Autor Wątek: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?  (Przeczytany 27218 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Lipiec 2017, 16:42:29 »

Silivia jest świetna do domu, ale to jeden bojler czyli tak jak piszesz trzeba czekać na możliwość przygotowania mleka. A potem znowu czekać na możliwość robienia espresso. I to nie jest ekspres który spotkasz w kawiarni, tam będzie HX lub DB. Więc jeżeli myślisz o ekspresie który da Ci jakąkolwiek namiastkę pracy w kawiarni to Oscar lub inny HX używany będzie dobrym punktem startu.

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Lipiec 2017, 17:27:18 »

Silivia jest świetna do domu, ale to jeden bojler czyli tak jak piszesz trzeba czekać na możliwość przygotowania mleka. A potem znowu czekać na możliwość robienia espresso. I to nie jest ekspres który spotkasz w kawiarni, tam będzie HX lub DB. Więc jeżeli myślisz o ekspresie który da Ci jakąkolwiek namiastkę pracy w kawiarni to Oscar lub inny HX używany będzie dobrym punktem startu.

obawiam się, że używane ekspresy mogą być nieco zdezelowane :P , jak często wymienia się uszczelki i tego typu rzeczy?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Lipiec 2017, 17:46:53 »
tu też bywa różnie, ale +/- 3 stopnie nie jest rzadkością, choć bywa znacznie lepiej

Rozumiem że nie mówisz o tych cudach techniki z cienkiej blachy stalowej z bojlerkiem 30-60ml za okazyjne 299PLN? Tam bym raczej obstawiał na 10-20 stopni różnicy.
dokładnie tak jest, budżetowy termoblok czy mikro-bojler to są różnice temperatur rzędu 15-20'C, a nie rzędu 3'C. No i te nieszczęsne ciśnieniowe kolby z zaworkiem.

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Lipiec 2017, 18:23:07 »
tu też bywa różnie, ale +/- 3 stopnie nie jest rzadkością, choć bywa znacznie lepiej

Rozumiem że nie mówisz o tych cudach techniki z cienkiej blachy stalowej z bojlerkiem 30-60ml za okazyjne 299PLN? Tam bym raczej obstawiał na 10-20 stopni różnicy.
dokładnie tak jest, budżetowy termoblok czy mikro-bojler to są różnice temperatur rzędu 15-20'C, a nie rzędu 3'C. No i te nieszczęsne ciśnieniowe kolby z zaworkiem.

W takim razie nie wiem, jak można nie wyczuć różnicy: przy takich wahaniach temperatury to będzie jakiś kwas a nie kawa.
Czy ekspres musi posiadać regulację temperatury? (i ciśnienia)
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2017, 18:49:42 wysłana przez KappV »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Lipiec 2017, 18:50:34 »
Czy ekspres musi posiadać regulację temperatury?
Regulację - niekoniecznie (zwróć uwagę, że w HX-ach bez PIDa zmiana temperatury odbywa się głęboko w środku). Powinien natomiast dostarczać wodę o stabilnej i powtarzalnej temperaturze, a to jakiejś elektroniki (choćby bimetalu) wymaga. Rzuć okiem tutaj. Zobaczysz, jak wygląda temperatury wody na wylocie termobloku Ascaso (choć to pewnie nie podpada pod tytułowy "tani ekspres").

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Lipiec 2017, 19:40:13 »
A co z ciśnieniem? Espresso powinno być zaparzane przy ciśnieniu około 9 barów, a ekspresy mają po 15... Skręca się to jakoś?

Regulację - niekoniecznie (zwróć uwagę, że w HX-ach bez PIDa zmiana temperatury odbywa się głęboko w środku). Powinien natomiast dostarczać wodę o stabilnej i powtarzalnej temperaturze, a to jakiejś elektroniki (choćby bimetalu) wymaga. Rzuć okiem tutaj. Zobaczysz, jak wygląda temperatury wody na wylocie termobloku Ascaso (choć to pewnie nie podpada pod tytułowy "tani ekspres").

Ale mówisz o termoblokach, w ekspresach, które polecacie są już boilery, tzn, że temperatura wody będzie nieznacznie spadać w przewodach, a w boilerze powinna być mniej więcej taka sama (nie stygnie aż tak szybko, żeby wahać się jak na tamtych wykresach). I z tego też wnioskuję, że im większy boiler, tym lepiej, bo wolniej zmienia temperaturę - ciężej go nagrzać i schłodzić, więc jest bardziej stabilny. Dobrze myślę? Czy namieszałem i zmieniłem temat?  :brawa:
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2017, 19:48:36 wysłana przez KappV »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Lipiec 2017, 19:46:14 »
Nie ekspresy mają, tylko pompy mają. Pompa może i 30 b dawać, ale nie znaczy to, że takie ciśnienie trafi na ciastko...

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Lipiec 2017, 19:50:37 »
Nie ekspresy mają, tylko pompy mają. Pompa może i 30 b dawać, ale nie znaczy to, że takie ciśnienie trafi na ciastko...
to jakbym powiedział, że samochód ma 100KW - wiadomo, że chodzi o silnik

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Lipiec 2017, 20:19:20 »
Ale samochodach prawie cala moc silnika idzie na kola. A w ekspresach masz slizgajace sie sprzeglo w postaci opv i tego jakie cisnienie pozwala zbudowac ciastko kawowe.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Lipiec 2017, 20:45:27 »
Tani ekspres to nie jest nic złego o ile weźmiemy poprawkę na gorsze wykonanie, kiepskie materiały, plastik i blachę zamiast odlewów. Ale w mojej ocenie największy problem to sitka z podwójnym dnem, rozmiar kolby, problemy z utrzymaniem ciśnienia ekstrakcji i temperatury. RS to już dość znośny ekspres do zastosowań domowych, podobnie jak używana chociażby Gaggia C do dostania za małe pieniądze ale już z bojlerem i w miarę normalnymi sitkami. Wszystkie zelmery i AEG przytykają się przy dobrym młynku i z espresso nici ;-)

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Lipiec 2017, 20:55:20 »
Ale samochodach prawie cala moc silnika idzie na kola. A w ekspresach masz slizgajace sie sprzeglo w postaci opv i tego jakie cisnienie pozwala zbudowac ciastko kawowe.
Właśnie o to pytałem - czy kiedy ekspres (czy pompa) ma 15 barów, to czy parzy kawę przy maksymalnym ciśnieniu, czy coś go ogranicza. I czy wypada mieć możliwość, żeby to kontrolować

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Lipiec 2017, 21:59:13 »
Możliwość kontroli ciśnienia ekstrakcji? Owszem, ale nie w najtańszych ekspresach. Swoją drogą, nie radzę na początek nic, co ma dużo elektroniki. Standardowy problem, jak nie będzie wychodzić to się szuka w ustawieniach, a nie technice...

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Lipiec 2017, 23:35:00 »
Mimo wszystko skłaniałbym się raczej w stronę tych jednobojlerowców - są tańsze niż hx i db (sporo), a mimo wszystko dają radę. Mówię tu o Rancilio Silva i Ascaso Dream - to jak najbardziej ma być ekspres do domu, a chodzi mi o to, żeby w ogóle się nauczyć. Między tymi dwoma wyżej a HXami nie ma wielkiej różnicy (poza koniecznością czekania), a mój budżet jest zdecydowanie niższy niż 3,5k - mam inne priorytety i niewiele kasy w wieku 17 lat... Poza tym musiałbym dokupić do tego młynek - mój zmodyfikowany Rhinowares nie wyrobi (choć w alternatywach (drip, aeropress i moka) daje radę)  :mhh:

No, chyba że udałoby mi się znaleźć jakiś używany hx za około 2k, ale tak nisko z ceną chyba nikt nie zejdzie
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2017, 00:13:07 wysłana przez KappV »

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Lipiec 2017, 07:14:07 »
Trochę cierpliwości szczypta szczęścia i znjdziesz HX za 2 tys. Szukaj najlepiej na niemieckim ebaju - jak popytasz sprzedających to Ci wyślą do Polski na twój koszt. Jest NS Oscar za około 1900.
Tematy zakończone, poszedł świetny Bazar A3 Livello za 2100, ECM Technika za niecałe 2000, Fiorenzato Bricoletta za 1 850, Przespałem aukcję Vibiemme Domobar za 1550. Isomac Zaffiro za 1900. Dwubojlerowiec raz się trafił z Lelita i poszedł za 2200.
Niektóre z tych ekspresów były po remontach z gwarncją na 1 rok. Przesyłka jakieś 25-35 Euro

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: dlaczego nie tani ekspres kolbowy?
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Lipiec 2017, 08:11:05 »
Ile masz na młynek? Jeśli nie masz i też musi się zmieścić w tych 2 tysiącach, to całkiem łatwo nie będzie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi