Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 204868 razy)

Offline artbass Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AP, phin, Ascaso steel prof, V60, Kazak Rota
  • Młynek: i-2, aergrind, Kazak Tura 3 w
Odp: Phin
« Odpowiedź #525 dnia: 25 Grudzień 2017, 11:48:12 »
Jeśli to możliwe to proszę moderatora o sklejenie tego w jeden post. Niestety jakoś mi to nie wychodzi.

Wykonanie samego Phina dosyć tandetne. Taka grubsza folia aluminiowa jak foremka do pieczenia ciasta. Rozdzielne sitko/podstawka. Dociskacz z sitkiem też niezbyt spasowany. Ale za to posiada "blokadę transportową" w postaci "wgniotek" w głównym naczyniu; obracając sitko blokujemy je. Pojemność taka na 10g kawy. Po zaprzeniu kawy nie odczułem różnicy od tej samej kawy i pojemności/gramatury w stosunku do phina zakupionego w PL. Przemiał 2.0 na aergrind.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #526 dnia: 26 Grudzień 2017, 20:31:34 »
Taka grubsza folia aluminiowa

Aluminiowa? Zwykle są ze stali.

Offline artbass Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AP, phin, Ascaso steel prof, V60, Kazak Rota
  • Młynek: i-2, aergrind, Kazak Tura 3 w
Odp: Phin
« Odpowiedź #527 dnia: 27 Grudzień 2017, 22:21:11 »
Niestety, tak. Ale za to błyskawicznie ciepło przewodzi i utrzymuje.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #528 dnia: 27 Grudzień 2017, 22:49:48 »
Tradycyjne i oryginalne wietnamskie phiny są aluminiowe.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Phin
« Odpowiedź #529 dnia: 28 Grudzień 2017, 18:25:23 »
błyskawicznie przewodzi ciepło i utrzymuje
to są wykluczające się stwierdzenia. Jeśli błyskawicznie przewodzi temperaturę to tak samo szybko ciepło jest oddawane do otoczenia.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Phin
« Odpowiedź #530 dnia: 28 Grudzień 2017, 19:00:37 »
Tradycyjne i oryginalne wietnamskie phiny są aluminiowe.
Są najtańsze, a Wietnam nie należy do najbogatszych państw. Zakładam, że ludzie zwyczajnie nie mają/mieli pieniędzy na lepsze niż aluminiowe. Pewnie później powstały stalowe dla wytrzymałości (ew. braku reakcji z parą wodną).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #531 dnia: 28 Grudzień 2017, 22:49:24 »
Te co widziałem aluminiowe były pięknie zdobione. Stalowe wszystkie widziałem tylko proste. Może to wynika ze specyfiki materiałów, a może jednak lubią alu?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Phin
« Odpowiedź #532 dnia: 24 Styczeń 2018, 06:18:41 »
Powiem Wam w zaufaniu że to urządzenie coraz bardziej mi się podoba. Nie powiem że zajmuje pierwsze miejsce no bo nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć czemu wywaliłem tyle kasy na chemex a i tak więcej piję z phina

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #533 dnia: 24 Styczeń 2018, 09:11:48 »
Gadżety, zabawki i nowości  są fajne i przydatne do zabawy i testowania. Phin jest takim prostym i tanim  "wołem roboczym" na co dzień. Szybko, prosto i bez większych uwag  ;-)

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Phin
« Odpowiedź #534 dnia: 02 Luty 2018, 07:40:06 »
 Lata temu kupiłem phina i kawa z niego jest na tyle dobra, że używałem do czarnej tylko tej metody. Nawet z HX'a nie udało mi się wycisnąć americano ze zbliżonym profilem. Kawa z phina stała się dla mnie wzorcowa. Jednak chce się nowych doznań i trochę ułatwić życie (ciężko phinem szybko zrobić kilka kaw). Kupiłem więc przelew Melitta Aroma Therm, z funkcją powolnego polowania. Robię jedna filiżankę kawy, jest ok ale jakaś taka delikatna, lekka (ta sama doza i klik na młynku). Phin ma większą głębię, takiego kopa. Pytanie do Phinofilów  -  Idzie coś z tym zrobić, czy trzeba się pogodzić, że z tej Melitta będzie jednak inny profil?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #535 dnia: 02 Luty 2018, 09:54:22 »
Trzeba się pogodzić. Ale z phiny są w różnych rozmiarach.

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #536 dnia: 02 Luty 2018, 10:18:40 »
Wydaje mi się, że to co Ci odpowiada najbardziej w phinie- zabiera filtr papierowy. Pokombinuj jeszcze z przemiałem i dozą w ekspresie. Może za grubo mielisz jak  na jedną filiżankę. Ekspres może się lepiej sprawdzić przy większej ilości kawy.

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Phin
« Odpowiedź #537 dnia: 02 Luty 2018, 11:04:32 »
Do przelewu używam Bodum Bistro (kupionego zresztą na forum od kolegi Grip - dzięki, raz jeszcze!) jest ustawiony na najdrobniejszy. Jutro spróbuję jeszcze z Rocky. Na razie opanowałem to w ten sposób, że robię przelew, ale wyjmuję dzbanek (w tej Melitta jest taki fajny stalowy termos/dzbanek jakby, bo nie ma tacki do grzania, która tylko psuje aromat tym podgrzewaniem, a ten termos dobrze trzyma ciepło jak się chce zrobić więcej kawy), czekam aż wszystko postoi 2-3 minuty w filtrze i dopiero wtedy podstawiam dzbanek.

Sporo to poprawiło, ale do phina jeszcze trochę brakuje. Wiem, że są większe phiny, ale to nie rozwiązuje problemu - potrzebuję smak kawy z phina w większej ilości i możliwie łatwo/sprawnie. Jakieś kombinacje z filtrami (podwójne/składanie), żeby spowolnić przepływ?
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 11:07:29 wysłana przez Navi »

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #538 dnia: 02 Luty 2018, 11:14:55 »
Sporo to poprawiło, ale do phina jeszcze trochę brakuje
Nie będzie to samo. Trzeba się pogodzić. Nieco inaczej będzie z phina niż z przelewu. Każda kolejna metoda wniesie coś innego.
potrzebuję smak kawy z phina w większej ilości
może jednak french press
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 11:17:43 wysłana przez browczyk »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6192
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #539 dnia: 02 Luty 2018, 11:29:24 »
Najdrobniejszy przemiał do ekspresu przelewowegon  nie wiem czy to najlepszy pomysłem, ale jeśli tak smakuje. Co do naparu z phina to na pewno będzie się różnił chociażby tym, że olejki są filtrowane. Inaczej też jest polewane, a woda odpływa tylko dołem. Można do ekspresu kupić filtr siateczkowy  wielokrotnego użytku zamiast papierowego. Wtedy może być bardziej zbliżony napar z przelewu. No i nie wiem jaka doza była w phinie, to też wpływa na rezultat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi