Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 479887 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1155 dnia: 11 Październik 2017, 17:44:17 »
Baratza Forte BG

Jest spora luka jeśli chodzi o elektryczne młynki do alternatyw ze stalowymi żarnami, małymi gabarytami, małą retencją, no i bardziej przystępną ceną.
Był Mahlkonig/Baratza Vario ze stalowymi żarnami. Były plany na Sette do alternatyw - który finalnie zrobili pod espresso.
Chyba dobre i dużo tańsze ręczniaki zupełnie wymiotły elektryki w tym segmencie.

@Sucread - pytanie czy inni domownicy rzeczywiście będą używać młynka. Są też wkręceni w kawę i umieją zaparzać alternatywy? Bo to nie takie proste na początku :) Może się okazać że Wilfa wystarczy, plus do tego Comandante. A jak Wilfa będzie używana regularnie to wtedy można pomyśleć o czymś lepszym. Ja bym tak do tego podszedł.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1156 dnia: 11 Październik 2017, 19:00:33 »
Mały będzie Ditting ProD. Ale cena już nie mała.
Eureka Atom może?
LMWDP #469

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1157 dnia: 11 Październik 2017, 19:13:14 »
Jest luka, sam również prześwietlałem rynek pod tym kątem.
Mam wątpliwości, czy Baratza Forte BG to znaczny skok jakości przemiału względem Virtuoso. Sette ma opcjonalny zestaw żaren do alternatyw.
Może Niche uda się wstrzelić...w niszę ;)

Offline Sucread

  • Wiadomości: 8
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1158 dnia: 11 Październik 2017, 21:23:04 »
Faktycznie trafiłem chyba prosto w lukę na rynku. Można byłoby wziąć Virtuoso i po prostu cieszyć kawą  ;). No ewentualnie Vario (czasem sprzedawanego używanego) z kompletem stalowych żaren, których niestety cieżko dostać w Polsce (wydaje się mi się że deskowi są ich polskim dystrybutorem, a żaren do Baratzy próżno u nich szukać  :o ).
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 21:27:36 wysłana przez Sucread »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1159 dnia: 11 Październik 2017, 21:31:44 »
a żaren do Baratzy próżno u nich szukać 
A pytałeś? ;)

Offline malucry Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Bezzera Strega, Moccamaster Select, Bialetti, V60, AP, FP
  • Młynek: ZF64W, C40 Mk3 NB
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1160 dnia: 12 Październik 2017, 09:23:54 »
Co sądzicie o Baratza Forte, ale AP (All Purpose)? Został przetestowany przez Gail z Seattle Coffee Gear, został oceniony bardzo dobrze, mieli bardzo drobno, może nawet pod tygielek, gdyby przepuścić jeszcze raz przez turecki młynek ręczny, aż po FP. Zmiana wielkości przemiału jest przecież szybka i  banalna. Chciałbym w przyszłości używać jednego młynka, zarówno do espresso, jak i innych metod, AP, drip, FP.
W odróżnieniu od modelu Forte BG, posiada żarna ceramiczne ( czy to źle, skoro przemiał jest równomierny, i ceramiczne są trwalsze?) i większy zakres przemiału, aż do FP, którego BG nie osiąga.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1161 dnia: 12 Październik 2017, 10:18:19 »
ceramiczne nigdy nie będą tak ostre jak stalowe, choć ja miałem doczynienie tylko z tymi tanimi ceramicznymi w automatach i ręcznych porlexach.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1162 dnia: 12 Październik 2017, 10:28:01 »
Wg. mnie Baratza Forte ma mega niekorzystny stosunek jakości do ceny. Kosztuje ok 3000 PLN i ma żarna 54mm. Młynek z takimi żarnami można kupić w dużo niższej cenie, no tylko z wymiarami i małą retencją może być problem.
Możliwe że to właśnie może być przyczyną niskiej popularności tego młynka.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1163 dnia: 12 Październik 2017, 10:31:15 »
Jak pewnie doczytałeś każdy odradza jeden młynek do espresso i do alternatywy, chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze o retencję, zawsze coś zostaje w okolicy żaren i wylotu kawy. Nawet w moim ręcznym Kinu przed zaparzeniem alternatywy czyszczę żarna szczoteczką do zębów, bo zawsze odrobina przemiału pod espresso zostanie przyklejona, być może przesadzam, ale jak mam ziarno za 250 zł/kg to nie chciałbym nawet teoretycznie wpływać na jego smak. Rozebranie ręczniaka to kilka sekund, rozebranie młynka elektrycznego to co najmniej kilkanaście minut (na podstawie mojego MACAPa). Druga sprawa to regulacja grubości przemiału, w młynkach elektrycznych zazwyczaj nie jest na tyle precyzyjnie oznaczona skala aby dać możliwość precyzyjnego powrotu do tego samego ustawienia, ale chyba w tym modelu baratza, który przedstawiłeś powrót do grubości jest raczej powtarzalny, przynajmniej w teorii, nie wiem jak w praktyce.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline malucry Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Bezzera Strega, Moccamaster Select, Bialetti, V60, AP, FP
  • Młynek: ZF64W, C40 Mk3 NB
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1164 dnia: 12 Październik 2017, 15:54:12 »
Dziękuję za rady, poparte Waszym doświadczeniem, które wzięły górę nad moim podejściem, oraz za wyprowadzenie mnie z "mylnego błędu" (w sprawach kawy jestem jeszcze zielony jak ziarnko przed paleniem :hihihi: ).
W takim razie poszukiwać będę, obserwując bacznie Wasze posiadane zestawy, najpierw młynka pod alternatywę (V60, tradycyjny przelew, AP, FP). Za jakiś czas, pomyślę nad dobrym espresso i bdb młynkiem zaprojektowanym stricte do niego.

Bardzo chwalone są ręczne - Comandante, Kinu M47. Pozostaje kwestia, czy da radę wytrzymać, dzień w dzień, kręcić nimi  4-8  dawek pod w/w alternatywy? Nie jest to uciążliwe? Czy może od razu skierować uwagę pod elektryczny, o podobnej/wyższej jakości przemiału?


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1165 dnia: 12 Październik 2017, 15:57:44 »
Nie miałem komendanta, ale w Kinu to jest kilka ruchów korbką, trwa to kilka sekund i nie jest uciążliwe. Przy espresso trzeba pokręcić 30 s, ale wolę to niż rozbieranie i czyszczenie Macapa ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1166 dnia: 12 Październik 2017, 16:53:56 »
malucry,
Kręcenie ręcznym młynkiem(Kinu, C40) pod alternatywy jest spoko. Trochę ciężej, ale szybciej w M47, delikatniej i dłużej w Comandante. Pod alternatywy nie ma to aż takiego znaczenia. Przy espresso dużo szybciej w M47.

Czy może od razu skierować uwagę pod elektryczny, o podobnej/wyższej jakości przemiału?

Będzie ciężko znaleźć taki młynek :).

Offline Dest

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1167 dnia: 23 Listopad 2017, 08:54:21 »
Od dlugiego czasu czytam forum i wkoncu nadszedl ten czas ze musze zwrocic sie do was o pomoc w wyborze mlynka, kawe robie w kawiarce i ostatnio w aeropresie, a miele ja w braun kmm20 4045, zastanawiam sie jaki mlynek wybrac zeby lepiej mielil kawe, cena do okolo 1000 ale jak to zwykle jest im taniej tym lepiej chyba ze faktycznie lepiej doplacic do drozszego, niestety nie mam miejsca na wielkie mlynki :( i fajnie jakby mlynek byl civhszy od tego brauna. Czy wilfa 130b bedzie lepsza od niego? Czy zainteresowac sie kinu m47 / comandante c40?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1168 dnia: 23 Listopad 2017, 09:26:07 »
comandante c40?
C40 mkIII Nitro Blade i AeroPress. Mój ulubiony zestaw do alternatyw. 

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1169 dnia: 23 Listopad 2017, 12:51:21 »
Kinu jest chyba trochę droższy niż zakładane 1000 zł. Młynek jest jednak zacny.
Przy obecnych cenach Comandante jest chyba bezkonkurencyjny...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi