Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670042 razy)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1350 dnia: 12 Lipiec 2017, 11:25:18 »
Siewcu, a czym polewasz?

Odnośnie mieszania: mieszasz delikatnie? Ile razy? Każde zamieszanie zwiększa stopień ekstrakcji - może zamiast mieszać spróbuj tylko lekko zakręcić dripperem. Spróbuj też odsiać pył.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1351 dnia: 12 Lipiec 2017, 11:30:25 »
To jest proste, dopóki się nie kombinuje :) a kawa to Rwand Bushido Antonia. Jutro jak będę robic to postaram się jakoś filmik nagrac. Polewm czajnikiem jojo, na konewke zbieram dopiero. A mieszanie... Hmm, nie mieszam jakoś bardzo, 2-3 obroty mala lyzeczka tylko.

No i przy mieszaniu wolniej woda splywa. Jutro sprobuje zmielic, bez mieszania zalac na 3 razy i zobacze co z tego wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2017, 11:36:46 wysłana przez siewcu »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1352 dnia: 12 Lipiec 2017, 13:08:54 »
To jest proste, dopóki się nie kombinuje 

Hmm, to po co kombinujesz?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1353 dnia: 12 Lipiec 2017, 14:09:10 »
@siewcu

Upraszczaj a nie dodawaj sobie kroków.
Jedna preinfuzja 2-3 x tyle wody co kawy, z wymieszaniem, żeby cała kawa miała kontakt z wodą w ciągu pierwszych 15 sekund. I wystarczy.

Po 30 sekundach od pierwszego kontaktu zalej na raz i na koniec zakręć dripperem lub zamieszaj, bo każde kolejne polanie, zamieszanie zwiększa stopień ekstrakcji.
Nie może być źle :)
Z Twojego opisu można wnioskować, że receptą dla Ciebie będzie grubsze zmielenie i krótszy czas parzenia (to Ci dodatkowo ułatwi poza grubszym mieleniem jedno zalanie i tylko jedno zamieszanie na koniec)  i być może ciut większa doza kawy np. 26g.

Mało prawdopodobne, ale jeżeli faktycznie robisz wszystko tak jak dotąd a smak kawy zmienił się dramatycznie to mogła u Ciebie zajść jakaś zmiana w TDS wody.

Jak znasz angielski zerknij sobie na ten artykuł: https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/the-coffee-compass. Fajnie opisane jak korygować proces parzenia kierując się smakiem.
Coffee-Compass-1024x1024_1024x1024.jpg





Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1354 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:06:17 »


kawa to Rwand Bushido Antonia.

Mam akurat tą samą.
24g 400ml *** @2:40 *** 94-93'C
Czy ty mielisz komendantem?

U mnie to jest 28 klik.

Bloom ~60-70g
@15-25s mieszam dokładnie.
@30s polewam do 200
@1:05 polewam do 300
@1:35 polewam do 400 (zlewam też po ściankach to co zostaje)

Jest bardzo smacznie.

A jak nie idzie to nie bój się i zrób Pergera 12/200, metoda jeszcze prostsza :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1355 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:19:16 »
@1:35 polewam do 400 (zlewam też po ściankach to co zostaje)
A jakbyś spróbował nie nalewać wody po sam czubek drippera tylko systematycznie uzupełniał np. lekko poniżej połowy, aż uzyskasz pożądaną ilość wody. Potencjalnie jest szansa, że Twoja ekstrakcja jest nierówna, gdyż wraz z osiadaniem kawy na brzegach filtra coraz mniej ma kontakt z wodą :) Z pewnością lanie po filtrze nie pomaga, wszyscy w każdym tutorialu jak jeden mąż odradzają.

Chyba, że źle coś zrozumiałem, to przepraszam.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1356 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:39:57 »
Nie mam Comandante, mam Wilfę. I nawet termometru teraz nie mam, jedyne co to jakiś badziew, który ledwo działa... Jutro spróbuję z mieszaniem tylko przy preinfuzji, resztę zaleję równym tempem do pełna.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1357 dnia: 12 Lipiec 2017, 23:11:41 »
Może spróbuj robić mniejsze dripy, wychodzą smaczniejsze niż duże. A jeżeli masz jakieś nieciekawe nuty w naparze, to nie mieszaj przemiału. Po preinfuzji podziel wodę na 3 - 4 porcje, w zależności od tego jaki czas ekstrakcji będziesz chciał osiągnąć i wlej je co 30 sekund.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1358 dnia: 12 Lipiec 2017, 23:25:32 »
Ale taka 400 ml porcja na rano jest akuratna ;) Robię przed wyjściem z domu i kończę akurat przed pracą. Jutro znowu coś inaczej zrobię, bo to chyba ostatnia próba z tej kawy...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1359 dnia: 12 Lipiec 2017, 23:38:41 »
Przy większych ilościach wolę Chemex :).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1360 dnia: 13 Lipiec 2017, 00:36:09 »
Nie mam i nie planuję... Wolę znaleźć metodę do V60-02, bo na upartego w gościach jakąś kawę z tego zrobię, jak go wcisnę do plecaka - a Chemexa nie da rady ze sobą zabrać, przynajmniej bezpiecznie i podróżując z plecakiem i komunikacją miejską...

Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1361 dnia: 13 Lipiec 2017, 07:08:00 »
A może trzeba młynek wyczyścić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1362 dnia: 13 Lipiec 2017, 08:11:50 »
Młynek to chyba 250 g nawet nie zmielił ;)

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1363 dnia: 13 Lipiec 2017, 08:13:30 »
Albo zmieniłeś wodę lub filtr w dzbanku  :) Ja włożyłem w dzbanek wczoraj Dafi Mg+ i zarowno wieczorne centroamericano od Nomad jak i ranna pacamara z Gregorio wyłącznie kakaowe z takim metalicznym posmakiem, ciężkie, bez rześkości i kwaskowatości. Prawie jak przeparzone. Zrobię próby na Żywcu z butelki i jak wyjdzie lepiej to filtr w kosz.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1364 dnia: 13 Lipiec 2017, 08:58:24 »
Zmienilem. Poprosilem rodzicow, zeby przywiezli mi wode od dziadkow, ktorzy na wsi maja wode ze studni glebinowej i robiona u nich w idiotyczny sposob Burundi od Good Life Coffee wyszla cudownie... Ale na tej z dafi już nie sprobuje, bo mi się kawa skonczyla a wyplaty nie widac ani nie slychac...

A dzisiaj grubiej mielona i zalana na raz, z mieszaniem tylko przy preinfuzji, wyszla znow przeparzona. Nie wiem czy na tej wodzie trzeba parzyc kawe dwa razy szybciej czy o co chodzi...
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2017, 09:05:35 wysłana przez siewcu »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi