Autor Wątek: Młynek uniwersalny do ~1500 zł  (Przeczytany 15616 razy)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« dnia: 21 Marzec 2018, 17:02:38 »
Na forum widzę masę tematów nt młynków do espresso lub młynków do metod alternatywnych. Przejrzałem większość z nich. Jednakże ciężko z tego całego zalewu informacji wyczaić który młynek będzie optymalny do obu zastosowań. Optymalny, zachowując (płynną) granicę 1500 zł.

W kontekście końca tego roku zastanawiam się nad zakupem młynka, który będzie UNIWERSALNYM młynkiem docelowym na najbliższe 5-10 lat.
Tyle, że ze wskazaniem na przelewy. Na różne sposoby próbowałem espresso i jest to fajna rzecz jeśli chce się posmakować intensywnie kawy, ale jednak kawę chcę pić, a nie smakować, czyli - póki co - odpada wszystko, co ma mniej niż 150 ml ;)

Jednakże nie chcę ograniczać się wyłącznie do przelewów, bo być może za rok mi się coś zmieni i będę chciał zainwestować w entry-level kolbę.

Młynek na 99,9% będzie brany na 2-letnie raty, więc w teorii limit 1000 zł urósł o 500 zł.

Chciałbym prosić o pomoc poprzez drogę eliminacji tych młynków, które:
1) Nie nadają się do alternatyw (jako, że jest to priorytet)
2) Mają dużą retencję (nie chce mi się bawić w wygrzebywanie kawy)

Na podstawie forum zrobiłem sobie listę młynków z podziałem na ceny :P

Do 1000 zł

Wilfa Svart CGWS-130B500 zł
Baratza Encore550 zł
Baratza Virtuoso900 zł
Graef CM 900760 zł
Graef CM 800/802670 zł

Wilfę mam w pracy i wyraźnie odczuwam różnicę pomiędzy nią a Rhinowares. Pomijając sam fakt lepszej użyteczności (automatyka vs rękodzieło), bardzo podoba mi się w niej jasno zaznaczony podział mielenia na różne metody przyrządzania, który sprawdza się w praktyce. 

1) Czy niżej wymienione młynki do 1500 oraz do 2000 zł dadzą mi wyraźny, duży skok jakościowy odnośnie alternatyw? Jeśli tak, to które?
2) Baratza Virtuoso jest dość często polecanym młynkiem do alternatyw, ale czy do prostej kolby da się tym zmielić pod poprawne espresso?


do 1500 zł

Baratza Sette 30AP1000 zł
Macap M2*1200 zł
Rancillo Rocky SD1150 zł
Ascaso i-1 Mini1250 zł
Ascaso i-2 Mini1250 zł
Eureka Mignon1300 zł
La Pavoni Jolly JDR1450 zł

1) Wyraźnym faworytem do tej pory był tutaj Baratza Sette 30 AP, ze względu na design, niską retencję, cenę/jakość. Tyle, że... czytam w wielu miejscach, że nawet po wymianie żarna na te pod przelewy ciężko może być zmielić odpowiednio kawę pod Chemexa/French Press.
2) Macap M2 w różnych wersjach również jest często polecany, podobnie jak Eureka, ale tutaj zdecydowanie częściej pod espresso. A jak z alternatywami?


Do 2000 zł

Baratza Sette 2701749 zł
Fiorenzato F5D1800 zł
Mahlkonig Vario Home1900 zł
Baratza Vario1900 zł

1) Sette 270 chyba tylko pod espresso?
2) Jest sens znacząco podnosić budżet, aby sięgnąć po Mahlkoniga/Vario? Pamiętając, że przez najbliższe lata przelewy/alternatywy będą stanowiły 90% robionych kaw?

Czy w ogóle pod przelewy jest sens inwestować więcej niż 1000 zł?

A może pod przelewy kupić Wilfę do domu, a pod espresso (jeśli się wkręcę) Baratzę Sette 30AP i mieć święty spokój?


Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Marzec 2018, 17:32:50 »
A czemu nie Kinu M47?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Marzec 2018, 17:34:29 »
Z tych do 1000 zł żaden się do espresso nie nada. Do alternatyw spoko, ale espresso... Lepiej jakiegoś ręczniaka kupić, nawet Timemore za pół ceny. Albo Kinu i masz z głowy ;)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Marzec 2018, 17:41:36 »
Uważam, że najbardziej optymalny dla ciebie młynek to Comandante (najlepiej poczekać na nową wersję, która podobno będzie miała gęstszy gwint, więc i precyzyjne ustawienie grubości mielenia pod espresso nie będzie problemem) lub Kinu M47. Każdy z tych młynków daje lepszy przemiał zarówno pod przelewy jak i pod espresso niż młynki z przedziału do 2000zł i żaden z nich nie ma problemu z ultra drobnym jak i ultra grubym mieleniem.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Marzec 2018, 17:42:22 »
Nie chcę ręcznego, mielenie pod espresso (prisma) na Rhinowares skutecznie mnie zniechęciło (nawet 300-350 obrotów). Piję dziennie nawet 3-5 kaw, po 200-250 ml każda i na samą myśl o konieczności mielenia ręcznego robi mi się słabo. Tym bardziej, że zdarza mi się przynajmniej raz dziennie też robić dla żony.

Offline erykszolc Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Marzec 2018, 17:45:28 »
Z tych do 1000 zł żaden się do espresso nie nada. Do alternatyw spoko, ale espresso... Lepiej jakiegoś ręczniaka kupić, nawet Timemore za pół ceny. Albo Kinu i masz z głowy ;)

Coraz bardziej jaram się takimi postami, że Virtuoso nie nadaje się do espresso ;) Serio serio, bo jedzie do mnie Ceado e6p, który zastąpi Virtuoso właśnie, i aż się boję tego skoku jakości! Czy będzie aż taaaaka różnica? Sorry za offtop...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Marzec 2018, 17:48:20 »
Uwierz mi, jest gigantyczna różnica w trudności/ przyjemności mielenia, gdy porównujesz Comandante/ Kinu oraz Rhinowares. Aby zmielić pod przelew w Comandante potrzebuję jakieś 30 sek mielenia (spokojnym tempem),a do espresso jakieś 45-60sek. Sam miałem kiedyś Hario Slim (podobna konstrukcja do Rhinowares) i krew mnie zalewała przy mieleniu pod przelewy (1,5-2 minuty machania). Bierz któregoś z polecanych przeze mnie ręczniaków, a nie będziesz żałował  :szampan:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Marzec 2018, 17:51:34 »
Nie chcę ręcznego, mielenie pod espresso (prisma) na Rhinowares skutecznie mnie zniechęciło (nawet 300-350 obrotów). Piję dziennie nawet 3-5 kaw, po 200-250 ml każda i na samą myśl o konieczności mielenia ręcznego robi mi się słabo. Tym bardziej, że zdarza mi się przynajmniej raz dziennie też robić dla żony.
Trochę nie ta półka młynka. Ale jeśli chcesz espresso i przelewy to powiększ budżet, bo młynki będziesz musiał kupić dwa.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Marzec 2018, 17:54:35 »
Nie chcę ręcznego, mielenie pod espresso (prisma) na Rhinowares skutecznie mnie zniechęciło (nawet 300-350 obrotów).

Rozumiem, że nie chcesz ręcznego. Ale szybkość mielenia młynkiem ręcznym ze stalowymi żarnami ma się nijak do takiego Rhino z ceramicznymi.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Marzec 2018, 18:32:31 »
Jesteś bardzo asertywny i zazwyczaj wiesz lepiej.

Polecę Kinu M47, wszystko zostało już napisane, a zrobisz jak chcesz.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Marzec 2018, 18:33:38 »
Musiałbym najpierw przetestować. Nie zamykam się na inne opcje, ale póki co chciałbym trochę więcej odpowiedzi na główny post ;)

Edit:
Cytuj (zaznaczone)
Jesteś bardzo asertywny i zazwyczaj wiesz lepiej.

Taaaak.... Jak zwykle. Miklas powraca z atakiem. No nic, przyzwyczaiłem się. Chyba.

Trochę nie ta półka młynka. Ale jeśli chcesz espresso i przelewy to powiększ budżet, bo młynki będziesz musiał kupić dwa.

Dlatego też na samym końcu mojego pierwszego posta o tym wspomniałem - o zakupie 2 młynków. Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego miałbym powiększać budżet, skoro była o mowa o entry-level kolbie oraz Baratzy 30 AP, która - w wielu miejscach, również na tym forum - pod takie espresso jest chwalona. W końcu to 1000 za Baratzę i np. 500 za Wilfę lub nawet 900 za Virtuoso.

Rozwiniesz?
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 18:39:07 wysłana przez Evanduril »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Marzec 2018, 18:59:27 »
Chcesz młynek na 5-10lat, a rozważasz sette 30. Tak jak szybko zmieniasz młynek z hario slim / rihnowares / porlex, wilfe itp. na comandante / M47 tak po paru miesiącach (tygodniach, dniach) będziesz chciał wymienić tego sette 30 na np. 270, F4 albo koniec końców samego "ikeja" (hehe musiałbym w totka wygrać, żeby tą bestię w domu postawić). Zawsze i wszędzie będę mówił, że najlepiej mieć młynki dwa. Bardzo dobry do espresso i bardzo dobry do przelewów. "Takie jest moje zdanie" ;D

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Marzec 2018, 19:09:35 »
Uwierz mi, jest gigantyczna różnica w trudności/ przyjemności mielenia, gdy porównujesz Comandante/ Kinu oraz Rhinowares. Aby zmielić pod przelew w Comandante potrzebuję jakieś 30 sek mielenia (spokojnym tempem),a do espresso jakieś 45-60sek. Sam miałem kiedyś Hario Slim (podobna konstrukcja do Rhinowares) i krew mnie zalewała przy mieleniu pod przelewy (1,5-2 minuty machania). Bierz któregoś z polecanych przeze mnie ręczniaków, a nie będziesz żałował  :szampan:

Comandante pod espresso 45-60s ...dobre dobre.

A ja powiem: pod espresso nie bierz żadnego ręczniaka.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 19:39:56 wysłana przez andrzejmakal »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marzec 2018, 19:10:20 »


Taaaak.... Jak zwykle. Miklas powraca z atakiem. No nic, przyzwyczaiłem się. Chyba.





Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marzec 2018, 19:35:37 »
m47, pod prismo (ostatnio na takim ustawieniu robiłem espresso), 20g mieliłem dzisiaj 30 sekund. W c40 faktycznie trochę się nakręcę, ale to zależy od kawy. Szot, dwa- spoko, ale więcej to trochę to nudne :D.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 19:41:03 wysłana przez Cinello »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi