Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 389338 razy)

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1050 dnia: 18 Luty 2018, 05:30:39 »
Pytanie, na ile klików ustawiacie pod Aeropressa?

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1051 dnia: 18 Luty 2018, 08:35:14 »
Pytanie, na ile klików ustawiacie pod Aeropressa?

od 12 do 30  :lol2: zależnie od metody.
Ale robiąc "klasycznie" zazwyczaj w okolicach od 18 do 20 kliku.
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1052 dnia: 18 Luty 2018, 17:01:33 »
od 12 do 30  :lol2: zależnie od metody.
Ale robiąc "klasycznie" zazwyczaj w okolicach od 18 do 20 kliku.

Dzisiaj moje pierwsze parzenie w AP, ustawiłem 30 klików, kawa z Brazylii. Doza 20g/240 mil, temp 85C, całość w 2:10. Kawa, bardzo dobra, jak na słabej jakości ziarna. Jest potencjał w AP.

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1053 dnia: 28 Luty 2018, 13:30:50 »
Co jakiś czas na forum pojawia się problem w jaki sposób liczyć kliki w Comandante - od momentu blokady żaren (ustawienie jeden - przy przechylonym młynku korbka opada luźno), czy od momentu całkowitego skręcenia (maksymalnie dokręcona nakrętka). 
Jest też szkoła która głosi, ze każdy może sobie liczyć jak chce i powinien zapamiętać swoje ustawienia.
Moim zdaniem "każdy sobie" to najbardziej prawidłowe podejście.
W lutym kupiłem drugiego Comandante - jednen jest używany w pracy, drugi w domu.
Gdy mieliłem kawę pod drip lub french press uzyskiwałem podobne efekty na obu młynkach.
Gdy zacząłem mielić dużo drobniej pod Fellow - Prismo okazało się, że ustawienia młynka nie pokrywają się. Na 11 kliku w nowym młynku kawa jest zmielona grubiej niż na 13 kliku w młynku starym. Stary młynek posiadam od grudnia 2016 roku i zmielił około 20 kg kawy.
Zastanawia mnie z czego wynika różnica - zmiana w budowie młynka dokonana przez producenta, czy stępienie żaren w ten sposób wpływa na przemiał.


Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1054 dnia: 28 Luty 2018, 13:33:07 »
Co jakiś czas na forum pojawia się problem w jaki sposób liczyć kliki w Comandante - od momentu blokady żaren (ustawienie jeden - przy przechylonym młynku korbka opada luźno), czy od momentu całkowitego skręcenia (maksymalnie dokręcona nakrętka). 
Jest też szkoła która głosi, ze każdy może sobie liczyć jak chce i powinien zapamiętać swoje ustawienia.
Moim zdaniem "każdy sobie" to najbardziej prawidłowe podejście.
W lutym kupiłem drugiego Comandante - jednen jest używany w pracy, drugi w domu.
Gdy mieliłem kawę pod drip lub french press uzyskiwałem podobne efekty na obu młynkach.
Gdy zacząłem mielić dużo drobniej pod Fellow - Prismo okazało się, że ustawienia młynka nie pokrywają się. Na 11 kliku w nowym młynku kawa jest zmielona grubiej niż na 13 kliku w młynku starym. Stary młynek posiadam od grudnia 2016 roku i zmielił około 20 kg kawy.
Zastanawia mnie z czego wynika różnica - zmiana w budowie młynka dokonana przez producenta, czy stępienie żaren w ten sposób wpływa na przemiał.



Jeden i drugi to Nitro Blade?

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1055 dnia: 28 Luty 2018, 13:58:35 »
Jeden i drugi to Nitro Blade?

Tak - obydwa młynki to Nitro Blade.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2018, 14:09:52 wysłana przez Karlin »

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1056 dnia: 09 Marzec 2018, 14:41:49 »
Ponieważ wkrótce stanę się szczęśliwym posiadaczem Komendanta  :taniec: :taniec: :taniec:
Chciałem zapytać użytkowników z doświadczeniem, na ile poważnie można traktować propozycje producenta, co do ilości klików jako formy wyjściowej?
To znaczy czy jeśli napisano na stronie:

Cytuj (zaznaczone)
20 - 25 for preparation with a V60 filter
25 - 30 Clicks for the preparation in the Aeropress and French Press

to czy rzeczywiście mieścicie się +- w podanych wartościach?

Może by tak skondensować wiedzę i zrobić jakąś pigułkę, co komu jak wychodzi z zaznaczeniem formy parzenia oraz gatunku kawy?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1057 dnia: 09 Marzec 2018, 14:44:14 »
Do Aeropressu można stosować bardzo szerokie spektrum przemiałów, nie musi być grubo jak do FP.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1058 dnia: 09 Marzec 2018, 14:53:25 »
Ja do AP mielę podobnie jak do dripa, nie musisz się tym sugerować.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1059 dnia: 09 Marzec 2018, 14:59:19 »
I dochodzi odwieczny spór jak liczyć te kliki. Jedni liczą od momentu maksymalnego skręcenia młynka, inni od swobodnego obracania się żarna  :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1060 dnia: 09 Marzec 2018, 15:39:14 »
Jedni liczą od momentu maksymalnego skręcenia młynka, inni od swobodnego obracania się żarna 

Moim zdaniem pierwsza opcja jest właściwa bo nie zostawia wątpliwości co do interpretacji. W drugim przypadku co obywatel to mu się inaczej kręci ;)
Pamiętam jak buty rowerowe kupowałem przez internet i chcąc dobrać odpowiedni rozmiar zadzwoniłem do trzech sklepów żeby mi długość wkładki zmierzyli. Byłem wielce zdziwiony bo otrzymałem trzy różne odpowiedzi. A niby prosta sprawa. Na dodatek żadna z odpowiedzi nie była prawdziwa. Buty przyszły, zmierzyłem wkładkę i dopiero otrzymałem czwarty, tym razem prawdziwy wynik :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1061 dnia: 09 Marzec 2018, 15:47:08 »
Skręcenie żaren do oporu nie jest miarodajne, bo:
- skręcenie będzie zależeć od ilości zalegającej kawy między żarnami
- gdy żarna są dociśnięte maksymalnie można jeszcze przekręcić pokrętłem, bo kulki się uginają.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1062 dnia: 09 Marzec 2018, 15:51:48 »
dziwne bo w feldgrindzie i porlexie, bez problemu znajdowałem powtarzalne skręcenie żaren
W końcu to ma być zero

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1063 dnia: 09 Marzec 2018, 16:52:32 »
Tutaj nie chodzi nawet o to, która opcja jest bardziej właściwa- tylko nie wiemy wg jakiej metody były liczone te kliki w danym przepisie.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1064 dnia: 09 Marzec 2018, 19:54:49 »
Do Aeropressu można stosować bardzo szerokie spektrum przemiałów, nie musi być grubo jak do FP.
No właśnie, FP. Robi się skrótowy bałagan. Wiem że miałeś na myśli French Pressa. Ale ktoś kto dotrze na forum jak ja na początku zacznie się gubić w skrótach bo od niedawna używamy również skrótu FP do określenia Fellow Prismo :P No i takie to perypetie młodego adepta sztuki kawowej :)

Wracając do tematu zera bezwzględnego: chyba metoda ruchomej rączki wydaje się najrozsądniejsza?
nie chodzi o czepianie się szczegółów, że komuś jeszcze na 3 kliku coś ociera, a komuś na 4. Chodzi o wartości przybliżone, aby każdy taki jak ja, mając brand new młynek nie musiał w ogóle po omacku ustawiać jakichś hipotetycznych wartości, tylko mógłbym się pierwszym mieleniem zbliżyć do docelowego poziomu a potem już pojedynczymi czy podwójnymi, czy potrójnymi klikami skierować się w którąś stronę aby sobie doprecyzować. Każdy młynek jest inny piszecie, zastanawialiście się od czego to może zależeć? :) Żarna robione są z pewnością dokładnie na jakiejś frezarce CNC, skok gwintu (jeśli mowa o dokładnym gwincie) powinien być robiony na tokarce, jeśli robiony jest np. narzynką - wówczas mamy do czynienia z największym luzem na gwincie. Myślę sobie, że wykluczając nawet luzy na gwincie oraz niedokładną obróbkę CNC np. w przypadku tępienia się frezów, może sprężyny dociskowe stosowane w młynkach są niejednorodne, w takim sensie że mają różną siłę sprężystości i to powoduje różnice?

A wracając znowu do tematu - to może zechcielibyście się podzielić właśnie waszymi klikami? :)
Fellow Prismo?
AeroPress (tutaj trzeba z przepisem :) )
V60?
Kalita?
French Press? ;)
Chemex? itd.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi