Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 245770 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #225 dnia: 26 Sierpień 2017, 14:44:37 »
Tu zerknij, od razu po angielsku masz:
http://www.scaa.org/?page=resources&d=water-standards

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #226 dnia: 27 Sierpień 2017, 12:28:20 »
Bardzo dużo sodu i chlorków, no i dość wysoki TDS.

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #227 dnia: 29 Sierpień 2017, 18:03:01 »
Powiedzcie mi taką rzecz, jak już mamy wodę - załóżmy, że dobrą, to przegotowanie jej w zwykłym czajniku elektrycznym, metalowym będzie mocno wpływało na smak kawy?

tj. weźmy np.saguaro z lidla, gotuję ją w takim czajniku, a innym razem gotuję (bo nie chodzi o różnice wynikające z zagotowania/podgrzania wody, a z samego urządzenia) np w czajniku na mleko na gazie - będzie duża różnica?

Wiem, mogę to sprawdzić i zresztą jutro tak uczynię, ale zastanawia mnie fakt, czy w ogóle takie zwykłe, domowe czajniki nadają się do gotowania wody na kawę.

Nie posiadam jeszcze żadnego dzbanuszka, konewki itp., myślę, czy na początek nie kupić np. bonda i tu też głupie pytanie  [emoji14]  : czy taki imbryczek można dać na gaz czy wlewam do niego wodę uprzednio podgrzaną w czymś innym? :P

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #228 dnia: 29 Sierpień 2017, 18:16:15 »
Ja grzeję wodę w bezprzewodowym czajniku z Lidla, jak mi się chce bawić, to przelewam do dzbanuszka do spieniania mleka, jak nie, to leję prosto z czajnika. Jak się postaram i dopilnuję czasu polewania to jest różnica w smaku na plus. Z czajnika z Lidla też by wyszło, tylko trudniej utrzymać jest drobny strumień, z dzbanka od mleka trochę łatwiej. Nie mam specjalnego czajnika do polewania.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #229 dnia: 29 Sierpień 2017, 23:41:35 »
@elefterija podgrzewanie wody w czajniku nie powinno zmieniać jej smaku. Tutaj przeważnie gorzej jest z plastikowymi czajnikami, które dodają coś od siebie.
W tym wątku wiele o wodzie napisano. Ważne jest aby była zawsze świeża. Woda z lidla będzie chyba za twarda, najlepsza jest taka, która ma TDS poniżej 180, neutralne ph i brak zanieczyszczeń m.in. chlorkami (dokładniej patrz w linku podanym przez pj.walczaka).  Z ogólnie dostępnych to chyba tylko żywiecki kryształ jest sprawdzony jako dobra woda ewentualnie primavera i żywiec zdrój nie są bardzo twarde. Z prostych sposobów można przez filtr dzbankowy przepuścić np taką primaverę czy żywiec, aby bardziej ją zmiękczyć. W ten sposób też powinniśmy odfiltrować większość zanieczyszczeń m.in. chlorkami.   

@Miklas polecam konewkę, wcześniej też z różnych małych dzbanków lałem. Oczywiście da się, sam byłem bardzo sceptycznie nastawiony do konewki. Teraz jak mam większą kuchnię, wziąłem na próbę tanią konewkę i nawet pomimo tego, że nie jest to zapewne idealne narzędzie, to zupełnie inny komfort i dokładność. Powiedziałbym, że przeskok taki jak z najtańszego narzędzia, na porządne stworzone do konkretnego celu.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2017, 23:58:54 wysłana przez krystians »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #230 dnia: 29 Sierpień 2017, 23:47:42 »
Pewnie tak, ale żona zamawia sobie z Chin różne swoje rzeczy ze trzy razy w miesiącu, a o mojej konewce nie pamięta ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #231 dnia: 30 Sierpień 2017, 00:01:31 »
ja zamówiłem z Niemiec wyszło jakieś 18 zł drożej niż z Chin, ale przyszło kurierem po 3 dniach, a nie po 3 tygodniach. ;)

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #232 dnia: 30 Sierpień 2017, 09:45:35 »
Marek, Krestian - dzięki!

Dziś zamówiłam dzbanek filtrujący, z ciekawości rano zrobiłam kawę z aero na wodzie mineralnej z lidla, wyszła strasznie gorzka, gorsza niż na mojej kranówie.

Zastanawiam się nad bondem - wodę do niego wlewa się wcześniej zagotowaną, tak? czy można go potraktować gazem?  :mhh:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #233 dnia: 30 Sierpień 2017, 20:55:35 »
Można tak, można tak.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #234 dnia: 31 Sierpień 2017, 18:21:53 »
Do przeczytania o temperaturze wody przy parzeniu herbaty. Ale w zasadzie można moim zdaniem przenieść 1:1 do kawy.
https://kuura.co/blogs/dispatch/tea-dynamics-water-temperature
Teza: Używaj tak gorącej wody jak się da. Gotujesz i lejesz.

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #235 dnia: 01 Wrzesień 2017, 23:14:56 »
Fajnie napisany artykuł, zwięźle i konkretnie, na pewno się przyda, dzięki :)  Termometr przyjdzie lada dzień, więc ciekawa jestem eksperymentów.
W międzyczasie znalazłam u Chińczyków konewke za bardzo małe pieniądze, myślicie, że takie cus moze działać?
TTLIFE 250ML Creative Fine Mouth Hand Punch Coffee Pot 304 Stainless Steel Household Drip Brew Long Mouth Fine Pot Teapot
 http://s.aliexpress.com/feMBz6fq

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #236 dnia: 01 Wrzesień 2017, 23:20:33 »
Fajne to i ładne, ale pamiętaj, ze będziesz z tego lała wodę o temperaturze 90-kilka stopni. Kiedy przechylisz konewkę, zeby cos zalać, mozesz sie poparzyć para. Niestety wiem z własnego doświadczenia kiedy nie chciało mi sie szukać pokrywki od Buono. To nie był najlepszy pomysł.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #237 dnia: 02 Wrzesień 2017, 09:57:33 »
Racja, nie pomyślałam o tym :-\
Teraz przyszło mi też do głowy, czy przy takiej cenie jest to zrobione z bezpiecznego materiału, tj. Czy przy wysokiej temperaturze nie wydzielałyby się jakieś niebezpieczne związki.  :mhh:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #238 dnia: 02 Wrzesień 2017, 10:16:26 »
Ja u siebie rozwiązałem temat rękawicą kuchenną : lekko niewygodne, ale przynajmniej się nie poparzę...

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #239 dnia: 02 Wrzesień 2017, 11:49:38 »
a z czego korzystasz?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi