Autor Wątek: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?  (Przeczytany 19655 razy)

Offline mani

  • Wiadomości: 3
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« dnia: 11 Sierpień 2017, 11:15:18 »
Witajcie. Stałem się posiadaczem Wilfa Svart CGWS-130B i zastanawia mnie, czy pracujące żarno ma prawo mieć taki luz jak na filmiku. Wg mnie zmniejsza to szczelinę między żarnami i może mieć wpływ na przemiał. Jak jest u Was?

drive.google.com/open?id=0B-a32_-lPl6ERnY3OXZHUzRGQjg

« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 11:49:22 wysłana przez DrUsagi »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2017, 17:27:03 »
Jest to luz osiowy w pionie. Czy ma wpływ na przemiał, i tak i nie. Sprawdzisz zachowanie żarna  przez odczyt głębokościomierza z żarnem bez kawy czyli z czystym młynkiem i porównaj go z żarnem z zmieloną kawą do wysokości żarna.  Jak dwie odczytane wartości są różne to znaczy, że ten luz ma wpływ na przemiał. UWAGA. Wtyczka wyjęta z gniazdka.


« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 17:30:09 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mani

  • Wiadomości: 3
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień 2017, 13:25:39 »
Jest dokładnie tak jak piszesz. Po wysunięciu żarna obrotowego (w górę) zmniejsza się szczelina między nim, a stałym żarnem. Sklep, gdzie kupiłem twierdzi, że wszystko jest ok, a mnie interesuje czy inni użytkownicy Wilfy mogli by to sprawdzić u siebie. Być może jest to tak zaprojektowane, ale ponieważ ma wpływ na rozrzut przemiału to rodzi się właśnie moje pytanie, czy inni też tak mają?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sierpień 2017, 13:39:44 »
To nowa Wilfa i mało kto ją ma. W starszej wersji raczej pionowego luzu nie ma, ale teraz nie mam jak sprawdzić. Tylko czy to ma wpływ na przemiał? Ziarenka pomiędzy powinny zapobiegać ponoszeniu się dolnego żarna podczas pracy. Co innego gdyby sprężynowało do góry.

Offline mani

  • Wiadomości: 3
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sierpień 2017, 14:02:30 »
To, że żarno się podnosi zauważyłem podczas mielenia porcji kawy. Ruchome zarno podskakuje.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2017, 14:35:06 »
Jesteś pewny, że podskakuje czy tylko tak wygląda? Fajnie by było, gdybyś to jakoś sprawdził, bo może to tylko takie wrażenie przy mieleniu... Nawet jeśli żarno się podnosi na wyłączonym młynku.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sierpień 2017, 15:15:21 »
To, że żarno się podnosi zauważyłem podczas mielenia porcji kawy. Ruchome zarno podskakuje.

Masa wirnika i stabilizacja z obrotu jest zbyt mała. Tego się obawiałem.

Ziarenka pomiędzy powinny zapobiegać ponoszeniu się dolnego żarna podczas pracy.

Teoretycznie tak. Działa to jednak odwrotnie gdyż kawa jest wciskana od góry ku dołowi. Co powoduje podnoszenie dolnego żarna.
Im grubszy będzie nastawiony przemiał, tym łatwiej będzie zauważyć ruch żarna na oko.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sierpień 2017, 15:37:55 »
Yyy, dlaczego wciskanie ziaren od góry powoduje podnoszenie dolnego żarna do góry?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6192
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpień 2017, 15:55:36 »
moim zdaniem jeśli już dochodzi do takiej sytuacji, że podnosi się dolne żarno, to gdy nie są mielone w danym momencie ziarna. Zgaduję bo konstrukcji dokłądnej nie znam, ale winny może być osad z pyłu i fragmentów ziaren zalegający gdzieś po obwodzie dolnego żarna, na którym przy braku docisku z góry podnosić mogłoby się lekko żarno. Jednak jako, że układ wtedy nie mieli, to nie powinno mieć to wpływu na przemiał.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Sierpień 2017, 15:58:15 »
Yyy, dlaczego wciskanie ziaren od góry powoduje podnoszenie dolnego żarna do góry?

Bo opór jest niżej. Wynika to z kierunku obrotu silnika, i przemieszczaniem się kawy na wskutek kształtu obrotowego żarna.
Żarno obrotowe pełni rolę zabieraka kawy, a ślimakowy kształt noży żarna pełni rolę tłoczenia czyli przemieszczaniu się kawy na wskutek obrotu żarna ku jego dołowi. Oporem jest żarno stałe. Te oddziaływanie powoduje podnoszenie żarna obrotowego do góry.
W płaskich żarnach jest inaczej.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2017, 16:01:53 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Sierpień 2017, 16:03:08 »
Ciekawe teorie, bo u mnie w młynku ręcznym, w którym dolne żarno miało luz w pionie, bo nie było zamocowane na sztywno, jakoś dziwnym trafem się nie podnosiło do góry przy mieleniu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Sierpień 2017, 16:29:47 »
Żarno obrotowe pełni rolę zabieraka kawy, a ślimakowy kształt noży żarna pełni rolę tłoczenia czyli przemieszczaniu się kawy na wskutek obrotu żarna ku jego dołowi.
Chcesz powiedzieć, że stalowe żarno wespnie swymi łopatkami się po luźnych ziarenkach do góry zamiast być przez nie odpychane w miejscu styku i kontry górnego żarna? Szczerze wątpię aby ta siła była większa od sumy grawitacji, docisku ziaren i górnego żarna.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Sierpień 2017, 16:36:14 »
moim zdaniem jeśli już dochodzi do takiej sytuacji, że podnosi się dolne żarno, to gdy nie są mielone w danym momencie ziarna. Zgaduję bo konstrukcji dokłądnej nie znam

W tym przypadku wielkość ziaren kawy będzie miało wpływ na to czy żarno obrotowe powędruje  w górę podczas mielenia lub pozostanie niezmienne.


Ciekawe teorie, bo u mnie w młynku ręcznym, w którym dolne żarno miało luz w pionie, bo nie było zamocowane na sztywno, jakoś dziwnym trafem się nie podnosiło do góry przy mieleniu.

Jak w teorii jest, tego ja nie wiem. Wiem co może powodować ruch żarna ku górze. Więc o tym mówię.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Sierpień 2017, 16:47:20 »
Chcesz powiedzieć, że stalowe żarno wespnie swymi łopatkami się po luźnych ziarenkach do góry zamiast być przez nie odpychane w miejscu styku i kontry górnego żarna? Szczerze wątpię aby ta siła była większa od sumy grawitacji, docisku ziaren i górnego żarna.

Dziwne to wszystko, ale logiczne w działaniu. Gdy siła wtłaczania będzie większa od siły wynikającej z odprowadzania kawy plus aspekty grawitacyjne i rotacyjne, to żarno obrotowe pójdzie w górę.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Wrzesień 2017, 21:38:20 »
Podłaczę się pod temat, bo mnie jakość przemiału tym młynkiem martwi. Zobaczcie proszę fachowym okiem - kawa zmielona do dripa, na młynku ustawienie "Filter". Ten gruz nie powinien sie pojawić wg mnie. Napisałem do Deskowych, gdzie kupiłem, i czekam na odzew. Co radzicie?
Zdjęcie pierwsze od razu po zaparzeniu. Drugie - trochę rozgarnąłem palcem, żeby zobaczyc co pod spodem.Photo_001.jpgPhoto_002.jpg

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi