Autor Wątek: Termometr w grupie E61  (Przeczytany 33012 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #60 dnia: 06 Luty 2017, 10:58:24 »
Mój też po 2 sekundach pokazywał dopiero właściwą temperaturę.

Trzeba będzie chyba u chińczyka sam termometr kupić i przekładkę zrobić.

LMWDP #469

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Luty 2017, 12:02:04 »
U mnie narazie wszystko w porządku.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #62 dnia: 07 Luty 2017, 07:53:32 »
Mój działa bez zarzutu na oryginalnej baterii a mam go chyba najdłużej.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #63 dnia: 07 Luty 2017, 08:13:41 »
U mnie nie wiem co się zepsuło - podejrzewam termoparę. Po jej odpięciu na wyświetlaczy są "----", po ponownym przypięciu jakaś dziwna temperatura (-8, -40, +20) , która się nie zmienia. Po włączeniu znów "8888". Dolutowałem inną termoparę na test, ale odczyty są dalej błędne i po włączeniu znów "8888". Testowałem oczywiście w obu możliwych konfiguracjach. Chyba coś na tej płytce padło - choć tam nie ma za dużo elementów.

Zamówiłem od chińczyków sam termometr (7$), jak przyjdzie to go sobie podmienię.
LMWDP #469

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #64 dnia: 07 Luty 2017, 10:00:38 »
DrUsagi, kabla termoparowego nie wolno lutować - wtedy pokazuje bzdury. Ważna jest też polaryzacja, bo tam jest coś na kształt + i -, przy zamianie kabli pokazuje bzdury(tak jak przy lutowaniu). Ale i tak są dwie opcje, albo termopara albo uszkodzona elektronika w termometrze... Ewentualnie trzecia w postaci kabla, choć jeśli coś pokazuje po podłączeniu innej termopary, raczej w nią bym strzelał. Ale przylutowanie nic nie da... Musiałbyś to zrobić na jakichś konektorach.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #65 dnia: 07 Luty 2017, 10:08:28 »
Może coś jest na rzeczy - patrzę na fotkę w poście #45 (poprzednia strona) - u mnie kabelki są zawalone pastą termoprzewodzącą. Ale na tej fotce widać chyba "skrętkę".

Czas się ubrudzić :)

EDIT: Myślę że jakimś cudem coś jednak w elektronice poszło. Pokombinowałem z 3 różnymi termoparami i żadna nie chce działać. Pozostaje czekać na przesyłkę z Chin.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2017, 11:35:58 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Luty 2017, 11:54:30 »


Zamówiłem od chińczyków sam termometr (7$), jak przyjdzie to go sobie podmienię.

A skąd taki termometr? Wrzuć linka, przyda się bo może zaraz koreańczyk padnie komu innemu :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Luty 2017, 11:58:35 »
Oby nie - ale jak by ktoś szukał to są tutaj
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Luty 2017, 09:48:33 »
Aktualizacja - termometry przyjechały po niecałych 3 tygodniach - akurat na powrót z ferii.

Wyjęcie termopary w jednym z nich poszło sprawnie, drugi stawiał opór bo kabelki zostały w oryginalnej sondzie czymś przyklejone. No ale Summa summarum się udało. Pasty termoprzewodzącej nie było wcale ;) Nie kombinowałem za dużo tylko przełożyłem termoparę razem z panelem - działa jak marzenie.

Co ciekawe - nie wiem czego to zasługa - ale odczyty są dużo szybsze, może oryginalna termopara nie sięgała do końca.
LMWDP #469

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #69 dnia: 27 Luty 2017, 15:00:55 »
przyklejone
są kleje przewodzące ciepło. Z kolei niektóre termopasty są przewodnikami elektryczności, co może zaburzać pomiary, gdy termopara podłączona do masy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #70 dnia: 27 Luty 2017, 15:12:19 »
Tu akurat klej był na izolacji przewodów - ot żeby nie dało się sondy wyciągnąć.
LMWDP #469

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Luty 2017, 15:54:28 »
ot żeby nie dało się sondy wyciągnąć.
Mistrzostwo świata.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #72 dnia: 20 Listopad 2017, 11:43:03 »
To taki mój sposób na termometr w E61:
Potrzebne będą:
Śruba nierdzewna 6mm 16mm długości, 2 nakrętki, wiertło 2mm, termometr termopara, taśma teflonowa, folia aluminiowa, ewentualnie taśma dwustronna.
Wykonanie:
Nakręcam nakrętkę i powoli nawiercam śrubę na krawędzi, po dowierceniu do końca nakrętki dokręcam i na nowo (celuję tam gdzie nakrętka ma już nawiercone)
Wkładam sondę, nakręcam nakrętkę, owijam taśmą teflonową, lekko szlifuję nakrętkę, zaokrąglam.
Na końcu sondy należy skręcić druciki ze sobą, bo jak nie są połączone, to sonda wariuje. Wkręcam, owinąłem folią (u mnie taśma klejąca). Termometr przylepiony taśmą dwustronną.

Termometr do E61 miał być kupiony kompletny do wkręcenia, ale nie są one za solidne i komuś nawet wystrzelił. Kolega Jeżyk zasugerował użycie śruby, pierwsza próba była z wierceniem nie na wylot, z  sondą w śrubie, ale słabo to wyszło, w tej opcji jest solidnie i pomiar dokładniejszy już chyba być nie może :)

Przyznam, że już miałem pozbywać się HX, bo te robienie kawy bez termometru w HXie to dla mnie loteria.
Teraz mam to co chcę. Termometr zmienił działanie eksrepsu o 180 stopni na + teraz wszystko wychodzi tak jak chcę :)
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2017, 11:47:56 wysłana przez tom517 »

Offline resco Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, kawiarka Bialetti 2tz
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Automatic
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #73 dnia: 04 Maj 2018, 16:14:42 »
Gdyby ktoś poszukiwał termometru do grupy to mogę polecić Coffee Sensor E61. Ostatnio zainstalowałem go u mnie. Produkt wykonany jest na bazie tej samej elektroniki co koreański/chiński termometr (taki jak ten, który był przedmiotem zakupów grupowych forum). Śruba wygląda bardzo solidnie i stanowi jeden element, przez co nie ma mowy o przeciekaniu. W zestawie oprócz termometru dostajemy jeszcze dwie miedziane podkładki, klucz płaski i imbusowy oraz instrukcję montażu w formie elektronicznej. Produkt pochodzi z Rumunii z Zalau więc dostawa jest znacznie szybsza niż w przypadku zakupów z Azji. Warto również pochwalić profesjonalne podejście właściciela do transkacji. Instalacja termometru miała w moim przypadku bardzo korzystny wpływ na powtarzalność espresso. Nawet nie zadawałem sobie sprawy z tego jak duża rozbieżność temperaturowa jest w moim HX'ie, gdy pozostawię ją włączoną na długo w stanie bezczynności lub gdy zrobię kilka kaw jedna po drugiej. Od kilku dni cieszę się smakiem prawdziwego espresso natomiast zmagania z kwaśną, cierpką itd kawą trwały blisko rok czasu. 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #74 dnia: 04 Maj 2018, 16:51:14 »
Nawet nie zadawałem sobie sprawy z tego jak duża rozbieżność temperaturowa jest w moim HX'ie, gdy pozostawię ją włączoną na długo w stanie bezczynności lub gdy zrobię kilka kaw jedna po drugiej.
Rzuć cyfry :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi