Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 515920 razy)

Offline emko

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: V60 01, 02; Aeropress; Bialetti Venus
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #945 dnia: 05 Grudzień 2017, 15:00:43 »
Przepis Mistrzyni Danii:

Metoda: Odwrócona
Filtr: Metalowy

Waga: 19 gramów
Młynek: Wilfa WSCG2
Mielenie: 5

Ilość wody: 250ml
Temperatura 93C

Metoda:
1. Wlej 50 gramów wody, zamieszaj dwa razy, odczekaj 30 sekund
2. Przez 30 sekund, okrężnymi ruchami, dolej 200 gramów wody
3. Zostaw na 30 sekund. Załóż tłok w ostatniej sekundzie.
4. Odwróc Aeropress i przeciskaj przez 2 minuty
5. Dobrze wymieszaj i serwuj w temperaturze 65 stopni.


Dziś dotarl do mnie mikolajkowy aero z krainy deskowców :D Jakies sprawdzone przepisy na bardziej lajtowe napary? Probowalem powyzszy oraz mistrzowski z zeszlego roku. Zaraz mi oczy wyjda z orbit od nadmiaru kofeiny. Obydwa wyszly przepyszne ale jednak sa za mocne.

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #946 dnia: 05 Grudzień 2017, 20:30:29 »
Chciałbym kupić AP. Czytałem kilka stron wcześniej opinie o nowych gumkach w AP. Zastanawiam się tylko czy te stare modele nie są już leżakami magazynowymi. Nieużywana guma mogła stracić na właściwościach.
Warto poszukać starszy model? Np. ten z niebieskimi cyframi. Czy kupić najnowszy model?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #947 dnia: 05 Grudzień 2017, 21:02:02 »
moim zdaniem nie ma sensu szukać starych. Te z niebieskimi cyframi były przynajmniej ze 4 lata temu. Z nowymi podejrzewam że to już może być przeszłość albo lada moment się skończy felerna seria gum. Spokojnie możesz wymienić gumę jeśli coś będzie się z nią działo. Podejrzewam, że sklepy występujące na naszym forum nie będą robić żadnego problemu.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2017, 21:06:16 wysłana przez krystians »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #948 dnia: 06 Grudzień 2017, 12:57:23 »
Ok, wypowiem się z imienia polskiego dystrybutora, czyli Coffeedesk.pl :)
Tak jak przedmówca napisał, nie ma raczej większego sensu szukać starych wersji.

Nie odnotowaliśmy też wzmożonej ilości reklamacji czy zwrotów, właściwie ich nie ma, więc na prawdę nie ma się czym przejmować i zastanawiać. :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #949 dnia: 14 Grudzień 2017, 14:19:26 »
Cześć
Tak się stało, że i ja stałam się posiadaczką aeropressu. Akurat kurier zdążył paczkę przynieść gdy była pora na pierwszą z dwóch kaw.
Pierwsza zrobiłam z 16 g kawy ( kupiłam dwie, w tym Solberg & Hansen - Klassisk Julekaffe - Costa Rica), metoda odwrócona. Woda z czajnika po wyłączeniu zalana najpierw do przykrycia kawy potem do pełna.( Dzieci się kręciły więc czasy średnio pilnowane)

Druga kawę robiła z 20-22 g tyle,że bardziej trzymała się czasu. Najpierw zalalam by przykryć kawę, po 30 s zamieszalam,potem do pełna i zamieszlalam.przecisnelam

zobaczymy jak dslej bedzie mi szlo, bo tej kawie czegoś brakuje.

Druga kawę jaka mam to La Cabra - Costa Rica La Roca.


Brakuje mi narazie w tej pierwszej kawie takiej głębi,nie wiem jak to nazwać :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #950 dnia: 14 Grudzień 2017, 14:24:53 »
Może za grubo zmielona kawa? Można spróbować zamieszać po zalaniu kawy i przed przeciskaniem.

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #951 dnia: 14 Grudzień 2017, 14:32:18 »
Za drugim razem zamieszalam po 30 s i potem po zalaniu woda do pełna.
Kawę mielilam w wilfie na środkowej kropce dla aeropressu

Ciężko mi ocenić ta kawę, tak samo ta druga, czy one będą podobne czy nie. Jutro spróbuję ta drugą

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #952 dnia: 14 Grudzień 2017, 15:07:45 »
Za drugim razem zamieszalam po 30 s i potem po zalaniu woda do pełna.
Kawę mielilam w wilfie na środkowej kropce dla aeropressu

Ciężko mi ocenić ta kawę, tak samo ta druga, czy one będą podobne czy nie. Jutro spróbuję ta drugą


Spróbuj zmielić nieco drobniej i następnym razem postaraj się przypilnować czasu żeby mieć wiedzę na kolejne zaparzenie co można zmienić.
I jakiej wody użyłaś? Filtrowana chociaż czy prosto z kranu?
Kostaryki są raczej dość delikatne, ale trudno powiedzieć czy niedoparzyłaś i kawa jest wodnista czy to po prostu Twoje odczucie :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #953 dnia: 14 Grudzień 2017, 15:46:51 »
La Cabra podaje całkiem przyjemy przepis na ich kawki, wiec możesz spróbować jak oni parzą swoje kawy:

https://www.lacabra.dk/collections/brew/products/aeropress

Ale ostrzegam kawa berdzie bardzo delikatna.


Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #954 dnia: 14 Grudzień 2017, 17:09:07 »
Za drugim razem zamieszalam po 30 s i potem po zalaniu woda do pełna.
Kawę mielilam w wilfie na środkowej kropce dla aeropressu

Ciężko mi ocenić ta kawę, tak samo ta druga, czy one będą podobne czy nie. Jutro spróbuję ta drugą


Spróbuj zmielić nieco drobniej i następnym razem postaraj się przypilnować czasu żeby mieć wiedzę na kolejne zaparzenie co można zmienić.
I jakiej wody użyłaś? Filtrowana chociaż czy prosto z kranu?
Kostaryki są raczej dość delikatne, ale trudno powiedzieć czy niedoparzyłaś i kawa jest wodnista czy to po prostu Twoje odczucie :)
Woda z filtra była.
To jednak coś mocniejszego będę musiała poszukać, a widzę że dwie Kostaryki wzięłam :/

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #955 dnia: 14 Grudzień 2017, 17:24:54 »
Pj.walczak
Dzięki za link :)

Właśnie zrobiłam la cabre. Jest smaczniejsza.
Potrzebuję kawy,ktroa będzie mnie budzić bo mało śpię od paru lat, a jakoś funkcjonować trzeba :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #956 dnia: 14 Grudzień 2017, 17:38:11 »
Ja bym polecał przede wszystkim jeść dużo warzyw i mało zbożowych zamulaczy, często pić wodę w ciągu dnia. Jak spada energia to kawałek gorzkiej czekolady :)

Jeśli chcesz coś co jest mało drażniące a mocno pobudzajce to na 6-8 godzin zalej zmieloną kawę wodą o temperaturze pokojowej zamieszaj, zakryj i odstaw. Możesz to zrobić w Aeropressie, słoiku czy w czym wygodnie. Rano zamieszaj i odcedź. Wystarczy 16g na cały AP przy okazji masz problem odcedzania z głowy.  W ten sposób otrzymasz macerat, delikatny, ale mocno pobudzający. Zawsze zabieram taki napój w trasę, świetna rzecz.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #957 dnia: 14 Grudzień 2017, 20:26:41 »
Potrzebuję kawy,ktroa będzie mnie budzić bo mało śpię od paru lat, a jakoś funkcjonować trzeba
tak jak poprzednik pisze - na takie coś to nie kawa.., bardziej zmiana stylu życia, żywienia. Spośród okazjonalnych pobudzaczy spróbuj guarany, żeń-szenia, działają znacznie dłużej i delikatniej dla żołądka. Ale i tu - jeśli wyczerpany organizm nie ma kiedy ani jak się zregenerować -  to poganianie go do pracy ponad siły niewiele pomoże.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2017, 21:02:04 wysłana przez grex »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #958 dnia: 14 Grudzień 2017, 21:02:40 »
http://fellowproducts.com/shop/prismo/ próbował to ktoś?

Wygląda jak nakrętka z keczupu z metalowym filtrem od środka :D Ponoć najbliżej temu do espresso z AP...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #959 dnia: 14 Grudzień 2017, 21:17:02 »
czy ja wiem...technika zaparzania właściwie nie różni się od zwykłego AP, pełna immersja, wymieszanie. Przy tej technice zaworek niewiele zmieni, za to metalowy filtr powinien poprawić smak.

Do espresso... przydałaby się taka nakrętka, w którą można nasypać kawę jak do kolby, ubić, położyć na górze sitko zapobiegające rozbiciu kawy podczas nalewania wody, skręcić. Następnie nalać wody i przeciskać przez ciastko kawowe tak jak w ekspresie. Byłby coś a'la mini-ekspres dźwigniowy. Wygrzany AP trzyma temperaturę, więc lejąc wrzątek w czasie ekstrakcji dałoby się tu utrzymać temperatury podobne jak w ekspresie.
Dziwię się, że jeszcze tego nikt nie wprowadził... może jakiś krajowy rzemieślnik podchwyci pomysł ?
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2017, 21:30:17 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi