Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 462167 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #825 dnia: 08 Sierpień 2017, 08:40:17 »
Słyszeliście o jakichś sitkach redukujących ilość wsypanej kawy? Matka zamiast mnie posłuchać i kupić 1tz/2tz wzięła sobie jakieś badziewie z marketu 240 ml, a robi jedną, max dwie kawy... I sypie tam jedną miarkę od aeropressa, może dwie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #826 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:42:32 »
Kiedyś przeczytałem na tym forum podpowiedź, żeby nie patrzeć na wagę, tylko do sitka wsypać ziaren z bardzo lekką górką, wtedy po zmieleniu wyjdzie pełne sitko i kawa pod warunkiem dobrania grubości przemiału wyjdzie poprawnie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #827 dnia: 08 Sierpień 2017, 11:08:40 »
zamiast mnie posłuchać i kupić 1tz/2tz wzięła sobie jakieś badziewie z marketu 240 ml, a robi jedną, max dwie kawy... I sypie tam jedną miarkę
może sprezentujesz jej model odpowiedniej wielkości, moka mniej znanej marki to cenowo wyjdzie tyle samo jakby kupować akcesoryjne sita.
Jesli napar na być słabszy to fajnie się sprawdza stalowa,
 ma trochę inne proporcje niż markowe alu http://naszsklep24.pl/gfx/1494024342.6671.jpg zbiornik mieści 150ml, pełne sito 8.5g kawy. Ilość naparu jaką można uzyskać to 60-100ml.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2017, 11:10:46 wysłana przez grex »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #828 dnia: 08 Sierpień 2017, 18:02:36 »
Są sitka z redukcja, ja do 6tz kupiłem kiedyś takie że działa i jako 6 i jako 3, sztuczka polega na tym, że denko nie jest przymocowane, porusza się wraz z rurką, a wyżłobienia w brzegu pozwala zablokować w dwóch pozycjach. Niestety jakoś tego nie jest najlepsza, takie badziewne w ręce wrażenie sprawia i jako 6tz nie używałem za bardzo, wolałem oryginalne, ale jako zmniejszacz sprawdza się nienajgorzej. Za to trzeba zwrócić uwagę na proporcje wody, mniejsza ilość kawy nie stawia takiego oporu, więc ja miele drobniej i zakręcam gaz w ok połowie, bo jak zacznie rzygać to nachlupie się całe bajoro.
Tak czy inaczej jest to jakieś rozwiązanie, chodź sam jak kupiłem brikke 2tz to więcej tego sitka chyba już nie użyłem

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #829 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:05:34 »
Kawa z kawiarki potrafi być bardzo gęsta i oleista, naprawdę jeden krok od espresso. Tanzania Lunji od Gorana, zmielona na Kinu M47 na 1,65 obrotu. Ilość kawy na oko, ziarna wsypuję do sitka z minimalną górką. Kawiarka Bialetti 3tz aluminiowa ze stalowym pojemnikiem, woda podgrzana na dużym gazie w dolnym pojemniku, poziom do zaworka. Po zagotowaniu skręcam całość z kawą i na dużym gazie czekam do pierwszych kropel, po czym zmniejszam gaz na minimum. Kiedy zaczyna gwałtownie wypływać zdejmuję z gazu.


IMG_20170811_112134_634 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #830 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:27:17 »
ten obrazek wywołuje u mnie ambiwalentne uczucia :D

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #831 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:38:35 »
Nie chcę chyba wiedzieć :-D. W smaku jednoznacznie pyszna. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #832 dnia: 11 Sierpień 2017, 13:09:07 »
Kawa z kawiarki potrafi być bardzo gęsta i oleista
oj potrafi, te alternatywne zaparzacze to naprawdę fajny zamiennik ekspresu. Z Phina jakby sypnąć więcej kawy i zakończyć ekstrakcję wcześnie, np. po przelaniu się 1/3 wody też będzie gęsty mocny napar, pierwsze krople niosą najwięcej esencji smakowej.

Aczkolwiek....jak się zmysł smaku trochę odzwyczai od skoncentrowanych naparów to rozwodnione nagle też zaczynają smakować, smak się wówczas wysotrza.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 13:40:18 wysłana przez grex »

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #833 dnia: 22 Sierpień 2017, 18:30:03 »
Przytałam cały wątek (56stron  :brawa:)i mam pytanie do Was o mielenie ;> nie wiem, czy nie powinien ten post się znaleźć na młynkach, które zresztą też przewertowałam, więc jak co to prośba o przeniesienie.

Więc o co chodzi - mam młynek de longhi K89 (tak, wiem, że do 222, ale kupiłam go przed trafieniem na forum, niczego nieświadoma). Ów młynek jest właśnie w serwisie, bo zielona kawa go zniszczyła ;], a ja zastanawiam się, czy jestem nim w stanie zmielić odpowiednio kawę do kawiarki.

Kawiarka jest u mnie w domu od zawsze, ale piję profanowaną kawę z mlekiem, więc czy gorsza, czy lepsza - wypić się zawsze da ;)

Napaliłam się na aeropres i dripper, tylko, że nie wiem,czy stan rzeczy może pozostać ten sam z delonghi i mogę kupić nowe sprzęty, czy jednak zainwestować w nowy młynek.

Myślicie, że do kawiarki  może na jakiś czas być?

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #834 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:12:26 »
Również używałem tego młynka do mielenia pod kawiarkę. Polecam Tobie zmienić jak najszybciej na młynek przynajmniej typu Wilfa, Nivona, Severin 3783, Bodum itp. Strasznie męczyłem się z tym KG89. Przemiał był tak nierównomierny że ciężko było uzyskać satysfakcjonujący napar. Szkoda dobrej kawy na ten młynek. Pod aero i dripper według mnie zupełnie się nie nada. O ile przy najdrobniejszym mieleniu nie było aż takiego rozrzutu to jak ustawiałem mielenie na grubsze,  uzyskiwałem pełen zakres od pyłu do gruzu. Zmiana na Wilfe to był strzał w dziesiątkę. Jak zobaczyłem pierwsza porcje kawy zmielonej w Wiflie, od razu wiedziałem że Delonghi to była pomyłka(też kupiłem zanim tu trafiłem).

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #835 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:15:54 »
Dzięki Robert-o, tego się obawiałam, ale przynajmniej wiem, na czym stoję. Tym bardziej jak mówisz,że pod ap i dripper nie przejdzie.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #836 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:23:35 »
Dzięki Robert-o, tego się obawiałam, ale przynajmniej wiem, na czym stoję. Tym bardziej jak mówisz,że pod ap i dripper nie przejdzie.
Zastanawiam się czy wiesz dlaczego równy przemiał jest ważny przy parzeniu kawy :) Bazowanie na doświadczeniu innych jest dobre, ale będzie jeszcze lepiej jak sama zrozumiesz o co z tym mieleniem chodzi. To nie jest tak, że jak my mówimy "ten młynek jest do dupy, zmień go" to nie ma to słusznego pokrycia. No chyba, że już wiesz o co kaman :))? Łatwiej wtedy pogodzić się z faktem, dlaczego te młynki są takie ważne :)

Edit: Uściślając chodzi mi o to by rozumieć jak jakość mielenia przekłada się na efekty w kubku.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #837 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:33:35 »
Najlepiej przy mieleniu przestawić młynek - na najdrobniejsze, średnie i grube. Wyjdzie od razu ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #838 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:35:20 »
Najlepiej przy mieleniu przestawić młynek - na najdrobniejsze, średnie i grube. Wyjdzie od razu ;)
Hehe dokładnie :) nie zmieniając innych parametrów parzenia rzecz jasna!

Offline elefterija Kobieta

  • Wiadomości: 57
    • Wynajem samochodów w Grecji i na Cyprze :)
  • Ekspres: Bialetti Venus 6tz, Dama 3tz, Frenchpress Bodum, Aeropress, phin, Hario v60
  • Młynek: Wilfa CGWS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #839 dnia: 22 Sierpień 2017, 19:36:18 »
wiem, wiem, tzn. uczę się ;-) chwilowo nie mam się nawet jak przyjrzeć temu, co wychodzi z kg89, a temat zglębiam dopiero od kilku dni. Fakt, dosyć intensywnie, ale myślę, że jeszcze mi brak doświadczenia w ocenie tego, jak co powinno wyglądać, dlatego pytam Wam, licząc na Waszą wiedzę i życzliwość/chęć niesienia pomocy, co co chwila rzuca się w oczy.

Może też liczyłam w duchu, że okaże się, że kawiarka nie jest na tyle wymagająca, że ten przemiał nie jest taki zły i że kilka stówek będzie można zostawić w kieszeni ;-)
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2017, 19:59:11 wysłana przez elefterija »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi