Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1065733 razy)

essewissa

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1545 dnia: 04 Styczeń 2017, 19:27:52 »
Jak w sitko weszło Ci 18g po ubiciu i nie dotyka prysznica to jest moim zdaniem właściwa doza dla tego sitka. Nie schodź na 14g, woda będzie miała za dużo miejsca miedzy prysznicem a ciastkiem, będzie błoto. Teraz kwestia jaką masz kawę, jak w kierunku jaśniejszej strony mocy to ta doza będzie bliżej ok, jak w kierunku ciemniejszej to doza zdecydowania zbyt duża.

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1546 dnia: 04 Styczeń 2017, 19:40:16 »
mocy to ta doza będzie bliżej ok, jak w kierunku ciemniejszej to doza zdecydowania zbyt duża.
Kawa ciągle ta sama - Kolumbia. Z opisu łagodna nisko kwasowa. Chciałbym uzyskać smak gożkiej czekolady (tak pachnie przy mieleniu) i ograniczyć kwasy do minimum. Z mlekiem wyczuwa się smak kakao, ale espresso jest bardzo kwaskowe.

essewissa

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1547 dnia: 04 Styczeń 2017, 19:50:12 »
Jaka to Kolumbia, kto palił? Polskie Kolumbie, Coffe Brandt np. które piłem były kwasowe.

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1548 dnia: 04 Styczeń 2017, 19:52:54 »
Palarnia  Arkom. Dziś palona. Jutro spróbuję z małym sitkiem

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1549 dnia: 04 Styczeń 2017, 20:01:15 »
Na filmie słabo widać, ale sprawdź czy po ubiciu tamper stoi prosto -- może mi się wydaje, ale chyba jest przekrzywiony w stronę ściany. No i chyba dość głęboko wchodzi, jeśli tak, to sprawdź więcej kawy. A, i jeśli to precyzyjny tamper -- mało miejsca dookoła niego w sitku -- to nie wyciągaj go tak szybko, bo możesz zassać kawę.

Ta szklaneczka to rozumiem 50ml mieści?

Szybki wypływ z pojedynczej wylewki przy podwójnym sitku chyba jest ok.

Palarnia  Arkom. Dziś palona. Jutro spróbuję z małym sitkiem
Uuu, taka świeżynka to może głównie CO2 smakować ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1550 dnia: 04 Styczeń 2017, 20:34:33 »
mocy to ta doza będzie bliżej ok, jak w kierunku ciemniejszej to doza zdecydowania zbyt duża.
Kawa ciągle ta sama - Kolumbia. Z opisu łagodna nisko kwasowa. Chciałbym uzyskać smak gożkiej czekolady (tak pachnie przy mieleniu) i ograniczyć kwasy do minimum. Z mlekiem wyczuwa się smak kakao, ale espresso jest bardzo kwaskowe.
Ciężka ta kawa ( wagowo), moze i to paradoks ale spróbuj mimo wszystko jeszcze troche zwiekszyć dozę o 0,5 -1 g ciastko wtedy powinno byc  bardziej zwarte.Jak ciśnienie bedzie za szybko nabijać to zwiększ nieco grubość mielenia. Ale najpierw spróbuj  z sama dozą.
Ps  kawy te najświeższe (do 5 dni od daty palenia mogą smakować inaczej niż pozniej ) najlepiej powinna smakować od 5 do 30 dnia od palenia

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1551 dnia: 05 Styczeń 2017, 09:31:30 »
błoto nic nie znaczy pomijając sprzątanie.
VST i dużo osób zaleca nawe 5+ mm przerwę między prysznicem a kawą, nasz forumowy standard moneta to okolo 1-2mm

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1552 dnia: 05 Styczeń 2017, 16:13:57 »
nasz forumowy standard moneta
Test z 10 gr.

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1553 dnia: 05 Styczeń 2017, 16:16:17 »
Tampin około 5 kg czas ekstrakcji i ilość naparu 25/50
czyli to pewnie wina zbyt świeżej kawy

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1554 dnia: 05 Styczeń 2017, 16:17:51 »
_

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1555 dnia: 06 Styczeń 2017, 07:35:07 »
błoto nic nie znaczy pomijając sprzątanie.
VST i dużo osób zaleca nawe 5+ mm przerwę między prysznicem a kawą, nasz forumowy standard moneta to okolo 1-2mm
Nie rozumiem nic z tego.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1556 dnia: 06 Styczeń 2017, 09:20:01 »
Rozumieć rozumiem ale rzeczywiście z postów kolegi przebija niestaranność formułowania myśli zdradzająca brak szacunku dla odbiorcy.

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1557 dnia: 07 Styczeń 2017, 11:42:11 »
Witam wszystkich :)
Zakupiłem używany ekspres i mam mały problem. Przecieka mi z kolby woda. Wczoraj jak robiłem testy to dopiero przy mocnym ubiciu i mocnym zmieleniu zaczynało przeciekać - wtedy też wychodził najlepszy efekt jeżeli chodzi o kawę +- 60ml. Teraz zacząłem kombinować z grubszym mieleniem i mocniejszym ubiciem ale to nie działa lub wręcz odwrotnie teraz to cieknie dość duża strużka wody, a kawy wychodzi 130ml.
Wyczyściłem dzisiaj "uszczelkę grupy" - jeżeli się tak nazywa - tą przy zapinaniu kolby i dalej kicha. Mam też kepski tamper z zaokrąglonym bokiem ale oczyszczam krawędz przed włożeniem do grupy.
Kolejne pytanie to ciśnienie. Wedle wszelkich informacji najlepiej by było około 9bar a u mnie pokazuje około12-13bar.
I ewentualnie może bym zrobił przegląd pozakupowy myślałem by oddać do Torunia jest tam niby serwis Gaggia ale nie znalazlem nigdzie opini :)

Tymczasem dalej strzelam shoty :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1558 dnia: 07 Styczeń 2017, 12:03:08 »
Przed wizytą w serwisie warto ekspres odkamienić, zrobić backflush, wymienić uszczelkę w grupie.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1559 dnia: 07 Styczeń 2017, 13:36:50 »
Witam wszystkich :)
Zakupiłem używany ekspres i mam mały problem. Przecieka mi z kolby woda. Wczoraj jak robiłem testy to dopiero przy mocnym ubiciu i mocnym zmieleniu zaczynało przeciekać - wtedy też wychodził najlepszy efekt jeżeli chodzi o kawę +- 60ml. Teraz zacząłem kombinować z grubszym mieleniem i mocniejszym ubiciem ale to nie działa lub wręcz odwrotnie teraz to cieknie dość duża strużka wody, a kawy wychodzi 130ml.
Wyczyściłem dzisiaj "uszczelkę grupy" - jeżeli się tak nazywa - tą przy zapinaniu kolby i dalej kicha. Mam też kepski tamper z zaokrąglonym bokiem ale oczyszczam krawędz przed włożeniem do grupy.
Kolejne pytanie to ciśnienie. Wedle wszelkich informacji najlepiej by było około 9bar a u mnie pokazuje około12-13bar.
I ewentualnie może bym zrobił przegląd pozakupowy myślałem by oddać do Torunia jest tam niby serwis Gaggia ale nie znalazlem nigdzie opini :)

Tymczasem dalej strzelam shoty :)


Cześć!
Zakładam ze faktycznie jesteś początkujący i "nie ściemniasz " ...  chociaż  "duży" ekspres kupiłes  jak na początek ;)
Ale do rzeczy, piszesz ze "kawa  wychodzi +- 60- 130 ml" tylko  jaka to kawa? espresso, americano, cappu ?
Jeśli manometr pokazuje ciśnienie na grupie podczas ekstrakcji to 12 bar jest zdecydowanie za duze( moze to byc efektem za duzej dozy, zbyt drobnego  zmielenia, za mocnego tampingu czyli ubicia w sitku), dlatego zaobserwowałes,  przeciek między kolbą a grupą.
Poogladaj filmiki " jak zrobic prawidłowo espresso" z nich krok po kroku dowiesz sie jak zmielic kawe, dobrac doze (ilosc kawy ) do odpowiedniego sitka, jaki ekstrakt uzyskasz i ile tego ekstraktu powinno byc w zaleznosci od ilosci kawy w sitku( brew ratio).
W razie wątpliwości pisz, sprobujemy jakos pomóc ;)
Powodzenia

« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 14:28:14 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi