Autor Wątek: Tani zestaw przelewowy (300)  (Przeczytany 6777 razy)

Offline sconner11

    • -
  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Moccamaster
  • Młynek: NoName do espresso
Tani zestaw przelewowy (300)
« dnia: 23 Czerwiec 2017, 12:02:45 »
Witam serdecznie, śledziłem to forum od dłuższego czasu i teraz postanowiłem się ujawnić jako, że potrzebuje porady. Zakochałem się w przelewie i sprawiłem sobie Moccamastera wraz z młynkiem a po wizycie u mnie moi rodziciele podzielili moją miłość. A że zbliżają się ich urodziny (mają w odstępie jednego dnia - niezły zbieg okoliczności) postanowiłem każdemu sprawić taki początkowy zestaw żeby mogli się cieszyć dobrą kawą w domu.
Budżet niestety dosyć szczupły jako, że zestawy muszą być dwa, plus prezent - wiadomo musi być nówka ze sklepu.
W oko wpadły mi te ekspresy:
https://m.euro.com.pl/ekspresy-przelewowe/philips-hd7470-20.bhtml
https://m.euro.com.pl/ekspresy-przelewowe/severin-ka-9482.bhtml
https://m.euro.com.pl/ekspresy-przelewowe/philips-hd7459-20.bhtml
Naprawdę ładne cudo:
https://m.euro.com.pl/ekspresy-przelewowe/bosch-private-collection-tka6643.bhtml
https://m.euro.com.pl/ekspresy-przelewowe/severin-ka-4141.bhtml

I młynki:
https://m.euro.com.pl/mlynki-do-kawy/severin-km-3874.bhtml
https://m.euro.com.pl/mlynki-do-kawy/cafe-style-bcg152sk.bhtml

Wychodzę z założenia że świeżo zmielona kawa nawet z przeciętnego młynka poprawi jakość naparu niż gdyby ziarna były zmielone w palarni czy kupione już zmielone w markecie. Od razu dodam też że wszelakie Chemexy, V60 czy kawiarki odpadają przez wkład pracy czy jakiekolwiek zdolności manualne. Dzięki!

Sent from my Pixel using Tapatalk


Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwiec 2017, 13:12:10 »


Dostałem do babci ekspres którego nie używała, kiedyś kupiła chyba za 60zl w promocji. Stwierdziłem a co mi tam, wypróbuje, po pierwsze na tackę wszedł spokojnie dzbanek i hario v60 01. Kawa wyszła może nie tak dobra jak bym ręcznie polewał ale wyszła na prawdę bardzo ale to bardzo smaczna. Wiec na bym tak na prawdę kierował się teraz tylko tym jak wyglada dysza, i czy podejdzie dzbanek z hario.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline sconner11

    • -
  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Moccamaster
  • Młynek: NoName do espresso
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2017, 13:34:02 »
Dobry plan! A co z temperaturą parzenia? Czy przez to że ta osłona jest otwarta nie jest trochę niższa?

Sent from my Pixel using Tapatalk


Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwiec 2017, 13:37:04 »
Chcąc żeby temperatura była na poziome 92c trzeba na ekspres wydać z 500+ a tu za 60 zł można mieć temperaturę zbliżona do odpowiedniej, kawa wychodzi bardzo dobrze choć może temperatura wacha się w okolicach 83-86c tak wyszło mi na termometrze. Efekt w szklance jest tak jak pisałem bdb.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwiec 2017, 14:02:45 »
Szczerze powiedziawszy nie do końca rozumiem tą chęć wstawiania V60 który będzie bardziej wymagający w kwestii polewania. Tym bardziej ceramicznego, to akurat ze względów termicznych. Tworzywo lepiej  będzie izolować, no i samo zamknięcie powoduje dużo wolniejsze stygnięcie w komorze zaparzania. Czy to rozwiązanie z V60 rzeczywiście pozytywnie wpływa na smak? Czy przy tym jest tak samo bezobsługowe jak normalnie ekspres przelewowy? Myślę że ekspresy o mocy powyżej 1000W powinny dać w miarę rozsądna temperaturę zaparzania. Martwiłbym się bardziej kwestią sposobu polewania kawy wodą. Dla smaku równie ważne będzie kwestia czy młynek w miarę równo mieli dość gruby przemiał, więc ten severin z 4 na końcu odpada. Ten stożkowy chyba ma większe szanse zmielenia w miarę równo pod ekspres przelewowy. Jednak nie znam tego urządzenia więc trudno cokolwiek o nim powiedzieć.

« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2017, 14:15:46 wysłana przez krystians »

Offline sconner11

    • -
  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Moccamaster
  • Młynek: NoName do espresso
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Czerwiec 2017, 06:36:08 »
Czy jest w tej cenie jakiś pewny alternatywny młynek?

Sent from my Pixel using Tapatalk


Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Czerwiec 2017, 12:46:46 »
sprawdzone za 200 zł to tylko używka albo outlet wilfa, severin 3873, nivona cafe grano 130.

Z nowych najtańszy sprawdzony to będzie severin 3873
https://www.skapiec.pl/site/cat/313/comp/2165639

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Wrzesień 2017, 22:48:55 »
A z ręcznych? Do alternatyw Rino jest ok choć długo się kręci dla 300ml... :/ Po zrobieniu stabilizacji górnego żarna oringami przemiał był nawet nawet.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrzesień 2017, 16:03:35 »
Nie powiedziałbym żeby ceramiczne stożki do czegokolwiek były dobre. Mogą być wystarczające do średnio-drobnego mielenia pod ap, mokę czy mały przelew. Jednak nie jest to dobrej jakości przemiał.

Z tanich opcji ręcznych do alternatyw mogą być dobre stare niemieckie i francuskie młynki jeśli mają w dobrym stanie, stalowe żarna.

Nowe Zassenhausy lub Peugeoty ze stalowymi żarnami, czasem są dostępne w TK Maxx w cenach dużo niższych niż w innych sklepach. Czasem są tańsze niż ceramiczne stożki.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2017, 16:05:54 wysłana przez krystians »

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Grudzień 2017, 10:01:12 »
Podłączam się pod pytanie bo szukam ekspresu przelewowego dla rodziców na święta do ok.300zł.

Chciałbym, żeby młynek miał funkcje podtrzymywania temperatury i parzył dobrą kawę :) (młynek i świeżo palona kawa jest).

Po długich poszukiwaniach uznałem ten model za najlepszy stosunek cena/jakość: Ekspres przelewowy Melitta Look de Luxe 1011-06 Black/Silver

Co o nim myślicie w tej cenie ?
Czy jak ekspres ma napisane do 10 filiżanek to da radę zaparzyć np. tylko 5 jak się nie chce całego dzbanka ?
Chciałbym, żeby ekspres mógł zaparzyć i mniej kawy dla np. 2 osób a nie od razu litr :D

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5081
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudzień 2017, 10:12:53 »
do 10 filiżanek
No i masz odpowiedź...

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudzień 2017, 10:25:21 »
do 10 filiżanek
No i masz odpowiedź...

Wolałem się upewnić bo na stronie producenta jest napisane, że ekspres dla 10 filiżanek a nie "do 10 filiżanek".

Offline wollek

  • Wiadomości: 1
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Grudzień 2017, 10:33:50 »
A powiedzcie mi jak to jest z kapsułkami? To mleko też tak fajnie się spienia jak np w ciśnieniowych co mają pojemnik na mleko? bo mąż chce mi kupić na Mikołaja kapsułkowy expres i nie wiem czy nie zamówić sobie jakiegoś spieniacza do mleka. .  Tylko pytanie, czy jest sens? Bo jak expres spieni to mleko z kapsułki to problem się rozwiązuje. Aaaa i jak z pojemnością? Jakie expresy mają największą pojemność kaw? Nie chcę marnować kilku kapsułek na jedną kawę, a przyznam, że pijam je w dużych kubkach, wiec taka kapsułka XXL byłaby super ;D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Grudzień 2017, 10:50:19 »
Najpierw sprawdź cene kawy w przeliczeniu na gramy. Dużych kapsułek niestety brak.

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Tani zestaw przelewowy (300)
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Grudzień 2017, 11:13:56 »
"Ekspres przelewowy o pojemności 1.25 przygotowuje od 10 do 15 filiżanek kawy"

To w końcu można w takim przyrządzić np. 5 filiżanek ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi