Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066105 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1560 dnia: 07 Styczeń 2017, 13:46:55 »


Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1561 dnia: 07 Styczeń 2017, 15:11:44 »
Nie ściemniam :)
Młynek kupiłem ze 3-4 lata temu i służył dzielnie do aeropresu i french. Teraz przyszła kolej na ekspres, a że gabarytowo spory to przynajmniej nie mogę na niego zwalić niepowodzeń :)
Jestem laikiem ale z maszyny mleko nie wychodzi więc cappu nie zrobię :P. Robię to na sitku 14gr. więc podwójne espresso powinno być. kawy sypię różnie powiedzmy od założonego 14gr - ale jst sporo poniżej wewnętrzenego zagłębienia w sitku - do 17gr. gdzie moneta 10gr lekko się zagłębia w kawie. Kawa Lavazza ora i kilka kaw z palarni które mi niestety nie podeszły do aeropresu -odpady się kończą :). Są jeszcze dwa sitka do 7,5gr. i do 6,6gr. ale tutaj niestety tylko błotko powstaje :) więc uczę się na podwójnym.
Filmików trochę widziałem i powiedzmy podstawy mam. Jak ubijam lekko to powstaje powiedzmy "americano" Jak mocniej to mam już za duży przelew wody poza kolbę. W instrukcji jest jak byk napisane by poczekać do rozgrzania jak na manometrze będzie 1.2-1.3 BAR i w zasadzie tak pozostaje podczas ekstrakcji. Wstępnie wymienię uszczelkę bo to ona jest powodem przelewu nawet przy lekko zmielonej i ubitej kawie. Doklepie jeszcze jakiś normalny tamper, kielona z miarką :) i srodki do czyszczenia.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1562 dnia: 07 Styczeń 2017, 15:37:24 »
Nie ściemniam :)
Młynek kupiłem ze 3-4 lata temu i służył dzielnie do aeropresu i french. Teraz przyszła kolej na ekspres, a że gabarytowo spory to przynajmniej nie mogę na niego zwalić niepowodzeń :)
Jestem laikiem ale z maszyny mleko nie wychodzi więc cappu nie zrobię :P. Robię to na sitku 14gr. więc podwójne espresso powinno być. kawy sypię różnie powiedzmy od założonego 14gr - ale jst sporo poniżej wewnętrzenego zagłębienia w sitku - do 17gr. gdzie moneta 10gr lekko się zagłębia w kawie. Kawa Lavazza ora i kilka kaw z palarni które mi niestety nie podeszły do aeropresu -odpady się kończą :). Są jeszcze dwa sitka do 7,5gr. i do 6,6gr. ale tutaj niestety tylko błotko powstaje :) więc uczę się na podwójnym.
Filmików trochę widziałem i powiedzmy podstawy mam. Jak ubijam lekko to powstaje powiedzmy "americano" Jak mocniej to mam już za duży przelew wody poza kolbę. W instrukcji jest jak byk napisane by poczekać do rozgrzania jak na manometrze będzie 1.2-1.3 BAR i w zasadzie tak pozostaje podczas ekstrakcji. Wstępnie wymienię uszczelkę bo to ona jest powodem przelewu nawet przy lekko zmielonej i ubitej kawie. Doklepie jeszcze jakiś normalny tamper, kielona z miarką :) i srodki do czyszczenia.

Zacznijmy od poczatku.
Jesli piszesz o  cisnieniu 1,2 -1,3 bara to jest to własciwe cisnienie dla bojlera pary. Nie jest to cisnienie  na grupie podczas ekstrakcji.
Najpierw zacznijmy od sitka 14g.  Musisz miec świeżą  kawe( data palenia max 2 miesiace temu) a nie resztki ...
Mielisz młynkiem na bieżaco tylko tyle ile potrzebujesz, w tym przypadku od 14-17 gram drobno zmielonej kawy(prawie jak mąka).
Wsyp do sitka, rownomiernie !!! rozprowadz i ubij na równo tamperem.
Załaduj portafiltr( to w czym umieszcone jest sitko) z sitkiem i kawą do grupy. Włącz pompę... sprobuj uzyskac ok 30-35 ml ekstraktu w ciągu 25-30 sekund. Wyłacz pompe po tym czasie. I taka prośba, nie używaj pochopnie  nazw "americano" itd bo one maja okreslone znaczenie. ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 15:55:19 wysłana przez PiotrekBM »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1563 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:00:16 »
Yyy,  z tych 14-17g to raczej 50-60ml w sumie :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1564 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:06:09 »
Yyy,  z tych 14-17g to raczej 50-60ml w sumie :)
Zależy czy nowy kolega dokładnie odmierza czy " na oko".
Kiedys,  myslałem ze odmierzam 20 ml (po zmierzeniu okazało sie ze jest prawie 30 ml :)
 
ps mnie jesli o moc idzie najlepiej smakuje 1:2  z 17 robie  35  ale jak komus bardziej smakuje 1:3 prosze bardzo, odmierza  50 ml i gotowe :)
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 16:13:41 wysłana przez PiotrekBM »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1565 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:15:56 »
tylko gdzie jest sens mierzenia brew ratio w objętości? ja ważę i widzę jaka jest różnica, przy tej samej dozie i uzysku potrafi być więcej lub mniej w filiżance... wystarczyło inną kawę zmielić.

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1566 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:37:26 »
Nie ściemniam :)
Młynek kupiłem ze 3-4 lata temu i służył dzielnie do aeropresu i french. Teraz przyszła kolej na ekspres, a że gabarytowo spory to przynajmniej nie mogę na niego zwalić niepowodzeń :)
Jestem laikiem ale z maszyny mleko nie wychodzi więc cappu nie zrobię :P. Robię to na sitku 14gr. więc podwójne espresso powinno być. kawy sypię różnie powiedzmy od założonego 14gr - ale jst sporo poniżej wewnętrzenego zagłębienia w sitku - do 17gr. gdzie moneta 10gr lekko się zagłębia w kawie. Kawa Lavazza ora i kilka kaw z palarni które mi niestety nie podeszły do aeropresu -odpady się kończą :). Są jeszcze dwa sitka do 7,5gr. i do 6,6gr. ale tutaj niestety tylko błotko powstaje :) więc uczę się na podwójnym.
Filmików trochę widziałem i powiedzmy podstawy mam. Jak ubijam lekko to powstaje powiedzmy "americano" Jak mocniej to mam już za duży przelew wody poza kolbę. W instrukcji jest jak byk napisane by poczekać do rozgrzania jak na manometrze będzie 1.2-1.3 BAR i w zasadzie tak pozostaje podczas ekstrakcji. Wstępnie wymienię uszczelkę bo to ona jest powodem przelewu nawet przy lekko zmielonej i ubitej kawie. Doklepie jeszcze jakiś normalny tamper, kielona z miarką :) i srodki do czyszczenia.

Zacznijmy od poczatku.
Jesli piszesz o  cisnieniu 1,2 -1,3 bara to jest to własciwe cisnienie dla bojlera pary. Nie jest to cisnienie  na grupie podczas ekstrakcji.
Najpierw zacznijmy od sitka 14g.  Musisz miec świeżą  kawe( data palenia max 2 miesiace temu) a nie resztki ...
Mielisz młynkiem na bieżaco tylko tyle ile potrzebujesz, w tym przypadku od 14-17 gram drobno zmielonej kawy(prawie jak mąka).
Wsyp do sitka, rownomiernie !!! rozprowadz i ubij na równo tamperem.
Załaduj portafiltr( to w czym umieszcone jest sitko) z sitkiem i kawą do grupy. Włącz pompę... sprobuj uzyskac ok 30-35 ml ekstraktu w ciągu 25-30 sekund. Wyłacz pompe po tym czasie. I taka prośba, nie używaj pochopnie  nazw "americano" itd bo one maja okreslone znaczenie. ;)


Dziękuję za inforamcję więc muszę zaufać iż będzie odpowiednie ciśnienie :)
Mam jeszcze 3 torebki z listopada to zaraz przeleję przez kolbę  zobaczę co z tego wyjdzie :)
"americano" zamieściłem w cudzysłowiu by ktoś tego opatrznie nie zrozumiał :P
Co do ilości kawy to mam wagę i ważę każdą dawkę przed zmieleniem i to co mam w kolbie później więc tutaj się raczej nie mylę. Podobnie nie mam jeszcze kielona z miarką więc ważę :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1567 dnia: 07 Styczeń 2017, 17:08:10 »
Woda ucieka obok kolby? Wymień uszczelkę grupy.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1568 dnia: 07 Styczeń 2017, 18:24:03 »
ml... nie patrz na to. Najlepiej ważyć to co masz w filiżance :).

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1569 dnia: 07 Styczeń 2017, 18:41:42 »
Agust Natura Equa - przy uzysku 1:2 (50%) czyli 28g naparu z 14g ziaren - spalona w smaku aż nieprzyjemnie. Zacząłem już myśleć nad następcą przy następnym zamówieniu.
Przy 1:2,5 (14g ziaren - 35g esspresso) nie tak kawa, przyjemna, ośmieliłbym się powiedzieć, że z posmakiem mlecznej czekolady, spalenizna zniknęła jak sen złoty.
Temperatura nie miała aż takiego znaczenia, w zakresie 88-95*c różnice w smaku to niuanse. Obecnie 92*c na prysznicu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1570 dnia: 07 Styczeń 2017, 22:50:03 »
Agust Natura Equa - przy uzysku 1:2 (50%) czyli 28g naparu z 14g ziaren - spalona w smaku aż nieprzyjemnie. Zacząłem już myśleć nad następcą przy następnym zamówieniu.
Przy 1:2,5 (14g ziaren - 35g esspresso) nie tak kawa, przyjemna, ośmieliłbym się powiedzieć, że z posmakiem mlecznej czekolady, spalenizna zniknęła jak sen złoty.
Temperatura nie miała aż takiego znaczenia, w zakresie 88-95*c różnice w smaku to niuanse. Obecnie 92*c na prysznicu.

Byc moze , jesli bys powtorzył i effekt byłby podobny lub taki sam to widocznie ta kawa tak ma.
 Ja jednak  jestem przekonany ze temp wody  ustawiona na bojlerze kawowym 88  a 95 st C to diametralna  róznica. Uwierz to nie są niuanse, tylko zupełnie inny smak kawy.( pierwsza pewnie bedzie kwasna  , druga  raczej gorzka)
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 22:56:17 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1571 dnia: 08 Styczeń 2017, 08:33:28 »
Temperatura miała większy wpływ, jak dla mnie, w przypadku singli trochę jaśniej palonych niż Natura. No i Agust jest mieszanką, która z natury ;) więcej wybacza.
Tak, efekty mam powtarzalne.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1572 dnia: 08 Styczeń 2017, 09:00:16 »
92*c to chyba niemożliwe... "c" to przecież prędkość światła, największa możliwa ;).

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1573 dnia: 11 Styczeń 2017, 11:18:32 »
Dzisiaj odpaliłem po wczorajszej wymianie uszczelki i pierwszy strzał nie przebił się przez sitko ale z drugiego popłynął miód 60ml 24s i kolejny strzał z mniejszym mieleniem 50ml 25s:)
Niestety w sitku było błoto, a smak mega kwaśny ale oko nacieszone :)
Strzał był przez NPF od Rogera on ma znowu chyba głębsze sitko więc później jeszcze popróbuję ze standardowego :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1574 dnia: 11 Styczeń 2017, 11:46:42 »
Zakladam ,ze ekspres był dobrze rozgrzany.
Błoto w sitku przeważnie oznacza za mała dozę ( użyj wiecej kawy) albo za drobno zmielona ( nie moze byc jak cukier puder).
Próbuj aż nabierzesz wprawy .

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi