Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 241626 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #330 dnia: 17 Styczeń 2018, 13:28:52 »
A coś się wytrąciło po rozmrożeniu?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #331 dnia: 17 Styczeń 2018, 14:27:10 »
Nie, roztwór nie zmętniał, nie widać też żadnego osadu.

12 ppm nie jest na pewno różnicą, którą bardzo zawracałbym sobie głowę, pytam z ciekawości. Sprzedawca twierdzi, że miernik był kalibrowany fabrycznie właśnie na takim roztworze, więc w ostateczności po prostu skalibruję go jeszcze raz.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #332 dnia: 06 Luty 2018, 14:12:30 »

oglądać

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #333 dnia: 17 Luty 2018, 15:08:46 »
Przyszedł czas, że i mnie zaintrygował temat wody używanej do kawy. Zrobiłem szybki test porównawczy zalewając kawę ( Kenia Super Star) kolejno wg poniższych opcji:

1) Moja kranówa przefiltrowana w dzbanku z filtrem dafi standard ( opcja do tej pory stosowana codziennie).
2) Żywiec Zdrój.
3) Żywiec Zdrój przefiltrowana w dzbanku z filtrem dafi standard.

Opcja 1 - najbardziej mi smakowała, nie wiem być może to kwestia przyzwyczajenia, kwaski wyczuwalne.
Opcja 2 - wyszły ucięte kwaski, kawa wciąż pijalna, dosyć podobna w odbiorze do opcji 1.
Opcja 3 - wyszły nieco mniej ucięte kwaski niż w opcji nr 2 ale też mniejsze body, kawa wydała mi się jakby wodnista i jednocześnie przeparzona.

Test będę powtarzał bo jestem odrobinę przeziębiony i mogło to wpłynąć na postrzeganie smaku. Jednak spodziewałem się, że najsmaczniejsza wyjdzie opcja nr 3 :mhh:


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #334 dnia: 17 Luty 2018, 15:47:15 »
Jak wyzdrowiejesz to próbuj, pierwsza rzecz ;) A druga - spróbuj jeszcze kupić Żywiecki Kryształ.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #335 dnia: 17 Luty 2018, 18:54:35 »
I powiedz co masz w kranie. Wbrew pozorom są miejsca w Polsce, w których kranówka jest bardzo dobra do parzenia.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #336 dnia: 17 Luty 2018, 21:18:59 »
U mnie z filtrem dafi mg+ efekty są zbliżone do Żywiec Zdrój. Kiedyś używałem też dafi standard, jeśli Chodzi smakują, koniecznie sprawdź te z mg. Dodatek magnezu bardzo dobrze wpływa na smak.

Na Żywieckim Krysztale 70 ppm - kompletnie mi nie smakowało. Może przy tak niskim ppm trzeba inaczej parzyć.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #337 dnia: 17 Luty 2018, 22:29:50 »
Jakiś czas temu testowałem ten filtr Dafi Mg+ względem Brity Maxtra - kawa wychodziła nieco bardziej pijalna, ale filtr zupełnie nie radził sobie z kamieniem z warszawskiej kranówki...

Od dłuższego czasu ratuje mnie Żywiecki Kryształ - znaczna poprawa smaku kawy i zero kamienia :ok:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #338 dnia: 17 Luty 2018, 23:55:42 »
Na Żywieckim Krysztale 70 ppm - kompletnie mi nie smakowało. Może przy tak niskim ppm trzeba inaczej parzyć.
Ja musiałem lekko zmienić metodę. Opłaciło się :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #339 dnia: 18 Luty 2018, 00:02:32 »
filtr zupełnie nie radził sobie z kamieniem z warszawskiej kranówki...
Filtr magnezowy, po mojemu (może się mylę) dodaje magnezu, a więc i kamienia dodaje.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #340 dnia: 18 Luty 2018, 00:19:43 »
Filtr magnezowy, po mojemu (może się mylę) dodaje magnezu, a więc i kamienia dodaje.

Zgadza się, choć producent jakąś tam redukcję twardości deklaruje. Konkluzja była taka, że niewielka poprawa smaku kawy jest niewspółmierna do ilości kamienia, który pojawił się po zmianie.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #341 dnia: 18 Luty 2018, 12:10:55 »
Na Żywieckim Krysztale 70 ppm - kompletnie mi nie smakowało. Może przy tak niskim ppm trzeba inaczej parzyć.
Ja musiałem lekko zmienić metodę. Opłaciło się :)
A wyjaśnisz na przykładzie? Sporo tu o tej wodzid jest, może jeszcze bym spróbował.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #342 dnia: 18 Luty 2018, 12:48:24 »
I powiedz co masz w kranie. Wbrew pozorom są miejsca w Polsce, w których kranówka jest bardzo dobra do parzenia.

Kielcecka kranówa, ujęcie w Białogonie, na dole artykułu jest tabelka z danymi:
http://www.e-instalacje.pl/a/jakosc-wody-w-moim-miescie-kielce-3315.html
genaralnie woda niby za twarda na kawę...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #343 dnia: 25 Luty 2018, 11:45:37 »
Cześć. Interesuje mnie na razie czysto teoretycznie jaka jest przewaga filtrów stosowanych w gastronomii do ekspresów do kawy nad filtrami z membraną odwróconej osmozy?

Jak działają takie filtry, czy to są jakieś żywice jonowymienne?

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale odniosłem wrażenie, śledząc różne dyskusje, tu na forum i na innych grupach kawowych na FB, że większość lokali nie stosuje membrany tylko inne rozwiązania, może to mylne wrażenie. Jeśli tak, to dla czego?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #344 dnia: 25 Luty 2018, 14:05:37 »
Popatrz na filtry BWT ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi