Autor Wątek: Problem z Severinem KM 3873  (Przeczytany 4359 razy)

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Problem z Severinem KM 3873
« dnia: 10 Grudzień 2016, 22:13:28 »
Witam wszystkich,

Właśnie kupiłem nowego Severina KM 3873 jak mój pierwszy młynek, docelowo do alternatyw. Ze zdziwieniem zauważyłem, że uruchamiając go (bez kawy) na grubości 2 delikatnie, a na 1 ewidentnie słyszę pocieranie żaren o siebie i dobywa się nieprzyjemny zapach. Czy to normalne, czy też trafiłem na felerny egzemplarz?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudzień 2016, 22:40:46 »
Myślę, że normalne, zapach nowości, a co do ocierania, to sprawdź z kawą, jeśli na 1 nie masz totalnej mąki, to wszystko standardowo.

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudzień 2016, 22:52:50 »
Smrodek jest mocno nieprzyjemny, według mnie wskazuje na pocieranie dwóch elementów o siebie i występuje tylko na tych dwóch ustawieniach (kiedy słychać metaliczne brzęczenie). Pytam głównie dlatego, że dopóki nie zmielę w nim kawy to mogę go oddać do sklepu, a tak to pewnie pozostanie mi się użerać z serwisem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Grudzień 2016, 22:58:30 »
Jeśli dobrze pamiętam stan nowości moich, to normalne. Nie ścieraj na pusto. Ziarenka powinny zwiększyć przestrzeń między żarnami i wszystko będzie git. Jeśli nie, to podeślę Ci mój na czas serwisu ;)

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudzień 2016, 23:23:11 »
Jeśli nie, to podeślę Ci mój na czas serwisu ;)

Twoja bezinteresowność jest powalająca :taktak: Mam nadzieję, że nie będę musiał korzystać:)

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudzień 2016, 11:41:41 »
Wychodzi na to że miałeś rację :) Jak mielę ziarna to jest OK, dopiero jak się całość zmieli, to jeszcze lekko zaczyna pośmierdywać. Rozumiem że to minie?
Apropos, pod FP mielisz na grubości 10, czy już na "nieopisanym" zakresie? Na 10 wydaje mi się trochę drobno, ale może się nie znam :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudzień 2016, 12:13:53 »
Na nieopisanym, a i to może być zbyt drobno, zależy co lubisz i ile minut parzysz. ~14 powinno być max. Jeśli będziesz chciał, można go nieco przestawić, bodaj o 3-4 oczka, rezygnujesz z drobnego, ale masz grubiej. Chyba, że masz znajomego ślusarza, to zdradzę Ci paten na rozszerzenie skali dwukrotnie.

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudzień 2016, 12:58:05 »
Chętnie poznam ten patent. Co do wspomnianego zapachu to rozumiem że minie jak się żarna "dotrą"?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Grudzień 2016, 00:04:32 »
Myślę, że tak. Nie wiem czy to będzie zależało od żaren, czy od kawy :)

Patent jest taki, że górną część żaren wyciągasz bez problemu. Jest w takim plastikowym chwytaku. Wyciągasz z niego, a ślusarza prosisz aby od góry przypiłował płaską stronę żaren na równo o 1 mm i dorobił taką samą (kształt jak widok z góry) podkładkę. Jeśli podkładka będzie od góry, to masz zakres jak w nowym, jeśli dasz ją od dołu, to skala będzie przesunięta o ~10 oczek grubiej. Jakoś tak.
Potem możne rozkręcić młynek i o dwa, trzy czka przesunąć skalę ku drobniejszemu i masz młynek na full wypasie.

Offline JD78

  • Wiadomości: 38
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Grudzień 2016, 08:24:17 »
Brzmi sensownie, ale mam takie obawy:

- utrata gwarancji - wiadomo
- ten plastikowy chwytak trzyma żarno na 2 małych ząbkach - czy one aby nie wyrobią się, albo nie połamią po kilku rotacjach podkładki góra/dół?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Grudzień 2016, 08:41:05 »
Aż tak często nie zmieniałem, ale te ząbki są tylko po to aby ułatwić wyciąganie, nawet jeśli się wyrobią, to wszystko będzie działać.

Offline Cafigon

  • Wiadomości: 21
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Grudzień 2016, 09:37:46 »
Przy najdrobniejszym przemiale warto zbadać zmieloną kawę magnesem neodymowym :ups:. Czy czasem nie da się drobnego pyłu odsiać. Moze to nie trujące ale może też mieć wpływ na smak naparu  :chory2:

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Problem z Severinem KM 3873
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Styczeń 2020, 13:02:14 »
Podepnę się pod ten stary wątek bo mam podobny problem. Różnica polega na tym, że młynek od początku działał prawidłowo ale obecnie, po kilku latach bezproblemowej pracy, zaczął szwankować. Przy ustawieniu na najdrobniejszy przemiał (powiedzmy w przedziale 1-3) słychać ocieranie się żaren. Coś się poprzesuwało??? Ma ktoś jakiś pomysł? Z góry dzięki za pomoc.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi