Autor Wątek: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.  (Przeczytany 53532 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #75 dnia: 06 Październik 2017, 12:19:57 »
Wszystko działa, nie mam zamiaru wymieniać, aczkolwiek jestem świadom, mógłbym tak "odnawiać" konewki bez końca - to jest już mój drugi dzbanek...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #76 dnia: 06 Październik 2017, 12:29:55 »
Dziwna sprawa. Nie masz ogólnie problemów z rdzą u siebie? Tylko te konewki czy coś jeszcze?

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Październik 2017, 12:33:20 »
Mi rączka też popękała. Rdzy i wykwitów u mnie brak.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #78 dnia: 06 Październik 2017, 13:41:58 »
Bonavita rdzewiała przy łączeniu szyjki, teraz Brewista... ale nic innego mi nie rdzewieje, wszystkie inne stalowe dzbanki, rondelki itp. są OK.
Po prostu chyba tam gdzie powłoka tej kiepskiej stali jest uszkodzona, rdza się wdziera.

Offline Levy_ Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Ekspres: La Pavoni Europiccola v.2.6. Alternatywy: Aeropress (+RGB, +sRGB, +prismo), V60-02 Copper, Kasuya V60-02, V60-02 Immersion Switch, LilyDrip full set, Wilfa Pour Over, Chemex, Gabi Master A, Gabi Master B, Bialetti Class, Cafflano Kompresso, Delte
  • Młynek: Comandante C40 MK4 Nitro Blade + RX35 Red Clix, Niche Zero
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Grudzień 2017, 23:41:43 »
Dobra, cały wątek przeczytany. Dobrze zrozumiałem, że lepiej iść w stronę Bonovity? Moc grzałki? W sumie również, bo kilka minut w tą czy we w tę nie robi różnicy - w tym czasie na spokojnie sobie zmielę ziarna czy przygotuję zabawki.

Tak na marginesie: Stagg EKG+ jest już dostępny w naszym pięknym kraju? Jest w ogóle dostępny? [emoji3]
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2017, 00:43:33 wysłana przez Levy_ »

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #80 dnia: 14 Grudzień 2017, 00:19:37 »
Niedawno wyszukałem alternatywę dla obu firm na B ;)

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B075GRG92Y

Konewka elektryczna Doctor Hetzner kosztowała mnie 55 EUR z darmową przesyłką.

Funkcjonalnie nie odstaje od znanych już czajników:
- podgrzewanie do zadanej temperatury
- regulacja z dokładnością do 1 stopnia, dłuższe przytrzymanie przycisków +/- umożliwia skakanie co 5 stopni
- podtrzymanie zadanej temperatury przez godzinę

Pierwsze wrażenia co do jakości wykonania są całkiem pozytywne. Subiektywnie rzecz ujmując, zauważalna różnica na plus względem Brewisty i Bonavity.

W codziennym użytkowaniu spisuje się właściwie bez zastrzeżeń. Zauważyłem tylko drobny problem z dokładnością ustawień. Ustawienie zadanej temperatury X powodowało, że czajnik podgrzewał wodę do X+2/X+3. Podtrzymanie temperatury X oznaczało, że najpierw spadnie ona do X-2/X-3, by zostać ponownie podgrzana do -X+2/X+3. Cały czas więc oscylujemy wokół X i trzeba się czasowo wstrzelić we właściwy moment. Można też pójść na skróty i od razu ustawić X-3 zamiast X.

Zgodnie z podziałkami można jednorazowo gotować od 0,5 l do 1,0 l wody. Czas gotowania mógłby być krótszy, ale nie będę narzekał ;)

Podsumowując, byłaby to całkiem atrakcyjna propozycja pod względem relacji jakości do ceny. Byłaby, ale niestety nie u mnie, ponieważ po 3 tygodniach normalnego użytkowania czajnika już nie daje się uruchomić :( Patrząc na ilość przychylnych komentarzy na Amazonie, być może trafił mi się pechowy egzemplarz, ale będzie trudno to sprawdzić, gdyż od jakiegoś czasu czajnika nie da się już kupić. Pozostaje mi więc tylko opcja zwrotu i dalsze poszukiwania...

Offline JF_Sebastian Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nieekspersowy :)
  • Młynek: Xeoleo LD-45
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #81 dnia: 01 Luty 2018, 14:04:35 »
@quorthon a reklamowałeś? Jeśli tak, to co z tego wyszło? Nie wiem, gdzie dokładnie robiona jest ta konewka, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o jakość to stoi ona o poziom wyżej jak Brewista i Bonavita. A przynajmniej tak to wygląda na zdjęciach - możesz wypowiedzieć się co do jakości? Tym bardziej, że cena jest mocno konkurencyjna.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #82 dnia: 06 Luty 2018, 00:05:09 »
@quorthon a reklamowałeś? Jeśli tak, to co z tego wyszło? Nie wiem, gdzie dokładnie robiona jest ta konewka, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o jakość to stoi ona o poziom wyżej jak Brewista i Bonavita. A przynajmniej tak to wygląda na zdjęciach - możesz wypowiedzieć się co do jakości? Tym bardziej, że cena jest mocno konkurencyjna.

Tak, reklamowałem i dostałem zwrot pieniędzy. Normalnie byłaby też opcja wymiany na nowy egzemplarz, ale w tamtym czasie nie mieli takiej w magazynie.

Obecnie kosztuje 49,99 EUR i kurs EUR/PLN jeszcze lepszy, więc warto rozważyć.

Ja od czasu awarii przerzuciłem się na Brewistę. Kilka wniosków z porównania:
- Brewista sprawia lepsze wrażenie jakościowe na żywo niż na zdjęciach, aczkolwiek estetyka wykonania nieco na plus dla DH
- Przepływ z DH jest trochę wolniejszy i przez to łatwiej czasem nad nim zapanować, choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia
- Na plus DH obsługa temperatury z poziomu rączki, co przekłada się na bardziej kompaktową bazę
- Na minus DH brak pamięci ostatnio ustawionej temperatury (każdorazowo misiałem przestawiać ze 100 stopni w dół, w Brewiście ustawiłem raz 94 i taka jest domyślna przy każdym kolejnym uruchomieniu)
- Na minus DH również duży rozrzut (+- 3 stopnie) w trybie podtrzymania ciepła względem zadanej temperatury; w Brewiście to zwykle +- 1 (choć rzadko zdarzy się też +- 2)
- Czytelność odczytu temperatury nieco lepsza w DH (w rączce), w bazie Brewisty kąt nachylenia wyświetlacza trochę ogranicza swobodny odczyt

Podsumowując, DH wygrywa póki co w relacji jakość/cena. Szkoda, że trafił mi się niezbyt udany egzemplarz, gdyż byłem wcześniej całkiem zadowolony z efektów.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #83 dnia: 22 Luty 2018, 08:09:09 »
Ekg stagg tp koszt 150 dolarów czyli okolo 500zl. I obecnie nie ma możliwości wysyłki poza USA.
Można kupić czajnik bez gęsiej wylewki za 250zl (np. Jakiś trefal).
Rdzewienie czajnika i pekajaca rączka za czajnik który kosztuje ponad 400zł to straszna porażka. To się nie zdarza w czajnikach tefala które użytkuje od lat gotując w nich codziennie co najmniej 10 litrów wody.

Więc pytanie do wszystkich, czy jest sens przepłacać za czajnika dedykowany do kawy?

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Luty 2018, 12:13:47 »
Czyli łatwiej używać zwykłej konewki i termometru?

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #85 dnia: 22 Luty 2018, 21:06:25 »
czajnik który kosztuje ponad 400zł

Tyle kosztuje, bo konkurencja póki co wielka nie jest.

Więc pytanie do wszystkich, czy jest sens przepłacać za czajnika dedykowany do kawy?

Moim zdaniem na początku drogi nie ma takiej potrzeby. Zacznij od metod, które bez konewki sobie spokojnie poradzą i eksperymentuj z różnymi dobrej jakości kawami, żeby poznać swoje preferencje smakowy. Bogatszy o wiedzę i doświadczenie wróć do tematu za czas jakiś i zrób kilka testów porównawczych na metodach „lubiących” konewki. Jeśli na tym etapie wyczujesz różnicę, nie będziesz miał problemów z uzasadnieniem zakupu ;)

Trochę upraszczając: z zakupem konewki jest jak z zakupem ekspresu z wyższej półki. Mając przyzwoity młynek, można uzyskać smaczne espresso z tańszego ekspresu, ale będą problemy choćby z powtarzalnością ekstrakcji. Między innymi tej powtarzalności szuka się w droższych maszynach i podobnie jest z konewką. Kupujesz ją mając na uwadze powtarzalność i wygodę procesu zaparzania, tylko rząd cenowy inny niż zmiana ekspresu :hihihi: ;)

Warto natomiast podkreślić, że da się zaparzyć smaczną kawę bez konewki, tylko trudniej nad tym strumieniem wody zapanować.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Luty 2018, 22:54:43 »
Z tanich i dostępnych opcji przypomnę metodę pałeczkową. Pałeczkę czy inny patyczek pewnie każdy w domu ma.

Pałeczkę przystawiamy do rantu/dzióbka naczynia z wodą, woda ścieka po pałeczce i trafia właśnie tam gdzie chcemy. Przy odrobinie wprawy jest to bardziej precyzyjna metoda niż konewka. Inne turbulencje wprawdzie, no i nie ta wygoda, ale precyzja w punkt.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Marzec 2018, 09:38:26 »
Od dziś w Lidlu dostępny jest czajnik z regulowaną temperaturą marki SilverCrest.

Temperaturę możemy ustawiać co 5 stopni. Do tego jest funkcjonalność podtrzymywania temperatury przez dwie godziny.
Poniżej kilka zdjęć z pierwszego użytkowania. Czajnik ma czytelny czerwony wyświetlacz. Ustawianie temperatury co 5 stopni jest wygodne. Oczywiście trzeba pamiętać, że przy tego typu czajnikach gdzie regulacja jest w czajniku a nie podstawce w momencie zdjęcia czajnika z podstawki trzeba od nowa ustawić temperaturę. Jednak czajnik wystarczająco długo utrzymuje temperaturę.

Ustawiłem temperaturę na 90 stopni oraz od razu podtrzymanie na 90 stopni. Po podgrzaniu do wybranej temperatury jest sygnał dźwiękowy. Czajnik następnie co około 6 min dogrzewa wodę. Tak jak napisałem wcześniej dogrzewanie może trwać maksymalnie 2 godz.

Dodam jeszcze, ze podwójne wciśnięcie włącznika od razu ustawia temperaturę na 100 stopni. Łatwiej wtedy zmienić na np. 90. Czajnik oczywiście po ponownym postawieniu na podstawce ustawia temperaturę jaka jest w czajniku.
Temperatura mierzona może nie najlepszym termometrem ale tylko taki posiadam.

Poniżej kilka zdjęć i kawa [emoji3] czajnik wydaję się idealny do pracy.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2018, 10:31:39 wysłana przez Mader »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #88 dnia: 17 Marzec 2018, 10:43:52 »
Byłby ok, gdyby nie plastik w kontakcie z wodą...

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #89 dnia: 17 Marzec 2018, 18:52:07 »
111zł, dobra cena.
Chociaż wolę jak czajnik ma regulację co stopień, i nawet jeśli się pomyli to nie muszę czekać tyle czasu ile potrzeba na zbicie temperatury o 5 stopni.
Kolejne 90zł i można mieć czajnik z odpowiednią wylewką :)

No ale gratuluje zakupu! O też mam tą Geishę i czeka na swoją kolej chociaż coraz bardziej korci mnie porównanie jej z Kenyą, ale wciąż dopracowuje swój idealny przepis na przelew :P
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi