Autor Wątek: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R  (Przeczytany 14042 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Listopad 2019, 13:31:03 »
Mam takie Fausto - mało kawy w hopperze zdecydowanie nie służy, bo jest spory popcorning. Za dużo kawy też nie, bo hopper nie jest szczelny i kawa będzie wietrzeć.

Jeżeli zauważasz tylko zmiany w parametrach ekstrakcji, to polecam zainwestować w dystrybucję kawy w sitku - ja używam sputnika a la LDT. Jeżeli pijesz mało kawy i ona długo wietrzeje w hopperze, to pewnie zainwestowałbym w jakąś samoróbkę hoppera w kształcie rury (a nie lejka jak jest oryginalnie) z dociskiem - jak koledzy wyżej sugerują.

Ja robię na tym młynku 4-6 doppio dziennie i staram się, żeby zasypane było przynajmniej połowa małej paczki (125g), ale  zwykle jest więcej. Kawa nie zdąży mi zwietrzeć do poziomu, w którym by mi przestała smakować, więc dla mnie jest to wystarczające rozwiązanie.

I jeszcze jedno - jak kupujesz super świeżą kawę, to ona „pracuje” - trzeba się liczyć z potrzebą regulacji przemiału co 2-3 dni.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #61 dnia: 23 Listopad 2019, 13:52:21 »
A to na pewno ziarenka kawy w hopperze powodują ten problem a nie retencja w tym młynku? Może sporo kawy zostaje w komorze mielenia, lejku?

Trudno mi sobie wyobrazić, że po 2-3 dniach w hopperze masz dwa razy krótszy czas ekstrakcji. Obstawiam jednak retencję w młynku.
Zrób eksperyment, po nocy zaparz trzy espresso pod rząd, na tych samych ustawieniach młynka i zobacz czy jest różnica pomiędzy pierwszą a trzecią ekstrakcją.

Jeżeli to naprawdę kwestia ziarenek, to sprawdź usytuowanie młynka. Nie jest blisko źródła ciepła lub wilgoci (kuchenka, piekarnik, czajnik)?
W większości hopperów jest możliwość zatkania dna, wyjęcia hoppera i przesypania kawy na noc do pojemnika. Trochę uciążliwe i nadal tracisz około15-30 gram kawy na dzień, które zostaną w młynku.
Jeżeli faktycznie masz tak niesprzyjające środowisko w kuchni zmień młynek na single dosing - Niche Zero lub ręczny pod espresso (np. 1zpresso JE/Plus).


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #62 dnia: 23 Listopad 2019, 14:25:05 »
Ja zapomniałem o retencji. Oczywiście, że jest w tym młynku spora. Dlatego pierwszą kawę w dniu podaję żonie ;).

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #63 dnia: 23 Listopad 2019, 20:04:08 »
U mnie problem pojawia się po około 2 tyg do 3 tyg od wsypania kawy do hoppera.
Do tego czasu kawy wychodzą idealnie i identycznie i nic nie muszę przestawiać w ustawieniach.


Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #64 dnia: 23 Listopad 2019, 20:09:21 »
Co do środowiska jest idealne ;-) ogromny open space, daleko do kuchni czajnika czy jakichkolwiek źródeł wilgoci lub gorąca.

zinwestyguje temat mini hopperow, lub jakiejś opcji z obciążnikiem.

Offline pavo

  • Wiadomości: 33
    • Gray Day Cafe
  • Ekspres: Rancilio S. PRO
  • Młynek: Compak K10
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #65 dnia: 24 Listopad 2019, 21:24:18 »
(...) zależnie od jakości wody w wodociągach musisz sobie odpowiednio doliczyć filtrowanie. Ja zamontowałem Brita Quell C150 (...)

Też zastanawiam się nad ROCKET Mozzafiato. Obecnie mam 3-etapowy filtr przepływowy (bez osmozy). Taki montowany pod blatem. Czy ciśnienie będzie wystarczające aby zasilić ekspres?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Listopad 2019, 06:17:03 »
A jakie jest to ciśnienie na wyjściu filtra? U mnie jest około 2,5 bara. To wystarczy do ekstrakcji, ale preinfuzja jest z tego biedna.

Offline pavo

  • Wiadomości: 33
    • Gray Day Cafe
  • Ekspres: Rancilio S. PRO
  • Młynek: Compak K10
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #67 dnia: 25 Listopad 2019, 14:15:29 »
Jak sprawdzić bez rozmontowywania? Obecnie jest podpięty kranik, z którego pobieram wodę do Gaggii i do czajnika.

Może ktoś ma podłączony taki (lub podobny z rotą) ekspres do 3-stopniowego filtra?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #68 dnia: 25 Listopad 2019, 15:09:14 »
Ja podłączałem na wyjściu z filtra manometr po prostu. Trzeba mieć odpowiedni reduktor (rozmiary gwintów), wkręcić manometr tam gdzie wężyk od ekspresu normalnie idzie i odpalić wodę na chwilę.
Manometr glicerynowy kupisz na Allegro za około 50PLn.

Poza tym ciśnienie na wyjściu zależy od ciśnienia na wejściu, więc jak szukasz kogoś z podobnym urządzeniem to najlepiej na tym samym osiedlu.

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #69 dnia: 18 Październik 2020, 13:39:41 »
Ekspres dotarł na swoje docelowe miejsce, dedykowany barek kawowy. Wreszcie mogłem go podłączyć do wodociągu co bardzo podniosło komfort użytkowania.
Pojawia sie pytanie o filtr do wody, czy macie preferowane marki lub jakieś filtry dedykowane do ekspresów?
Dziękuje z góry za sugestie!

skansen

  • Gość
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #70 dnia: 18 Październik 2020, 13:52:24 »
Wygląda świetnie  :brawa: W kwestii filtrów ciężko wskazać jakieś jedno "najlepsze" rozwiązanie-sporo ludzi chwali AKVO, z tańszych rozwiązań sprawdzić powinna się Brita C150 - @pafcio0 jest chyba z niej zadowolony. Temat dość obszernie został omówiony w wątku Woda do kawy.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #71 dnia: 18 Październik 2020, 19:17:23 »
Ekspres dotarł na swoje docelowe miejsce, dedykowany barek kawowy. Wreszcie mogłem go podłączyć do wodociągu co bardzo podniosło komfort użytkowania.
Pojawia sie pytanie o filtr do wody, czy macie preferowane marki lub jakieś filtry dedykowane do ekspresów?
Dziękuje z góry za sugestie!

Gratuluję mega sprzętu  :brawa: i polecam zainstalowanie filtra osmotycznego, ja używam od 15 lat, np ten sam czajnik Kenwood od 15 lat zero kamienia.

Instalator będzie wiedział jak podpiąć ekspres.

https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-cristalle-redox-100-p-1856.html
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #72 dnia: 18 Październik 2020, 20:42:20 »
Ekspres dotarł na swoje docelowe miejsce, dedykowany barek kawowy. Wreszcie mogłem go podłączyć do wodociągu co bardzo podniosło komfort użytkowania.
Pojawia sie pytanie o filtr do wody, czy macie preferowane marki lub jakieś filtry dedykowane do ekspresów?
Dziękuje z góry za sugestie!
Wow, super wygląda! W końcu ktoś wyeksponował tyl i młynka, i ekspresu.
Mam ten sam tandem. Będziesz zadowolony.

Z filtrów aktualnie używam Brita C150 (warszawska woda). Niedługo zmieniam lokal, w nowym planuję zainwestować w BWT  Bestmax Premium (z podpitym magnezem), który oprócz ekspresu wyprowadzę tez do wylewki na wodę filtrowaną - to efekt mojego rozkminienia tematów wody do ekspresu i do picia.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Rocket Appartamento czy Mozzafiato Evoluzione R
« Odpowiedź #73 dnia: 18 Październik 2020, 20:53:12 »
Ekspres dotarł na swoje docelowe miejsce, dedykowany barek kawowy. Wreszcie mogłem go podłączyć do wodociągu co bardzo podniosło komfort użytkowania.
Pojawia sie pytanie o filtr do wody, czy macie preferowane marki lub jakieś filtry dedykowane do ekspresów?
Dziękuje z góry za sugestie!
Ja stosuje uzdatniacz wody zaraz za licznikiem ca cały dom. Pod ekspres poszedł rq160 , teraz będę próbował z brita.ogólnie całość sprawdza się bardzo dobrze

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi