Autor Wątek: mały ekspres przelewowy - jaki?  (Przeczytany 22629 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Październik 2017, 13:42:01 »
Poważnie uważam, że to nie ma sensu. Severina/philipsa kupionego za 100zł można stuningować sitkiem od phina (całkiem się sprawdza), ale tu moim zdaniem to nie przyniesie żadnych korzyści.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Październik 2017, 13:48:05 »
Jak się już bawisz w preinfuzję, to bez problemu zaparzysz z 200ml.
Wiem. Co nie zmienia faktu, że do 120 zł chętnie kupię ekspres przelewowy mały.
Jeżeli nie polewa w jeden punkt. Jeżeli, ten Philips lub Severin mają trochę rozproszone/ruchome polewanie to mi wystarczy.
Nie musi być 9 otworów. Wystarczą 3 lub ruchoma dysza. Niestety w specyfikacji tego nie mogę odszukać.
Jeżeli nie spełnią tych warunków to kupię Gabi i po temacie.
PS
Nie będę tuningował ekspresu za 100  ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Październik 2017, 13:48:44 »
Ponoć te Bosche/Siemensy jakoś biorą poprawkę na ilość wody.  Nie mogę jednak znaleźć szczegółów jak to się odbywa.

W Philipsie za 250 zł reguluje się tak na prawdę sposób polewania tą opcją intense. Też myślę,  że dobrze brać przynajmniej 1000W ekspres bo to da lepszą stabilizację  temperatury.

Preinfuzje ostatnio robiłem u znajomych tak,  że minimalnie odsuwalem dzbanek aby woda sie nie przelewała.  Wyłączałem ekspres,  otwieralem komorę zaparzania i mieszalem. Potem wsuwam czajnik i wlączam ekspres.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2017, 13:55:10 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Październik 2017, 13:58:00 »
Jeżeli, ten Philips lub Severin mają trochę rozproszone/ruchome polewanie to mi wystarczy.
W severinie KA 5700 (i innych z tym rozwiązaniem) jest tak, że przykrywka ma coś na kształt (-o-) ciągły strumień wody pada na zaślepkę reprezentowaną przez o na schemacie i woda ścieka na kawę pomiędzy o a (- -).

W normalnych konstrukcjach przelewów, jest bliżej do moccamastera -- nie ma ciągłego strumienia tylko takie chlupnięcia, czy to jest rozproszone, czy otworów jest 9 czy 1, nie ma to (moim zdaniem) większego znaczenia.

Generalnie gdybym szukał czegoś z marketu, to poszedłbym pomacać: jakość i aromat tworzyw(!), możliwie dużo watów, ogólny sens konstrukcji, zakamarki do czyszczenia, brak niepotrzebnych pseudobajerów.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Październik 2017, 13:59:06 »
Niestety nie mogę nigdzie doszukać czy to cudo leje w punkt czy nie.
Jeżeli chociaż rusza dyszą przy polewaniu lub ma więcej niż jeden otwór to bym to cudo zakupił.
Może ktoś wie?

Sprawdzę dzisiaj i napiszę jak jest dokładnie. Leje w punkt ale konstrukcja ramienia jest taka, że faktycznie kiedyś się zastanawiałem czy być może nie porusza nim prawo-lewo...sam ciekawy jestem.

EDYCJA: poszedłem sprawdzić, niestety wygląda na to, że nie porusza ramieniem. Polewaczka ma natomiast dwa prostokątne otwory, z których kapie woda na kawę. Sam filtr do którego się sypie kawę jest dosyć mały więc myślę, że całościowo zaparzanie jest ok. Kawa mi z tego wychodzi całkiem smaczna.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2017, 14:22:43 wysłana przez Pawcio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Październik 2017, 14:01:23 »
Jeżeli nie spełnią tych warunków to kupię Gabi i po temacie.
W sumie clever jest bliżej smaku przelewu, gabi (mało mam doświadczeń) raczej w stronę chemexowej herbatki.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Październik 2017, 14:15:31 »
Moim zdaniem preinfuzja (której nie ma w bodaj żadnym domowym przelewie) jest znacznie ważniejsza niż ilość dziurek
To na pewno.
czy to jest rozproszone, czy otworów jest 9 czy 1, nie ma to (moim zdaniem) większego znaczenia.
Może masz rację, ja akurat z automatów nie korzystam i faktycznie może w smaku nie ma różnicy. Ale przynajmniej w teorii, równe polanie powierzchni kawy powinno dać równiejszą = lepszą ekstrakcję. Do tego dążymy przy ręcznym polewaniu, tym chwalą się producenci zaparzaczy typu Gabi, zbierający tu super recenzje i tak budowane były kiedyś porządne gastronomiczny maszyny do batch brew.
Płaski krążek, średnicą maksymalnie zbliżony do średnicy ciastka kawowego (czy jak to tam się w przelewie zwie), z kilkunastoma otworami.
I na koniec wygląda to tak ładnie: https://youtu.be/3aKWgSjYsog?t=1m6s

Zastanawiałem się sam nad zakupem ekspresu takiego ale zrezygnowałem. Stać mnie na poświęcenie 2 minut na polanie konewką. Jak to za długo i za trudno i jest zawsze Clever.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Październik 2017, 14:27:00 »
Właśnie taka jak piszesz jest teoria.

W praktyce zaś w gastro maszynach masz inną budowę sitka -- coś jak kalita -- co uniemożliwia polewanie wody na filtr, można spokojnie zrobić prysznic i zraszać całą powierzchnię kawy. W Gabi zresztą tak samo.

W praktyce zaś trzeba się przyjrzeć jak ten strumień wody jest rozchlapywany po powierzchni kawy w domowych przelewach. To są takie bluzgi, z małą energią kinetyczną, dość miękko upadające, bądź co bądź duże, ale jednak, krople wody na kawę. Jeśli przyjrzysz się jak wyglądają fusy po parzeniu w różnych ekspresach, to nie widać dużych różnic, jeśli przyjrzysz się w trakcie ile kawy nie jest zroszona od góry, wysycha bokiem, to nie widać dużych różnic. No i to co mówiłem już wyżej, jeśli zrobisz prysznic, to jego szerokość zraszania musiałaby się zmieniać w trakcie parzenia bo przekrój sitka jest tu V-kształtny.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Październik 2017, 15:02:02 »
Czy napar z takiego przelewowca będzie znacząco odbiegał od phina lub aeropressa i ew. jak, który lepszy? Jakie brew ratio stosuje się zazwyczaj w ekspresie przelewowym?
a może ktoś napisze coiś na ten temat...

Tak teoretycznie to wydaje mi się, że ekstrakcja w phinie jest bardziej równomierna, woda leci z jednakową szybkością przez całe ciastko, można to nawet trochę regulować dolewając porcjami. W przelewowcu wydaje się, że raczej kapie środkiem, możliwości regulacji chyba brak? Czyli teoretycznie taka ekstrakcja wydaje się mniej skuteczna. ...?

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Październik 2017, 20:30:43 »
Polewaczka ma natomiast dwa prostokątne otwory, z których kapie woda na kawę. Sam filtr do którego się sypie kawę jest dosyć mały więc myślę, że całościowo zaparzanie jest ok. Kawa mi z tego wychodzi całkiem smaczna.
@Pawcio, o którym modelu pisałeś? O swoim czy tym z mojego linka?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Październik 2017, 22:32:53 »
Pawcio, o którym modelu pisałeś? O swoim czy tym z mojego linka?

Pisałem o swoim.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Październik 2017, 09:13:14 »
Właśnie jedzie do mnie Gabi. Chyba to rozwiązanie w pracy będzie najlepsze.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Październik 2017, 11:40:43 »
Dla jednej osoby to powinno być fajne i smaczne rozwiązanie. Daj znać jak Ci się sprawdza :) Potem Clever też jest bezproblemowy i nada się dla dwóch osób. Jeśli robi się dla więksą ilość kawy, to wtedy ekspres przelewowy jest najwygodniejszy z mało absorbujących urządzeń.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Listopad 2017, 15:31:13 »
Poważnie zastanawiam się nad malutkim ekspresem przelewowym (dla jednej osoby, jeden kubek dziennie - 250 ml) połączonym z timerem.
Zależy mi po prostu na tym, żeby codziennie rano czekał na mnie gotowy napar, bez myślenia o tym, czy mam czas go zrobić czy nie.

I tu pojawia się pytanie. Warto inwestować w w/w ekspres, czy jednak kawa będzie znacznie gorsza od tego, co stworzymy sami (nie chce też popadać w histerie, i tak będzie ona lądowała w keepcupie :P )

Pytanie dodatkowe: Czy Melitta Aromaboy przy 250 ml kubkach też będzie starować z poziomu temperaturowego 70-80 stopni, czy da się to nieco podciągnąć w górę ? :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Listopad 2017, 17:07:33 »
w armoaboy, trochę słaba grzałka żeby gorąca woda leciała. Możesz rozważyć Philipsa lub Melittę z regulacją intensywności aromatu, czli tak na prawdę sposobu polewania. Resztę zrobi odpowiednio dobrany przemiał. Jednak największą różnicę zrobi w smaku to, czy zrobisz ręcznie preinfuzję. W takim wypadku możesz zrobić równie dobrze w Gabi.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2017, 17:09:34 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi