;

Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 78919 razy)

Offline Krzysko

• Ekspres: Pavoni Europiccola, Gaggia Classic, AP
  • Młynek: C40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #900 dnia: 30 Listopad 2017, 10:17:40 »
Na podwójnym wychodzi w porządku. Zazwyczaj pije 2 espresso na raz wiec w sumie jest to i wygodne i rozsądne wyjście, tyko żonie będę musiał dzielić dawkę bo po „14g”cappuccino ostatnio nie mogła zasnąć do 3:00.

Tak sobie jednak postanowiłem ze to pojedyncze opanuje wiec będę walczył dalej. Wiem ze niektórzy używają koszyków z nieco innym kształtem (np od LM), bądź nawet tamperow na wew średnice ale myśle ze i bez tego powinno się dać radę.
Zreszta jest to rozmowa na inny wątek - w temacie tego wątku to tylko tyle co napisałem wcześniej - u mnie 7 klik zdaje się być punktem pracy C40 dla espresso (albo chociaż punktem wyjścia).

Offline donkiszot Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: v ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗'] …
  • Młynek: C40MK3; KM3873; Wilfa; Serbski Młynek Turecki; Santos Silent
« Odpowiedź #901 dnia: 30 Listopad 2017, 12:17:17 »
Problem w tym ze 20g mi wychodzi na 7g kawy i 7 kliku młynka
Schodzę na 6 klik i nie daje rady wycisnąć bo za drobny przemiał.
Taki to skok na Komendancie, dlatego do espresso nadaje się tylko dla zuchwałych ;)

Ale wracając -- co się stanie (w smaku) jeśli odstawisz filiżankę po 14g? i ile czasu to zajmie?

Offline Krzysko

• Ekspres: Pavoni Europiccola, Gaggia Classic, AP
  • Młynek: C40
« Odpowiedź #902 dnia: 30 Listopad 2017, 14:15:04 »
Na 7 kliku 20g miałem, z tego co pamiętam, po ok 40 sekundach. Smak na pewno nie był kwasny ale mam wrazenie ze powinno być lepiej. 8 klik mi "przelatywał" za szybko i musiałbym bardzo krotko wyciskac żeby mieć 14g (oczywiście sprawdze raz jeszcze)
Chyba, tak jak radzisz, sprobuje porównawczo wycisnąć na 14g z 7,8,9 klikow. Potem będę korygowal doze aby pelny ruch wyszedł na 14g. Nie jestem pewien czy zgram to na 25 sekund ale dużo osob wyciska dużo dluzej na tych ekspresach wiec może cos w tym jest...

Czas na proby "na spokojnie" mam dopiero jak dzieciaki spac poloze, a wtedy to już trochę trudniej posmakować - robie z 10-15 shotow na roznych nastawach i z każdego po łyczku. Efekt taki, że zasypiam dużo za pozno :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: v ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗'] …
  • Młynek: C40MK3; KM3873; Wilfa; Serbski Młynek Turecki; Santos Silent
« Odpowiedź #903 dnia: 30 Listopad 2017, 14:30:31 »
No właśnie radzę coś innego -- myślę, że pełny ruch to za dużo wody dla 7g kawy. Jeśli piszesz 40s. to już jestem niemal pewny (aczkolwiek zaocznie można błądzić aż miło), że po 14g. smak będzie jak trzeba, tylko będzie go mniej, bo i mniej kawy używasz.

No chyba, że kanał.

Offline mr_blend Mężczyzna

• Extract Coffee Roasters
    • insta
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Kalita Wave, Aeropress, Chemex, Phin, Hario Cold Brew+Fretta, V60, Syphon, Bodum French Press
  • Młynek: ROK, Ditting KR1203
« Odpowiedź #904 dnia: 06 Grudzień 2017, 21:34:59 »
Komendant dotarł do USA na recenzję Chrisa Baca

https://www.youtube.com/watch?v=HyZB8U0EJlg
https://www.instagram.com/mr_blend/

Dobra kawa nigdy nie jest gorzka, dobry barista zawsze...

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi