Autor Wątek: Młynek Lido E  (Przeczytany 25074 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Marzec 2016, 13:00:35 »
Gdzie można go kupić? Może ktoś zrobi jego test? Fajnie było by wiedziec czy warto inwestować jako młynek do dripa mając w domu severina ze stożkami.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Marzec 2016, 13:54:53 »
I co? Jakieś newsy?

Offline maciekk23 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1
    • RestauracjaAvangarda.pl
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Marzec 2016, 11:17:32 »
Chyba się już nic nie dowiemy, a też poszukuje go. Poczytałem i stwierdzam, że fajnie by było go mieć u siebie.

Offline grzes

  • Wiadomości: 59
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Marzec 2016, 17:14:08 »
Nie jesteście sami  :(

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #49 dnia: 03 Październik 2016, 14:00:25 »
Fajnie było by wiedziec czy warto inwestować jako młynek do dripa mając w domu severina ze stożkami.

To może ja rzucę trochę światła w temacie Lido E vs elektryczne stożki - akurat ja mam nie Severina a Gastroback/Wilfę. Pod przelewy bez przesiewania widać że przemiał z Lido jest bardziej jednorodny. Elektryk ma więcej pyłu - jest troszkę błotka w filtrze. Dzieje się tak pewnie z powodu sposobu w jaki zewnętrzne żarno jest mocowane - ma delikatne luzy już w uchwycie, a po wkręceniu dochodzą luzy od obudowy. Lido luzów nie posiada. To wszystko jednak to raczej pomijalne detale. Główna różnica jest w cenie zakupu młynka - czy warto dołożyć 350-400 PLN do Wilfy aby mieć ręczny młynek? Moim zdaniem tak jeśli planujesz zabawę w dźwignię, espresso i/lub tygielek. Niekoniecznie jeśli mielisz pod dripy i FP. Tak jeśli chcesz zabierać młynek na wyjazdy, wozić go ze sobą do pracy.

A nieco bardziej ogólnie - dla mnie Lido E na co dzień ma mielić pod alternatywy, od czasu do czasu pod dźwignie, od wielkiego halo do dużej kolby. Lido E staje się też jedynym młynkiem wyjazdowym.
Zmielenie 21g ziarenek pod espresso z grupy E61 zajmuje około 45 sekund. Jakieś 0.1-0.2 g kawy zostaje w postaci pyłu w okolicach żaren. Nie ma więc tragedii, zwłaszcza porównując z 11 sekundami z Eureki. Smak espresso jest inny, co innego wybijało się na pierwszy plan - ale to może być bardzo subiektywne, i będę weryfikować na ślep jak znajdę więcej czasu.

Nastawy pod konkretne przemiały łatwo sobie można zapamiętać i pozaznaczać. Regulacja grubości może nie jest najbardziej ergonomiczna - pierścień kontrujący - ale od strony praktycznej nie można jej nic zarzucić. Maniacy dźwigni i espresso docenią płynną regulację. Przemiał espresso jak powyżej od dripa (300ml/21g/3:30) dzieli 360 stopni.

Na koniec zaryzykuję stwierdzenie, że dla kogoś pijącego 2-4 espresso dziennie, plus jakieś przelewy mógłby to być jedyny młynek w domu.
LMWDP #469

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Październik 2016, 16:06:13 »
Na socratic niestety
Commandante byl lekko lepszy od feldgrind i innego podobnego.
Lido jest ogromny i porownujac do feldgrinda (super regulacja) badz
komendante (kliki) to moze cena jest zaleta

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Styczeń 2017, 12:14:59 »
Panowie widzę, że się tutaj bardzo dobrze znacie, ja nie. Stąd wrzucam pytanie, w końcu po długich namysłach chce sobie sprawić Lido, tylko zastanawia mnie jedno, mianowicie żarna. Można dostać jeszcze gdzieniegdzie Lido 2 z włoskimi żarnami, różnica tutaj: https://youtu.be/IuGKVb91F9U?t=5m29s

teraz wszystkie mają jak tutaj Lido 3, powiedźcie mi mistrzowie jaka jest różnica tych żaren w praktyce. O espresso nie myślę, kawiarki, FP, drippy, Chemexy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Styczeń 2017, 13:16:20 »
Włoskie (L2) vs Szwajcarskie (L3). Szwajcarskie ponoć mniej agresywne - dłużej trzeba się nakręcić, ale ponoć lżej to idzie. Ale to ma znaczenie chyba tylko przy przemiale espresso.
Ktoś robił test L2 vs. L3 - 60 vs. 80 obrotów na 20g kawy przy tych samych ustawieniach.



L3 z prawej
LMWDP #469

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #53 dnia: 12 Styczeń 2017, 02:25:19 »
Czyli w skrócie jeden pies? będzie trochę szybciej, ale różnice tylko przy espresso którego nie będę raczej robił odczuję?

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Styczeń 2017, 23:30:44 »
A ja mam pytanie laika, pod alternatywy lepiej rozejrzeć się za Lido czy jednak za Comandante?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Styczeń 2017, 14:31:57 »
Myślę że różnicy wielkiej pomiędzy nimi nie ma.
Kup to co masz dostępne pod ręką i w ciągu 24 godzin ciesz się nową jakością. Lido chyba ~200pln taniej wyjdzie. Jeśli więc możesz poczekać na dostawę to poczekaj.
LMWDP #469

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #56 dnia: 14 Styczeń 2017, 16:01:04 »
W sumie nic mnie nie goni i jeżeli nie odczuję żadnej różnicy między tymi dwoma młynkami to mogę trochę poczekać. Tym bardziej jeżeli dzięki temu zaoszczędzę 2 stówki. A gdzie najlepiej poszukać tego Lido?

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Styczeń 2017, 18:27:00 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #58 dnia: 14 Styczeń 2017, 20:03:03 »
Tak, bierz z UK i nie płać dodatkowo cła i VAT.
LMWDP #469

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Młynek Lido E
« Odpowiedź #59 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:23:42 »
Dzięki za namiar. Jeszcze chwilę rozejrzę się za C40 (wizualnie trochę bardziej mi się podoba), ale jak faktycznie różnica w cenie będzie tak znaczna to pewnie skończy się na Lido. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi