Autor Wątek: Kielce  (Przeczytany 10283 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Kielce
« dnia: 04 Sierpień 2017, 09:38:59 »
Byłem pewny, że już to pisałem – ale widać forumy mi się pojordoliły i to musiało być na tamtym. Ale do rzeczy.

Kielce to pustynia kawowa. Tak, pustynia, nie żartuję. O alternatywach można zapomnieć a jeśli chodzi o espresso miasto wygląda jak okolice 38 równoleżnika na półwyspie koreańskim: gdzie się nie ruszyć wpadasz na minę.

Może na początek gdzie nie chodzić.

Większość knajpek (w tym nawet te włoskie) podaje popłuczyny w pełnej filiżance. W centrach handlowych (a jakże w tej pipidówie są dwie duże i kilka mniejszych galerii) nędza, pijalne espresso można dostać w Echo przy wejściu do kina (po prawej Costa, po lewej lodziarnia) i w Koronie w Cavablanca (też przy kinie). Jak już jestem przy kulturze to w nowym teatrze jest kawiarnia Antrakt – pod żadnym pozorem nawet nie próbować! Pisofszit to jedno z najdelikatniejszych określeń.

Od teatru w stronę rynku przy Św. Leonarda mamy Choco Obsession – tu już znacznie lepiej, w zależności na kogo trafisz możesz dostać całkiem pijalne espresso, chociaż ja tam zawsze biorę do niego tonic z lodem...

To może do brzegu. Sienkiewka. Dawne centrum handlowe miasta, dziś centrum bankowo-kantorowo-pożyczkowe (handel jest w galeriach).

Cremova. Kawiarnia istniejąca od lat i warta polecenia pod innym adresem, ostatnio po perturbacjach przeniesiona na lewy brzeg Silnicy. Kawa Filicori, całkiem fajna. Klimat już nie ten co pod starym adresem ale i ludzie za barem nie ci sami. Spokojnie można wbijać. Aha, ostrzeżenie: Cremova w galerii Echo przy kebabach to nie jest ta sama kawa, nie polecam.

Sienkiewką dalej w stronę dworca (już na prawym brzegu) dwie miejscówki prawie naprzeciw siebie.

W piwnicy zabytkowego banku Bankowa. Kiedyś kawiarnia, dziś restauracja. Kawa OK, trochę we włoskim stylu ale nie Neapol. Spoko.

W dawnym lokalu Cremovej niedawno otwarta ponownie niby lodziarnia z kawą Nova. To jest to miejsce gdzie możesz się napić najlepszej kawy w Kielcach. Nie jest idealnie, to jeszcze nie Trzecia Fala ale na pustyni znajdując oazę człowiek nie grymasi że woda mętna... Część personelu to "stara Cremova" – ludzie, którzy pracowali tam od lat pod innym szyldem i nie przeszli na drugi brzeg. Szkolą się, wiedzą że młynek trzeba regulować w zależności od ruchu, pogody, smaku. Z czystym sumieniem mogę polecić: w Kielcach lepszej kawy nie znalazłem.

Howgh.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2017, 09:41:38 wysłana przez piomic »

Offline StaSZek Mężczyzna

    • MixCoffee
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 70
    • www.mixcoffee.pl
  • Ekspres: Victoria Arduino Black Eagle Gravitech
  • Młynek: Mythos One
Odp: Kielce
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2017, 13:44:39 »
Jutro jadę do Kielc szkolić załogę nowej kawiarni na Leśnej 9, będzie tam nasza mieszanka Vannimo, otwarcie w przyszłym tygodniu :)
Pozdrawiam,
StaSZek


Roaster w Palarni Kawy MixCoffee

www.dobrakawa.eu

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sierpień 2017, 18:07:05 »
To róg Sienkiewicza, na wprost Placu Artystów, w miejscu gdzie był SKOK? Miejscówka dobra.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpień 2017, 13:20:01 »
Dziś byłem na Leśnej 9. Nie ma tam niczego związanego z kawą, żadnej gastronomii, nawet piwiarni czy kebaba. Tak że ten tego, @StaSZek coś się musiał pojordolić.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kielce
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2017, 12:12:53 »
Piomic, zajrzyj kiedyś do Krainy Kawy ul. Kryształowa 4B ( mają również stronę internetową o tej nazwie). Znajdują się naprzeciw Lidla na ul. Krakowskiej. Jestem ciekawy twojej opinii na temat świeżości i jakości kawy tam sprzedawanej. Szczególnie sposób sprzedaży z tej przeszklonej gabloty mnie zastanawia. Plus jest taki, że można zakupić małe porcje odważone w dowolnej gramaturze i niskie ceny. Zakupiłem 6 kaw i na razie przetestowałem jak na razie trzy z nich. Moim zdaniem te kawy są zwietrzałe. Nikaragua Marago stamtąd nie różni się w smaku od Kostaryki - obydwie smakują jak zwietrzały kwas  :ohyda: Natomiast sprzedawany tam India Malabar smakuje dla odmiany jak zwietrzała słodycz. Ale nie chcę wyrokować bo może tak mają smakować świeżo palone kawy ;) Dlatego potrzebuję opinii kogoś bardziej doświadczonego. Powyższe kawy piłem w postaci zalewajki oraz z ekspresu przelewowego. Dla porównania, moim zdaniem kawy zakupione z mk fresh smakują przy wyżej wymienionych jak ambrozja.
Szkoda bo się napaliłem jak szczerbaty na suchara jak znalazłem lokalną palarnię w tym smutnym jak p.... mieście  :(
Edycja: jeszcze jedno mi się przypomniało. Jak wychodziłem to mi sprzedawczyni jeszcze zaczęła kawy aromatyzowane polecać....hmmm...
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2017, 12:14:57 wysłana przez Pawcio »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kielce
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2017, 12:27:13 »
Kolego, weź się ogarnij,  wykosztuj się dychę na tą przesyłkę i zamów coś z polecanych na forum palarni, wtedy nie będziesz musiał się nikogo pytać jak smakuje świeżo palona kawa :-). Wydałeś już tyle kasy na marną kawę, że miałbyś na przesyłkę na kilka miesięcy ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kielce
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień 2017, 12:59:22 »
Wiesz kolego, jak te kawy zamawiałem to kierowałem się radą, że najlepiej kupować w takich małych palarniach właśnie. To kupiłem. Zanim trafiłem na forum. Okazuje się, że jeszcze trzeba wiedzieć z których kupować - na to trzeba trochę czasu poświęcić i poczytać ;) Teraz już wiem gdzie mam zamawiać. 
Na razie widzę, że sytuacja jest jak z burgerami na mieście. Jest "makdonald" z którego burger smakuje przewidywalnie w całym kraju, są małe burgerownie, gdzie zjesz pysznego burgera i cała masa zwykłych bud dworcowych. 

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2017, 22:26:56 »
Kryształowa 4b to te pawilony za Amonitem są? Może wstąpię kiedyś zobaczyć ale po Twojej relacji raczej nic nie kupię. Przewiewna gablotka to nie miejsce dla kawy.
Pytanie czy to jest wogóle palarnia. Sprzedają kawę, ok, czy na pewno palą? Może tak, może nie.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kielce
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Wrzesień 2017, 12:00:08 »
Tak, to te pawilony, tuż przy ulicy, taki szeregowiec - jest widoczny szyld więc łatwo znaleźć. Podobno sami wypalają kawę jak twierdzi właścicielka. Można się napić na miejscu. Jak tam byłem to kilka osób coś piło pod parasolem ustawionym przed lokalem.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty 2018, 00:07:02 »
jadę do Kielc szkolić załogę nowej kawiarni na Leśnej 9
Znalazłem. Rzeczywiście to chyba jest Leśna 9 ale wejście już z placyku za rogiem i od Sienkiewki słabo widoczne, trzeba iść od strony ZUS-u to się nie przegapi. Kawa spoko, personel szkolony* i potrafi wylać do zlewu spapraną ekstrakcję żeby podać poprawioną. Nie jest to trzeciofalówka, raczej solidna północna włoszczyzna z aspiracjami do czegoś więcej – trzymam kciuki żeby się udało. Byłem kilka razy — dużo zależy od osoby za barem (patrz przypisy) choć zawsze było smacznie, nie zawsze perfekcyjnie. Trzeba uważać wchodząc bo tuż obok jest bardziej widoczna knajpka (w/g szyldu kawiarnia) z wystawionymi latem leżakami w piaskownicy, kawę mają wyjątkowo podłą albo (według Szczypeka) nie trafiłem na dobry dzień personelu i wyciągnąłem pochopne wnioski – nie będę ryzykował ponownie. Ta właściwa to Zmielone Niebo, na drzwiach mają naklejkę MixCoffe.

Po aktualizacji mój ranking kawiarni w mieście wygląda następująco:
1. Na czele jednak mimo wszystko nadal Nova, wyrównany poziom niezależnie od obsady, świetne lody i ciasta. Od kiedy zajęli puste miejsce po starej lokalizacji Cremovej posunęli się daleko naprzód, zdecydowanie więcej wiedzą o kawie choć to nadal nie third wave.
2. Debiutant na liście – Zmielone Niebo. Dobry start, będę kibicował.
3. Bankowa – chwilę mnie tam nie było i muszę odświeżyć wrażenia bo mogło się coś zmienić po tym jak przenieśli punkt ciężkości z kawiarni na restaurację.
4. Tu przepaść mogąca pomieścić galaktykę a za nią Cremova. Po przenosinach w nowe miejsce zrównali w dół tuż powyżej kawy z galerii, niżej już tylko stacje benzynowe.



*młodsza część na pewno, starsza pani chyba tylko przez tych młodszych i to niestety widać w filiżance

Offline ManiekCK

    • Calimero cafe
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Sanremo
  • Młynek: Macap
Odp: Kielce
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Styczeń 2019, 21:42:02 »
To ja zapraszam do Calimero Café ul. Solna 4a (promenada solna).
Dobrą kawę w Kielcach znajdziecie pod tym adresem już od 5lat! Jestm mocno zaskoczony, że nikt z Was tu nie trafil!
Espresso parzone z włoskiego carraro oczywiscie 100% arabica, kawy mleczne z  jasniej palonych ziaren z krakowskiej palarni, z alternatyw wypijecie aeropres oraz V60,a pracownicy wiedzą co robią i umią ustawić młynek! Latem mozna wypic Cold Brew oraz Cascare na lodzie.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Kielce
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Styczeń 2019, 21:56:12 »
Espresso parzone z włoskiego carraro oczywiscie 100% arabica
1. Arabika arabice nierówna. Można kupić kilogram arabiki za 20 złotych, a można i za 200 złotych.
Włoskie (ciemne) palenie raczej nie jest popularne tu na forum.
umią
2. Umieją, a nie umią.

3. Sam kiedyś zaczynałem swoją drogę na forum i w internecie i też nie szanowałem naszego języka, jednak warto przysiąść, poświęcić kilka sekund więcej i spróbować choć trochę stylistycznie i ortograficznie napisać poprawną wiadomość.

4. Co do reklamy to zgodnie z regulaminem forum proszę zgłosić się do administratora jako użytkownik komercyjny.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Styczeń 2019, 21:58:24 »
zapraszam do Calimero Café ul. Solna 4a
Znam, byłem — nie pisałem bo dopiero kilka razy odwiedziłem i nie chciałbym opiniować lokalu po trzech kawach choć dotychczasowe doświadczenia są baardzo obiecujące — espresso dobrze zbalansowane (wcale nie włoskie), drip fajny choć z bardzo grubym błędem podczas przygotowania, praktycznie dyskwalifikującym osobę szkolącą personel.
Wczoraj organizowali cupping ale akurat w tym czasie miałem umówionych pacjentów więc mnie ominęło.
Jestm mocno zaskoczony, że nikt z Was tu nie trafil!
Bo to na zadupiu jest, choć w centrum... Jakby mi google nie podpowiedziało to w życiu bym do Was nie trafił.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2019, 22:01:40 wysłana przez piomic »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kielce
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Sierpień 2019, 19:41:00 »


Po aktualizacji mój ranking kawiarni w mieście wygląda następująco:

Calimero na Solnej (to tuż obok restauracji Bieleckiego), na dziś zdecydowanie pierwsze miejsce, mimo że dripa robią na starej wodzie z boilera.

Na drugim nowość, dość zaskakująca.
Burger point CK przy Krakowskiej Rogatce. Tak, w fastfoodzie z hamburgerami mają prawdziwe espresso na mieszance z niewielką domieszką robusty z lokalnej palarni, fajnie zbalansowane, z pewnością lepsze niż w większości (jeśli nie wszystkich) kawiarni w mieście. Z Calimero przegrywają tylko alternatywami (ich brakiem) bo espresso jest znakomite.

1. Na czele jednak mimo wszystko nadal Nova,
Nadal jest dobrze/bardzo dobrze ale już raczej 3 miejsce, z czego się cieszę choć bardzo ich lubię odwiedzać - nie popsuli się, to inni ich wyprzedzili.

Silniczna. Tuż obok Calimero, w zasadzie to restauracja z bardzo fajna kuchnią ale kawę też mają zacną, niestety dużo zależy od człowieka - nie każdy umie poprawnie obsłużyć ekspres więc jeśli nie wiesz kto umie (różowe włosy) bezpieczniej będzie po obiedzie przejść te 20m do sąsiadów.

2. Debiutant na liście – Zmielone Niebo. Dobry start, będę kibicował.
Już nie ma komu kibicować, miejsce padło.

3. Bankowa
Dawno nie byłem, nie mam pojęcia jak jest teraz.

4. Tu przepaść mogąca pomieścić galaktykę a za nią Cremova.
Padła, i dobrze.


Pisałem już kiedyś o Choco Obsession na Świętego Leonarda, było obiecująco a wyszło jak zawsze. Doppio to u nich obecnie pełna filiżanka 100ml bez smaku i zapachu, crema żółtawa całkiem jak z sitka z zaworkiem. I nie, to nie był słabszy dzień bo przy szefowej raczej by się przyłożyli gdyby tylko wiedzieli jak to zrobić. Ale cóż -- rejon Leonarda/Wesoła to dziś miejsce na nocne chlanie, inny target.

Offline goncian Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: La Nuova Era Cuadra
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: Kielce
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Sierpień 2019, 01:34:21 »
Po aktualizacji mój ranking kawiarni w mieście wygląda następująco:

 ........... mają prawdziwe espresso na mieszance z niewielką domieszką robusty z lokalnej palarni, ..........
[/quote]

Czy zdradzisz jaka to lokalna palarnia?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi