Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063160 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1995 dnia: 17 Maj 2017, 10:00:05 »
Ja zawsze mieliłem następną porcję po przestawianiu młynka, nie zwracając uwagi na resztki, które zostały w środku - i wychodziło tak, jak powinno. Sypałem zawsze 16,5-16,6 g ziaren, zmielone tylko raz zważyłem, wyszło bodaj 16,3 g - ale po każdym mieleniu wygrzebywałem co się dało z wylotu i włączałem jeszcze na chwilę młynek na pusto, żeby się pozbyć resztek.

Offline Denim

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione v2
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1996 dnia: 17 Maj 2017, 18:14:11 »
- Dobrze widzę, że to mazzer? Polecam takie udoskonalenie, równomiernie ułożysz kawę w sitku już na etapie dozowania
- Warto spróbować nutacji

Maszynka za 3k ,która posiada swoją renomę i powinna działać niezawodnie  i jeszcze się trzeba bawić w wycinanki i klejenie .:)) Dla mnie takie coś jest nie do przyjęcia .

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1997 dnia: 17 Maj 2017, 18:31:01 »
Maszynka za 3k ,która posiada swoją renomę i powinna działać niezawodnie  i jeszcze się trzeba bawić w wycinanki i klejenie .:)) Dla mnie takie coś jest nie do przyjęcia .

Ma renomę i działa niezawodnie :) Ale zawsze jest miejsce na udoskonalenia, szczególnie do użytku domowego.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1998 dnia: 17 Maj 2017, 19:09:38 »
No to przemiel z 10gr kawy po zmianie nastawu i to na straty np do sloika dla tesciowej na fusiastą

Offline Denim

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione v2
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1999 dnia: 17 Maj 2017, 19:26:10 »
Widzę że ekstrakcja jak u mnie podobna czyżby ta sama kawa od mastro antonio ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2000 dnia: 17 Maj 2017, 22:36:15 »
A gdzie ta ekstrakcja, bo nie widzę... ;)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2001 dnia: 29 Maj 2017, 09:19:46 »
Ja mam problem z bąblami i nierówną ekstrakcją, często tak gdzieś do 15 sekundy jest ok, później wodospad i bąble, czasami chlapie aż za filiżankę. Wagowo wychodzi 2 do 2,5 x tyle gram ekstraktu w stosunku do wagi kawy (25 sek). Jakie są czynniki wpływające na "wodospad"
1. obstawiam grubość mielenia
2. temperatura ? (jak najpierw spienię mleko, przepuszczam wodę do przestudzenia, to raz udało mi się do 20 sek. dojść z równą ekstrakcją)
3. ubicie (wagowo wychodzi ok, mocniej ubiję, muszę grubiej mielić)
... może coś jeszcze ?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2002 dnia: 29 Maj 2017, 09:59:00 »
Jakie są czynniki wpływające na "wodospad"
Kanałowanie.

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2003 dnia: 29 Maj 2017, 10:06:09 »
Tez czasem mam taki objaw i trudno to nazwać kanałowaniem. Po zakończeniu na ciasteczku są takie drobne pęcherzyki, a nie kraterki jak po dżdżownicy.  Zauważyłem ze zależy to od kawy. Częściej zdarza się to na kawie bardzo świeżej takiej do miesiąca od palenia. Z kawy starszej ekstrakcja jest spokojniejsza i jednorodna do końca. Po drugie nawet jeśli ten efekt występuje, to ciśnienie utrzymuje się stałe około 9 BAR, a kawa smakuje nadal dobrze i ilości są powtarzalne.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2004 dnia: 29 Maj 2017, 10:18:57 »
Tak na chłopski rozum, to mniejsze kanałowanie osiągnie się mieląc grubiej i mocniej ubijając, ale czy to właściwa droga :)
Po zmieleniu lekko wyrównuję palcem, później uderzam kilka razy kolbą o blat i się wszystko lekko ubija i równo układa, na koniec tamper.
Dziś spóbuję jak na tych filmikach o nutowaniu więcej palcem pokręcić :)
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2017, 10:35:20 wysłana przez tom517 »

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2005 dnia: 29 Maj 2017, 13:04:02 »
Może też być tak, że masz za dużą dozę i za grube mielenie. Wtedy początek ekstrakcji jest dość wolny ze względu na ilość kawy, a gdy najcięższe oleje są już wypłukane, to woda zaczyna szybciej przelatywać przez kawę. Globalnie ratio i czas zgadza się.

Offline resco Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, kawiarka Bialetti 2tz
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Automatic
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2006 dnia: 11 Czerwiec 2017, 14:04:30 »
Witam ponownie po dłuższej przerwie! Od kilku dni jestem posiadaczem ekspresu Bezzera Magica PID. Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne, maszyna jest pięknie wykonana i od samego początku udaje mi się przygotować przyzwoite espresso. Przyzwoite to jednak za mało wiec proszę Was o pomoc i o wyrozumiałość, gdyż są to moje początki jeśli chodzi o ekspres kolbowy (dawniej automat oraz kawiarka).

1. Jak na razie ćwiczę na podwójnym sitku z kawą z Coffe Republic - Blue Republic i pierwsze moje pytanie dotyczy dozy. Doczytałem się, że dozę należy potraktować jako wartość wyjściową i do niej dobierać grubość przemiału i siłę ubicia i tak też zrobiłem. Zmieliłem taką ilość kawy aby po ubiciu górny rant tempera znajdował się na wysokości górnej krawędzi sitka a dodatkowo sprawdziłem to metodą z pięćdziesięciogroszóką (po ubiciu położyłem monetę na kawę i założyłem kolbę i moneta zostawiła delikatny ślad na kawie, stawiam, że było to ok 1/3 jej grubości). Okazało się, że ilość potrzebna do uzyskania takiego poziomu w sitku to 19 gr  :o Nie sądzicie, że to może troszkę za dużo? Wiem, że rzadko spotyka się sitka w których mieści się 14 gr ale 19 trochę mnie niepokoi  :-( 

2. Kolejna bardzo podstawowa kwestia, co do której nie mam pewności to czas ekstrakcji. Od którego momentu mam zacząć go mierzyć? Czy od momentu podniesienia dźwigni czy może od momentu kiedy ciśnienie wzrośnie do 12 bar czy może od momentu kiedy kawa zacznie płynąć. Dodam, że kawa wydostaje się z kolby po ok 6-8 sek i najlepsze strzały wyszły mi kiedy całkowity czas od momentu podniesienia dźwigni do momentu jej opuszczenia wyniósł 32 sek. Podczas prób przy grubszym przemiale i wspomnianej dozie 19 g gdy chciałem osiągnąć 50 ml naparu w 25 sek (od podniesienia do opuszczenia dźwigni) strumień wydawał mi się trochę wodnisty.


Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.  :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2007 dnia: 11 Czerwiec 2017, 15:59:51 »
1. 19g jest ok.
2. Od podniesienia do opuszczenia dźwigni.
30-35s też jest ok.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2008 dnia: 17 Czerwiec 2017, 10:17:12 »
Zanim zacznę zawracać Wam głowę postami  pod tytułem "co robię źle" proszę o poradę jaką niewymagającą kawę kupić do ćwiczeń. Z czym najłatwiej będzie zacząć ćwiczenia. Sprzęt to Ascaso i-2 mini i Basic. Próbki od Janusza już się prawie kończą, 250g Etiopii też pewnie szybko zniknie. Brak wprawy w tampowaniu nie pomaga. Muszę poćwiczyć na większej ilości tej samej kawy, np pół kilo lub kilogram. Póki co ze dwa razy udało mi się zrobić naprawdę dobre espresso. Trochę mało jak na dwa tygodnie ale nie zrażam się bo czytałem trochę i wiem że droga do dobrego espresso nie jest łatwa :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2009 dnia: 17 Czerwiec 2017, 10:21:58 »
Kup na próby mieszankę 60/40. Może to być np. UNIVERSAL CAFFE Extra, CAFFE BARCA Red Blend itp. Dają dobrą powtarzalność i cremę. Do ćwiczeń niedrogie a dobre.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi