tego co pamiętam to przy wkładania górnego żarna lubił się krzywo włożyć . Spróbuj zrobić tak : pokrętło od grubości mielenia ustaw całkowicie w prawo ( najgrubszy przemiał ) ,włóż równo żarno i wkręcaj w lewo aż do oporu .Pokrętło przemiału powinno być wtedy na samym dole ( najdrobniejszy przemiał ) - z tego co pamiętam to żarno je przekręca .Może pomoże .

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Sierpień 2017, 16:37:25 »
jeszcze takiego ziarna nie widziałem
Wyglądają jak każde z innego sortu. Tak jakby tę kawę zamiatano z wagonów :(

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Sierpień 2017, 20:52:56 »
Dziękuję za pomoc, wszystkie rady i sugestie! Jesteście nieocenieni!

Wypróbuję wszystkie wskazówki z żarnem i jak to nic nie da, to gwarancja.

Z tą kawą to kiepsko, wydawało mi się, że dziwnie wygląda, niektóre gatunki smakowały dziwnie, bardzo nie fajnie ,ale wtedy myślałam, że to kwestia mojego smaku, gustu. Czyli jednak kicha. Może to nie miejsce w forum na to, ale w takim razie przestrzegam przed śląską palarnią kawy w katowicach (cafe amor) :NO:

a o zielonej kawie naczytałam się jakichś pierdół, że zdrowa itp itd., i chciałam się przekonać jak to smakuje na własnym języku ;)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: DeLonghi K89 a zielona kawa -uszkodzenie?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Sierpień 2017, 21:08:26 »
Jeszcze raz patrzyłem na te Twoje zdjęcia. Wydaje się, że tam są kawy pomieszane zielone, palone bardzo mocno (prawie czarne) i o różnym stopniu spalenia.
Tutaj masz zdjęcie jak wygląda kawa zielona. Jest po prostu ... zielona. A na Twoim zdjęciu ziarna są też czarne błyszczące (bardzo mocne spalenie, że olejki wyszły na wierzch). 
Prawdopodobnie wmówiono Ci, że to jest taka mieszanka kawy palonej z zieloną, aby ją wzbogacić. Inne wytłumaczenia nie widzę. No chyba, że to problem Twojego aparatu.
Zresztą same ziarna są okropne, połamane itp. Boże kto takie coś oferuje do sprzedaży ?
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2017, 21:14:17 wysłana przez hlary »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi