Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 462535 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #840 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:44:45 »
Sposób parzenia, a jakość przemiału ma najmniej wspólnego z tym o co mi chodzi :) Każde parzydełko wymaga równego* zmielenia. Nieważne, czy to będzie ekspres, czy kawiarka, czy dripper. Za dużo zagadek za mało konkretnej wiedzy. Hehe.

Edit: Jak najrówniejszego. Dochodzi do tego jeszcze pył kawowy.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2017, 19:47:58 wysłana przez GrizzzLee »

Online malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #841 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:48:49 »
Kawa z kawiarki potrafi być bardzo gęsta i oleista, naprawdę jeden krok od espresso. Tanzania Lunji od Gorana, zmielona na Kinu M47 na 1,65 obrotu. Ilość kawy na oko, ziarna wsypuję do sitka z minimalną górką. Kawiarka Bialetti 3tz aluminiowa ze stalowym pojemnikiem, woda podgrzana na dużym gazie w dolnym pojemniku, poziom do zaworka. Po zagotowaniu skręcam całość z kawą i na dużym gazie czekam do pierwszych kropel, po czym zmniejszam gaz na minimum. Kiedy zaczyna gwałtownie wypływać zdejmuję z gazu.

WOW. A co to za pęcherzyki powietrza? Gęstość wygląda na niesamowitą.

Więc o co chodzi - mam młynek de longhi K89 (tak, wiem, że do 222, ale kupiłam go przed trafieniem na forum, niczego nieświadoma). Ów młynek jest właśnie w serwisie, bo zielona kawa go zniszczyła ;], a ja zastanawiam się, czy jestem nim w stanie zmielić odpowiednio kawę do kawiarki.

Po co próbowałaś mielić zielone ziarna? ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2017, 19:57:14 wysłana przez malkos »
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #842 dnia: 22 Sierpień 2017, 20:02:37 »
Cytuj (zaznaczone)
Po co próbowałaś mielić zielone ziarna? ;)

Każdy w końcu musi odwalić coś szalonego ;D
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2017, 20:07:25 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #843 dnia: 22 Sierpień 2017, 20:13:58 »
@malkos to nie pęcherzyki powietrza, to oka tłuszczu :-).

@elefteria nie wiem jak twój młynek mieli, ale chyba nie jest dużo gorszy od tej czechosłowackiej myśli technicznej, którą ja z powodzeniem mielę do kawiarki w biurze :-)


2017-08-22_06-43-26 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #844 dnia: 22 Sierpień 2017, 20:29:42 »
przez jakość miałam na myśli i równość, taki przeskok myślowy :)
a zielona to chciałam sprawdzić jak smakuje, tym bardziej ,że naczytałam się, jaka to ona zdrowa  [emoji14]

Marek, nie wiem, czy żarna nie wyglądają lepiej w tym Twoim :>

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #845 dnia: 23 Sierpień 2017, 00:53:05 »
Jeśli młynek będzie działał, to nie ma co się spieszyć ze zmianą. Jakość tego typu młynków nie jest gorsza od (nadal gdzieś tam polecanych) młynków ręcznych z ceramicznymi żarnami. Do kawiarki powinno wystarczyć, aero przyjmie wszystko, jedynie przelewy ręczne mogą być bardziej kłopotliwe, ale to też nie tak, że kompletnie nic z tego. Zatem najpierw dojdź do ściany z tym co masz, a potem szukaj kolejnych stopni w tej układance.

Online malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #846 dnia: 23 Sierpień 2017, 10:39:56 »
@malkos to nie pęcherzyki powietrza, to oka tłuszczu :-).

tym bardziej WOW, nigdy tak nie miałem może kwestia mielenia
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #847 dnia: 23 Sierpień 2017, 10:44:34 »
Donkiszot, dzięki. Zobaczę, czy DeLonghi będzie w ogóle przywrócony do życia, a jeśli tak to będę po prostu obserwowała, czy coś fajnego się nie pojawi i jak co, to poprzednika dam mamie, bo i tak będzie lepszy niż jej mielonki ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #848 dnia: 23 Sierpień 2017, 11:41:17 »
Też uważam, że do kawiarki Twój obecny młynek na początek da radę. Mieliłem podobnym braunem na początku i do AP oraz kawiarki się w miarę nadawał. Może nie koniecznie z jasno palonymi ziarnami, ale z takimi średniopalonymi powinien być ok. Spróbuj zmielić w miarę drobno, podobnie jak jest mielonka sklepowa. Zmielona kawa ma się ładnie i miękko ubijać pod palcem, ale przy rozcieraniu między palcami ma być wyraźnie chropowata. Ładnie równo rozprowadzamy w sitku, najlepiej minimalnie poniżej rantu .

Polecam spróbować zrobić dwie kawy pod rząd:
- do jednej nalać podgrzanej wody ok. centymetra poniżej zaworka.
- do drugiej zimnej pod zaworek

Porównując można ustalić jaki napar bardziej odpowiada. Jeśli będzie zbyt intensywny, to resztą podgrzanej wody z czajnika polecam po troszku rozcieńczać i próbować do uzyskania pożądanej mocy. Na ogół lepiej właśnie w ten sposób zwiększać objętość niż większą ilość wody przepuszczać przez kawę.

Może taki filmik pomoże:
! No longer available
Z tym schładzaniem pod wodą to lekka przesada. Jeśli obserwujesz kawę, to zobaczysz że przed pojawieniem się pianki na końcu ekstrakcji, strumień wypływającej kawa przyspiesza. Wtedy można już zdjąć po prostu z ognia i zacząć nalewać.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2017, 12:30:31 wysłana przez krystians »

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #849 dnia: 23 Sierpień 2017, 12:33:58 »
Krystian, dzięki!
Filmik już kiedyś mi chyba wpadł w oko, ale obejrzę raz jeszcze ,a jak (jeśli) ekspres wróci naprawiony, to wypróbuję tak jak piszesz i dam znać jak wyszło.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #850 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:09:41 »
Mam pytanie. Czy w aluminiowych oryginalnych kawiarkach bialetti, gat itp dolny pojemnik na wodę jest jakoś w środku ładnie wykończony, wypolerowany? Bo zakupiłem na portalu aukcyjnym za małe pieniądze chińskiego "nonejma" na 300 ml i ten dolny zbiornik na wodę jest w nim nie wykończony w żaden sposób. Zwykłe chropowate aluminium w środku. Pomimo wielogodzinnego moczenia w wodzie z płynem do garów i bez, prób wyparzenia wrzątkiem i odprawiania czarów, dobywa się z niego taki smród, że nie wyobrażam sobie z tego czegoś pić kawy. Kawiarka prawdopodobnie wyląduje w śmietniku. Raz się z tego napiłem to miałem przez pół dnia posmak trampka w ustach.
Może ze względu na smak lepiej kupić kawiarkę stalową ( mimo, że polecana bardziej przez zawodowców jest aluminiowa)?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #851 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:30:29 »
Mam aluminiową ze stalowym zbiornikiem Bialetti i jest powleczony, chyba teflonem, nie jestem pewny. Mam też aluminiową z Kaufland za 30 zł i nie jest jakoś specjalnie wykończona, ot aluminium. Żadna nie śmierdzi.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 15:37:16 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #852 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:34:06 »
jest powleczony, chyba telefonem
Wyłącz sobie autokorektę :P

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #853 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:39:09 »
jest powleczony, chyba telefonem
Wyłącz sobie autokorektę [emoji14]
Heh, piszę z klawiaturą Swype więc nie da się za bardzo, zawsze staram się kilka razy przeczytać odpowiedź zanim puszczę, ale to mi jakoś umknęło, dzięki :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #854 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:50:02 »
Pawcio Wydałeś kase na jakieś (niestety) gówno, a teraz wydasz dodatkowo kase na coś innego. Jakby nie można było od razu kupić czegoś "lepszego". Aluminiowe kawiarki TopMoka i Bialetti sa jak najbardziej w porządku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi