Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 205020 razy)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #495 dnia: 21 Wrzesień 2017, 14:34:49 »
Czy się nie da? Można na oko liczyć. Jedno ziarenko tak mniej więcej 0.1 - 0.2g. Oczywiście są mniejsze, większe, są różne kawy, różnie palone...

@Pawcio kupiłem na alledrogo wagę jubilerską za 60zł. max 2000g, dokładność 0.1g.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Phin
« Odpowiedź #496 dnia: 21 Wrzesień 2017, 16:58:18 »
Do odważania ziaren do mielenia wystarczy taka do 500 g za 12 zł...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Phin
« Odpowiedź #497 dnia: 21 Wrzesień 2017, 17:30:19 »
Przeglądam te wagi i widzę, że np. użytkownik isosklep ma taką 2000 gr z dokładnością do 0,1 gr za 29,99 - tylko, że wysyłka po 29 września bo ma urlop. Wielkość szalki 10x10 cm. Na tym by mi się nawet french press zmieścił jako dzbanek pod dripa...
To chyba dobry trop?
Edycja: inni sprzedawcy zresztą też mają taką samą w tej cenie...
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2017, 17:34:19 wysłana przez Pawcio »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Phin
« Odpowiedź #498 dnia: 21 Wrzesień 2017, 17:34:04 »
Dobrym tropem bedzie przejrzenie wątków o wagach a nie zaśmiecanie tego. Waga to podstawowy elementarny gadżet bez którego początkującemu jest ciężko w świecie espresso i alternatyw.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #499 dnia: 21 Wrzesień 2017, 17:47:12 »
Cytat: siewcu
Do odważania ziaren do mielenia wystarczy taka do 500 g za 12 zł...
Nie no jasne. Tylko na takiej już ciężko ustawić szklankę/dzbanek/kubek i robić dripa ;) W sumie to taka do 1000g chyba by była już odpowiednia. Duża dokładność + zrobisz te 500g kawy ;)

@Pawcio ja kupiłem tę - http://allegro.pl/waga-jubilerska-elektroniczna-kuchenna-2000g-0-1g-i5119116469.html Totalny chińczyk ale się dobrze spisuje. Przydatna jest też funkcja tarowania ;)

Żeby totalnie nie robić offtopika zadam raz jeszcze pytanie bo ostatnio nikt konkretnie nie odpowiedział [emoji39]
Jutro pewnie będę miał do odebrania phina i chciałbym zrobić coś najbliżej espresso. Mój phin to ten najmniejszy tj. 140ml. Prześledziłem trochę wątek i były podawane różne przepisy.

Chcąc uzyskać ok 80-100ml napoju jak drobno zmielić kawę i ile? Chcę mieć w miarę zbliżony przepis żeby zrobić jak najmniej prób zanim odnajdę to idealne połączenie.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2017, 17:51:20 wysłana przez andy »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Phin
« Odpowiedź #500 dnia: 21 Wrzesień 2017, 18:01:48 »
Ja taką samą znalazłem tylko połowę tańszą:
http://allegro.pl/waga-jubilerska-elektroniczna-0-1-2000g-kuchenna-i6854141851.html

Dobra to kończmy o wagach, pogadajmy o przepisach na kawę z phina  :)
Jaka kawa wam wyszła subiektywnie najlepsza z phina + przepis?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #501 dnia: 21 Wrzesień 2017, 18:40:59 »
Chcąc uzyskać ok 80-100ml napoju jak drobno zmielić kawę i ile?

W przemiale zostaje 2 - 2,5 g wody na 1 g dozy. Więc na 80 ml kawy potrzeba 100 ml wody. Na mocne phiny używam przemiału między espresso, a drobnym dripem, doza od jednego grama kawy na 10 ml wody w górę.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Phin
« Odpowiedź #502 dnia: 21 Wrzesień 2017, 19:42:18 »
pogadajmy o przepisach z phina
jeśli zależy Ci na utrzymaniu  temperatur dobrze jest wymyślić jakieś "ubranko" na filtr, albo - lepiej - zawiesić go bez podstawki wewnątrz nagrzanego kubka.


a tu ciekawostka - w zeszłym roku jedna z firm wypuściła na rynek ekspreso-phin http://www.vir.com.vn/stores/news_dataimages/hung/052016/24/23/cafe1.jpg
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2017, 19:46:32 wysłana przez grex »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Phin
« Odpowiedź #503 dnia: 21 Wrzesień 2017, 23:50:44 »
Cytat: siewcu
Do odważania ziaren do mielenia wystarczy taka do 500 g za 12 zł...
Nie no jasne. Tylko na takiej już ciężko ustawić szklankę/dzbanek/kubek i robić dripa ;)
A czy ja napisałem o używaniu jej do czegokolwiek innego niż ważeniu ziaren? Do parzenia mam wagę kuchenną, choć chińczyk do mnie leci.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #504 dnia: 22 Wrzesień 2017, 07:23:40 »
Cytat: siewcu
Do odważania ziaren do mielenia wystarczy taka do 500 g za 12 zł...
Nie no jasne. Tylko na takiej już ciężko ustawić szklankę/dzbanek/kubek i robić dripa ;)
A czy ja napisałem o używaniu jej do czegokolwiek innego niż ważeniu ziaren? Do parzenia mam wagę kuchenną, choć chińczyk do mnie leci.
No oczywiście, że nie. Tylko skoro już kupić wagę to taką w miarę alternatywną a nie jedną do ważenia ziaren a inną do całego procesu. Mniejsze koszty.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #505 dnia: 22 Wrzesień 2017, 08:36:12 »
Phin odebrany rano przed pracą :uklony:

Wyparzony we wrzątku + umyty w ludwiku i pewnie niedługo będę robił pierwsze podejście.


Mam pytanie odnośnie dziurek w kubki i tych w podstawce. Czy ma to znaczenie dla całego procesu to jak ustawimy kubek względem podstawki? Kręcąc nim pewne dziurki są zakrywane, inne odsłaniane.
Tak na logikę to pewnie działa to podobnie jak filtry srgb w AP tak? Im mniej dziurek tym większe body uzyskam?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #506 dnia: 22 Wrzesień 2017, 08:36:54 »
Teoretycznie tak, praktycznie nie ma znaczenia.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #507 dnia: 22 Wrzesień 2017, 11:30:28 »
Jestem po dwóch kawach z phina i o ile za pierwszym razem nie trafiłem z mieleniem tak za drugim jest już chyba ok.

94-93 stopnie
Comandante: 12 klik
10g/100ml
~13 minut parzenia

Kawa wychodzi ciekawa ale czuć taką kwaskowatość i może na koniec goryczkę? Gdybym chciał to delikatnie zmniejszyć to podwyższam o 1-2 kliki i obniżam temperaturę o 5 stopni żeby zachować czas parzenia?

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #508 dnia: 23 Wrzesień 2017, 10:31:40 »
Gdybym chciał to delikatnie zmniejszyć to podwyższam o 1-2 kliki i obniżam temperaturę o 5 stopni żeby zachować czas parzenia?
Proponuję dać sobie spokój z laboratorium w przypadku phina... Przynajmniej na początku :)
Spróbuj dać 15g kawy i zalać do pełna. Wyjdzie intensywnie i gęsto, powiedzmy  "a'la espresso". Jak za intensywnie to dolewaj stopniowo ciepłej wody.
Możesz zrobić tak kubek powiedzmy 250 ml .
W pracy używam phin 200ml. Patrzę w jakim kubku będę pił i np. na 300ml daję 19-20g kawy i zalewam do pełna. Resztę uzupełniam gorącą wodą.
Prostota phina to jego zaleta ;)
Kawa wychodzi ciekawa ale czuć taką kwaskowatość i może na koniec goryczkę
A ja głupi to sobie ceniłem w kawie, że jest owocowo po czym zostaje posmak czekolady/kakao... ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #509 dnia: 23 Wrzesień 2017, 11:20:04 »
A ja głupi to sobie ceniłem w kawie, że jest owocowo po czym zostaje posmak czekolady/kakao... ;)

 :szampan: :taktak:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi