Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 483706 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #975 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:35:03 »
Dzbanek do nabycia w rossmanie

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #976 dnia: 19 Grudzień 2016, 09:25:58 »
A do metod alternatywnych, za praktycznie te same pieniądze, lepiej Nivonę CafeGrano 130 czy Wilfę WSCG-2 (sprzed modernizacji)?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #977 dnia: 19 Grudzień 2016, 10:26:05 »
Nie moge modyfikowac postu o modach, wiec wrzucam tu pic 1
I video
 

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #978 dnia: 19 Grudzień 2016, 21:10:23 »
A do metod alternatywnych, za praktycznie te same pieniądze, lepiej Nivonę CafeGrano 130 czy Wilfę WSCG-2 (sprzed modernizacji)?
Możesz spokojnie kupić tego Severina, sam używam w robocie mając w domu 20-to kilowego Santosa #4 którego używam tylko do alternatywy. Całkiem przyzwoity przemiał, a przerabiałem uwierz mi takich młynków już pewnie kilkanaście....
Mam wrażenie już po roku użytkowania, że nawet mniej mi pyli ten Severin niż Bodum, który kosztuje ponad dwa razy więcej. Do Wilfy niestety nie miałem dostępu, wieć tu porównania nie mam. Ale nie bardzo wierzę w to że na poziomie młynków 250-500PLN odnajdziesz różnicę znaczącą na języku.

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #979 dnia: 21 Grudzień 2016, 06:18:54 »
Witam. Po rocznej znajomosci z Hario Mini nadszedl czas na zmiany. Aktualnie na tapecie V60 oraz french press. W blizszej lub dalszej perspektywie aeropress, chemex, moze jakas kawiarka sie urodzi. Szukam mlynka wylacznie do zastosowan domowych, ale nie mam cisnienia na mlynek elektryczny. Dziennie pije 1-2 kawy, budzet to ok $200. Po pierwszym odsianiu zostaly: Zassenhaus Panama ($70), Zassenhaus Quito ($85), Bodum Bistro ($120), Baratza Encore ($190) oraz Feldgrind ($210). Moglbym wziac Feldgrind/Hausgrind, ale jesli za polowe tej kasy (Zassenhaus lub Bodum) jestem w stanie znaczaco wiecej wyciagnac ze swojej kawy w porownaniu do mielonki z Hario Mini, to jestem w stanie na to pojsc. Co o tym sadzicie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #980 dnia: 21 Grudzień 2016, 06:47:04 »
Cokolwiek kupisz z ostrymi stalowymi żarnami przyniesie skok jakościowy.

Zassenhaus w swych obecnych konstrukcjach zbyt często jest krzywy. Bodum to koszt opakowania -- są bliźniacze młynki za mniej $$$ (Nivona, Wilfa, ewentualnie Severin).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #981 dnia: 21 Grudzień 2016, 11:04:43 »
Witam. Po rocznej znajomosci z Hario Mini nadszedl czas na zmiany. Aktualnie na tapecie V60 oraz french press. W blizszej lub dalszej perspektywie aeropress, chemex, moze jakas kawiarka sie urodzi. Szukam mlynka wylacznie do zastosowan domowych, ale nie mam cisnienia na mlynek elektryczny. Dziennie pije 1-2 kawy, budzet to ok $200. Po pierwszym odsianiu zostaly: Zassenhaus Panama ($70), Zassenhaus Quito ($85), Bodum Bistro ($120), Baratza Encore ($190) oraz Feldgrind ($210). Moglbym wziac Feldgrind/Hausgrind, ale jesli za polowe tej kasy (Zassenhaus lub Bodum) jestem w stanie znaczaco wiecej wyciagnac ze swojej kawy w porownaniu do mielonki z Hario Mini, to jestem w stanie na to pojsc. Co o tym sadzicie?
Popatrz też na to w ciut inny sposób - czy Feldgrind da Ci taki sam skok jakościowy jak po przejściu z Hario na Zassenhaus.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #982 dnia: 21 Grudzień 2016, 15:03:52 »
Popatrz też na to w ciut inny sposób - czy Feldgrind da Ci taki sam skok jakościowy jak po przejściu z Hario na Zassenhaus.
Ale piszesz o skoku jakościowym z Hario na Feldgrind, czy z Zassenhaus na Feldgrind?

Powiem tak: mam Rhinowares, mam Zassenhaus Panama i mam młynek Feldgrind. Na podstawie własnego doświadczenia młynki pokroju Hario/Porlex/Rhinowares brałbym pod uwagę wyłącznie w kategorii młynka na wyjazdy. Mielenie trwa długo, a rezultaty są takie sobie. Przez pierwszy miesiąc było fajnie, później zrobiło się to mocno uciążliwe.

Zassenhaus mieli lepiej, szybciej i wygodniej. Niestety ma dość poważne wady - u mnie przy zejściu na drobne mielenie (drobniejsze zakresy pod Aeropress) żarna wyraźnie trą o siebie. To jeszcze jest do przeżycia, ale wypadający pojemnik na zmieloną kawę jest strasznie irytujący. Kilka razy kawa skończyła na podłodze.

Feldgrind jest szybki, wygodny, mieli się całkiem przyjemnie. Nic nie trze, nie skrzypi, nie wypada. Nie jestem znawcą, ale według mnie równością przemiału i ilością pyłu zjada pozostałe moje młynki bez problemu. Nie miałem jeszcze czasu na większe testy, ale Etiopia Aricha od Gregorio zaparzona w Largo znacznie zyskuje na słodyczy.

Dla mnie ważna była łatwość zmiany ustawień pomiędzy różnymi urządzeniami. Liczenie klików nie jest optymalnym rozwiązaniem, skala w Feldgrindzie sprawdza się bardzo dobrze.

Młynek ma dwa minusy: wlot na ziarna jest dość mały, przy wsypywaniu większych ziaren kawa często "wędrowała" po kuchni.
Dochodzi do tego powszechnie znany problem z zakupem - czas oczekiwania i brak kontaktu. Ja kupiłem używkę, więc mnie to ominęło.

Podsumowując, mając wybierać jeszcze raz, odpuściłbym sobie etap Zassenhausa i od razu brał Feldgrinda.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #983 dnia: 21 Grudzień 2016, 15:25:49 »
Popatrz też na to w ciut inny sposób - czy Feldgrind da Ci taki sam skok jakościowy jak po przejściu z Hario na Zassenhaus.
Ale piszesz o skoku jakościowym z Hario na Feldgrind, czy z Zassenhaus na Feldgrind?
Chodziło o różnicę między Feldgrindem a Zassenhausem w porównaniu do różnicy między Hario a Zassenhausem.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #984 dnia: 21 Grudzień 2016, 17:27:23 »
Popatrz też na to w ciut inny sposób - czy Feldgrind da Ci taki sam skok jakościowy jak po przejściu z Hario na Zassenhaus.
Ale piszesz o skoku jakościowym z Hario na Feldgrind, czy z Zassenhaus na Feldgrind?
Chodziło o różnicę między Feldgrindem a Zassenhausem w porównaniu do różnicy między Hario a Zassenhausem.

Rożnica będzie, skok jakościowy mniejszy oczywiście, ale np. cenowo w porównaniu do commendante to lepiej, a jakościowo stoją podobnie.
Skala REWELACJA, najlepiej z dotąd znanych mi młynków...
Kontakt teraz są sklepy sprzedające i z nich proponuje kupować, bo konstruktor ma zwyczaj nie odpowiadać...

P.S Gdzieś się w sklepi bawiłem Zassenhaus stalowym, jak tak każdy się kręci to będzie jak skok z porlexa na Zassenhaus

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #985 dnia: 22 Grudzień 2016, 06:43:14 »
Dzieki Panowie za pomoc i rozwianie watpliwosci. Biore Feldgrind.

Bodum to koszt opakowania -- są bliźniacze młynki za mniej $$$ (Nivona, Wilfa, ewentualnie Severin).
U mnie jednak Bodum tanszy niz Nivona i Wilfa.

Podsumowując, mając wybierać jeszcze raz, odpuściłbym sobie etap Zassenhausa i od razu brał Feldgrinda.
Wypada mi sie zgodzic. Kwestia czasu i pewnie rozgladalbym sie za czyms lepszym.

Popatrz też na to w ciut inny sposób - czy Feldgrind da Ci taki sam skok jakościowy jak po przejściu z Hario na Zassenhaus.
Ale piszesz o skoku jakościowym z Hario na Feldgrind, czy z Zassenhaus na Feldgrind?
Chodziło o różnicę między Feldgrindem a Zassenhausem w porównaniu do różnicy między Hario a Zassenhausem.

Rożnica będzie, skok jakościowy mniejszy oczywiście, ale np. cenowo w porównaniu do commendante to lepiej, a jakościowo stoją podobnie.
Skala REWELACJA, najlepiej z dotąd znanych mi młynków...
Kontakt teraz są sklepy sprzedające i z nich proponuje kupować, bo konstruktor ma zwyczaj nie odpowiadać...

P.S Gdzieś się w sklepi bawiłem Zassenhaus stalowym, jak tak każdy się kręci to będzie jak skok z porlexa na Zassenhaus
Skala w tym mlynku i latwosc powrotu do poprzednich ustawien to rzeczywiscie bajka. Faktycznie, mimo ze na stronie producenta polki puste, to klopotu z dostepnoscia w sklepach raczej nie ma.
Z racji ze ma to byc mlyn domowy to chcialem wziac Hausgrind, ale z tego co widze wnetrznosci te mlynki maja takie same, a feldgrinda latwiej namierzyc w sklepie no i jest przede wszystkim tanszy.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień 2016, 06:45:47 wysłana przez Frank the Bunny »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #986 dnia: 22 Grudzień 2016, 09:40:17 »
Podziel się wrażeniami :)

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #987 dnia: 23 Grudzień 2016, 06:35:53 »
Podziel się wrażeniami :)
Jasna sprawa  :D

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #988 dnia: 04 Styczeń 2017, 14:20:32 »
Testował ktoś nowego Skerton'a? Warto/nie warto?

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #989 dnia: 09 Styczeń 2017, 05:20:02 »
Feldgrind mieli w domu od kilku dni. Jakosc przemialu, zmiana ustawien - rewelacja. Krecenie korba to czysta przyjemnosc  ;) Kawa niesamowice zyskala. Mam pytanie do wlascicieli Feldgrinda. Na jakich ustawieniach mielicie do V60? W instrukcji sugerowane ustawienia to 1.8-2. Nie ukrywam, ze przy takim przemiale ciezko mi zejsc ponizej 3 min (15g/250ml), poza tym jest to naprawde drobno i odsiewanie mija sie z celem, ze wzgledu na dosc duze straty.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi