Autor Wątek: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.  (Przeczytany 126685 razy)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #225 dnia: 06 Luty 2017, 23:31:44 »
próbna skrzynka..... jeszcze nie wiem czy zostanie czy zrobie nową.
Musiałem robić jakieś kretyńskie łączenia na narożnikach ,podcinanie, zabawy dłutem a i tak najlepiej sie pracowało toporkiem:)
Najwyżej w miejsca łączeń pójdzie sznur konopny,bedzie bardziej organicznie:)
Tak czy inaczej doświadczenia zebrane, jutro początek klejenia elementów na docelową zabudowę.

Zrobiłem nieco większą, szerszą itp. wnętrze ma skopane bo jak ostatni frajer wziąłem  deski "boazeryjne" a one mają od dołu podcięcia mocne i trzeba było kombinować jak to zrobić żeby tego na krawędzi nie było widać.
 W tylnej skrzynce będą bambetle, nic gastronomicznego , tak czy inaczej do wnętrza idzie worek z grubego impregnowanego płótna bawełnianego, zasłoni wnętrze skrzynki itp:)


Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #226 dnia: 10 Luty 2017, 22:46:13 »
Powoli postępy są:)
Zimno, pierońsko zimno na tym strychu:) nawet jak się pracuje w swetrze,2 kurtkach i czapce x 2:)

Zarówno kleju jak i wkrętów schodzi więcej niż liczyłem ale nie ma co oszczędzać.
Deski klejone po długości , ściśnięte ściskami, klejenie przeciwprężne - słoje w lewo-słoje w prawo- i dobrze bo jak dałem 3 deski ułożone w tym samym kierunku to się zaczęła beczka robić a nie prosta klejonka. Dodatkowo dechy podklejone i ustabilizowane poprzecznymi wstawkami - deska 50cm /19 cm ,grubość 28mm - tak ułożonymi by dały podparcie deskom które będą wzmacniały blat od dołu .
Tak aby cały ciężar położony na blacie przenosił się na wzmacniające deski,ściany, a i na podłogę bo dam w środku pod ekspresem jakieś rozpórki.

Przymierzyłem skrzynkę tylną , o dziwo lepiej wygląda jak dłuższy bok jest w osi roweru -czyli nieco bardzie wystaje do tyłu niż na boki. No ale jak sama skrzynka chce tak być ułożona i lepiej jej w takiej pozycji to co ja się będę kłócił? dorobię wieko, pomyśle jad usadowianiem tam żubra i gotowe .

Załatwiłem plaster dębu....na razie suszenie i kombinowanie jak go ścienić...... chyba go nie wkomponuje w blat - na razie myślę.
Plaster fajny, ma wady, popękał i pękać będzie przy suszeniu na 100%  ale fajnie wygląda no i te jego ponad 100 słojów.... ( ma około 65-70cm średnicy- lekki owal, drzewo u podstawy miało coś koło 140cm.






Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #227 dnia: 10 Luty 2017, 22:57:01 »
heh, to już nie mobilna kawiarnia, to jeżdżąca sztuka :) do tego by się przydał jakiś stylowy młynek i stylowy ekspres... i chyba na Twoim miejscu pokombinowałbym coś z zabudowaniem młynka albo przerobieniem, żeby wyglądem pasował do budy... mistrzostwo by było :)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #228 dnia: 10 Luty 2017, 23:04:58 »
tak tak.obudowa młynka ...... a kopa Ci zapalił ktoś???????? :ogien:
Nie dość że kombinuje z drewnianą  osłoną na zębatkę- jest prawie gotowa ale jakoś.....biednie wyszła mało słojów ma..... nie dość ze kombinuje z podpórką pod skrzynkę tylną, nie dość że kombinuje z....drewnianą rurą  podsiodłową...tak tak dobrze czytacie:) , kolejne kombinacje z umiejscowienie z przodu tego większego żubra...., oraz  wyszukiwanie najbardziej sęcznych kawałków sosny / świerka jakie mogę dorwać -  na wzmocnienia i przedłużenie błotników bocznych ... to Jeszce mam młynek z drewna robić????  :doh:

Żona zaczyna stwierdzać że ta kawiarnia to czołg przypomina....i rozmiarami i ciężarem:)
Plaster miał być na przedzie -na podnoszonym zawiasowo blacie dodatkowym ale ten kloc dębu jest tak ciężki ze to sensu nie ma  jak go nie ścienię , bo to było tak jakbym jeździł z kowadłem na przedzie budy .
Sama zabudowa jest zaskakująco lekka ....no w końcu  świerkowa .
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2017, 23:10:55 wysłana przez kuń »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #229 dnia: 10 Luty 2017, 23:23:06 »
Obudowa młynka by była fajna ;) Albo nawet zabudowa... Jak już trzymasz klimat, to nawet do przykryć drewnem, do tego ładny, drewniany hopper, odsłonięte z przodu absolutne minimum do mielenia i gotowe :) Świetnie by to klimat utrzymało, a nawet jak bym miał możliwość to chętnie bym Ci pomógł z czymś takim...

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #230 dnia: 10 Luty 2017, 23:31:27 »
Podeślij foty...  ,"czuje" to że to może fajnie wyglądać:)   byle nie przegiąć, bo to mają być akcenty a nie kawiarnia z drewna:)

http://www.mlynkidozboza.pl/pl/sklep-internetowy/mlynki-do-zboza/mlynki-do-maki/mlynek-handmill.html

nagle się okaże ze zwykła wega jaką mogę mieć w miarę normalnej cenie nie bedzie pasowała do tego wypasionego roweru:)
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2017, 23:34:34 wysłana przez kuń »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #231 dnia: 10 Luty 2017, 23:52:41 »
Nie wiem jaką Ty masz wizję na to, ale mi chodzi o to, żeby nie połączyć ładnej, drewnianej "obudowy" z nowocześnie wyglądającym sprzętem, bo IMO takie połączenia nie są estetyczne... Choć to i tak kwestia gustu. A zdjęć nie wyślę, bo nie ma czego - to tylko taka wizja w mojej głowie się pojawiła :)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #232 dnia: 19 Luty 2017, 20:17:55 »
Przymiarka budy głównej. Wzmocnienia L kształtne w narożnikach będą zdublowane/ pogrubione   albo dodatkowo poskręcane. Między środkowymi pionowymi deskami- od wewnątrz - będą dodane poziome - kolejne podparcie blatu .Dodatkowo  burty będą "spięte" deskami żeby zapewnić dodatkową sztywność i oparcie blatu.
Oczywiście cały blat będzie dzielony i podnoszony zawiasowo.
Blat 190/90 cm. możliwe że będzie dodatkowo z przodu na zawiasie  mały blacik.
Decha ustawiona na budzie- tak mniej więcej po skróceniu oczywiście odpowiednim, będzie wyglądała ta ozdobna decha od strony kierowcy:) jak to określono w folderze jakiejś firmy:)
Skrzynka tylna ustawiona mniej więcej w położeniu jak to będzie na rowerze,tak pi razy oko.
Oczywiście jeszcze nic nie szlifowane itp, ale dumny jestem bo tak jak założyłem, żadnego wkręta nie widać:) wszystko łączone od wewnątrz. Zamków,czopów,zastrzałów nie chciałem już robić bo i nie umiem porządnie i czasu brak :)

Koło będzie mniej więcej na wysokości tych 2 podkładek które utrzymują uchylony blat, i koło zachodzi mniej więcej na 1/3 wysokości budy,no trochę niżej powiedzmy tak z 3cm niżej czyli jakieś 15-16cm
Ekspres będzie na środku i zajmie mniej więcej przestrzeń nad kołem czyli  podkładki utrzymujące blat podnoszony wyznaczają mniej więcej szerokość  ekspresu .

Odnośnie przemyślenia konstrukcji:)  przyjrzałem się budzie i blatowi pod kątem ergonomii pracy i źle przyjąłem stronę z której miałem stać:)
Jestem praworęczny ,więc lepiej wykonywać czynności prawą ręką:)
Patrząc od lewej strony -czyli od strony  gdzie będzie część rowerowa itp,  przy tej dodatkowej desce"ozdobnej" : )  będzie  chyba młynek  bliżej mnie musiał by być zlew ,następnie ekspres na środku i strefa do obsługi klienta z prawej strony. Jeżeli bym stał plecami do obiektywu -  przy tak ustawionej budzie jak na focie to  byłoby niewygodnie, znacznie lepiej byłoby stać  od strony ściany -czyli przodem do obiektywu:) niby mała różnica ale blat wychodzi za budę lekko niesymetrycznie, z jednego boku to jakieś 1,5cm a z drugiej 3,5cm musiałem ostawić nieco blatu na zamocowanie zawiasów, na szczęście blat można odwrócić:) Inna sprawa to to że chyba najpierw pogadam z sanepidem, żeby nie było niespodzianki że ja sobie zaplanuje kran tutaj a sanepid powie ze absolutnie nie i proszę to przenieść 1,5m dalej:)
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2017, 21:23:07 wysłana przez kuń »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #233 dnia: 20 Luty 2017, 17:40:23 »
Niby nic taka buda, a  roboty trochę:) szczególnie jak sie nie ma sprzętu dobrego i doświadczenia  w stolarce:)
Tak czy inaczej podtrzymuje swoją opinie że to 2 no max 3 dni dla stolarza co sie zna na robocie i jakiegoś pomagiera żeby to poskładać, w tym liczymy czas schnięcia kleju.
Jeden dzień rozpiska materiału, przemyślenie co i jak ciąć, cięcie i heblarka, sklejenie i skręcenie,
2 dzień czyszczenie i ewentualnie poprawki,czy dodanie wzmocnień 
3 skręcenie całości ,to chwila moment.
Tak tak jestem domorosłym majsterkowiczem co jak sie uprze to coś zrobi:) lepiej,gorzej ale czasami coś fajnego wyjdzie:)

aha.tak tytułem uzupełnienia:)
2 letnia sztuka czyli prawie nówka:) ręczna itp i astoria i w ogóle:) 
 no jest podobno moja:)
czekam na przywózkę tak  czwartek piątek będzie mam nadzieje u mnie:)

Offline SulBar Mężczyzna

  • Wiadomości: 94
  • Ekspres: V60-2; kawiarka Gat Carmen; Astoria Calypso, Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: Zassenhaus Caffettiera, Lelit William pl72
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #234 dnia: 20 Luty 2017, 22:33:10 »
Tak z ciekawości za ile ją wyrwałeś?

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #235 dnia: 21 Luty 2017, 00:12:51 »
a strzelaj:)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #236 dnia: 27 Luty 2017, 20:51:44 »
części nowe zamówione, razem z kompletem uszczelek i sitkiem plus ta uszkodzona krzywka od dźwigni - wyszło mi 220zł z przesyłką  więc do przeżycia.

Czyli czekamy.... a tymczasem mi się nudzi, łapy świerzbią.
O cenach zestawów akcesoriów baristy nie ma co dyskutować, są jakie są.
Stopy tampera sam nie utoczę ..... rączką już prędzej- na to przyjdzie czas.
a tymczasem trafiłem na takie cuś na blogu.
http://willhelm.bloog.pl/id,330694699,title,KNOCKBOX-i-pare-gadzetow,index.html?smoybbtticaid=618b3d

Pojemnik nierdzewny za kilkanaście zł   chwila roboty i można mieć odbijak za normalne pieniądze i w to celuje.
Natomiast sama podstawka.fajny pomysł....a jakby sie napatoczyło, dzisiaj, samo mi wpadło w ręce... przywieźli mi bowiem drewno do kominka na następną zimę,piękny grabik - polecam ten gatunek.
Pomiędzy grabem o normalnych włóknach, znalazłem coś pięknego, wygląda jak pofalowane włosy- włókna drewna pięknie wyraźnie falują, nie wiem jak to sie nazywa,pewnie to mega wada drewna ale przepiękna.
Chwila moment ,mój ukochany toporek serbski, następnie szlifierka i wstępnie gotowe....suszy sie, zobaczymy czy nie popęka mocno.
Dodam wyfrezowane zagłębienie na tamper - Jeszce nie wiem czym to zrobić, najwyżej wytnę dłutami:)  i wycięcie jak na zdjęciu. Myślę ze fajnie to będzie wyglądało, w razie spartolenia roboty mam takich  pofalowanych klocków Jeszce kilka.
A jutro w wolnej chwili pokombinujemy z obudową odbijaka:)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #237 dnia: 27 Luty 2017, 22:02:03 »
Taki odbijak to jest po nic. ;) do domu na jedno ciastko nie potrzebny, bo kosz jest bliżej, a do pracy po co? na 10 ciastek? bez sensu tylko syf i brud na barze.

Przemyśl takie coś:

Worek na śmieci zakładasz i posprzątane w 5s.
Odbijak można zrobić z rury PCV, Paweł z Kafo kiedyś pisał na blogu, ale teraz znaleźć nie mogę.

Podstawka pod kolbę niby fajna, ale nie szkoda Ci miejsca przy ekspresie?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #238 dnia: 27 Luty 2017, 22:16:49 »


Pomiędzy grabem o normalnych włóknach, znalazłem coś pięknego, wygląda jak pofalowane włosy- włókna drewna pięknie wyraźnie falują, nie wiem jak to sie nazywa,pewnie to mega wada drewna ale przepiękna.

Czeczota. Tak się to nazywa.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #239 dnia: 27 Luty 2017, 23:27:06 »
Donkiszot....dzięki za podpowiedź, rzeczywiście  lepszy patent,pomyśle jak to zaadoptować:)
Ten blog o jakim pisałeś  znalazłem.... chylę czoła, czytając takie blogi,fora jak nasze  dopiero można docenić te odrobinę płynu co się dostanie w dobrej kawiarni:) lub u kawosza.
inna spawa że coś za coś, sukces w zamian za naprawdę poświęcenie czasu,uwagi,itp ale w każdym biznesie tak jest a jak jeszcze wchodzi w to pasja....:)

Już się cieszę na pewną myśl: moja rodzinka spotyka się cyklinie co niedziele na po kościelnej kawie,trwa to cyklicznie tak już z 25 lat:) a że rodzina duuuuuuża  to kawa w gospodarstwie domowym wypada raz na 2 miesiące:), wujas sie ostatnio chwalił elektronicznym cudem,wiecie,młynek wbudowany,nasypane kawy, chodził i zbierał zamówienia a następnie naciskał guziki i kawy wylatywały podobno jedna za drugą każda inna zgodnie z życzeniem:)  ciekawe jaka będzie reakcja jak ja wyskoczę z dźwignią:) będzie przynajmniej na kim trenować:)

Odnośnie czeczoty-to nie to, czeczota to jakby narośl....i to widać na korze,pniu, a na moim grabie od strony kory nie ma nic,kora normalna, dałbym Ci obejrzeć to po korze byś nie poznał że coś nie halo z włóknami, doczytałem się, nazywa się to falisty układ włókien.
A o odnośnie czeczoty.....ot..fota - między starą wbudowaną w konstrukcje domu:) szafą została mi przestrzeń tak z 13 szerokości i 2m długości. Trochę forniru czeczoty brzozowej-chyba bo  kupowałem kilka -  do tego trochę deseczek, 3 żarówki ledowe, kawał kabla, czeczota namoczona wodą z gliceryną,wyprostowana,pocięta, naklejona, powinienem dać mleczną blendę-jakąś folię rozpraszającą świtało na bardziej równomierny rozkład ale i tak jest ok, zostały do dodania maskownice połączeń arkuszy czeczoty.  No i mam jedyną w swoim rodzaju lampę:)

A czy mi nie szkoda miejsca na blacie..i tak muszę gdzieś szpej kłaść. No to niech ma ładną podkładkę:)  a miejsca będzie dosyć bo blat duży

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi