Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1512345 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3795 dnia: 25 Wrzesień 2017, 11:27:15 »
Na pewno kawa z GW1 jest wypalona ciemniej, niż moje "produkcyjne" palenia wykonane na GW15.
Byłam tym faktem trochę zdziwiona, gdyż prowadziłam krzywe powietrza i krzywe "w ziarnie" poniżej swojego poprzedniego palenia Geishy na GW1 (paliłam tam zarówno Cerro Azul jak i Esmeraldę Mario): obie w w 2016 roku.

Gdybym mogła to palenie przeprowadzić jeszcze raz, na pewno starałabym się wypalić kawę jaśniej. Jakie są różnice w pomiarach: na GW15 mogę wrzucać kawę w temperaturze np. 230 C, na GW1 będzie to 180 C, na samplerze 155 C. Każda z tych maszyn i każda wielkość wrzutu ma swoją specyfikę. GW1 spokojnie "udźwignie" 2 kg a ja wrzucam "tylko" 700 g Geishy. Maszyna zamienia się prawie we "fluid bed" a kiedy airflow jest większy, aromaty (nie tylko dym) są także wywiewane szybciej. Osobiście bardziej "lubię" moje palenia Geish z samplera: kawy są "jaśniejsze" i "słodsze". Najlepsze są jednak palenia z GW15.

Mam także parę uwag do Kenii Kini. Ona TAKŻE jest wypalona ciemniej, niż palę Kenie zazwyczaj. Ziarno jest niezwykle aromatyczne, ale stopień palenia ciemniejszy, niż zamierzałam. Przyczyną jest niższa wilgotność tego ziarna, niż ta, do którego przywykłam. Higrometr pokazał jedynie 9% a kawa jest tegoroczna i przyszła w vacum. Efekt jest taki, że ziarno później mięknie (to woda prowadzi ciepło do środka w początkowej fazie palenia, gdy transfer ciepła dokonuje się przez kondukcję). Taka bardziej "sucha" kawa pali się za to szybciej w pierwszym cracku.

Najpierw napisałam do dostawcy, że jestem "oburzona" niską wilgotnością, potem zasięgnęłam dodatkowej opinii w Nordic Approach, bo od nich także kupiliśmy w tym roku Kenie. Dowiedziałam się, że lepiej jest jeśli wilgotność jest mniejsza..niż jeśli para wodna "gotowałaby się" w trakcie transportu ziarna po Afryce w vacum.  Kenia jest bardzo aromatyczna, ale ja stopniowo będę musiała zmodyfikować moją krzywą palenia.
Zrobiłam parę próbnych paleń na samplerze przed wrzutem na GW1 i mnie osobiście bardziej pasowałaby taka jaśniejsza wersja.
W podobnym kierunku będzie ewoluował także profil "Slopes of 8". Ciekawa jestem Państwa refleksji na temat tych kaw.

Co do cuppingu (tu odpowiadam na pytanie prywatne),  stosujemy proporcję 60 g kawy/l wody. Zalewamy wodą Żywiec, ogrzaną do temperatury 94 C. Po 4 minutach odgarniamy kożuch (koniecznie wąchając), zgarniamy piankę i próbujemy. Bardzo przydaje się łyżka cuppingowa (w ostateczności łyżka do zupy). Ja po pierwszym spróbowaniu przelewam kawę do innych naczyń (kielich) i kontynuuję degustację także na zimno. Kształt kielichów do czerwonego wina o dobrej strukturze (nawet do rezerwy) będzie odpowiedni.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2017, 11:43:42 wysłana przez Elka »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3796 dnia: 25 Wrzesień 2017, 12:49:19 »
U mnie w biurze dzisiaj Kenia Kiini w Moccamasterze sie parzy. Wychodzi znakomita. Zaskakująco wysoka słodycz jak na Kenie, szczególnie jak chwilkę przestygnie. Możliwe że właśnie przez to ciemniejsze palenie.
Do tego bardzo długi posmak "jagodowo-podobny".

Ps. Fajne są te przezroczyste opakowania, łatwiej ziarenka pooglądać i porównać jak leżą koło siebie różne paczki ;)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3797 dnia: 25 Wrzesień 2017, 13:10:47 »
Ta Kenia jako surowiec ma ogromny potencjał. Jest bardzo kwiatowa i bardzo intensywna w zapachu a wybrałam ją właśnie ze względu na balans, na ogromną słodycz. Zobaczymy, co wyjdzie w następnych paleniach, bo zamierzam troszkę inaczej poprowadzić krzywą :-)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3798 dnia: 26 Wrzesień 2017, 12:37:52 »
Dzisiaj, po długim oczekiwaniu, świat ujrzał wreszcie znakomitą książkę Iki Graboń: "Kawa. Instrukcja obsługi". Bardzo miła wzmianka o nas i o naszym stole cuppingowym znajduje się na stronie 160. Ika pisze o około 20 Geishach przetestowanych wspólnie, kiedy paliłam próbki podarowane mi przez Antonia. Wydaje mi się, że było ich około 30. Może nadarzy się okazja w przyszłości, żeby taki stół powtórzyć.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2017, 12:40:14 wysłana przez Elka »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3799 dnia: 26 Wrzesień 2017, 19:08:16 »
Dziś spróbowałem Geishy w aeropress. Metoda odwrócona, 18 g zmielone Kinu M47, nastawa 2,4 obrotu, Woda 94 stopnie kawa zalana do pełna, zalana na raz, po dwóch minutach przeciśnięta w czasie około 30 sekund. Aromaty były wyraźniejsze, i nie mogę powiedzieć, że ta kawa mi nie smakuje. Są wyraźne aromaty kwiatowe, rzeczywiście jest zbalansowana, nie wychyla się w żadną stronę. Może jestem ignorantem, ale dla mnie jest po prostu nudna. Przepraszam jeśli kogoś obraziłem swoją ignorancją. Jest jak najbardziej smaczna, ale to chyba zbyt wysoki poziom dla mnie.


20170926_181518-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3800 dnia: 26 Wrzesień 2017, 19:28:05 »
A jaką kawę uważasz, Marku, za ciekawą? :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3801 dnia: 26 Wrzesień 2017, 19:36:48 »
A jaką kawę uważasz, Marku, za ciekawą? :-)
Najlepsza kawa jaką u Was piłem to Ethiopia Rocko Mountain i generalnie naturalne Etiopie to moje ulubione kawy. Czasem spojrzę w stronę Kenii, ale zawsze chętnie wracam do naturalnych Etiopii. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3802 dnia: 27 Wrzesień 2017, 17:25:08 »
Zamówiłem w promocji oba palenia Kenii Kinii, czym one się różnią poza datą? Są inaczej palone? Chodzi o porównanie jednego do drugiego palenia czy do kenii Auduna?

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3803 dnia: 27 Wrzesień 2017, 20:08:58 »
Pierwsze (13.09)  jest wypalone nieco jaśniej, niż drugie . Jest różnica w smaku, ale może ona być związana także ze stopniem dojrzałosci/odgazowania kawy. Chodzi o wszelkie porównania i sugestie: co bardziej smakuje i dlaczego? Co smakuje większej ilości osób?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3454
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3804 dnia: 27 Wrzesień 2017, 21:32:39 »
Kupiłem to pomarudzę:
1. Brak jasnej informacji jaki jest próg darmowej wysyłki. Jest że od 300 ale to już nieaktualne. Jest mniej. Ile? Gdzieś było napisane na forum, ale powinno być na stronie.
2. Brak informacji o dacie zbioru kawy.
3. Testujecie kawy po paleniu. Moim zdaniem warto abyście opracowali sposób parzenia w V60, AP, espresso i go opublikowali. To będzie fajny punkt wyjścia do dalszych samodzielnych poszukiwań. Otwieram paczkę, używam Żywiec Zdrój, parzę w v60-02 tak i tak i kawa smakuje dokładnie tak jak degustował ją roaster. Ma to sens moim zdaniem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10485
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3805 dnia: 27 Wrzesień 2017, 21:51:13 »
Dzięki za refleksje. Wkrótce się tym zajmiemy.

Testujemy kawy metodą cuppingu. W przypadku V60 też chyba nie ma wiele do dywagowania. Metoda Scotta Rao podbiła ostatnio moje serce, więc inaczej już kawy nie zaparzam...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3806 dnia: 27 Wrzesień 2017, 21:53:39 »
Scotta Rao
A jak zwykle nie wiem o co chodzi. Znalazłem
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2017, 22:10:46 wysłana przez manfred »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3807 dnia: 27 Wrzesień 2017, 22:24:05 »
Kupiłem to pomarudzę:

Testujecie kawy po paleniu. Moim zdaniem warto abyście opracowali sposób parzenia w V60, AP, espresso i go opublikowali. To będzie fajny punkt wyjścia do dalszych samodzielnych poszukiwań. Otwieram paczkę, używam Żywiec Zdrój, parzę w v60-02 tak i tak i kawa smakuje dokładnie tak jak degustował ją roaster. Ma to sens moim zdaniem.


W Mastro Antonio (jako palarni) de facto pracują dwie osoby: Antonio i ja. Szymon (i Antonio) pracują w internetowym sklepie.
De facto, gdybyśmy z Antonio zajmowali się "opracowywaniem profili parzenia", nie mielibyśmy chyba możliwości zająć się paleniem czy czymkolwiek innym.
Wczoraj na rynku polskim ukazała się jednak znakomita książka Iki Graboń: "Kawa: instrukcja obsługi". Można ją kupić także w naszym sklepie.

Teoretycznie mogłabym "marudzić", gdyż wydawca usunął wywiad ze mną. Cieszę się jednak, że książka jest tak żywo i tak "lekko" napisana i niesie tak wiele cennych informacji.

Być może w przyszłości nawiążemy współpracę z baristami-korespondentami, którzy uzupełnią te braki w naszym "serwisie".

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3808 dnia: 27 Wrzesień 2017, 23:14:59 »
3. Testujecie kawy po paleniu. Moim zdaniem warto abyście opracowali sposób parzenia w V60, AP, espresso i go opublikowali. To będzie fajny punkt wyjścia do dalszych samodzielnych poszukiwań. Otwieram paczkę, używam Żywiec Zdrój, parzę w v60-02 tak i tak i kawa smakuje dokładnie tak jak degustował ją roaster. Ma to sens moim zdaniem.

Też podbijam tą radę!
Mnie bardzo długo czasu zajęło zanim uzyskiwałem dobrze zaparzone napary. Na pewno sporo pomógł refraktometr, bo wtedy szybciej byłem w stanie się wstrzelić i mniej ziaren się zmarnowało.
Ale kupując ziarna z innych palarni (głównie zagranicznych) które podawały swoje przepisy na stronce, było to mega ułatwienie.

Właśnie nie rozumiem tej rzeczy w świecie kawowym, że tak mało uwagi przykłada się do tego jak konsument końcowy może odbierać kawę, szczególnie ten początkujący. Profesjonaliści używają cuppingu, ale przecież w domach to rzadkość. Jest milion urządzeń do zaparzania i metod, nacisk na eksperymentowanie, ale kto tak naprawdę ma na to chęć i czas? (nie wliczam forumowych pasjonatów oczywiście ;) )
@Antonio - może zamieścić po prostu przepis Scotta Rao na Waszej stronie jeśli taki polecacie, albo nagrać swój film? :) Na pewno pomoże to wielu osobom.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5081
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3809 dnia: 27 Wrzesień 2017, 23:33:47 »
Albo przerobić appkę z iOS na androida, wspomniane dzisiaj było o niej na forum i IMO jest naprawdę fajna - prowadzi genialnie za rękę przy parzeniu, jutro przetestuję :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi