Autor Wątek: Kawiarka - co robię źle.  (Przeczytany 39849 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #60 dnia: 14 Wrzesień 2017, 07:37:06 »
Ekstrakcja raczej się nie wydłuża, będę dziś robił kawkę w biurze to Zmierzę czasy, trudno wyłapać moment rozpoczęcia ekstrakcji, ale coś tam słychać. Możesz napisać co masz na myśli z tym wydłużeniem ekstrakcji? W moim mniemaniu ekstrakcja zaczyna się od momentu kiedy ciśnienie osiąga taką wartość, że woda z dołu pojemnika przepychana jest do sitka z kawą i dalej do górnego pojemnika. Sam proces się pewnie wydłuża, bo po skręceniu kawiarki woda musi się ponownie zagotować ale dzięki temu, że osobno gotujemy wodę cała kawiarka nie nagrzewa się tak bardzo moim zdaniem z korzyścią dla naparu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #61 dnia: 14 Wrzesień 2017, 08:58:33 »
Wystarczy zagotowaną lub gorącą wodę wlać do dolnego zbiornika.
Proces skraca się przecież o czas który normalnie byłby potrzebny na rozgrzanie w kawiarce zimnej wody :)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #62 dnia: 14 Wrzesień 2017, 15:14:47 »
Miklas nie bardzo Ciebie rozumiem. Na logikę im szybciej dno kawiarki oddaje Ciepło wodzie tym większe ciśnienie w kawiarce i tym szybciej ta woda przeleci przez kawę.

Edit. Może inaczej. Więcej wody odparowuje przy większym ogniu pod kawiarką. Szybciej wzrasta ciśnienie. Jak mały ogienek to kawa Ci nie pluje na całą kuchnie.

Edit_2. Wg mnie w kawiarce ekstrakcja jest procesem między początkiem i końcem przepływu wody przez przemiał.
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2017, 15:30:07 wysłana przez GrizzzLee »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #63 dnia: 14 Wrzesień 2017, 15:21:56 »
ale nie chcesz mieć zbyt dużego ciśnienia to raz, poza tym ogień jak jest większy może wychodzić poza obwód dna i ogrzewać ściany inne elementy kawiarki czego też nie chcemy.

Kawa pluje jak jest zmielona za grubo czy też bardzo nierówno albo nierówno ułożona w sitku. Ewentualnie jeśli konstrukcja kawiarki jest zła co zdarzyło mi się w taniej chińskiej kawiarce.

Woda w zbiorniczki i grubość przemiału musi być dostosowana do danej kawy, żeby ekstrakcja była optymalna.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #64 dnia: 14 Wrzesień 2017, 15:38:52 »
Ja widzę to tak. Stawiając całość z kawą na gazie kiedy wszystko jest zimne i gotując wodę pewnie ze dwie trzy minuty wszystko przez te trzy minuty się nagrzewa łącznie z kawą i górnym zbiorniczkiem, a kiedy napar do niego spłynie zgromadzone ciepło powoduje odparowanie wody z tego zbiorniczka. Myślę, że to nie wpływa korzystnie na smak kawy.

Moim sposobem kawa i górny zbiorniczek mają krócej kontakt z rozgrzanym dołem i ogniem na kuchence. Gdy skręcam kawiarkę po zagotowaniu wody woda ponownie zagotowuje się a kawiarka osiąga ciśnienie zdolne wypchnąć tą wodę do góry w ciągu 20 sekund na dużym ogniu (takim, aby nie wychodził poza dno kawiarki), dziś zmierzyłem. Czas ekstrakcji mierzyłem od pierwszego syknięcia, które moim zdaniem oznacza, że woda zaczęła przedostawać się przez ciastko, może się mylę. Od tego czasu do pierwszej widocznej kropli mija u mnie 30 sekund, następnie zmniejszam gaz do minimum i przez kolejne 30 sekund napar wypływa łagodnym strumieniem aż zacznie bulgotać, wtedy zamykam kawiarkę i zdejmuję z gazu. Po tym kawiarka pluje jeszcze kropelkami kawy przez kolejne 30 sekund, ale w mojej ocenie to już jakaś nieznaczna ilość kawy.

Nie wiem jak jest gdy kawiarka od początku w całości stoi na gazie, czy ta ekstrakcja przebiega inaczej? W każdym razie efekt jest wyśmienity. Kawa na pewno nie jest przeparzona.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #65 dnia: 14 Wrzesień 2017, 15:45:35 »
Miklas dzisiaj spróbuję zrobić kawę w kawiarce kropka w kropkę tak jak Ty. Chociaż nie raz próbowałem robić coś podobnego. Kwestia też przemiału. Ja swoją wilfe ustawiam na najdrobniejsze zmielenie. Dla mnie punkt odniesienia.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #66 dnia: 14 Wrzesień 2017, 15:48:46 »
Pamiętaj tylko jeszcze o tym co napisał Krystian, należy trafić z przemiałem tak aby uzyskać taką spokojną ekstrakcję, w której napar powoli spływa do górnego pojemnika. W moim Kunu M47 jest to zazwyczaj około 15 stopni więcej na pokrętle regulacji od espresso. Załóżmy, że espresso robię na 1,5 obrotu, to do kawiarki mielę 1,65 obrotu, gdzie do dripa z 18 g kawy mielę na 2,8 obrotu. Może te dane pomogą Ci odnieść się do Wilfy.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2017, 15:52:12 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #67 dnia: 14 Wrzesień 2017, 17:19:55 »
zalanie moki nagrzaną uprzednio wodą jak najbardziej ok, z tym że może nie wrzątkiem ale tak +/-85C. Co do samego płomienia to ustawiając minimalny płomień osiągniemy dłuższą i spokojniejszą ekstrakcję, bardziej rozwodniony napar parzony w nieco niższej temperaturze, a przy dużym płomieniu ekstrakcja szybsza, z wyższą temperaturą i trochę wyższym ciśnieniem, napar mniej rozwodniony. Co komu pasuje. Ja z reguły łączę obie te metody.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #68 dnia: 14 Wrzesień 2017, 18:33:03 »
...
Po tym kawiarka pluje jeszcze kropelkami kawy przez kolejne 30 sekund, ale w mojej ocenie to już jakaś nieznaczna ilość kawy.
...
Zwróć uwagę na ten etap, to co się wychlapuje jest łokropne, złap sobie na łyżeczkę i spróbuj, szybko stwierdzisz że nawet łyżeczki tego w filiżance nie chcesz, a zminimalizować etap można wychładzają kawiarkę jak najszybciej. Polej woda pod zlewem, jak masz blisko, albo przygotuj obok garneczek z zimną i wsadź kawiarkę do niego, w 2 sekundy przestanie bełtać. Sam staram się zebrać z gazu tuż przed pojawieniem się chlapania, wtedy jest najlepsza :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Wrzesień 2017, 18:50:26 »
Jutro spróbuję, możesz mieć rację :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:05:23 »
Miklas dzisiaj spróbuję zrobić kawę w kawiarce kropka w kropkę tak jak Ty. Chociaż nie raz próbowałem robić coś podobnego. Kwestia też przemiału. Ja swoją wilfe ustawiam na najdrobniejsze zmielenie. Dla mnie punkt odniesienia.
Kawiarke mam od kilkunastu lat i zgadzam się z tym co zebrał w jednym filmiku arabean


Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:33:10 »
Ja podgrzewam wodę w zbiorniczku bez sitka. Kiedy woda już "wita się z gąską" wkładam sitko z kawą, górny pojemnik i przez ścierkę dokręcam. Jakoś tak mi łatwiej niż gotować w czajniku i przelewać.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:36:09 »
@dopeman czyli wg. filmiku (który oglądam juź któryś raz) mogę swoją stalową kawiarkę wyrzucić bo mam indukcję.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:37:19 »
Też tak robię.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:38:26 »
Może to jest odpowiedź na twoje problemy. Może warto kupić palnik turystyczny na kartusze.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi