Autor Wątek: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?  (Przeczytany 27091 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Lipiec 2017, 08:18:04 »
Właśnie o to pytałem - czy kiedy ekspres (czy pompa) ma 15 barów, to czy parzy kawę przy maksymalnym ciśnieniu, czy coś go ogranicza. I czy wypada mieć możliwość, żeby to kontrolować
W każdym ekspresie tanim czy drogim jak nie wsypiesz kawy to ciśnienie bedzie zbliżone do 0 a jak wsypiesz za duzo za drobno zmielonej to ciśnienie będzie dążyło do maksymalnego pompy lub takiego które jest ustawione na OPV.  Czyli w każdym ekspresie masz możliwość kontroli ciśnienia za pomocą grubości mielenia i dozy. Reszta to niuanse.

Tanie ekspresy nie mają problemów z ciśnieniem  a z kompletną niestabilnością temperatury.

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Lipiec 2017, 12:44:29 »
Ile masz na młynek? Jeśli nie masz i też musi się zmieścić w tych 2 tysiącach, to całkiem łatwo nie będzie.

Młynka do tej kwoty nie wliczyłem, ale to już inna sprawa. Bardzo podobają mi się comandante mk3 i właśnie taki chciałbym sobie sprawić. Ręczny mi wystarczy, tym bardziej że robię max 1 kawę dziennie

Gorzej, że po tych wakacjach zostanie mi może z 700zl (za to młynek stanie pierwszy w kolejce do kupienia), czeka mnie więc zbieranie praktycznie od nowa. A ile to będzie nie wiem - zależnie od tego, czy znajdę jakaś prace po lekcjach, czy rodzice zechcą się dorzucic itd. W każdym razie mam trochę czasu
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2017, 12:57:35 wysłana przez KappV »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Lipiec 2017, 13:20:59 »
To w takim razie daj spokój na razie z ekspresami. Do młynka dokup aeropress i z tego różne rodzaje świetnej kawy wyciągniesz. Pomijajać wszytko inne czynniki jak dla mnie aeropress wymaga najmiej zachodu ze wszystkich innych urządzeń na utrzymanie go w czystości i ciągłym "działaniu".

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Lipiec 2017, 15:16:06 »
Pomijajać wszytko inne czynniki jak dla mnie aeropress wymaga najmiej zachodu ze wszystkich innych urządzeń na utrzymanie go w czystości i ciągłym "działaniu".
Nie prawda, V60 jest pod tym względem bezkonkurencyjny :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Lipiec 2017, 16:18:06 »
To w takim razie daj spokój na razie z ekspresami. Do młynka dokup aeropress i z tego różne rodzaje świetnej kawy wyciągniesz. Pomijajać wszytko inne czynniki jak dla mnie aeropress wymaga najmiej zachodu ze wszystkich innych urządzeń na utrzymanie go w czystości i ciągłym "działaniu".

Nie prawda, V60 jest pod tym względem bezkonkurencyjny :)

Mam i aeropress, i v60 - mowilem już, że od paru miesiący bawię się alternatywami (jeszcze do tego moka). Teraz zachciało mi się ekspresu...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Lipiec 2017, 16:18:23 »
Z V60 kapie po drodze do śmietnika (no chyba że ciągane się go z podstawką, kubkiem lub ręką pod spodem), a Aeropress odwraca się do góry nogami i jest git.
Poza tym niemarkowego dripa używałem od lat nawet nie wiedząc jak to się nazywa i to takie siermiężne rozwianie. Aeropress to już trochę magii mechanicznej  wiec jest bardziej cool :).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Lipiec 2017, 16:22:28 »
Mam i aeropress, i v60 - mowilem już, że od paru miesiący bawię się alternatywami (jeszcze do tego moka). Teraz zachciało mi się ekspresu...

A na pewno lubisz espresso? Jak tak to zbieraj kasę bo raczej poniżej Ascaso to wyrzucanie kasy w błoto.  Wiem z własnego doświadczenia (nie z Ascaso ale z tanią Gaggia Gran coś tam z nowej produkcji). A to już kwoty powyżej 1k. No chyba że jednak odważysz się na coś z drugiej ręki i masz duszę majsterkowicza.

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Lipiec 2017, 16:59:45 »
Czy lubię espresso? Nie wiem. Nigdy nie piłem esprssso z dobrej jakosciowo kawy. :/ Piłem za to flat white z gwatemali Antigui (?)( Nie wiem, jaki to odmienić) i była przepyszna - zależy mi (na razie) bardziej na kawach mlecznych, niż samym espresso. Choć może się to zmienić z czasem. I, jak wspominałem, bardziej na ćwiczeniu techniki, bo po szkole chciałbym zacząć pracę w jakiejś dobrej kawiarni, a bez umiejętności zrobienia espresso czy latte nie ma szans na zatrudnienie.

A z aeropressu i tak cieknie, wystarczy odrobina nieuwagi.

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Lipiec 2017, 17:03:31 »
a skąd jesteś?

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #39 dnia: 18 Lipiec 2017, 17:07:09 »
a skąd jesteś?
Hmmm. Miejscowość 40-50 km pod Opolem

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Lipiec 2017, 17:59:47 »
bez umiejętności zrobienia espresso czy latte nie ma szans na zatrudnienie.
Są duże szanse (co zresztą ma miejsce non stop, najważniejsza jest otwarta głowa). W dobrej kawiarni nauczą Cię tego co będziesz dłubał w domu przez rok, w tydzień, a jeśli się czegoś źle w domu nauczysz, to się będziesz odzwyczajał pół roku. Sprzęt domowy, a sprzęt gastro i sposób pracy/obsługi tegoż sprzętu, odruchy są zupełnie inne.

Offline cup Kobieta

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-mini
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Lipiec 2017, 13:08:15 »
Pogubiłam się trochę w ilości pieniędzy, które autor wątku ma przeznaczone na zakup ekspresu, ale na allegro znalazłam dwie Gaggie Classic, które na początek nie są złym wyborem. Obie używane, obie po przeglądach, a jedna po modyfikacjach, z PIDem i dyszą od Sylvii - co w konktekście chęci zabawy z kawami mlecznymi wydaje się nie bez znaczenia... Niestety nie mogę tu wkleić linków (dlaczego?)

Na pewno lepsze opcje niż nowa Gaggia Philips  ;)

Edit: ta Gaggia z modyfikacjami jest też oferowana na forumowej giełdzie :D, zresztą nie tylko ona... ;)

« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2017, 13:36:30 wysłana przez cup »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Lipiec 2017, 15:27:12 »


nie mogę tu wkleić linków (dlaczego?)

Regulamin. Za młoda jesteś. Stażem.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Lipiec 2017, 01:53:59 »
Jak z Fiata 126p zrobić Ferrari ? Wymienimy opony, silnik i skrzynię biegów. Ale się nie da. Tani budżetowy ekspres nie będzie ekspresem półprofesjonalnym i kropka koniec. Możemy go podrasować, ale on był tworzony właśnie jako budżetowy ekspres.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Lipiec 2017, 09:08:27 »
Właśnie o to pytałem - czy kiedy ekspres (czy pompa) ma 15 barów, to czy parzy kawę przy maksymalnym ciśnieniu, czy coś go ogranicza. I czy wypada mieć możliwość, żeby to kontrolować
W każdym ekspresie tanim czy drogim jak nie wsypiesz kawy to ciśnienie bedzie zbliżone do 0 a jak wsypiesz za duzo za drobno zmielonej to ciśnienie będzie dążyło do maksymalnego pompy lub takiego które jest ustawione na OPV.  Czyli w każdym ekspresie masz możliwość kontroli ciśnienia za pomocą grubości mielenia i dozy. Reszta to niuanse.


 :brawa: Tak własnie powinno się definiować zależność fizyczną która występuje podczas ekstrakcji kawy na przykładzie pompy wibracyjnej Ulka.
Z rotacyjną mogą wystąpić 2 ciśnienia bez kawy w sitku. Pierwsze ciśnienie to ciśnienie układowe, drugie to ekstrakcyjne. Granicą dwóch ciśnień jest grupa, a w jakim stopniu to zależy od wydajności pompy rotacyjnej i oporowi wytworzonemu z budowy grupy. Tak wiec przy rotacyjnej ciśnienie w układzie ma sposobność by mieć np. 9 bar, a ciśnienie ekstrakcyjne bez kawy w sitku wynosi ok. 0 bar. Tyle w temacie z mojej strony.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi