Autor Wątek: Ascaso Steel PID wersja 2017  (Przeczytany 23014 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Lipiec 2017, 23:53:38 »
98 stopni wody na wylocie z wylewki powinno być czynnością niewykonalną dla ekspresu. Sam fakt, że tak wysoka temperatura wody ma miejsce, świadczy tylko o tym co napisałem wcześniej odnośnie konstrukcji ekspresu.
Aha... A pomyślałeś co piszesz? Jakoś nie spotkałem się z przypadkiem, gdzie duży zapas wytrzymałości/możliwości wpływałby negatywnie na cokolwiek. I odniosę się do mojej pasji, czyli motoryzacji. Bierzesz takie TDI, załóżmy, że 1.9 150 KM. Samą modyfikacją oprogramowania robi się z tego 200 KM. Ale idąc analogiczną ilością modyfikacji co Krakus, czyli termoblok zostaje a osprzęt do zmiany - kilka modyfikacji w osprzęcie silnika, w zależności jak duże, uda się zrobić do 350 KM. I gdzie widzisz problem w tym, że silnik jest tak wytrzymały? Szkodzi to w czymkolwiek? Albo seryjna skrzynia biegów, do auta mającego 250 KM. Zostaje nietknięta, wytrzymuje w autach mających 3x więcej mocy, albo i lepiej. Czy komuś przeszkadza to, że producent zrobił tak duży zapas wytrzymałości, że jest w stanie wytrzymać więcej niż potrzeba? To samo z termoblokiem. Z fabrycznym sterowaniem temperatura wody przy ekstrakcji to max np 90 stopni na wylewce. I jak może przeszkadzać to, że sprzęt po modyfikacji pozwala na uzyskanie 98 stopni? Jaki problem w tym widzisz? Bo czego by to nie dotyczyło, to zasada jest zawsze taka sama - to, że coś ma o wiele wyższe możliwości niż producent założył to dla niego powód do dumy, bo potrafi zrobić coś, co ma duże możliwości. Ale nikt nie każe nikomu z nich korzystać.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Lipiec 2017, 00:05:34 »
Firma wprowadza innowacyjne zmiany i od razu hejt.
Bez przesady. To nie żaden hejt, tylko dość ożywiona dyskusja. W momencie, gdy Janusz przedstawi wyniki pomiarów dokonanych w Hiszpanii, możemy znów wrócić do tematu - na razie, to tylko takie gdybanie.

niż temperatura wody i jej stabilność.
Hmm, chyba jednak nie masz racji. To też ma spore znaczenie dla smaku kawy.

PS. Jeśli byłbyś mógł zrobić te pomiary przy różnych temperaturach to na pewno przydałyby się wielu użytkownikom dotychczasowych wersji ekspresów z termoblokiem i elektronicznym termostatem. Mieliby oni wiedzę jak uzyskać np. 90 st. na wypływie i jak dostosować temperaturę do wymagań danej mieszanki kawy.
Rozumiem, że to do mnie? Myślę, że takie pomiary nie mają sensu, bo dotyczą mojego pomysłu na ekspres; jak to zrobiło Ascaso - nie wiem. U mnie temperatura rośnie liniowo, czyli temperatura wody jest o 13 stopni niższa, niż początkowa temperatura termobloku. Czyli termoblok = 103*C, woda = 90*C.

A oto obiecane pomiary wersji z bimetalem:
1) Ekstrakcję włączamy w momencie włączenia grzałki:


2) Ekstrakcję włączamy w momencie włączenia grzałki (druga ekstrakcja z rzędu):


3) Ekstrakcję włączamy tuż przed momentem wyłączenia grzałki:


4) Ekstrakcję włączamy w momencie osiągnięcia maksymalnej temperatury termobloku:


Wnioski wyciągnij sam.

PS. Jeśli mi powiesz, że takie zachowanie ekspresu nie ma wpływu na smak kawy, to tym razem Ci nie uwierzę.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 00:08:31 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Lipiec 2017, 08:54:10 »
Aha... A pomyślałeś co piszesz? Jakoś nie spotkałem się z przypadkiem, gdzie duży zapas wytrzymałości/możliwości wpływałby negatywnie na cokolwiek. I odniosę się do mojej pasji, czyli motoryzacji. Bierzesz takie TDI, załóżmy, że 1.9 150 KM. Samą modyfikacją oprogramowania robi się z tego 200 KM. Ale idąc analogiczną ilością modyfikacji co Krakus, czyli termoblok zostaje a osprzęt do zmiany - kilka modyfikacji w osprzęcie silnika, w zależności jak duże, uda się zrobić do 350 KM. I gdzie widzisz problem w tym, że silnik jest tak wytrzymały? Szkodzi to w czymkolwiek?

Mogę Ciebie zapewnić na 100%, że to szkodzi w bardzo dużym stopniu. Dodam, w ogromnym stopniu to szkodzi wytrzymałości.
Osobiście nie mam ochoty brać udział w dyskusji o porównaniach takich lub innych nie związanych z tym tematem ale mając na uwadze, że motoryzacja jest Twoją pasja postaram się pomóc Tobie w zrozumieniu dla czego jesteś w błędzie.

Zakładam, mówię o silniku 4 suwowym. Czyli ssanie, sprężanie, praca , wydech.
 

1/ W naturalny sposób zwiększa się moc silnika zwiększając jego pojemność.
2/ Obroty silnika, silnik wolnoobrotowy jest bardziej wytrzymały na przeciążenia jak i jego zużycie pod wpływem tarcia.
3/ Ułatwienie pracy ssania/wydechu np. 2 zawory ssące/wydechowe zamiast 1.
4/ Zwiększenie kompresji np. przez zwiększenie skoku tłoka.[byle z głową]
5/ Faza, praca bezpieczna, np. ustawienie zapłonu na 2 mm przed górnym położeniem tłoka będącego w fazie sprężania.
6/ Lepsze spalanie, np. 2 świece zapłonowe zamiast 1

Zwiększanie mocy powodujące zniszczenie{niszczenie} silnika.

1/ Zmiana kata zapłonu w taki sposób żeby było jak najwięcej mocy.
2/ Moc dostarczona/wytworzona z wysokich obrotów silnika.{silnik wysokoobrotowy}

Sumują to wszystko.
Gdy ustawię zapłon  na srubowkręt na 0 {górne położenie tłoka, przejscie z fazy spreżania na faze pracy} silnik będzie miał mało mocy, ale wytrzyma za to np. 700 tys.km.
Gdy ustawię zapłon na  na wartość 2 mm silnik benzyna wytrzyma 500 tys. km. 
Gdy ustawię na wartość 5 mm, ten sam silnik wytrzyma w porywach 10 tys. km. bo korbowód wyjdzie bokiem.

Mówię ogólnie.


Albo seryjna skrzynia biegów, do auta mającego 250 KM. Zostaje nietknięta, wytrzymuje w autach mających 3x więcej mocy, albo i lepiej. Czy komuś przeszkadza to, że producent zrobił tak duży zapas wytrzymałości, że jest w stanie wytrzymać więcej niż potrzeba?

Masz na myśli automatyczną czy manualną skrzynię biegów?
Ta druga jest bardziej wytrzymała, pierwsza niekoniecznie.

To samo z termoblokiem. Z fabrycznym sterowaniem temperatura wody przy ekstrakcji to max np 90 stopni na wylewce. I jak może przeszkadzać to, że sprzęt po modyfikacji pozwala na uzyskanie 98 stopni? Jaki problem w tym widzisz? Bo czego by to nie dotyczyło, to zasada jest zawsze taka sama - to, że coś ma o wiele wyższe możliwości niż producent założył to dla niego powód do dumy, bo potrafi zrobić coś, co ma duże możliwości. Ale nikt nie każe nikomu z nich korzystać.
Ja problemu nie widzę w niczym, tylko w jakim celu ma być  temperatura wody 98 stopni na wylewce ?
Co nam da tak wysoka temperatura. Smak wody popsuje, a "zapas mocy" w tym przypadku podnosi ciśnienie w całym układzie niepotrzebnie. A to może doprowadzić do uszkodzeń. Moim zdaniem.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Lipiec 2017, 09:27:29 »
Ja problemu nie widzę w niczym, tylko w jakim celu ma być  temperatura wody 98 stopni na wylewce ?
Szczerze? Nie wiem. Zapisałem w programie taki zakres górny, żeby był zapas. Ja do ekstrakcji używam zakresu 92 - 95 stopni.

A to może doprowadzić do uszkodzeń.
Nie doprowadzi. Ten sam układ jest rozgrzewany do 150 stopni przy wytwarzaniu pary.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Lipiec 2017, 10:46:15 »
od razu hejt.
Na początku parę słów wyjaśnienia. Mam ekspres Ascaso Arc kupiony u Janusza, na dzień dzisiejszy jestem z ekspresu zadowolony. Tak samo jestem bardzo zadowolony z usług doradczych i serwisowych Janusza.
Janusz jest bardzo aktywny na tym forum. Czasem poleca inny sprzęt niż ten, który sprzedaje, ale głównie poleca sprzęt sprzedawany przez siebie. I tu czasem popada w manierę handlową - zaczyna mówić językiem marketingowym.
Ja jestem techniczny, nie handlowy, w związku z tym uważam, że warunkiem sine qua non stabilnej i powtarzalnej kawy jest stabilny i powtarzalny ekspres. A jednym z tego elementów jest stabilna i powtarzalna temperatura wody.
Janusz często powtarza teksty marketingowe napisane przez Ascaso nie znając faktów, które za nimi stoją. Na Jego obronę mogę powiedzieć, że ich nie zna, bo Ascaso mu ich nie przekazało.
Przykład? Długo się toczyła dyskusja, kiedy włączać ekstrakcję w ekspresach z bimetalem. Janusz się do tej dyskusji nie włączał, bo nie miał żadnych po temu danych. Dopiero moje pomiary pokazały, że w miarę stabilną ekstrakcję przy temperaturze około 91 stopni uzyskamy po odczekaniu do najwyższej temperatury termobloku, czyli 22 - 30 sekund po zgaśnięciu lampki. W przeciwnym przypadku możemy przeprowadzić ekstrakcję w temperaturze około 84 stopni (czyli 7 stopni mniej!).

Jakby nowy dream kosztował 15 tys.
To docieramy do kolejnego problemu. Zdaniem Janusza, ekspresy, o których rozmawiamy (Basic, Arc, Dream) to dla mieszkańców Europy Zachodniej dolna półka cenowa i ekspresy do prostych zastosowań domowych. Przykład - jest do nich opcja pozwalająca robić kawę z saszetek :diabelek: Spytaj Antonia albo Gorana, czemu ich kawy nie są dostępne w saszetkach  :mrgreen:
My natomiast, w związku z ograniczonymi budżetami, usiłujemy z tych ekspresów wyciągnąć więcej, niż przewidział producent - chcemy tego, co dają ekspresy ze średniej półki.

Ostatnio pojawił się, czy też lepiej, ma się pojawić wkrótce nowy Steel Uno PID. Cenowo lokuje się właśnie na tej wyższej półce, Janusz bardzo go zachwala, bazując na materiałach Ascaso i prezentacji robionej przez Grzegorza (wpływ preinfuzji na smak kawy). Ja tymczasem próbuję wzbudzić w Januszu refleksję, że po pierwsze nie ma przyczyn technicznych do tak wysokiej ceny, po drugie zaś, że warto byłoby sprawdzić eksperymentalnie fakty marketingowe podawane przez producenta.

A już zupełnie na zakończenie - w trakcie spotkania forumowego u Gorana serbski barista zrobił nam na ekspresie Dalla Corte dwie kawy - jedną w temperaturze 92*C, drugą w temperaturze 93*C. Kawa - świeży Mujeres od Gorana. Większej różnicy ani ja, ani Spinacz nie zauważyliśmy.

Natomiast kawa, która w temperaturze 92*C stopni jest dla mnie kwaśna (Polish Horse of Gorana), w temperaturze 95*C staje się kwaśna akceptowalnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 11:24:36 wysłana przez Krakus »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Lipiec 2017, 12:20:09 »
Krakus, wszystko co piszesz ma znaczenie wyłącznie dla osób bardzo wgłębionych w temat i dążących do doskonałości na bazie ekspresów domowego użytku. Przeciętny kawosz taki jak Fugazus nie będzie się w to wgłębiał, będzie zadowolony pijąc kawę często znacznie lepszą niż w niejednej kawiarni i nie odczuje żadnej różnicy czy zacznie ekstrakcję w momencie zapalania się kontrolki czy też jej zgaśnięcia.
Nie jest przy tym prawdą, że ASCASO nie przekazuje nam swoich pomiarów i danych. Mało tego - udostępnia publicznie na swoim FB filmy ilustrujące jak się zachowuje temperatura podczas ekstrakcji kawy. O każdej zmianie ASCASO obszernie nas informuje włącznie z wykresami poglądowymi jak zachowuje się temperatura. Jeśli więc coś piszę to na podstawie takich właśnie informacji. Oczywiście nie są to informacje tak szczegółowe a wykresy tak dokładne jak u Ciebie ale wystarczające do przekazania przeciętnemu miłośnikowi kawy. Nie włączałem się do dyskusji o termobloku z bimetalicznym termostatem bo nie widziałem w tym większego sensu. Jak niejednokrotnie pisałem podczas Targów i Festiwali wykonywaliśmy na ekspresie z termoblokiem i bimetalicznym termostatem setki kaw dziennie w różnych odstępach czasu. Niekiedy jedna po drugiej a niekiedy z dużymi przerwami. Nie zaobserwowaliśmy żadnej różnicy w smaku, konsystencji, cremie na kawie. Stwierdziliśmy więc, że dyskusja taka jest czysto teoretyczna i nie ma o co kopii kruszyć. Osoby kupujące u mnie ekspresy przechodzą od ręki małe przeszkolenie - zalecam wówczas w przypadku ekspresów z termostatem bimetalicznym rozpoczynać ekstrakcję w momencie zgaśnięcia kontrolki. Ale zależy to też od mieszanki kawy i upodobań smakowych pijącego. Niekiedy dla smaku kawy lepiej jest zacząć w momencie zapalenia się kontrolki. Inaczej jednak jest w przypadku termostatu elektronicznego - tu w każdej chwili możemy startować z ekstrakcją a odpowiednią temperaturę dopasować do kawy i upodobań na termostacie.
Co do przyczyn technicznych wysokiej ceny za wersję PID to tak samo masz rację jak przy twierdzeniu że wprowadzając termobloki ASCASO dążyło do obniżenia kosztów - czyli nie masz racji !
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 12:22:24 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Lipiec 2017, 12:21:40 »
Zwiększanie mocy powodujące zniszczenie{niszczenie} silnika.

1/ Zmiana kata zapłonu w taki sposób żeby było jak najwięcej mocy.
2/ Moc dostarczona/wytworzona z wysokich obrotów silnika.{silnik wysokoobrotowy}

Sumują to wszystko.
Gdy ustawię zapłon  na srubowkręt na 0 {górne położenie tłoka, przejscie z fazy spreżania na faze pracy} silnik będzie miał mało mocy, ale wytrzyma za to np. 700 tys.km.
Gdy ustawię zapłon na  na wartość 2 mm silnik benzyna wytrzyma 500 tys. km. 
Gdy ustawię na wartość 5 mm, ten sam silnik wytrzyma w porywach 10 tys. km. bo korbowód wyjdzie bokiem.

Mówię ogólnie.
Zostaw to wszystko sobie pod hasłem "moim zdaniem" i nie pisz bzdur. O tuningu pojęcie masz zerowe, więc tego tematu nie dotykaj(bo zostałeś na etapie malucha i dużego fiata), a jeśli chodzi o wyprzedzenie zapłonu tym bardziej nie masz pojęcia. Szkoda tylko, że odpowiednio przygotowany silnik potrafi przyjąć 20 stopni wyprzedzenia zapłonu więcej, niż w serii... i jeździć. I uważam ten temat za zakończony, bo pojęcia nie masz o tym, co piszesz, bo reszta żywcem z wikipedii wzięta...

A, i jeszcze jedno - polecam na powrót na lekcje języka polskiego, albo jakiś kurs czytania ze zrozumieniem - bo ja napisałem o poruszaniu się w zakresie wytrzymałości i braku skutków ubocznych takich działań na przykładzie motoryzacji. A Ty oczywiście uważasz się za specjalistę w tej dziedzinie i wybrałeś sobie zupełnie inny temat.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 12:25:03 wysłana przez siewcu »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Lipiec 2017, 12:35:58 »
i nie odczuje żadnej różnicy czy zacznie ekstrakcję w momencie zapalania się kontrolki czy też jej zgaśnięcia.
Toś pojechał po bandzie. 9 stopni różnicy i brak różnicy w smaku?  :wow2:

udostępnia publicznie na swoim FB filmy ilustrujące jak się zachowuje temperatura podczas ekstrakcji kawy.
Aha, termometr wstawiony w filiżankę mierzący temperaturę kawy.
Wybacz, ale nie kupuję takiego wyjaśnienia ani pomiaru.

z wykresami poglądowymi jak zachowuje się temperatura.
Tia, jasne - linia prosta narysowana na tle osi X i Y. Widziałeś, jak zachowuje się temperatura na wyjściu prysznica w moich pomiarach? Raczej nie jest to linia prosta.

czyli nie masz racji !
I przy tym zostańmy. A moja prawda jest i tak bardziej mojsza, niż Twoja ;-)

PS. Jeśli byś dostał od Ascaso wyniki, o których rozmawialiśmy a opublikował byś je na tym forum było by miło. Bo jak na razie to próbujemy rozmawiać o ekspresie, który widzieliśmy tylko raz, a i to krótko.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 12:39:00 wysłana przez Krakus »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Lipiec 2017, 13:03:59 »
Ano brak...Jak masz rozgrzany ekspres, rozgrzaną kolbę i kawę robisz jedną po drugiej to może i Ty nie odczujesz różnicy. Co do tej bandy to wybacz ale nie wszyscy mają tak wyczulone kubki smakowe jak Ty. Ty wyczuwasz różnicę przy 3 st C. Ale skąd wiesz jaka faktycznie była temperatura w grupie na tym ekspresie u Gorana ? Te 3 st. były ustawione na wyświetlaczu...De facto mogło być inaczej.
Podobno są tacy co wyczuwają przy 1 st. C. Wiele osób pijących po raz pierwszy espresso uważa że jest za zimne. Pytają się czemu woda wypływająca z grupy nie ma temperatury takiej jak z czajnika. Dla wielu termometr wstawiony w filiżankę jest wystarczającym dowodem na to jaka jest temperatura. Zdarzają się tacy którzy wsadzają termometr do filiżanki i badają w ten sposób temperaturę wody wypływającej (bez kawy). Zdecydowanej większości nie interesuje to co się dzieje w grupie kawowej a to co otrzymują w filiżance. Jak wcześniej napisałem - patrzysz z innego punktu widzenia niż 90% kupujących ekspresy do kawy.
Sorry, w tej chwili nie mam czasu na dłuższą dyskusję.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Lipiec 2017, 13:07:25 »
Zostaw to wszystko sobie pod hasłem "moim zdaniem" i nie pisz bzdur.

Widzę, że masz problem. Bo w necie weryfikacji nie znalazłeś.


bo pojęcia nie masz o tym, co piszesz, bo reszta żywcem z wikipedii

  :lol2: :lol2: Gdy ja to wiedziałem to jeszcze internetu nie było. Połowę tego co napisałem wiedziałem mając 14 lat. :lol2:



A, i jeszcze jedno - polecam na powrót na lekcje języka polskiego, albo jakiś kurs czytania ze zrozumieniem - bo ja napisałem o poruszaniu się w zakresie wytrzymałości i braku skutków ubocznych takich działań na przykładzie motoryzacji. A Ty oczywiście uważasz się za specjalistę w tej dziedzinie i wybrałeś sobie zupełnie inny temat.

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Możesz sobie wydrukować  to co napisałem i zweryfikować u jakiegoś technologa, specjalisty w budowie maszyn, silników.


« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2017, 13:23:27 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Lipiec 2017, 13:12:48 »
Sorry, w tej chwili nie mam czasu na dłuższą dyskusję.
Myślę, że temat wyczerpany. Jak będziesz miał jakieś wykresy - opublikuj.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #42 dnia: 19 Lipiec 2017, 21:27:10 »
Wykresy, wykresy, wykresy...
To taj jak ze sprzętem hi-end, hifi, itp. najważniejsze by dźwięk się podobał odbiorcy. W tym przypadku smak kawy :)
Piję często  espresso z AD u mojego przyjaciela. Jest doskonałe i nie jest to tylko moja opinia.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline sunday

  • Wiadomości: 9
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Lipiec 2017, 09:25:48 »
pomiary zmodyfikowanego Ascaso Arc z moim własnym sterowaniem
[...]
Na koniec drobny smaczek - przed każdą ekstrakcją obowiązkowy flush (sterowany oczywiście przez ekspres, wychodzi około 50ml), inaczej nici z identycznych parametrów dla pierwszej i kolejnych ekstrakcji. Po flushu masz 90 sekund na ekstrakcję, inaczej musisz robić flush od nowa.

Długo się toczyła dyskusja, kiedy włączać ekstrakcję w ekspresach z bimetalem. Janusz się do tej dyskusji nie włączał, bo nie miał żadnych po temu danych. Dopiero moje pomiary pokazały, że w miarę stabilną ekstrakcję przy temperaturze około 91 stopni uzyskamy po odczekaniu do najwyższej temperatury termobloku, czyli 22 - 30 sekund po zgaśnięciu lampki. W przeciwnym przypadku możemy przeprowadzić ekstrakcję w temperaturze około 84 stopni (czyli 7 stopni mniej!).

Krakus, dzięki za te informacje i wykresy. Czy flush jest pożądany również w wersji standardowej Ascaso z bimetalem (bez Twojego sterowania)? Tzn. czy w poniższy schemat wstawić jeszcze gdzieś (gdzie?) dodatkowy flush ok. 50 ml?
  • Rozgrzewam ekspres z zapiętą kolbą.
  • Flush póki nie zapali się lampka.
  • Czekam na zgaśnięcie lampki i jeszcze dodatkowo 22-30 sekund.
  • Ekstrakcja

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Lipiec 2017, 14:05:03 »
To taj jak ze sprzętem hi-end, hifi, itp. najważniejsze by dźwięk się podobał odbiorcy.
Widzisz, problem polega na tym, że jak wiemy, smak kawy zależy od temperatury. W prostych ekspresach z bimetalem od momentu rozpoczęcia ekstrakcji zależy temperatura, czyli smak kawy.

To tak, jakby Twój wzmacniacz miał zniekształcenia TIM równe 0,0001%, albo 0,1% w zależności od tego, w ile sekund oz zapalenia się magicznej lampki włączysz muzykę. Rozumiesz?

Czy flush jest pożądany również w wersji standardowej Ascaso z bimetalem (bez Twojego sterowania)?
Flush w tym wypadku jest o tyle potrzebny, żeby napełnić grupę wodą. Jak ekspres postoi, to woda wycieka i odparowuje przez wygotowanie. Warto więc zrobić krótki flush (tak, żeby woda pociekła przez sitko - można przy okazji nalać wody do filiżanki, żeby się zagrzała), potem poczekać, aż lampka się zaświeci, potem zgaśnie.

Tu porada - jak zaczniesz ekstrakcję tuż po zgaśnięciu lampki, będziesz miał troszeczkę wyższą temperaturę wody, ale bardziej zmieniającą się w trakcie ekstrakcji - to też może mieć wpływ na smak kawy - wypróbuj.

PS. Flush ma jeszcze jedną zaletę - rozgrzewa kolbę. Kolba powinna parzyć przy dotknięciu. Dzięki flushowi, będziesz mógł trochę skrócić czas nagrzewania ekspresu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi