Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 483005 razy)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #990 dnia: 09 Styczeń 2017, 20:32:00 »
Być może nowy egzemplarz zachowuje się nieco inaczej, ale ja kupiłem używany i u mnie 2 to już dość grubo. V60 już od dawna nie przelewałem, ale do Clevera/Wilfy zwykle poruszam się w przedziale 1.8-1.12.

To tylko sugestie, spróbuj na 2.2-2.4 i jak przelejesz w 2:30 i będzie smakować, to w czym problem? :)
Czas możesz też modyfikować techniką polewania - jest cały wątek o dripach, tam znajdziesz sporo wskazówek. Ja mistrzem w polewaniu nie jestem i między innymi dlatego V60 się kurzy.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #991 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:46:12 »
Testował ktoś nowego Skerton'a? Warto/nie warto?

Ja, niestety testowałem aż jeden dzień. Jeśli mam być szczery jakiekolwiek młynki od Hario odradzam!

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #992 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:33:00 »
Właśnie trafiłem na chyba nieomawiany jeszcze na forum młynek - crushgrind brazil. Wyeliminowana jest w nim największa bolączka hario - niestabilne żarna. Regulacja o 200μm/klik + bajer w postaci "stacji dokującej" podobno ułatwiającej mielenie (choć nie wiem, czy mielenie pod kątem 45° nie wpłynie aby negatywnie).
W polskich sklepach jeszcze się nie pojawił, a ze strony producenta wujek Google podpowiada cenę w okolicy €80+€15 za wysyłkę.

http://www.crushgrind.com/products/brazil-coffee-grinder


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #993 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:40:06 »
Największą bolączką hario i podobnych konstrukcji są tępe żarna. Brak stabilizacji czy użyte materiały, to tylko kropka nad i. To wszystko sprawia, że młynki takie czy inne fajne są, ale powinny kosztować trzydzieści złotych, nie sto czy dwieście trzydzieści.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #994 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:42:42 »
Mam Zasenhausa Lima i gorszego g...a nie widziałem. Po kilku mieleniach pękło mocowaniem żarna, poza tym rozstrzał po mieleniu ogromny.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #995 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:47:21 »
W moim Tiamo Slim zmiana grubości mielenia wpływa jedynie na szybkośc przemiału. Efekt jest zawsze taki sam: pył + gruz.

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #996 dnia: 10 Styczeń 2017, 11:02:48 »
Czyli z młynków ręcznych tylko El Comandante wchodzi w grę? Czy może jeszcze nad Quito lub zassenhausem brasilia tez sie warto zastanowić? tutaj żarna są stalowe.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #997 dnia: 10 Styczeń 2017, 11:10:58 »
Mam też Zasenhausa Paname i od biedy na wyjazdy może byc i to do AP. Lepiej dołożyć do Comendante lub jakiegoś elektryka w zamian.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #998 dnia: 10 Styczeń 2017, 12:33:51 »
Czyli z młynków ręcznych tylko El Comandante wchodzi w grę?
To zależy czego oczekujesz, jeśli jakości, to tylko konstrukcje typu comandante czy inne lido czy nawet hg one. Ale czasem ważniejsza jest waga, rozmiar, niższy koszt.

Oczywiście to w ramach dostępności na rynku, bo wśród staroci też trafiają się lepsze konstrukcje.

Natomiast jeśli chodzi o dobry stosunek jakości/cena/wygoda to tanie elektryki wygrywają.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #999 dnia: 10 Styczeń 2017, 13:23:13 »
Mam też Zasenhausa Paname i od biedy na wyjazdy może byc i to do AP.

Aż tak źle chyba nie jest z tymi metalowymi stożkami, przynajmniej u mnie działają w miarę rozsądnie. Quito mieli w miarę równo, a pyłu odsiewam od 8-15%. Do AP to i rhino wystarcza przy drobnych przemiałach.

A powiedz mi Sala, bo widzę że masz w podpisie Graefa 702, jak się ma jego grubszy przemiał pod względem równomierności do zbliżonego przemiału w Panamie?
W ogóle Zassenahaus schodzi na psy, ostatnio widziałem wypuścili elektryka z niby płaskimi żarnami. Takie samo rozwiązanie jak w severine 3874 i innych młynkach za ok 100zł tylko kilka razy drożej.

Właśnie trafiłem na chyba nieomawiany jeszcze na forum młynek - crushgrind brazil.

To jest strasznie drogi młynek ceramiczny, wygląda na dobrze wykonany, tylko ceramiczne żarna nie dorównają stalowym, a w podobnej cenie możesz mieć feldgrinda albo lido.

 
Czy może jeszcze nad Quito lub zassenhausem brasilia tez sie warto zastanowić? tutaj żarna są stalowe.
Brasilia trochę gorzej sobie radzi od Quito i ma znacznie węższą skalę zarówno w stronę grubego jak i drobnego przemiału. Jeżeli znajdziesz gdzieś w okolicach 200zł Quito, to myślę że jest to ok młynek za takie pieniądze choć mogą występować w nim problemy z ułożeniem żaren jak i odklejaniem się. Aktualnej polskiej ceny czyli ponad 400 złotych wg mnie nie jest wart. Więc jeśli chcesz mieć nowy młynek bez  problemów, to albo droższe młynki ręczne Lido, Feldgrind, Hausgrind, Rosco albo jakiś w miarę niedrogi, sprawdzony młynek elektryczny ze stożkowymi żarnami w granicach 300zł-500zł. 
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2017, 15:19:12 wysłana przez krystians »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1000 dnia: 10 Styczeń 2017, 14:36:24 »
@krystians
Porównań nie robiłem bo jak pisałem używam go do AP i tylko tą metodę używam wyjazdowo. Kilka razy mieliłem pod chemexa  i było dużo pyłu. Widać tu brak stabilizacji żarna które pod wpływem jasno palonych ziaren dają dość duży rozrzut wielkości. Teraz prawdopodobnie będę próbował upchnąć Mazzera do alternatyw w kuchni ale muszę jeszcze nad nim popracować.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1001 dnia: 10 Styczeń 2017, 15:19:35 »
Ostatnio kupiłem Rhino. Młynek OK ale mając C40 to jednak inna bajka. Ceramiczne żarna nie są tak dokładnie spasowane i powstaje sporo pyłu przy każdym ustawieniu. W sumie robotę robi. Za krótko go mam aby powiedzieć o trwałości. Ale tu już można podejrzewać co padnie: obluzuje się mocowanie pokrywki i pojemnika na zmieloną kawę ponieważ wchodzą na wcisk do plastikowej obudowy. Mam wrażenie, ze ten młynek nie był wart swojej ceny, a jest jednym z najtańszych. Jedno co mogę powiedzieć to, że nie żałuję ani złotówki na Comandante. To jest jednak jakość sama w sobie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1002 dnia: 10 Styczeń 2017, 15:29:03 »
niestety jakości samej w sobie mój umysł nie jest w stanie objąć. Dla mnie Comandante to tylko poprawiona konstrukcja quito z lepszymi żarnami. Ma też zdaje się swoje słabe strony, o których wspominali niektórzy użytkownicy. Moim zdaniem to dobry produkt, ale jego cena jest dość nadmuchana.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1003 dnia: 10 Styczeń 2017, 17:06:34 »
Jakie te wady? Majac 1000zł kupił byś coś innego? I nie mów że wilfę i zostawił 500zł. Bo ja szukam jak najlepszej jakości przemiału i zrezygnowania z odsiewania.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1004 dnia: 10 Styczeń 2017, 18:25:57 »
Gdzieś już pisałem - z Lido E przestałem odsiewać bo w driperze błota nie widać. Pewnie coś tam by się  odsiało ale mi się nie chce.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi