Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461864 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #930 dnia: 27 Styczeń 2018, 22:36:48 »
Niekoniecznie, bo kawy bywają różne. Siła płomienia i grubość przemiału mają tu też niemałe znaczenie. 2 minuty to zdecydowanie za długo wg mnie, ale rób jak chcesz. Poza tym aby uzyskać taki czas musiałbyś zmielić bardzo drobno. Jak wychodzą Ci takie czasy to nie dziwię się, że zawór bezpieczeństwa się włącza.

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #931 dnia: 27 Styczeń 2018, 22:40:24 »
Grubosc przemialu jest taka sama, a rozny czas wynika z ustawienia palnika. Co do zaworu - producent mi odpisal, ze NIEWIELKI strumien pary na poczatku procesu jest calkiem normalny. Tak tez sie dzieje - para przestaje sie wydobywac bardzo szybko po tym, jak zaczyna wyplywac kawa.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #932 dnia: 28 Styczeń 2018, 11:35:36 »
Kiedyś arabean na yt zrobił wielki test wszelkich metod kawiarkowych. Z czego w skrócie sformułował kilka różnych wniosków.
Palnik zawsze na maksa, woda w zbiorniku gorąca. Ilość kawy i przemiał zależny od kawy - i tym regulujesz tempo ekstrakcji. I tu jak w espresso niektóre kawy najlepiej smakują w 20-25 sekund inne przy 35-40.

Jak tu znajdziesz sweet spot, to później ewentualnie można zmniejszyć palnik kiedy kawa już płynie, żeby nieco wydłużyć ekstrakcję.

I z moich doświadczeń wynika że dystrybucja kawy w sitku ma również niebagatelne znaczenie.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #933 dnia: 29 Styczeń 2018, 09:28:00 »
Czyli jak zawsze próby próby próby i każda kawa inaczej :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #934 dnia: 29 Styczeń 2018, 10:13:38 »
Ja juz przerobilem wszystkie mozliwe warianty i ostatecznie najlepsze efekty daje: zimna woda, ogrzewanie najpierw na max, potem 50% max, 4-5 minut wyplywu kawy. Grubszy przemial dla ciemnej kawy, drobniejszy dla jsanej. Powatrzalnosc jest dobra

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #935 dnia: 29 Styczeń 2018, 11:47:50 »
Nie bardzo wiem jak uzyskać 4-5 minut "wypływu kawy"  :mhh:

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #936 dnia: 29 Styczeń 2018, 12:20:29 »
Nie bardzo wiem jak uzyskać 4-5 minut "wypływu kawy"  :mhh:

;)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #937 dnia: 29 Styczeń 2018, 12:34:39 »
Normalnie, zostawic na palniku przez 4-5 minut. W kazdym razie - to dziala i mi smakuje wiec dlaczefgo mam to zmieniac

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #938 dnia: 29 Styczeń 2018, 13:07:29 »
Normalnie to u mnie kawa wypływa nie dłużej niż minutę a później to już tylko strzela parą. Normalnie nie doprowadzam do takiej sytuacji, bo te krople wystrzeliwane z parą są mało smaczne. Kiedy wypływ kawy robi się gwałtowny schładzam kawiarkę. Gdybym zostawił kawiarkę na gazie na 4-5 minut od momentu kiedy kawa zaczyna wypływać górą, to chyba przypaliłbym kawiarkę razem z kawą, a to co wypłynęłoby do górnego zbiornika to pewnie by zdążyło odparować.

Wydaje mi się, że albo błąd tkwi w przekazie, albo robisz coś magicznego co powoduje wypływ kawy do górnego zbiorniczka przez 5 minut. Stąd moje pytanie, co normalnie robisz, że kawa wypływa przez pięć minut?

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #939 dnia: 29 Styczeń 2018, 13:07:43 »
Philly chyba nie chodzi o to żeby coś zmieniać tylko o ciekawość. To Tobie ma smakować kawa, więc skoro jesteś zadowolony tzn., że jest dobrze. Czy przez te cztery minuty ciągle wypływa kawa? Czy tylko na początku, a potem co jakiś czas coś chlapnie / chrapnie / kapnie ?

Miklas u mnie to jakbym napełnił cały zbiornik wody, to wypływałoby koło 30 sekund, ale że daję tylko 2/3 to wypływa koło 20 sekund. Jak Ty to robisz, że minutę Ci wypływa ?
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 13:13:51 wysłana przez krystians »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #940 dnia: 29 Styczeń 2018, 14:14:49 »
Philly chyba nie chodzi o to żeby coś zmieniać tylko o ciekawość. To Tobie ma smakować kawa, więc skoro jesteś zadowolony tzn., że jest dobrze. Czy przez te cztery minuty ciągle wypływa kawa? Czy tylko na początku, a potem co jakiś czas coś chlapnie / chrapnie / kapnie ?

Miklas u mnie to jakbym napełnił cały zbiornik wody, to wypływałoby koło 30 sekund, ale że daję tylko 2/3 to wypływa koło 20 sekund. Jak Ty to robisz, że minutę Ci wypływa ?

U mnie też trwa to z minutę. Kawiarka na 6tz, stalowa, woda podgrzewana i pod zawór, pełne sitko stukane.
Może temperatura tutaj odgrywa największą rolę?

philly, może masz na myśli cały proces zaparzania od momentu wstawienia kawiarki na palnik?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #941 dnia: 29 Styczeń 2018, 14:17:42 »
No u mnie to stukanie sitkiem dawało negatywne skutki i kawiarka też dwa razy mniejsza, a wlewam tylko 100 gram wody. No i moja jest alu @malkos masz chyba stalową? To chyba też może mieć wpływ?
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 14:22:02 wysłana przez krystians »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #942 dnia: 29 Styczeń 2018, 14:18:11 »
Miklas u mnie to jakbym napełnił cały zbiornik wody, to wypływałoby koło 30 sekund, ale że daję tylko 2/3 to wypływa koło 20 sekund. Jak Ty to robisz, że minutę Ci wypływa ?

Zaokrągliłem do pełnych minut ;) zresztą napisałem, że trwa nie dłużej niż minutę, a faktycznie krócej. Kiedyś to sprawdzałem i chyba tu pisałem nawet ale zupełnie nie pamiętam ile to trwało, nie chcąc kłamać napisałem bezpiecznie "nie dłużej niż minutę" ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 14:41:24 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #943 dnia: 29 Styczeń 2018, 14:39:46 »
OK. A jaki macie "uzysk" w ciagu tych 60 sekund? Chodzi o to, ze jesli zatrzymam proces po 60 sek to mam max 50ml z 2-cup kawiarki do ktorej wlalem 130ml wody. Po tych 4-5 minutach jest 85ml. Nagram moze film i wrzuce jak znajde czas

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #944 dnia: 29 Styczeń 2018, 14:51:53 »
Ja mam ze 100 g wody około 60 g +/- 10% naparu, w zależności od użytych ziarenek. Jak trzymam dłużej  to coś tam chlapie czyli byłoby więcej, ale jest też bardziej gorzkie.
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 14:54:03 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi