Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1065520 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2355 dnia: 09 Listopad 2017, 19:17:53 »
Ja bym ograniczył ilość zmiennych i został przy jednej kawie na razie. Jak już się jej nauczysz to kolejne kawy gdzie zmienisz przemiał i/lub temperaturę pójdą szybciej.
Dzięki, niestety chwilowo nie było możliwości kupna tej samej kawy więc zakupiona została Guatemala, palona 23/10, na razie 250g.
Trochę przepraszam za zamieszanie, zobaczymy co wyjdzie, najwyżej wrócę do Brazylijskiej.

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2356 dnia: 09 Listopad 2017, 22:22:52 »
nowy sprzęt, pierwsze strzały za mną.
efekty - zaskakująco dobre :)
nawet jeśli minimalnie nie zmieściłem się w przewidywanym czasie czy objętości ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2357 dnia: 09 Listopad 2017, 23:30:36 »
nowy sprzęt, pierwsze strzały za mną.
efekty - zaskakująco dobre :)
nawet jeśli minimalnie nie zmieściłem się w przewidywanym czasie czy objętości ;)

Gratulacje!
O to przecież chodzi ,żeby kawa smakowała  :)
Zaktualizuj stopkę/ dopisz macapa ( jeśli oczywiście chcesz )

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2358 dnia: 11 Listopad 2017, 01:15:16 »
Gratulacje!
O to przecież chodzi ,żeby kawa smakowała  :)
Zaktualizuj stopkę/ dopisz macapa ( jeśli oczywiście chcesz )
dziękować!
zrobione!

Offline Andrew Mężczyzna

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Alex Duetto IV+, V60, Moca Bialetti
  • Młynek: E5P, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2359 dnia: 14 Listopad 2017, 13:27:05 »

Dzięki, niestety chwilowo nie było możliwości kupna tej samej kawy więc zakupiona została Guatemala, palona 23/10, na razie 250g.
Trochę przepraszam za zamieszanie, zobaczymy co wyjdzie, najwyżej wrócę do Brazylijskiej.
A masz już rozwiązany problem z nierównym rozlewaniem do szklaneczek? Filiżanki też tak uciekają z pod portafiltra? Przy sprzęcie za taka kasę wygląda to na straszną niedoróbkę.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2360 dnia: 14 Listopad 2017, 13:48:58 »
Jeśli spojrzysz na ten filmik to raczej tak. Nie ma nierównego rozlewania do szklaneczek i nie uciekają one spod portafiltra.


Jeśli chodzi o nierówne rozlewanie to może ono być spowodowane albo złym wypoziomowaniem blatu albo złym wypoziomowaniem kawy w sitku portafiltra albo też samą kawą. Jeśli kawa daje obfitą, gęstą cremę to zdarza się też że raz więcej spłynie z jednej strony wylewki a innym razem z drugiej. Jeśli zaś chodzi o uciekanie filiżanek to jest to ekspres z pompą wibracyjną. Wibracje przenoszą się na obudowę w większym stopniu przy źle dobranej grubości mielenia, złej porcji kawy. Jeśli kawa jest zaporcjowana prawidłowo pod espresso to ekstrakcja przebiega spokojnie i wibracje są minimalne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Andrew Mężczyzna

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Alex Duetto IV+, V60, Moca Bialetti
  • Młynek: E5P, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2361 dnia: 14 Listopad 2017, 14:41:12 »


Jeśli chodzi o nierówne rozlewanie to może ono być spowodowane albo złym wypoziomowaniem blatu albo złym wypoziomowaniem kawy w sitku portafiltra albo też samą kawą. Jeśli kawa daje obfitą, gęstą cremę to zdarza się też że raz więcej spłynie z jednej strony wylewki a innym razem z drugiej. Jeśli zaś chodzi o uciekanie filiżanek to jest to ekspres z pompą wibracyjną. Wibracje przenoszą się na obudowę w większym stopniu przy źle dobranej grubości mielenia, złej porcji kawy. Jeśli kawa jest zaporcjowana prawidłowo pod espresso to ekstrakcja przebiega spokojnie i wibracje są minimalne.
Na filmiku, który oglądałem portafiltr jest bez kawy, więc wibracje nie powinny tak przenosić się na obudowę i crema też nie występuje w wodzie, pozostaje źle wypoziomowany blat (dla mnie mało prawdopodobne). Jeżeli kolega Michał nie ma poziomicy wystarczy obrócić maszynę o 180 stopni i cała prawda wyjdzie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2362 dnia: 14 Listopad 2017, 14:52:17 »
Ja pisałem o filmiku z kawą. Jest wprost przeciwnie niż Ty piszesz. Bez kawy to zawsze drgania są większe i będą się przenosiły na obudowę. Jaki sens ma patrzenie na taki film i wyciąganie z tego wniosków ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2363 dnia: 14 Listopad 2017, 14:57:56 »
A dla odmiany złe wypoziomowanie kawy można zweryfikować obracając o 180* sitko tuż po tampingu. Jeśli nadal leje więcej z tej samej strony wtedy zwalenie na złą dystrybucję i ubicie staje się bardziej dyskusyjne.
Co zaskakujące, kiedy poszukiwałem powodów nierównomiernego wypływu bardziej niż wypoziomowanie lewo-prawo miało pochylenie przód-tył.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2364 dnia: 15 Listopad 2017, 12:12:04 »
Chwilowo mnie nie było, dużo zajęć i trochę człowiek zabiegany był.
Co do blatu to w teorii kuchnia jest nowa, zrobiona w tym roku, nie mniej jednak sprawdzając poziomicą w końcu wyszło mi, że ekspres stoi trochę krzywo więc z jednej strony podłożyłem pod nóżki kawałek papieru.
Kawa jest rozprowadzana z wylewek teraz bardziej równo, drgania są wciąż i niestety trzeba patrzeć czy się filiżanki nie rozjeżdżają. Mysłałem, że to normalne w sumie, że źle ubijam, teraz nie wiem już sam.
Jeżeli chodzi o samą kawę to była Brazylia z CRS z którą w miarę doszedłem do ładu. Niestety do B&W w Gdyni nie mam po drodze więc było trzeba się zaopatrzyć gdzieś indziej. Później była Gwatemala, ale nie mogłem z nią dojść do ładu na młynku albo za drobno mieliłem albo za grubo, czasem się udało, że wyszła.
Dzisiaj rano pierwszy raz poszedł Honduras, od razu za drobno zmielona, za małe ratio więc zobaczymy jak wyjdzie po południu, aczkolwiek jestem dobrej myśli.
Jak będzie chwila to nagram nowy filmik.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2365 dnia: 15 Listopad 2017, 12:37:52 »
drgania są wciąż i niestety trzeba patrzeć czy się filiżanki nie rozjeżdżają.

Kup sobie BluTack. I podłóż pod nożki, ewentualnie też pod tackę ociekowa (chociaz to juz uciazlie troche).

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2366 dnia: 15 Listopad 2017, 16:00:43 »
Kup sobie BluTack
Wpisam w wujka Google i wyszło mi, że to masa mocująca samoprzylepna. Widzę, że w sklepach można dostać po 10 złotych, o to chodzi?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2367 dnia: 15 Listopad 2017, 16:08:18 »
Tak.
Idealnie tłumi drgania. Kosztuje grosze, wiec jak nie zadziała mała strata :) Ale myślę ze będziesz milo zaskoczony.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2368 dnia: 15 Listopad 2017, 18:25:53 »
Mój manometr od pompy tak się zachowuje i na ślepym sitku i w trakcie parzenia. Czy to jakiś powód do niepokoju?


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2369 dnia: 15 Listopad 2017, 18:32:26 »
A zawsze się tak zachowywał? Chodzi Ci o to drganie wskazówki?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi