Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 457901 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #945 dnia: 29 Styczeń 2018, 15:36:33 »
No u mnie to stukanie sitkiem dawało negatywne skutki i kawiarka też dwa razy mniejsza, a wlewam tylko 100 gram wody. No i moja jest alu @malkos masz chyba stalową? To chyba też może mieć wpływ?

tak stalowa i dość duża

OK. A jaki macie "uzysk" w ciagu tych 60 sekund? Chodzi o to, ze jesli zatrzymam proces po 60 sek to mam max 50ml z 2-cup kawiarki do ktorej wlalem 130ml wody. Po tych 4-5 minutach jest 85ml. Nagram moze film i wrzuce jak znajde czas

Ale jak w 2 cupowej kawiarce mieścisz 130ml? co to za kawiarka i wlewasz pod zaworek?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #946 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:47:48 »
Cześć! Polecacie jakieś konkretne modele kawiarek? Ma to w ogóle jakieś znaczenie czy kawa wychodzi taka sama przy kawiarce za 30 zł z marketu?
Mam bardzo mały model kawiarki i zastawiam się na większym, zastanawiam się tylko czy jeśli w dużej kawiarce zechcę zaparzyć kawę na jedną filiżankę i kawy w sitku nie będzie jakoś dużo to czy będzie ona smakowała tak samo, jak w tej małej? Jeśli wiedzie o co mi chodzi, bo tłumacze chaotycznie.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #947 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:02:14 »
Jak przeczytasz wątek dokładnie to się dowiesz, że do sitka sypiemy kawę do pełna i wody lejemy pod zaworek. Jeżeli do dużej kawiarki dasz mało kawy i mało wody to wynik jest trudny do przewidzenia, prawdopodobnie niepijalny.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #948 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:17:31 »
Właśnie zagłębiłem się w temacie i oczywiście kawa będzie niepijalna. W takim razie pozostaje przy swojej małej kawiarce.
Dzięki za odpowiedź.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #949 dnia: 03 Luty 2018, 16:52:38 »
Ja dostałem kiedyś z dużej kawiarki, małej ilości kawy i średniej ilości wody zupełnie pijalną kawę. Tak mój kumpel po prostu to robi i wyszło przynajmniej wtedy smacznie. Robienie czegoś inaczej niż zgodnie ze sztuką też może być ciekawe. Warto jednak oprócz własnych poszukiwań również zapoznać się z ogólnie przyjętymi zasadami. Na pewno łatwiej wtedy rozwiązać ewentualny problem gdy coś idzie nie tak.

Ja mogę polecić klasyczne GAT i Bialetti gdyż takich używałem i byłem z nich zadowolony.
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2018, 17:00:39 wysłana przez krystians »

Offline Lestra

  • Wiadomości: 1
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #950 dnia: 08 Luty 2018, 18:49:35 »
Kurczę, mam ważne pytanie. Czy to normalne że kawiarka na 300 ml "gubi" jedno lub dwa espresso? Moja zawsze zaparza około 200 do 240 ml i dalej odmawia współpracy. Jest nowa i nie wiem czy ją reklamować, czy może tak ma być. Pojemność dolnej komory do zaworu ma tylko 300 więc chyba nie możliwe żeby 300 parzyła? Ale taka jest deklarowana pojemność.

Offline Prochuu

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Aeropress, V60-02, kawiarka
  • Młynek: 1zpresso JX-PRO
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #951 dnia: 08 Luty 2018, 19:22:42 »
Od paru dni mam problem z wypływaniem kawy bo zamiast tak jak było zawsze że wypływa cały czas i na końcu strzela bąblami tak teraz od samego początku strzela i wyszuszcza kawe w partiach. Próbowałem zmianę mielenia i robienia na zimnej, ciepłej, gorącej wodzie ale to też nie zmieniło nic. Spotkał się może ktoś z czymś takim i wie jak to rozwiązać?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #952 dnia: 08 Luty 2018, 19:49:20 »
Zatkane lejki przy sitkach? Rozłóż na części pierwsze, oczyść, udrożnij. Może wolniej i lżej ogrzewaj wodę...

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #953 dnia: 08 Luty 2018, 21:27:16 »
@Prochuu, gdzieś Ci ucieka ciśnienie, albo zawór albo uszczelka.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #954 dnia: 08 Luty 2018, 22:02:08 »
Kurczę, mam ważne pytanie. Czy to normalne że kawiarka na 300 ml "gubi" jedno lub dwa espresso? Moja zawsze zaparza około 200 do 240 ml i dalej odmawia współpracy. Jest nowa i nie wiem czy ją reklamować, czy może tak ma być. Pojemność dolnej komory do zaworu ma tylko 300 więc chyba nie możliwe żeby 300 parzyła? Ale taka jest deklarowana pojemność.

Wszystko w porządku. Deklarowana pojemność to ilość wody jaką wlewasz do dolnego zbiornika.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #955 dnia: 09 Luty 2018, 17:59:54 »
Z mojej kawiarki 9 cups wychodzą 2 malutkie kawy, nie wiem ile to może byc 50ml? W zbiorniku zostaje dobrze ponad połowa wody gdy już z dyszy zaczyna strzelać i leci jasny płyn. Na czas zaparzania mam otwarte wieczko, żeby widzieć czy już kawa wypływa. Czy Wam cała woda wypływa? Ogień mam powiedzmy, że na maksa. W palarnii powiedzieli mi, że tak powinno być. Gdzieś tu ma forum przeczytałem, że ogień powinien być minimalny. Najważniejsze to czy powinno zostać aż tak dużo wody niezużytej. Wodę wlewam już podgrzaną.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #956 dnia: 10 Luty 2018, 20:28:34 »
A co to za kawiarka?  Mi się tak zdarzało w kawiarce no name. W 9 cups powinno wyjść między ok. 250 a 350 g kawy.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #957 dnia: 18 Luty 2018, 18:33:12 »
Ciekawy rezultat dzisiaj :) Po tym jak kawa zaczęła się wylewać zmniejszyłem ogień, a następnie wyłączyłem i ze 2 minuty się sączyło. Moka bardzo się nagrzewa i nawet jak się wyłączy gaz to i tak jest odpowiednio dużo ciśnienia, żeby parzyć kawę prze kolejne półtora minuty. Gęsty napar, bardzo wyraziste nuty smakowe.

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #958 dnia: 18 Luty 2018, 22:26:13 »
Ćwiczę teraz na Bialetti Kitty 4tz i w momencie gdy kawa zaczyna wypływać cały czas mam bulgotanie. Tzn. zamiast spokojnie wypływać a bulgotać na końcu gdy zakończy to mam tak przez cały czas. Wychodzi całkiem pijalne natomiast może coś nie tak z mieleniem z mojej strony albo może ten typ tak ma. Jeżeli zmielić inaczej to jak (drobniej/grubiej)?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #959 dnia: 18 Luty 2018, 22:30:11 »
Ćwiczę teraz na Bialetti Kitty 4tz i w momencie gdy kawa zaczyna wypływać cały czas mam bulgotanie. Tzn. zamiast spokojnie wypływać a bulgotać na końcu gdy zakończy to mam tak przez cały czas. Wychodzi całkiem pijalne natomiast może coś nie tak z mieleniem z mojej strony albo może ten typ tak ma. Jeżeli zmielić inaczej to jak (drobniej/grubiej)?

Nie wiem, czy dobrze rozumiem... Może spróbuj drobniej zmielić, żeby zmielone ziarna stawiały wodzie większy opór lub ściągnij trochę gaz zaraz przed tym jak kawa zacznie wypływać, żeby spowolnić wodę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi