Autor Wątek: Jaki ekspres  (Przeczytany 19744 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #60 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:07:22 »
Ale ja tu zaglądam z powodu tego, że to jest dział : Ekspresy kolbowe". Czyżbym się mylił ?
Mnie nie interesują ekspresy automatyczne, "zaparzajko-zalewajki", frenchpresy lub inne alternatywy.
Tu piszemy o ekspresach kolbowych. Chcecie zaproponować coś innego to tam napiszcie swój post i  zaproście Panią. Inaczej robi się bajzel na forum.
Temat postu jest jaki wybrać ekspres kolbowy ?
Proszę trzymajmy się jakiegoś podziału tematów na tym forum.
 :-\
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2017, 22:10:22 wysłana przez hlary »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #61 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:12:50 »
dziewczynaa napisz gdzie mieszkasz, to może coś się wymyśli, żeby było łatwiej o decyzję...

hlary, temat jest w tym dziale, to prawda. Ale jeśli autor tematu powinien wybrać coś innego to co, mamy uparcie wybierać kolbę czy może naprowadzić na właściwe tory?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #62 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:13:07 »
Januszu a gdzie widzisz hejt w tym wątku? Nikt nie twierdzi że nie warto kupować kolby czy że Ascaso są złe.  Moim zdaniem są bardzo fajne szczególnie te powyżej 3000 zł za sam ekspres :) Dla zajawkowicza to może być super sprawa. Dla zwykłego użytkownika moim zdaniem  można zupełnie smaczne i zadowalające efekty uzyskać za pomocą wymienionych wcześniej urządzeń. Poza tym jest to tak mały koszt w porównaniu do ekspresu, że można spokojnie od tego zacząć a gdy okaże się niezadowalający pójść w stronę kolby. Można zrobić wcześniej np rozpoznanie jak się robi i jak smakuje kawa przygotowana różnymi metodami i na tej podstawie podjąć świadomą decyzję.  Myślę że jakaś kawiarnia czy ktoś z forum mogą pomóc, wystarczy że dziewczynaa określi czy potrzebuje takiej pomocy i poda  lokalizację.

Trop z kupieniem młynka na początek jest bardzo słuszny, nie mniej trzeba wziąć pod uwagę czy będzie to docelowy młynek pod espresso. Czyli tak jak wyżej dobrze spróbować i wybrać jaki kierunek interesuje.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #63 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:38:38 »
A czy na bazie kawy z przelewowego da radę zrobić kawę latte?
Taka late której bazą jest podwójne espresso to nie da się, ale da się zrobić coś równie smacznego. W domu mam ekspres i młynek typowy zestaw pod kawy mleczne i bardzo go sobie chwałę, w pracy automat, w domku letniskowym przelew dobry dzbanek, płytę indukcyjna i elektryczny spieniacz. Wszystkie te kawy smakują mi na swój sposób.

Niemniej osobiście uważam, że zestaw ekspres młynek i osprzęt do bezproblemowego robienia kaw mlecznych to nisko budżetowo zaczyna się od 4000zł, a optimum cena/jakość jeet przy dwukrotności tej kwoty. Ale zestaw młynek przelew osprzęt spokojnie w okolicach 2000 zł da sporo radości i to już nie jest tylko cenowy kompromis.


Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #64 dnia: 07 Sierpień 2017, 23:01:51 »
Koledzy podoba mi się Wasze podejście do sprawy wyboru. Lepiej jest wydać parę stów na alternatywę, niż tanim nowym elektrycznym młynkiem walczyć z espresso.
 :ok: :ok:

Sądzę, że po przeczytaniu tylko postów koleżanka wie, że kolba służy do zrobienie espresso, które jest bazą dla np. kaw mlecznych czy np americano. Nie zrobi się z koby 250ml kubka kawy (tak z kolby).

250 ml. to nie, 160 ml. bez problemu. Smak kawy bdb.


DO tego jak zakupisz dobry młynek ręczny, to będziesz mogła jednym młynkiem mielić pod espresso i alternatywy.

Jaki jest to młynek ręczny co do espresso nada się?


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Sierpień 2017, 00:02:17 »
Wolność słowa mamy tylko wówczas, gdy rządzi konkretna opcja polityczna a na forum polecany jest wyłącznie sprzęt sprzedawany aktualnie przez p. Janusza i to najlepiej za jego pośrednictwem.
Wskazywanie jakichkolwiek innych zaparzaczy to "hejt", polecanie innych marek to też "hejt". Zresztą hejt to mało powiedziane, to jest wręcz "mowa nienawiści".

Także w ramach ochrony "swobody wypowiedzi" proponuję zakazać mówienia o innym sprzęcie.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2017, 00:12:19 wysłana przez grex »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Sierpień 2017, 01:18:05 »
Wolność słowa mamy tylko wówczas, gdy rządzi konkretna opcja polityczna a na forum polecany jest wyłącznie sprzęt sprzedawany aktualnie przez p. Janusza i to najlepiej za jego pośrednictwem.
Wskazywanie jakichkolwiek innych zaparzaczy to "hejt", polecanie innych marek to też "hejt". Zresztą hejt to mało powiedziane, to jest wręcz "mowa nienawiści".
Ale o co chodzi ? Pan Janusz ma prawo "promować" oferowany przez siebie sprzęt. Ja nie jestem Jego klientem, ale rozumiem, że chwali to czym handluje. Bo go wybrał. I ma prawo. A ja chwalę to co kupiłem i używam, czyli Bezzerę Magica S PID w CoffeeSite. A pozostali chwalą się swoimi dripami, frenchami, kawiarkami itp. Że one takie oszczędne, itp. Ludzie dajcie sobie siana i idźcie na piwo, a raczej na małą czarną :)
Mnie nie interesują alternatywy, ale kolby. I czytam zasadniczo tylko ten dział. I posty p. Janusza odnośnie kolb są jak najbardziej cenne, bo pokazują duże spectrum kolb. Od tych tańszych do tych najdroższych.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2017, 01:20:48 wysłana przez hlary »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Sierpień 2017, 07:51:29 »
@hlary, na dyskusje stricte kolbowe pozwalamy sobie z osobami już rozeznanymi w temacie. Tu jak mniemam @dzieczyna jest raczej na początku ścieżki, więc tak jak posty m.in. @Janusz są cenne, tak i inne są sporo warte (choć uważasz, że odbiegają od tematu). O wiele lepsze jest podjęcie decyzji bazując na spektrum informacji, niż mieć później żal że czegoś nie dopowiedzieliśmy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #68 dnia: 08 Sierpień 2017, 08:08:45 »
hlary, jeśli 2-3 osoby piją regularnie kubek parzochy, to w czym kolba będzie lepsza od przelewu? Bo według mnie nie będzie. A upieranie się przy trzymaniu się sprzętu takiego, jak dział w którym temat został założony, wcale dobre nie jest w przypadku osób, które nie mają doświadczenia.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Sierpień 2017, 09:49:05 »
Siewcu, ja jakoś jeszcze nie nauczyłem się korzystać z metod tzw alternatywnych, nie wykluczam tego bo najpierw piłem mocno mleczne kawy, później żużel włoskiego rodowodu a teraz trzymam się goranowych ziaren z których powstaje espresso macchiato ale  powiedz mi proszę po co były by te wszystkie drogie i wyrafinowane maszyny kolbowe gdyby z przelewu otrzymywało się identyczny efekt ? No chyba że chodziło Tobie a tak przypuszczam o duży kubek kawy mający się ni jak do tego co uzyskujemy poprzez ekspres ciśnieniowy?

Janusz zapewne podobnie jak ja jest odrobinę kawowym ortodoksem dla którego kawa to espresso, koniec kropka ;-) Ale ma też sporo kawowej pasji, dobrej woli i ogrom wiedzy z którego korzystamy i trudno się dziwić że do sprzedawanych przez siebie maszyn podchodzi z sercem, zaangażowanie i z odrobiną handlowej żyłki oraz emocjonalnie.

Nie sądzę natomiast aby miał miejsce tzw hejt dla zasady chyba idea forum i wymiany doświadczeń polega na pokazywaniu różnych stanowisk, możliwości i różnego sprzętu i trzymajmy się tylko wysokiego poziomu kultury oraz nie popadajmy w fanatyzm i wszystko powinno być ok, ludzie są różni i mają różne potrzeby, zapatrywania, możliwości i oczekiwania więc .... ;-)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #70 dnia: 08 Sierpień 2017, 09:59:56 »
Pytanie czy piją bo nic innego nie znają bo taka "tradycja" w Polsce że wszyscy "żużlówę" piją? Ja na przykład po wypiciu dobrego espresso przestałem pić żużlówe (a i przedtem bardzo rzadko piłem bo mi nie smakowała). Kupiłem kawiarkę bo wtedy kasy na ekspres nie miałem, dobrą kawę, i wpadłem w ten nałóg ;)  A za jakiś czas pewnie kupię też aero.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:12:58 »
Nie pierwsza to tego typu dyskusja. Pojawia się zwykle gdy ktoś chce informacji jaki ekspres wybrać za kwotę ok. 2000 zł. Wiadomym jest, że w tym przedziale cenowym jednym z nielicznych dobrych wyborów jest sprzęt ASCASO. I wówczas pojawiają się propozycje alternatyw, próby odwodzenia od zamiaru zakupu ekspresu, argumentacja nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością itp. Jeden z dyskutantów jawnie przecież napisał wcześniej, że będzie negował wszelkie zainteresowanie sprzętem ASCASO jak tylko jakakolwiek moja wypowiedź pojawi się na forum. To nie jest hejt ? Nie ma merytorycznej dyskusji nad wadami i zaletami ekspresów jakie w tym przedziale cenowym mogą być brane pod uwagę. Gdyby dziewczynaa zadała pytanie - wybrać ekspres czy alternatywy to takie propozycje byłyby na miejscu. Proponuję więc aby zejść ze mnie i skupić się na sprzęcie. Nie mam nic przeciwko zamieszczaniu propozycji alternatywnych ekspresów do ASCASO. Przynajmniej będzie o czym dyskutować. Namawianie do alternatyw w miejsce ekspresu nie ma moim zdaniem sensu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #72 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:13:21 »
Wolność słowa mamy tylko wówczas, gdy rządzi konkretna opcja polityczna a na forum polecany jest wyłącznie sprzęt sprzedawany aktualnie przez p. Janusza i to najlepiej za jego pośrednictwem.
Wskazywanie jakichkolwiek innych zaparzaczy to "hejt", polecanie innych marek to też "hejt". Zresztą hejt to mało powiedziane, to jest wręcz "mowa nienawiści".

Także w ramach ochrony "swobody wypowiedzi" proponuję zakazać mówienia o innym sprzęcie.

Innym kolorem. Janusz jest postacią aktywną na tym Forum. Nie On jeden. Wskaż proszę, kto jest banowany, kasowany, cenzurowany za oferowanie innego sprzętu! Nie znajdziesz, bo takich postaci nie dostrzegam. Aby Ci uzmysłowić, że Janusz nie jest monotematyczny w oferowanym sprzęcie, jest mój przypadek. Startowałem z pomysłem na przygodę z kawą od jakiś 3 kpln. Skończyło się na używce poleconej przez Niego od Jego Klienta, który ponoć z powodów zdrowotnych, musiał zaprzestać z przygody z kawą. Najzwyczajniej pomógł choremu Człowiekowi, któremu kiedyś sprzedał sprzęt. Serdecznie zapraszam do udziału w dyskusji innych Dystrybutorów z takim samym zaangażowaniem jaki prezentuje Janusz.

Na marginesie prosiłem także Janusza, aby w promocji starał się ograniczyć i działać w swoim wątku. fux.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #73 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:14:31 »
Nie nauczyłeś się korzystać, bo masz inne oczekiwania i inne kawy pijasz. Ja jakoś nie wyobrażam sobie robianie czegokolwiek z kolby, jeśli rano piję 400 ml kawy... Mam robić 7 doppio, żeby to wlać do kubka? Ty takich nie pijesz, ja tak. Mam prawie cały zestaw alternatyw, mam ekspres. Nie pasuje Ci takie rozwiązanie? Ok, Twoja sprawa. Ja mam zestaw i jestem zadowolony, ale jak nie pijesz alternatyw to przecież nikt Cię nie zmusi ;) Ale pomimo tego, że temat został założony w takim dziale wcale nie znaczy, że musimy na siłę wybierać kolbę...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaki ekspres
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:14:37 »


Koledzy podoba mi się Wasze podejście do sprawy wyboru. Lepiej jest wydać parę stów na alternatywę, niż tanim nowym elektrycznym młynkiem walczyć z espresso.
 :ok: :ok:
Brawo, nie spodziewałem się takiej opinii z Twojej strony :-)

Cytuj (zaznaczone)
Jaki jest to młynek ręczny co do espresso nada się?

Kinu M47 :-)



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi