Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 393057 razy)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #870 dnia: 21 Listopad 2017, 12:20:36 »
Powodzenia.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #871 dnia: 21 Listopad 2017, 13:57:52 »
Do mnie również dotarł Comandante Nitro Blade Czerwona Sonja:-D Widać znaczną różnicę w smaku naparu i łatwości mielenia w porównaniu do mojego starodawnego Dienesa :-D Największe jednak zaskoczenie zanotowałem w espresso. Porównałem napary uzyskane z komendanta i Eureki Mignon i okazało się, że z komendanta jest kawa istotnie smaczniejsza. Faktem jest jednak, że różnice między klikami przy espresso są za duże ( u mnie ok 10 sek różnicy). Podsumowując, Comandante to super młynek i dzięki świetnej cenie jaką dał mi Deskowy jestem bardzo zadowolony, że go kupiłem:-D Aha, nie zauważyłem żadnych problemów z osiowością młynka,    nawet na pusto;-)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #872 dnia: 21 Listopad 2017, 13:58:56 »
Średnio zapewnia. Jeżeli potrafisz trafić zawsze w ten sam pierwszy blokujący klik. Jednego dnia uznasz ze tu jest blokada, drugiego ze tu jest blokada. Jak odliczysz pod espresso te 10 klików to możesz mieć różne ustawienia. Przy przelewach ma to małe znaczenie, ale przy espresso ma duże moim zdaniem. Dlatego C40 pod espresso nie jest najlepszym wyborem. Co wiadomo nie od dziś.

Chyba trochę przesadzasz.
U mnie żarna w tym samym miejscu  się blokują (  czyli pkt zero ).Od niego liczę np 7 kliknięć i zawsze ! mam to samo ustawienie (jeden z zębów motylka wypada na środku napisu Ironheart). Na zębach motylka są widoczne trybiki ze znaczka Comandanta, więc wiadomo bez żadnego dodatkowego oznaczania który to ząb motylka i które to kliknięcie od pkt zero. Niekoniecznie trzeba liczyć od początku.
Po rozłożeniu ,wyczyszczeniu  i złożeniu młynka ten punkt zero jest gdzie indziej , trzeba ponownie to zapamiętać ale na 7 kliknięciu od pkt zero jest taki sam przemiał. Iron Heart naprawdę daję radę przy mieleniu do espresso, nawet pod ekspres gastronomiczny. Dobierasz  odpowiednią dozę do sitka i jesteś w stanie robić powtarzalne espresso.
Porównaj jakikolwiek młynek elektryczny do 1500 zł a nawet 2000 zł  z C40 i zobaczymy który mieli smaczniej  ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2017, 14:20:03 wysłana przez PiotrekBM »

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #873 dnia: 21 Listopad 2017, 14:21:33 »
@Ironheart

Czy na prawdę z tym młynkiem trzeba się obchodzić jak z przysłowiowym jajkiem żeby nie zrboić krzywdy żarnom? Zastanwiam się czy w perspektywie dłuższego czasu z lenistwa się kiedyś nie zapomnę/nie obleje młynka wodą itd i wtedy będzie słabo. Rozumiem, że z NitroBlade nie ma tego problemu.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #874 dnia: 21 Listopad 2017, 14:35:42 »
Ja używam Iron Hearta od około 2 miesięcy i nie obchodzę się z nim jak z jajkiem ( chociaż szanuję jak każdą inną rzecz)
Żarna przecieram wilgotnym ręcznikiem papierowym , później  do sucha wycieram i póki co pracują i wyglądają bez zastrzeżeń.
Służy mi do mielenia tylko kawy. Pamiętam, żeby nie sypać  soli i po sprawie.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2017, 14:45:54 wysłana przez PiotrekBM »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #875 dnia: 22 Listopad 2017, 07:12:27 »
Ironheart już w moim posiadaniu :) Szybkie pytanie techniczne. W jakim przedziale klików wychodzi u Was optymalne espresso?
Dzisiaj dotrze do mnie nowy ekspres i chciałbym ustawić optymalne dla mnie nastawy. Ironheart raz ustawiony będzie wyłącznie u mnie współpracował z ekspresem.
Zapewne o tych nastawach w tym wątku wiele razy już było pisane, jednak za dużo w nim treści a ja mam ograniczony czas.
PS
Po rozpakowaniu niesamowite odczucia - kawał ciężkiej maszyny - od razu czuje się potencjał drzemiący w tym młynie.
Hario Slim i Porlex Mini to przy nim zabawki :) Przyjemność z kręcenia niesamowita. Daje tak dużo frajdy, że raczej nie prędko kupię jakiś młynek elektryczny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #876 dnia: 22 Listopad 2017, 07:23:10 »
Jest sporo zmiennych. Ale jezeli doze ustawisz na 17 g, zacznij od 13 kliku (ja licze od momentu kiedy nie da sie juz bez wyraznej sily skrecic bardziej regulacji grubosci). I zobacz przy tym nastawie co sie dzieje. Jak za szybka ekstracka idziesz klik w dol, jak za wolna klik w gore.
Z tych 17 gram, na poczatek spoboj uzyskac sobie 34 g kawy w przedziale 25-35.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #877 dnia: 22 Listopad 2017, 07:39:14 »
Tak zrobię, dziękuję [emoji106]

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #878 dnia: 22 Listopad 2017, 09:00:29 »
Przy moim Ascaso Dream ustawiam 14 klik (18g w sitku); liczenie klików od całkowitej blokady żaren (nie da się już bardziej skręcić)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #879 dnia: 22 Listopad 2017, 10:30:06 »
Było też pisane, że Komendant w espresso sprawdza się jeśli bardzo chcesz. Zatem może się zdarzyć, że na 13 nic nie poleci w 50 s. a na 11 będzie całkiem ok. To całkiem ok możesz na koniec dostroić ilością kawy, z 17g zejść na 16,5, na 16g. itd.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #880 dnia: 22 Listopad 2017, 10:42:08 »
Wzajemna korelacja tych zmiennych ma przełożenie na efekt finalny - to całkowicie zrozumiałe. Muszę mieć jakiś punkt odniesienia dla dalszych eksperymentów. Mam świadomość, ze w grę wchodzi delikatna zmiana nastaw - zresztą warto z nimi eksperymentować.
Na pewno na początku będę dużo eksperymentował i w oparciu o własne preferencje smakowe uda mi się pewnie prędzej czy później wypracować jakieś sprawdzone pod siebie nastawy.

Offline lisssek

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Alternatywa: Bialetti Kitty 6 i 12 tz, phin, Kalita, Gabi, AP, French Press, V60-2,
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, C40 IH
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #881 dnia: 27 Listopad 2017, 11:56:29 »
Spotkał się ktoś może z porównaniem poszczególnych "klików" na NB i IH? Z reguły przepisy odnoszą się do Nitro Blade ale czy da się je teoretycznie przenieść na Iron Heart?

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #882 dnia: 27 Listopad 2017, 15:41:47 »
Spotkał się ktoś może z porównaniem poszczególnych "klików" na NB i IH? Z reguły przepisy odnoszą się do Nitro Blade ale czy da się je teoretycznie przenieść na Iron Heart?

Przeskok w ustawieniach jest identyczny więc 1 klik w Nitro = 1 klik w Iron Heart, więc teoretycznie można spróbować to przenieść.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline altharr Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kazak Rota, Aeropress, V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Turbo, Fiorenzato F4 Filter, Comandante C40 IH
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #883 dnia: 27 Listopad 2017, 15:59:58 »
U mnie dopiero 3 dni testów, ale 14 klik w IH zatyka ekspres (kawa Arcafe Roma), 17 klik jest ok.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #884 dnia: 28 Listopad 2017, 17:03:59 »
U mnie dopiero 3 dni testów, ale 14 klik w IH zatyka ekspres (kawa Arcafe Roma), 17 klik jest ok.

U mnie do espresso mam IH ustawiony na 7-9 " klik" licząc od całkowitej blokady żaren (zalezy od kawy).
Na 14 "klik-u " to mam szybki przelew wody przez portafiler z kawą , na 17 nawet nie próbowałem bo nie ma sensu.  ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2017, 17:14:10 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi