Autor Wątek: Espresso Classic – palarnia kawy Coffeeproficiency  (Przeczytany 1905 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Espresso Classic – palarnia kawy Coffeeproficiency
« dnia: 04 Grudzień 2016, 21:14:21 »
Espresso Classic – palarnia kawy Coffeeproficiency

Espresso Classic to mieszanka czterech arabik pochodzących z: Gwatemali, Brazylii, Kolumbii i Tanzanii. Ich pochodzenie nie jest szczegółowo opisane, jedynie tanzańskie ziarenka są wymienione jako peaberry. Cena 27 zł za 250 g. Ziarenka są różnej wielkości, średnio palone, mają miły słodki aromat, a w przemiale pojawiają się nuty cytrusowe.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione z podwójnego sitka, jako jedno z dwóch. Doza 17 g, czas ekstrakcji około 30 sekund. Crema do przyjęcia, niezbyt ciemnego koloru. W aromacie espresso są: mleczne cukierki, czekolada i pieczywo cukiernicze. W smaku na początku jest kwaskowato, w tej roli cytrusy i jabłka, i czekoladowo. Body średnie, słodycz w miarę, bez goryczy. Posmak podobny, z czasem przechodzący w czekoladowy, dosyć długi. Espresso niezłe, ale nic specjalnego. Żeby zmniejszyć kwaskowatość, przedłużałem ekstrakcję do 30 sekund. Kobietom smakowało americano, a cappuccino nikt nie próbował.
Sposób przygotowania: aeropress, stalowy filtr„fine” i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7 g na 100 ml wody, temperatura parzenia 92°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 105 sekund, przemiał dosyć drobny. W aromacie naparu jest słodko - czekoladowo, a w smaku niewielka owocowa nuta (cytrusy) i czekolada. Posmak przechodzący w czekoladowy.Napar jest łagodny, delikatny, z kremowym wrażeniem, miły do picia.
Espresso Classic mnie nie podbiło, po palarni Coffeproficiency więcej się spodziewałem. Bardziej mnie zadowoliły efekty uzyskane w aeropressie, a espresso było jakich wiele.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Espresso Classic – palarnia kawy Coffeeproficiency
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwiec 2017, 20:00:48 »
Nie chcę zakładać nowego tematu na jeden post, ale chciałbym napisać coś o Coffee Proficiency.

Zamówiłem 2 kawy:
Single Espresso Adelante z Gwatemali
Meksyk La Ilusion

Espresso parzone na Rancilio Silvia, doza 18 kawy, 27-30 sekund, 34-35g po ekstrakcji. Jako espresso b.dobre - wyraźna brzoskwinia/morela z lekkimi nutami mlecznej czekolady. W kawach z mlekiem zupełnie nie - miałka. Cena koło 35złotych ocena:  3.7/5

Byłem bardzo ciekaw kawy z Meksyku ze względu na ciekawa odmianę mokka, wysokie położenie plantacji 2k+ oraz obróbkę ziarna - mytą. Bardzo ciekawe połączenie. Profil sensoryczny: lawenda, piernik, brzoskwinia. Parzyłem we frenchu na 2 różne sposoby, chemex i aeropress. Bardzo, bardzo interesująca kawa o niezmiernie kompleksowym smaku, trzeba się długo zastanawiać co się dokładnie czuje, gdyż tyle się dzieje i żaden ze smaków się nie wybija, wysokie body, wyższa kwasowość, wysoka słodycz. Jakkolwiek surrealistycznie to brzmi - połączenie piernika dopełnionego czekoladą, brzoskwini z lawendą na finiszu działa jak złoto.  Najbardziej smakowała mi w aeropresie. cena: 60 złotych. Ocena 4.1/5

Brawa dla CP za Meksyk - bardzo ciekawe i odważne ziarno, cena wysoka, ale warto. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi