Autor Wątek: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?  (Przeczytany 6315 razy)

Offline rafal

  • Wiadomości: 3
Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« dnia: 21 Sierpień 2017, 16:15:13 »
Cześć, dopiero zaczynam swoją przygodę z "kawką" i wczoraj zamówiłem swój 1 elektryczny młynek. Padło na wilfe po przeczytaniu pochlebnych opinii jednak nie wiem czy nie będę zmuszony jej wymienić na coś innego bo głównie potrzebuje młynka który zmieli mi kawę pod ekspres a ten z tego co teraz czytam nie nadaję się do tego. Alternatywnych metod jeszcze nie znam, nie próbowałem ale z czasem na pewno liznę temat.
Mój ekspres to budżetowy delonghi +- 300zł. Czy faktycznie wilfa nie nada się pod ekspres? Jeśli nie to jaki młynek w cenie do 500 zł polecacie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpień 2017, 16:25:02 »
Jeśli masz sitka z systemem crema, to ok.  Jeśli myślisz o prawdziwym espresso, to niestety nie da rady.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpień 2017, 16:35:07 »
Jeśli nie to jaki młynek w cenie do 500 zł polecacie?

Jakość przemiału na wysokim poziomie zagwarantują młynki gastro. Są drogie jako nowe, używane są tanie. Szczególnie te z dozownikiem.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpień 2017, 16:35:12 »
Najniższe ustawienie na Wilfie to Mocca - tak zmielona kawa, w mojej ocenie, nie nadaje się do ekspresu kolbowego. Jest jak drobna sól, daleko jej do tego, czego oczekiwałbyś od mielenia pod espresso. W cenie do 500zl pod espresso... używki, śledź Pchli targ.

Z drugiej strony masz tę kolbę De'Longhi - cudów pewnie nie oczekujesz...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Offline rafal

  • Wiadomości: 3
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpień 2017, 16:54:22 »
cudów nie oczekuje, to fakt. Chce poczuć coś lepszego niż to co mam teraz czyli mielona kawa  z ekspresu ;) Być może nawet ten wilf spowoduje że poczuje dużą różnice - dla amatora początkującego... Może coś ręcznego polecacie co zmieli na gładko pod ekspres?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpień 2017, 18:28:17 »
Kinu m47, ale to ponad 1k.
Ale może zamiast zmieniać młynek potestuj metody przelewowe. Plastikowe Hario, dobra kawa i do roboty.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpień 2017, 19:27:07 »
Kwestia uświadomienia sobie, że tanio (pojęcie względne) nie da się wypić dobrego espresso w domu. Mnie też zajęło trochę czasu zanim poznałem prawdę. Jeśli chcesz wypić dobrą kawę niewielkim kosztem to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są alternatywy. Natomiast jeśli chcesz pić dobre espresso, a nie chcesz wydać paru tysiączków to polecam Ci raczej sensowną kawiarnie (czy tam coffee spot). W przypadku kawy, nie ma czegoś takiego jak "nie jestem smakoszem, dla mnie wystarczy". Każdy to przerabiał. No chyba, że miał szczęście i od dziecka popijał espresso czy przelew z świeżo palonych i dobrych jakościowo ziaren. Jeśli się wkręcisz to zawsze będziesz chciał wiecej i lepiej. Powtarzane po tysiąckroć: "ucz się na błędach innych, a portfel będzie Ci dozgonnie wdzięczny".

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpień 2017, 11:03:52 »
Mój ekspres to budżetowy delonghi +- 300zł. Czy faktycznie wilfa nie nada się pod ekspres? Jeśli nie to jaki młynek w cenie do 500 zł polecacie?
Sorry stary, ale w tej cenie nie zrobisz w domu espresso. Raczej idź w alternatywy. Po prostu nie uzyskasz tej gęstości espresso, tej cremy itp. Młynek to podstawa, ale taki kosztuje nowy co najmniej 1200 zł, a najlepiej ponad 2000 zł. Ekspres do espresso za 300 zł ? Koń by uśmiał. Minimum to dla mnie też z 1000-1500 zł. Ale nawet i taki budżet nie gwarantuje espresso. Próby, próby i co jakiś czas wyjdzie espresso. Jeżeli chcesz mieć powtarzalność i pewność espresso to młynek 2400 zł i ekspres minimum ok. 3500 zł. Razem z akcesoriami to rząd od 6000 zł. Dlatego we włoskich domach nie uświadczysz takich maszyn. Dla nich bardziej się opłaca espresso w barze, a w domu zwykła mokka. Ja tyle razy byłe,m we Włoszech i u wielu znajomych, ale nikt nie ma takiego ekspresu, tylko mokki.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2017, 11:07:01 wysłana przez hlary »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sierpień 2017, 11:18:43 »
Rafal, skontaktuj się z forumowym Januszem (przedstawiciel firmy Ascaso), który może mieć na sprzedaż używany młynek i2 mini. Ten młynek, jak używany, powinien zmieścić się w budżecie 500zł. Nawet w połączeniu z kiepskim ekspresem, który posiadasz uzyskasz zaskakująco dobry efekt w postaci espresso lepszego jak w niejednej kawiarni (testowane na sobie rozwiązanie: ekspres podobnej klasy co twój, tj. Saeco Via Veneto+i2 mini)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wilfa Svart WSCG-2 do ekspresu?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sierpień 2017, 11:24:25 »
Jeżeli chcesz mieć powtarzalność i pewność espresso to młynek 2400 zł i ekspres minimum ok. 3500 zł. Razem z akcesoriami to rząd od 6000 zł.
No tu to Cię zdrowo poniosło. Ekspres za min 3,5k zł żeby zrobić dobre espresso w domu? Ki ch.. że ja swoim Basiciem takie robiłem? Zaraz się okaże, że podstawowym ekspresem domowym jest Linea Mini za 18k, a młynek to minimum EK43. Akcesoria ile kosztują? Tamper do 200 zł, mata tampingowa do 100 zł(o ile w ogóle ktoś to chce, ja nie widzę potrzeby kupowania tego), i co jeszcze? Dzbanek do mleka za 60-80 zł? Waga za 20 zł? Po ch... komu sprzęt za minimum 6k na początek? Ja postawiłem używany ekspres i korzystając jedynie z akcesoriów z pudełka(czyli np plastikowy tamper) i młynka, który używany można kupić za ok 1000 zł(a są też inne, dobre i tańsze) miałem dobre, powtarzalne espresso. Jesteś kompletnie oderwany od rzeczywistości...

Tak więc rafal - odpuść czytanie takich postów jak wyżej. Jak poszukasz w używkach, to za max 2000 zł kupisz porządny zestaw, na którym za dużo nie stracisz - o ile w ogóle. A do tego zestaw co masz dokup sobie V60, Aeropress i ciesz się kawą. Na espresso przyjdzie czas... I nie będzie potrzebne 6 tysięcy w portfelu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi