Autor Wątek: Kawowa niespodzianka  (Przeczytany 2275 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Kawowa niespodzianka
« dnia: 09 Październik 2013, 12:56:43 »
Kawa kryje w sobie wiele niespodzianek, niedawno ponownie się o tym przekonałem. W polskiej palarni kupiłem peruwiańską arabikę, nazwa palarni nie ma znaczenia, bo to nie o nią tutaj chodzi. Z firmowego opisu wyglądała na uniwersalną do różnych metod parzenia, wymieniona była nuta czekolady i wysoka kwaskowatość, palenie średnie. Zacząłem od espresso, wyszło dosyć smaczne, goryczka przeplatała się z kwaskowatością. Następnie spróbowałem jej w aeropressie. Z powodu sporej kwaskowatości użyłem wody o temperaturze 85 stopni, metoda odwrócona, a czas parzenia, bez przeciskania, 90 sekund. Napar wyszedł przede wszystkim kwaskowaty z niewielką goryczką, słabe body, nic specjalnego w sumie. W następnym parzeniu planowałem podnieść temperaturę wody i zwiększyć dozę, żeby wzmóc goryczkę i obniżyć kwaskowatość. Liczyłem na ten singiel w dripie, ale z powodu sporej goryczki w espresso, zrezygnowałem z tego sposobu parzenia. Ale wczoraj coś mnie podkusiło, i wbrew logice oraz wcześniejszym doświadczeniom, zrobiłem drip. Żeby zniwelować goryczkę, temperatura wody wynosiła 80 stopni, czas przelewania dwie minuty. No i pełne zaskoczenie, spodziewałem się byle czego, a wyszedł naprawdę smaczny napar. Minimalna goryczka, sporo pozytywnych kwasków, i bardzo dużo owocowej słodyczy, której nie było w poprzednich metodach. Wygląda, że dopiero grube mielenie wyzwoliło słodycz z peruwiańskich ziarenek.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawowa niespodzianka
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2013, 13:13:18 »
Dobrze, że to niespodzianka w tą stronę ;)
Dotychczas peruwiańskie ziarna jakoś mnie nie zachwycały (nigdy też ich nie piłem w dripie), żadne z nich nie zrobiło nam mnie takiego wrażenie żebym jakoś szczególnie je zapamiętał. Może własnie dałeś mi powód żeby do nich wrócić i dać im druga szansę :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawowa niespodzianka
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2013, 13:52:41 »
Gdyby było inaczej, to znaczy drip był niezbyt smaczny, to bym się nie zdziwił i pisać nie byłoby o czym.
A co do peruwiańskich kaw, to rzeczywiście, tylko jedną bardzo dobrze wspominam, Stellini Peru Chanchamayo. Szkoda, że już nie do kupienia.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawowa niespodzianka
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2013, 14:21:22 »
Mnie już nie jedna kawa tak zaskoczyła. Dlatego jak mi coś nie smakuje w metodzie, którą akurat uskuteczniam, to zmieniam metodę. Z większością kaw da się dojść do porozumienia, a niektóre zaskakują bardziej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawowa niespodzianka
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Październik 2013, 13:37:33 »
W sobotę peruwiańskiej arabice stuknęły dwa tygodnie i ogromna słodycz zaczęła znikać z naparu. Teraz w dripie jest tylko przyzwoita, ale nic specjalnego. A było już tak pięknie. Wygląda, że miałem szczęście i trafiłem w moment wzmożonej emisji słodyczy, związanej z jakimiś przemianami w ziarenkach. Przynajmniej dokładnie wiem, w jakim czasie od palenia to nastąpiło i mogę sprawdzić przy następnej okazji. Najlepszy drip był między 8, a 13 dniem od palenia, szkoda, że wcześniej nie próbowałem. Najbardziej mnie dziwi, że słodycz pojawiła się tylko w dripie, a przecież parzyłem tę kawę również w ekspresie i aeropressie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi