Autor Wątek: Cafec Flower Dripper - test  (Przeczytany 3442 razy)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Cafec Flower Dripper - test
« dnia: 19 Sierpień 2020, 15:18:02 »
Cenię rytuały. Poranne zaparzanie kawy należy do  moich ulubionych czynności. Zaczynałem od moki, którą porzuciłem dla Aeropressu. Z aeropressu przesiadłem się na dripa i przy dripie raczej pozostanę.

Hario V60 i Kalita Wave pozwalają uzyskać fantastyczne rezultaty i w pełni rozumiem ich miłosników. Ponieważ jednak lubię nowinki, skusiłem się na Flower Dripper firmy Cafec znanej na siwecie z produkcji dobrych jakościowo filtrów do kawy (Abaca Paper Filter). Wybrałem wersję ceramiczną, bo, po pierwsze, podoba mi się, a po drugie, w plastiku mam Hario a ze stali Kalitę.


Materiał

Flower Dripper jest dostępny w dwóch wariantach objętościowych( cup1 na jedną porcję kawy i cup4 na 2-4 porcje kawy). Wersję ceramiczną wykonano w Japonii ze znanej na całym świecie porcelany Arita w pięciu pastelowych kolorach - białym, żółtym, zielonym, różówym i niebieskim. Przeciwnicy dripperów ceramicznych mogą kupić dużo tańszą wersję wykonaną z tworzywa sztucznego(akrylonitryl/styren - AS resin).

Sam zdecydowałem się na dripper ceramiczny, zielony, w rozmiarze cup1. Plastik jest bez dwóch zdań praktyczniejszy, ale mam słabość do porcelany i, jak wspomniałem, lubię rytuały. Rozgrzanie drippera przez zaparzeniem kawy bawi mnie i nie mam poczucia marnowania czasu. Co kto lubi.





Flower Dripper przypomina kształtem większość dripperów stozkowych i, podobnie do V60. ma kąt nachylenia scianek 60 stopni. Różnice dotyczą kształtu wewnętrznych żłobień. Producent deklaruje, że żłobienia przypominając ksztatem płatki kwiatów pozwalają kawie swobodnie pęcznieć i zachować odpowiednią ilość powietrza między filtrem a sciankimi urzadzenia. Filtry Cafec mają wymiary identyczne do filtrów Hario więc można je stosować wymiennie. Moim zdaniem filtry Abaca dają ciekawsze rezultaty niz filtry Hario.

Uchwyt jest wygodny i ładnie wygląda (rzecz gustu; do mojego trafia).

Zabawa

Metodami przelewowymi bawię się od dwóch lat. Flower Dripper jest moim czwartym i ulubionym dripperem. Ranking ustawiłbym tak: CAFE Flower Dripper > Kalita 155 > Hario V60.

Co do różnić między Flower Dripperem a Hario - zrobiłem nierzetelny ślepy test. Nierzetelny bo Flower Dripper mam w wersji ceramicznej 01 a Hario w wariancie plastikowym 02, więc nawet przy zachowaniu temperatury wody, proporcji kawy do wody i przepisu mówimy o tworzywach o zupełnie innych właściwościach termicznych. Wprawdzie w zamkniętym pomieszczeniu i w temperaturach rzędu 22C różnice powinny być małe, ale jakieś pewnie są.

Test wykonałem stosując diwe metody: 60:40 Tetsu Kasuyi i metodę Jamesa Hoffmanna. Użyte kawy - Costa Rica Finca Las Lajas Black Diamonds z kawiatni Gorilla Coffee i Sumatra Manndheling (Euro Cafe). Kawy przyrządziłem w identycznych filizankach i poprosiłem żonę o ich poprzesuwanie (na denku był postit identyfikujący dripper). W obydwu wypadkach kawa zaparzona we Flower Dripperze była ciekawsza, bardziej zbalanasowana, bardziej złozona, z długim posmakiem i lepiej zaakcentowaną słodyczą.

Oczywiście próbę tę należy potraktować z przymrużeniem oka. W końcu wprawni bariści wygrywają Worlds Brewers Cup i robią z plastikowym Hario cuda.

Reasumując - Cafec Flower Dripper dostarcza mi dużo frajdy. Jest wciąż mało znany i, w związku z tym, nie ma jeszcze w internecie setek przepisów dających świetne rezultaty. Daje to duże pole do zabawy i eksperymentowania. Mam nadzieję, że za jakiś czas Flowed Dripper pojawi się i w polskiej dysrtrybucji. Albo choćby filtry Abaca.

Na sam koniec dodam, że nie zachęcam nikogo do wyrzucenia Hario przez okno i kupna drogiego ceramicznego drippera. Różnice w naparze są zauwazalne, ale umówmy sie, że i w Hario da się zrobić cuda. Zapaleńcy i hobbiści dostana nowa, kolorową zabawkę. Mnie to wystarczy. Każdy z wymienionych dripperów (Hario, kalita, Cafec) pozwala uzyskac genialny napar. Jeśli ktoś lubi eksperymentować i znajduje przyjemność w pościgu za perfekcyjnym przelewem, może skusić się na Flower Dripper. Albo potraktować go jako ciekawostkę.


PRZEPISY:



Mój ulubiony przepis:

14 g kawy, 210 ml H2O  o temperaturze ok. 90C (zasadniczo trzymam się proporcji kawa/woda 1:15, taką najbardziej lubię)
30 s - preinfuzja (2 ml H2O na 1 g kawy)
Dolewam wodę do 110 ml (przelew ok 50 s) odczekuję 30-50 sekund (aż załkowicie się przeleje) i leję do 210 ml.

Przepis rekomendowany przez producenta, Osmotic Flow, daje super rezultaty, ale wymaga bardzo pewnej ręki. Niezależnie od tego fajnie ogląda się ich filmik:)




Zasadniczo, Flower Dripper pozwala nadać nowy wymiar klasycznym przepisom parzenia kawy w dripperze stożkowym. Perger, Rao, Tetsu, inni - bedzie podobnie, ale trochę inaczej.

Disclaimer: Dripper kupiłem internetowo w Holandii, nie dostałem żadnej zniżki, nie mam interesu w jego promowaniu. Jestem zadowolonym konsumentem nie związanym zawodowo z rynkiem kawy.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2020, 15:21:56 wysłana przez lukasp »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sierpień 2020, 16:20:43 »
Dzisiaj do mnie przyszedł i jestem bardzo ciekaw
Zamówiłem też specjalne filtry przelewowe pod kolor palenia, robią light - medium - dark.

Dam też znać jak już potestuję np. Flower vs Origami vs Hario ☕️ jestem bardzo ciekaw filtrów...

Pozdrawiam,
Paweł

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sierpień 2020, 16:35:48 »
Filtry są kozackie, mam jasne, medium i brązowe. Najbardziej podchodzi mi kawa z brązowych i z medium, niezależnie od stopnia palenia.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Sierpień 2020, 21:28:29 »
Fajna recenzja  [emoji106]

Ja się przymierzam powoli do Origami a tu masz ci los: kolejny fajny dripper  :taktak: No i zabiliście mi ćwieka panowie...
Żeby było śmiesznie, Origami też ma własne dedykowane filtry. Próbował ktoś jak one się mają do filtrów Hario?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Sierpień 2020, 21:40:41 »
Ogólnie nastały fajne czasy dla dripperów w stylu V60, już się nikt nie maburmusza, że wszystko co V to podróba i mamy i ten i origami i trzy wariacje od loveramics. Nie dyskutujemy już który jest lepszy czy gorszy, tylko jak fajnie potrafią się różnić.

A twój dylemat Pawcio rozumiem, też stwierdziłem, że pobawił bym się którymś ale nie wiem którym :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpień 2020, 08:11:42 »
Mój ulubiony przepis:

14 g kawy, 210 ml H2O  o temperaturze ok. 90C (zasadniczo trzymam się proporcji kawa/woda 1:15, taką najbardziej lubię)
30 s - preinfuzja (2 ml H2O na 1 g kawy)
Dolewam wodę do 110 ml (przelew ok 50 s) odczekuję 30-50 sekund (aż załkowicie się przeleje) i leję do 210 ml.
Czy w trakcie parzenia przestawiasz się na wadze na ml czy zakładasz że 1ml to 1g (choć to ok 1g)

I bardzo fajny driper bo origami ma jednak drewnianą podstawkę tutaj całość z jednego materiału.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpień 2020, 09:47:00 »
Dripper kupiłem internetowo w Holandii

Mógłbyś podać link do tego sklepu?

Dzięki

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sierpień 2020, 09:54:07 »
Dzisiaj do mnie przyszedł i jestem bardzo ciekaw
Zamówiłem też specjalne filtry przelewowe pod kolor palenia, robią light - medium - dark.

Dam też znać jak już potestuję np. Flower vs Origami vs Hario ☕️ jestem bardzo ciekaw filtrów...

Pozdrawiam,
Paweł

Paweł, jest szansa że będziesz miał w sprzedaży ?:)

Czy wie ktoś może kiedy  beda dostepne Loveramicsy (drippery o których pisał trez) w Polszy, pewnie trza pytać deskowych ?


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sierpień 2020, 10:43:54 »
Czyli jeśli chodzi o filtry, te do jasnych paleń są jak nowe Hario: gładkie w środku i szorstkie na zewnątrz - są najcieńsze ale spowalniają przepływ. Te do paleń średnich są jak stare Hario: szorstkie w środku i na zewnątrz-najszybszy przepływ.
 https://cafec-jp.com/products/filterpaper/
Chętnie bym te filtry wypróbował :taktak:

Fajną polewaczkę też mają...
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień 2020, 10:59:54 wysłana przez Pawcio »

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sierpień 2020, 14:27:58 »
Dripper kupiłem internetowo w Holandii

Mógłbyś podać link do tego sklepu?

Dzięki

https://kohiraifu.com/


Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sierpień 2020, 14:28:28 »
Czy w trakcie parzenia przestawiasz się na wadze na ml czy zakładasz że 1ml to 1g (choć to ok 1g)

Upraszam i zakladam, że 1ml = 1 g

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpień 2020, 22:35:47 »
Osmotic Flow
Ktoś próbował tej metody zaparzania?
Moją uwagę przykuł czajnik z filmu, wygląda prze-niesamowicie. Cena adekwatna to stopnia podniecenia - wysoka :D.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sierpień 2020, 22:42:42 »
Ktoś próbował tej metody zaparzania?

Fajnie wygląda, ale parzy się nierównomiernie.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafec Flower Dripper - test
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Sierpień 2020, 23:56:04 »
Przy tak mocno palonej kawie może nierównomierne zaparzanie jest pożądane ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi