Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 462011 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #870 dnia: 30 Październik 2017, 22:55:00 »
A przypadkiem nie kiedy te substancje z kawy zaczynają przechodzić do wody czyli w tym przypadku kiedy kawa zaczyna zapełniać zbiorniczek?
Tak. Nie.

Tak, wtedy gdy substancje zaczynają przechodzić do wody. Nie, nie jest to dopiero wtedy gdy napar zaczyna zapełniać zbiorniczek.
Pierwszy kontakt kawy z wodą to początek rozpuszczania i przechodzenia substancji ze zmielonych ziarenek do wody. Dlatego preinfuzję wliczamy w czas zaparzania itd.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #871 dnia: 30 Październik 2017, 22:55:27 »
Gdybyście robili sobie kawę z kawiarki to zerknijcie po ilu sekundach od postawienia kawiarki na palnik zaczyna lecieć kawa i po ilu sekundach się u Was kończy - po ilu ściągacie ją z palnika.
Tu trzeba by dysponować taką samą kawiarką - chodzi głównie o pojemność - żeby móc coś porównywać, a i tak czas po jakim zacznie lecieć zależał będzie od tego, jak mocno podgrzaną wodę wlejesz.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #872 dnia: 30 Październik 2017, 23:40:47 »
mielonka od Solberg & Hansen Brasil Fazenda Camocim Espresso (palona 25 września) wykręcona na Comandante przy 18 kliku,
Skoro ma to oznaczać kawę zmieloną przy użyciu Comandante, to zastosowany szyk zdania zawiera błąd logiczny.

A przypadkiem nie kiedy te substancje z kawy zaczynają przechodzić do wody czyli w tym przypadku kiedy kawa zaczyna zapełniać zbiorniczek?
Rozumiem, że "te substancje" muszą wykonać krok i przekroczyć pewien próg, przejawem czego miałoby być pojawienie się roztworu po drugiej stronie.

Gdyby kawa "sikała" na boki od początku, to by znaczyło że stopień zmielenia jest źle dobrany?
Hmm, czy kawa ma pęcherz? Chyba nie. Hmm, w takim razie może to znaczyć, że tworzą się w ciastku kawowym kanaliki. Dzieje się tak na ogół przy bardzo nierównym stopniu zmielenia kawy, czasem też przy złej konstrukcji kawiarki.

kawa zaczyna mi delikatnie lecieć po tej rurce w ok 42 sekundzie i kończy się po 30 sekundach
Wątpię, aby u mnie proces ten trwał więcej niż 20 sekund, ale mi wychodzi w okolicach 60 g naparu przy 18 g kawy. Tu nie ma uniwersalnego przepisu, ma być dobra. Dla mnie to oznacza, że smaki są zbalansowane, aromaty są wyraziste i przejrzyste, generalnie taka kawa powinna mieć same obiektywnie pozytywne aspekty.

 Jak pójdziesz do kawiarni z dobrym baristą i będzie miał luźniejszą chwilę, to poproś aby zrobił Ci  3 espresso. Niedoparzone, przeparzone, i poprawnie zaparzone. Poczuj tą różnicę, a będziesz wiedział jaka powinna być kawa.
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2017, 23:55:32 wysłana przez krystians »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #873 dnia: 27 Listopad 2017, 13:18:54 »
Żona mi kawiarke bialetti Alu w zmywarce umyła :) pięknie się pokryła wewnątrz i na zewnątrz ciemnym, brudzącym palce i wszystko w okół nalotem.
Da się to czymś 'zdezynfekować' czy nie ryzykować i kupić nową?

A jak nowa to polecacie Alu czy stal?

Ta była 2tz i chciałby taką samą pojemność. Firma też raczej bialetti, nie chcę chyba eksperymentować ;)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #874 dnia: 27 Listopad 2017, 13:36:29 »
W ramach zadośćuczynienia AnCapa sobie zażycz ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #875 dnia: 30 Listopad 2017, 12:17:07 »
Weź preparat do czyszczenia garnków stalowych, gąbkę i szoruj. Da się doczyścić ;)

Już tak kiedyś coś doczyściłem.
LMWDP #469

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #876 dnia: 30 Listopad 2017, 12:29:20 »
Swoją drogą to ciekawe, ktoś kiedyś pisał, że jego kawiarka alu trafiła do zmywarki i wyszła potem jak nowa. Ciekawe czy to kwestia użytej chemii że w tym wypadku wyszła z osadem?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #877 dnia: 30 Listopad 2017, 18:05:37 »
Bardzo możliwe. Ja mam jeszcze taką patelnię gdzie spód tak samo po wyjęciu że zmywarki ma taki sam brudzący osad.

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #878 dnia: 30 Listopad 2017, 20:41:59 »
A jak nowa to polecacie Alu czy stal?

Długo byłem tradycyjnie przywiązany do aluminiowej Bialetti, aż przypadkowo w jednej z kawiarni w Niemczech posmakowałem naparu ze stalowej i w ten sam dzień kupiłem garnek z kwasiaka :) Szczerze - różnica w smaku jest wyraźna. W mojej ocenie na korzyść stalowej. Utrzymanie jej w czystości też jest dużo łatwiejsze. Dłużej się jedynie nagrzewa, ale za to można zagotować na indukcji (czego nie czynię).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #879 dnia: 30 Listopad 2017, 23:11:44 »
Różnica jest, ale jak ją kto odbiera to już chyba kwestia indywidualna. Ja akurat czuję różnicę na niekorzyść stalowych zaparzaczy przelewowych do kawy. Samej kawiarki jednej obok drugiej nigdy nie próbowałem porównywać bezpośrednio. Kiedyś miałem zwykłą stalową z marketu i nie byłem zadowolony. Zamieniłem z przyjemnością na alu.

Chętnie bym kiedyś spróbował porównać moją Bialletti alu z jakąś markową, stalową .

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #880 dnia: 30 Listopad 2017, 23:36:30 »
Ja mam w domu aluminiową ze stalowym dolnym zbiornikiem, a w pracy całą alu. Nie widzę różnicy, może musi być cała stalowa.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #881 dnia: 05 Grudzień 2017, 14:58:01 »
Ja mam problem albo i nie problem ze stalową Bialetti Kitty.

Kawa podczas ekstrakcji nie płynie równomiernie ze słupka, tylko strzela jak w zwykłej kawiarce po przeciągnięciu ekstrakcji (kiedy leci powietrze). Ogólnie smakowo kawa wychodzi normalnie, ale wydaje mi się, że trochę za mało, poza tym nie da się wyczuć kiedy przerwać (bo strzela cały czas).

Zastanawiam się, czy to wada mojego egzemplarza, czy tak się dzieje ze względu na inną konstrukcję słupka, czy też kawiarka ze stali nagrzewa się inaczej i przez to osiąga większe ciśnienie.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #882 dnia: 05 Grudzień 2017, 15:17:59 »
Kawa nie powinna strzelać w żadnej kawiarce (czy to stalowa czy aluminiowa) przy poprawnym zaparzaniu.

Oglądałeś ciastko kawowe po ekstrakcji, nie ma kanałów? Nie zmieliłeś zbyt grubo?


Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #883 dnia: 05 Grudzień 2017, 15:33:39 »
Ciastko wygląda ok, mieliłem na różne sposoby, zawsze jest tak samo. Strzela minimalnie mniej kiedy grzeję ją na bardzo niskim ustawieniu kuchenki.

Jeśli to jest para przedostająca się przez ciastko, to zastanawiam się co tam konstrukcyjnie może być nie tak. Może za mało wody? Ale leję pod sam zaworek. Może w tym modelu powinienem lać wyżej? Sprawdzę to dzisiaj z ciekawości.

Chyba że para przeciska się jakoś górą?



Jak tak się teraz zastanawiam, to jest to możliwe, bo na moment przed kawą pojawia się w kawiarce zaparowanie. Czyli może mam jakieś wyszczerbienie w koszyku na kawę albo uszczelka jest nie tak (ale od nowości?).
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2017, 15:40:31 wysłana przez mathu »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #884 dnia: 05 Grudzień 2017, 16:06:42 »
?oże robisz na indukcji i stąd pryskanie? Może też być bardzo nierówny przemiał, albo ubity i robią się kanały. Ponoć w stalowych pomaga też przelanie wrzątkiem górnej komory żeby się nagrzała.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi