Autor Wątek: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.  (Przeczytany 13811 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Wrzesień 2017, 18:07:46 »
mogę wybrać aby zmielili tak aby pasowała do Aeropresu
Zmielenie ziaren w palarni da ci tylko tyle, że taka mielonka zwietrzeje 100x szybciej niż ta sama kawa w postaci ziaren. Kawę kupujemy w ziarnach, a nie mieloną, mielimy tuż przed samym zaparzeniem i tyle ile zużyjemy na jeden raz. Stopień mielenia dobierasz sobie sam, Aeropress przyjmie wszystko a póki nie spróbujesz z różnymi grubościami przemiału to nie wiesz który akurat Tobie będzie najbardziej pasował. Także bez własnego młynka ani rusz. Jak nie masz funduszy zamów jakiś niedrogi żarnowy młynek, np. ręczny Hario Slim kosztuje 120zł, elektryczny Wilfa ok. 400zł.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 18:13:38 wysłana przez grex »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Wrzesień 2017, 19:48:47 »
Jak nie masz funduszy zamów jakiś niedrogi żarnowy młynek, np. ręczny Hario Slim kosztuje 120zł, elektryczny Wilfa ok. 400zł.

Lub jakieś gastro z żarnami 65 mm w cenie powiedzmy 450 zł.
Jedzie do mnie młynek gastro z ekspresem 2 GR. Jak jesteś zainteresowany to obserwuj Pchli targ.
Młynek będzie konkretnie sprawdzony i uczciwie podany opis.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Wrzesień 2017, 22:39:11 »


Raczej chciałem dlatego aby kawę przyrządzać szybciej niż w aeropresie :).
To ekspres Ci tego nie da. Ile zajmuje wykonanie kawy w areo, 5 minut razem ze zmieleniem kawy? Weź pod uwagę, że sam ekspres grzeje się ponad 30 minut :) Mielenie + całe czary mary. Tak naprawdę szybkie espresso dostaniesz tylko w kawiarni.
Imo areo to najlepsze co człowiek wymyślił zaraz po kole. Zastanów się czego oczekujesz, bo espresso z kolby to naprawdę tylko 36g kawy, a widzę że jednak oczekujesz czegoś innego.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Wrzesień 2017, 23:25:33 »
Cytat: grex w Dzisiaj o 15:16:23
Raczej chciałem dlatego aby kawę przyrządzać szybciej niż w aeropresie .
Tak czytam i mi nie pasuje. To nie cytat grexa :P.

Jeszcze Gabi będzie szybkie :)
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 23:30:57 wysłana przez Cinello »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Wrzesień 2017, 23:29:20 »
Imo areo to najlepsze co człowiek wymyślił zaraz po kole.
Z tym kołem to ja się z Tobą zgadzam na 100%.  :ok: :taktak:

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Wrzesień 2017, 09:21:53 »
To ekspres Ci tego nie da. Ile zajmuje wykonanie kawy w areo, 5 minut razem ze zmieleniem kawy? Weź pod uwagę, że sam ekspres grzeje się ponad 30 minut :) Mielenie + całe czary mary. Tak naprawdę szybkie espresso dostaniesz tylko w kawiarni.
Imo areo to najlepsze co człowiek wymyślił zaraz po kole. Zastanów się czego oczekujesz, bo espresso z kolby to naprawdę tylko 36g kawy, a widzę że jednak oczekujesz czegoś innego.
30 min rozgrzewania? Kto na to ma czas. Takie Ascaso też się tyle grzeje? Dla mnie 10 minut to już duzo na robienie samej kawy rano :).

Zmielenie ziaren w palarni da ci tylko tyle, że taka mielonka zwietrzeje 100x szybciej niż ta sama kawa w postaci ziaren. Kawę kupujemy w ziarnach, a nie mieloną, mielimy tuż przed samym zaparzeniem i tyle ile zużyjemy na jeden raz. Stopień mielenia dobierasz sobie sam, Aeropress przyjmie wszystko a póki nie spróbujesz z różnymi grubościami przemiału to nie wiesz który akurat Tobie będzie najbardziej pasował. Także bez własnego młynka ani rusz. Jak nie masz funduszy zamów jakiś niedrogi żarnowy młynek, np. ręczny Hario Slim kosztuje 120zł, elektryczny Wilfa ok. 400zł.
Raczej tak kupię ręczny, to i przyda mi się na wyjazdy. Co myślicie o takim tanim? goo.gl/cdbsgc  Gdzieś czytałem że po jakiś "modach" mieli tak samo jak te po 200zł.

Kaju, to nie tak jak myślisz. Są metody zrobienia naprawdę dobrej kawy i wcale nie trzeba do nich drogiego ekspresu. Po pierwsze dobra lub bardzo dobra kawa z palarni. Świeża to jest niezbędny warunek, a świeża to maksymalnie kilka miesięcy od wypalenia. To, że na paczkach kawy w marketach jest napisane, że termin przydatności to jakieś 2 lata to bzdura. Poczytaj o alternatywnych metodach parzenia kawy, wybierz to co Ci odpowiada i ciesz się tym, co będziesz mieć w filiżance. Kawę rozpuszczalną i w kapsułkach sobie daruj. Oprócz kawy następnym elementem jest młynek. Twój jest zapewne młynkiem udarowym. Taki młynek pali kawę i produkuje pył, a przemiał jest nierówny. Do alternatywnych metod  młynek za 400-600zł będzie wystarczający. Jeśli myślisz o ekspresach typu DeLonghi, Krups itp, też sobie daruj. Popelnisz ten sam błąd.  Jeśli chcesz mieć KONIECZNIE ekspres, uzbieraj trochę pieniędzy. Niestety, pasja kawowa jak każda inna jest droga. Nikt tutaj nie chce Cię na nic naciągnąć, tylko próbują Cię forumowicze nakierować na właściwą drogę.

I tak pewnie będzie, kapsułkowy sprzedam. Zostanę przy Aeropresie + dobra kawa + młynek + czajnik z termometrem. Alternatywą będzie kawiarka włoska :)
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Wrzesień 2017, 09:28:50 »
Świetny wybór :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Wrzesień 2017, 09:31:24 »
30 min rozgrzewania? Kto na to ma czas. Takie Ascaso też się tyle grzeje? Dla mnie 10 minut to już duzo na robienie samej kawy rano .
Jest takie coś jak czasowy włącznik do gniazdka elektrycznego. Kosztuje 25 pln + i obudzi ekspres kiedy chcesz.


Raczej tak kupię ręczny, to i przyda mi się na wyjazdy. Co myślicie o takim tanim? goo.gl/cdbsgc  Gdzieś czytałem że po jakiś "modach" mieli tak samo jak te po 200zł.
Daj sobie z tym spokój, kup to w przedsprzedaży: http://www.madebyknock.com/store/p39/aergrind_pre-order.html


Zostanę przy Aeropresie + dobra kawa + młynek + czajnik z termometrem. Alternatywą będzie kawiarka włoska
Super! A jak zatęsknisz za espresso to poszukaj na forum polecane kawiarnie. A może kiedyś wrócisz do pomysłu kolby. 

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Wrzesień 2017, 10:09:34 »
Daj sobie z tym spokój, kup to w przedsprzedaży

Nie lubię rzeczy z kickstartera :). A młynek wybiorę zapewne jakiś z Aliexpress bo już na wielu produktach tak zaoszczędziłem wiedząc że coś tak czy siak jest produkowane w chinach a przynajmniej nie płacę marży 100-500%.

O znalazłem :)
2017-09-14 10_22_31-Bushcraft Polska.png
I ten filmik z modem: ! No longer available
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2017, 11:43:34 wysłana przez fux »
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Wrzesień 2017, 11:22:04 »
Tyle że Aergrind to mini wersja Feldgrinda + są opinie z beta testów, tyle że nikt nie wie kiedy będzie to wysłane(wiadomo, że trochę im to zajmie). Chińczyki za kilka dolarów to poziom Porlexa, ale dobrze tym się nie da zmielić. A takie opinie pisane przez kogoś o którym nie wiadomo, czy wie co pisze czy może pisze co wie, nie są za dużo warte...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Wrzesień 2017, 11:46:35 »
30 min rozgrzewania? Kto na to ma czas. Takie Ascaso też się tyle grzeje? Dla mnie 10 minut to już duzo na robienie samej kawy rano :).

Ekspresy ASCASO z termoblokiem - czas nagrzewania termobloku do momentu zgaśnięcia kontrolki temperatury - 1,5 minuty. Plus rozgrzanie grupy kawowej i głowicy portafiltra (przelanie przez portafilter gorącej wody) - razem ok. 5 - 10 minut i można robić kawę.

ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Wrzesień 2017, 14:38:10 »
A o takim młynku któryś z specjalistów słyszał?
www. przyjacielekawy.pl/p/mlynek-do-kawy-melitta-molino/
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Nem

  • Wiadomości: 5
  • Młynek: Zassenhaus Brasilia
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Wrzesień 2017, 16:14:23 »
Cześć,

Sorry ale wykorzystując ten wątek chciałbym prosić Was o opinię na temat ekspresów. Problem, podobny jak autora tematu. Szukam lepszego ekspresu kolbowego. Dotychczas używalem podstawowego ekspresu kolbowego (Dualit).

Pryszedł czas na coś nowego, z wyższej półki. Rozważam 2 opcje:
1. Breville BES860XL/GASTROBACK 42612 S Advanced Pro G s
2. Lelit | PL42 EMI

Ciekaw jestem Waszych opinii. Lubie klasyczne espresso. Musze jednak wziąć równiez pod uwagę że żona lubi Latte i Capucino... Mam młynek ręczny Zassenhaus Brasilia, myślę jednak o automacie połączonym z ekspresem dla prostoty obsługi. Dziennie będę robił ~4 kawy.

Jakiesą Wasze opinie? Czy macie jakieś alternatywne propozycje?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Nem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Wrzesień 2017, 20:28:34 »
A o takim młynku któryś z specjalistów słyszał?
www. przyjacielekawy.pl/p/mlynek-do-kawy-melitta-molino/

Raczej nic specjalnego, wygląda na standardową konstrukcję z płaskimi, tępymi żarnami, coś jak severin z 4 na końcu, czy inne delongi.

Offline Lukas.troch Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Kawiarka bialetti kawiarka Fagor, ekspres przelewowy, ekspres Zelmer Piano, ekspres Senseo, ekspres tchibo, Hario V60, AeroPress,
  • Młynek: Severin km3874 Severin KM3873
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Wrzesień 2017, 20:49:22 »
Witam. Jak ci obojętne jaki młynek to mam Severina KM 3874 na sprzedanie za 75 zł ma podłożone podkładki pod żarna więc mieli ciekawie. Jak coś pisz PW

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi