Autor Wątek: La Cimbali Junior  (Przeczytany 7790 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
La Cimbali Junior
« dnia: 10 Lipiec 2017, 01:17:06 »
Dzień dobry,
Piszę po raz pierwszy na tym forum, więc dzień dobry. Lubię kawę.
Zaczęło się od tego, że czasem w restauracjach, niekoniecznie w kawiarniach, zdarza mi się wypić bardzo dobrą kawę. Taka kawa jest bardzo aromatyczna, nasycona bukietem różnych składowych. Ciekawe, że zdarza się to rzadko.

Poczytałem trochę, jak zrobić dobrą kawę. I faktycznie. Mam dostęp do ekspresu automatycznego, jakiegoś za 3tys. Sypię tam różne rodzaje kawy. Nigdy nie wychodzi dobra. Z mokki w domu wychodzi lepsza.

Kupiłem młynek gastronomiczny la cimbali za grosze, jako podstawę do dobrej kawy. Teraz mam okazję kupić stary ekspres la cimbali junior za 500zł. I oto pytania:
1. Czy warto za tę cenę kupować ten ekspres? Czy faktycznie kawa będzie lepsza niż np. z zelmera?
2. Czy wyjdzie z niego kawa, którą wypiłby agent cooper z twin peaks?
3. Czy niedogodności wynikające z faktu, że jest to urządzenie przemysłowe, np. grzeje się 30min zanim zrobimy w nim kawę, zrekompensowane zostaną realnie lepszą kawą?
4. Czy warto budować domową kawiarnię w oparciu o ten ekspres?

Nie piszcie proszę takich rzeczy, że to zależy od baristy itd. Pomijamy to, zakładamy umiejętne wykorzystanie sprzętu. BTW - jakie kursy polecacie na początek (na razie nie mam pojęcia jak się używa ekspres kolbowy).

Będę wdzięczny za sugestie. pzdr

« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2017, 09:38:44 wysłana przez pafcio0 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipiec 2017, 01:33:30 »
Junior to mały domowy ekspres a nie urządzenie przemysłowe. Warto jeśli jest sprawny lub jeśli jesteś w stanie doprowadzić go do porządku.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lipiec 2017, 01:40:29 »
1. Czy warto za tę cenę kupować ten ekspres? Czy faktycznie kawa będzie lepsza niż np. z zelmera?
2. Czy wyjdzie z niego kawa, którą wypiłby agent cooper z twin peaks?
3. Czy niedogodności wynikające z faktu, że jest to urządzenie przemysłowe, np. grzeje się 30min zanim zrobimy w nim kawę, zrekompensowane zostaną realnie lepszą kawą?
4. Czy warto budować domową kawiarnię w oparciu o ten ekspres?

Ad. 1. Wg mnie warto. Cena atrakcyjna jak na taki ekspres. Ale pod warunkiem, że działa i jest w Polsce serwis. Ale przydałoby się trochę więcej informacji co to za Junior ?
Ad. 2. Wg mnie tak.
Ad. 3. 30 minut dla ekspresu kolbowego to MINIMUM rozgrzewania. Pamiętaj, że musi się rozgrzać cała grupa, czyli na pewno ta część przez którą będzie płynęła kawa ... jak lawa :) Nie ma to jak "dobre" rymy :)
Ad 4. To zależy od stopnia zużycia. Myśle, że w tej cenie jest już trochę zużyty. Dowiedz się jak by się kształtowały koszty wymiany i serwisu. Z pewnościa na początek trzeba w ciemno odkamienić i dać na przegląd do serwisu.
W sumie jak na taką firmę i ekspres gra warta zachodu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lipiec 2017, 01:48:26 »
@hlary, 30 minut rozgrzewania to minimum? Skąd te dane? Maszyny La Cimbali mają grupy zwarte z bojlerem, a wymienniki ciepła mają stosunkowo niewielką objętość. To zupełnie inna kategoria niż maszyny z grupą E61...
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2017, 01:51:08 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lipiec 2017, 08:03:44 »
2. Czy wyjdzie z niego kawa, którą wypiłby agent cooper z twin peaks?
Nie, Coop pije tylko przelewy. Więc jakiś Moccamaster dla niego.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lipiec 2017, 08:13:15 »
Jeśli stan ekspresu jest adekwatny do ceny to ja bym na Twoim miejscu sam go wyremontował bo serwis Cię z torbami puści  ;) Sprzęt jest prosty a części dostępne.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lipiec 2017, 08:38:06 »
Warunkiem kupna jest stan niektórych części, niektóre i tak trzeba wymienić. Bojler, elektronika, osprzęt nietypowy. No i czy jest kompletny. Czasem można polec na jakimś duperelu z obudowy, czasem kolba jest nieprzeciętnie droga albo niedostępna. Takie drobiazgi jak uszczelki i tak trzeba wymienić. Odkamienić trzeba, sprawdzić grzałkę czy nie ma przebić, itp. Pracy jest sporo, ale tak jak napisał Maro, lepiej zrobić to samemu. Ja kupiłbym taki ekspres na pewno, gdybym potrzebował ekspresu. To nie są jakieś trudne do naprawy maszyny, poza tym zawsze możesz liczyć na pomoc na Forum.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: la cimabli Junior
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lipiec 2017, 09:34:59 »
Wow, dziękuję!
W tak krótkim czasie tyle odpowiedzi i nawet nikt mnie jeszcze nie skrzyczał. Fajne forum.
Ja podchodzę do tego tak. Zbywca chce mi pokazać jak działa ekspres, pomóc uruchomić. Sam twierdzi, że wymaga serwisu, coś tam cieknie, ale generalnie działa. Zakładam, że będę musiał w niego włożyć np. 1000 albo i więcej. Mnie to nie przestrasza. Jestem techniczny i sam będę sobie serwisować.
Bardziej chodzi mi o to czy to jest dobra droga. Czyn np. zakup nowego Zelmera za 400zł będzie gorszy w smaku o np. 5% tylko. Z tego co mówicie to warto. Bardzo mnie kręcą ekspresy tzw. gastronomiczne,z wyglądu, ta stal, świadomość że w środku są miedziane rurki, długowieczność i tradycja, lubię takie cacka. Chciałbym mieć taki ekspres w domu już tylko dla prestiżu :)
Dokładnie nie wiem jeszcze co to za model. Dopytam.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lipiec 2017, 09:52:58 »
Mam nadzieję że masz świadomość że ekspres służy do robienia espresso a nie wielkiego kubka czarnej kawy. Zamaczam to bo sam startując nie do końca miałem tego świadomość.
Z Zelmera raczej nigdy nie uzyskasz czegoś co będzie można nazwać espresso albo będzie to jeden przyzwoity strzał na 20 takich do zlewu. Cimbali to inna liga. Produkty typu Zelmer to ustrojstwa ekspresopodobne. Ale i tak do espresso nawet ważniejszy jest dobry/solidny młynek (no i oczywiście dobra kawa).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4826
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lipiec 2017, 09:55:16 »
Jeśli jest to La Cimbali Junior, w miarę sprawny to za te pieniądze brać w ciemno. Różnica w kawie to nie będzie 5% a znacznie, znacznie więcej. Nie da się tego określić procentowo. W każdym razie po remoncie będziesz miał satysfakcję z kawy znacznie lepszej niż w niejednej kawiarni.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lipiec 2017, 13:15:41 »
Junior w jakiej konkretnie wersji i jaki rocznik? Za te pieniądze, jeżeli tylko elektronika jest sprawna, BRAĆ :ok:

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lipiec 2017, 20:07:02 »
Nie mam jeszcze tej informacji. Międzyczasie może coś polecicie na temat tych ekspresów: informacje ogólne, eksploatacja, serwis, sklepy z częściami itd.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lipiec 2017, 00:46:23 »
To jest Junior S/1.   Chyba. Wygląda jak ten youtube.com/watch?v=UmHs7LwibO4 . Bo niektóre u góry mają panel z guzikami. Ten z filmu nie ma i ten potencjalnie mój też nie ma. Więc wnioskuję, że to jest S1. Ten który będzie mój (jutro odbieram) ma u góry kolorowy napis cimbali.
Rocznik nieznany.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2017, 00:51:54 wysłana przez lian »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: La Cimbali Junior
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lipiec 2017, 00:38:39 »
No i stało się.
Byłem u pana sprzedającego. Uparł się, żeby ekspres sprawdzić, chociaż tego nie chciałem. Cały czas twierdził, że coś tam kiedyś ciekło. Nie mogliśmy tego namierzyć. W każdym razie ekspres odpalił, rozgrzał się i zrobiliśmy espresso z kawy chibo :).
Musicie wiedzieć, że nigdy nie obsługiwałem ekspresu kolbowego. Nie wiedziałem do czego służą poszczególne pokrętła.
Dla mnie to wszystko to jest zupełnie nowa przygoda, dlatego tak mnie to cieszy :) Czysta improwizacja.
Generalnie ekspres kupiłem. A nawet dwa.  Takie same, czyli Junior D/1 (jednak). Facet miał dwie sztuki, oddał za 800zł.

Sprzęt przewiozłem do domu ale jeszcze nie zainstalowałem poprawnie dostępu do wody, więc na razie musiałem zrobić prowizorkę.

Nie mam żadnej nadzwyczajnej kawy, zwykłą marketową. Jak pisałem, mam dobry młynek cimbali. Zrobiłem więc espresso, potem cremę, potem late (pierwszy raz w życiu spieniłem mleko i odrazu wyszło). Napoje wyszły smaczne.

Ale nie o kawiach będę pisać, zwłaszcza że dziś już kilka piłem (moje espresso wyszło lepsze niż w jednej z lepszych cafe w moim mieście, ale chyba o 15% delikatniejsze niż w black & white coffe, czyli moje gorsze). Jutro kupię kawę i będę smakować.

To co mi sprawiło dziś największą frajdę, to sam ekspres. To, że się nagrzewa, że jest jak lokomotywa, wszystko jest solidne, wieczne, oparte na prostych zasadach. Super sprawa. Fascynują mnie takie urządzenia same w sobie, tak jak gaźnikowe motocykle czy wzmacniacze lampowe.
Dostrzegłem problem techniczny, niestety. Otóż w trakcie parzenia trochę wody wypływa po bokach kolby. Być może coś źle robię i nie dociskam. Być może trzeba kupić nowe kolby i tak chcę to zrobić bo są poobijane. Być może ta głowica - grupa wymaga jakiegoś uszczelnienia lub wymiany. Jak z tym postąpić?

Jutro zbuduję półkę do kawiarni domowej i będę instalować. I tu pojawia się pytanie. Wiem,  że warto zadbać o wodę. Junior potrzebuje ciśnienia pobieranej wody. Chciałbym jednak docelowo kondycjonować wodę w jakiś sposób. Mogę więc od razu zrobić baniak wody z silnikiem, żeby ją tłoczyć do ekspresu. Potem miast butli wstawię filtrację lub będę wlewać wodę ze sklepu. Wiem, że były już tego typu tematy poruszane. Ale tu jest konkretna sytuacja: cimbali  junior. Jaką jakość powinna mieć woda, adekwatnie do tego typu sprzętu?

Oto moje pierwsze espresso

20170713_233443.jpg
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2017, 00:42:04 wysłana przez lian »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi