Autor Wątek: Naprawiać stary Nivona 710 czy kupić nowy 7xx?  (Przeczytany 1571 razy)

Offline Thenin

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Nivona 710
Naprawiać stary Nivona 710 czy kupić nowy 7xx?
« dnia: 27 Marzec 2017, 21:13:48 »
Dobry wieczór!

Używamy w domu ekspresu Nivona 710 od jakichś 11-13 lat. Przez bardzo długi czas bezawaryjnie. Pierwsza awaria pojawiła się dwa lata temu, naprawa kosztowała około 150 zł. Druga awaria w zeszłym roku kosztowała około 200 zł. Kilka dni temu znów Nivona odmówiła posłuszeństwa. Nie wiozłem jej jeszcze do serwisu, więc nie znam diagnozy i wyceny, ale zastanawiam się nad dalszym reanimowaniem jej, bo jeśli mam co roku utopić trochę czasu, nerwów i 500 zł (200 zł naprawa, 300 zł kawy kupowane na mieście w trakcie naprawy domowego ekspresu) i jeździć po serwisach, to nie uśmiecha mi się to. Mam kilka pytań:

1. Czy po tylu latach faktycznie powinienem spodziewać się kolejnych awarii dość regularnie i lepiej pożegnać się z zasłużonym już ekspresem, czy po prostu miałem pecha i jest spora szansa na kilka lat bezawaryjnego działania po kolejnej naprawie? Pytam statystycznie, bo oczywiście stanu technicznego mojego egzemplarza nie znacie.

2. Pijemy w 90% kawy mleczne, w 10% czarne (pół na pół espresso i duże czarne), około 6-9 kaw dziennie. W Nivona 710 był wężyk nakładany na dyszę, do automatycznego spieniania mleka pobieranego z pojemnika - nie nadawał się kompletnie do niczego, bo jakość tego co wypluwało była marna, spienialiśmy więc dyszą z parą w stalowym kubku (krótka dysza sprawia, że trudno o dobry efekt, ale lata praktyki czynią cuda). W nowych Nivonach nie ma już takiej możliwości, bo całość jest zintegrowana i nie ma osobnej dyszy na zewnątrz. Czy to spienia już mleko o przynajmniej dwie klasy lepiej niż te rurki nakładane na dysze lata temu? Czy znajdę we Wrocławiu jakiś sklep/salon, w którym działa ta Nivona 7xx i będę mógł spróbować jakie w praktyce jest to mleko?

3. Jak wygląda czyszczenie takiego zintegrowanego spieniacza po każdym użyciu? Czyszczenie dyszy było szybkie i niekłopotliwe.

4. Jeśli zdecydujemy się kupić nowy ekspres, to zastanawiam się który model z linii 7xx wybrać? Odrzuciłem już 758 gdyż wszyscy piszą, że ustawienia Aroma Balance dają wyczuwalną różnicę (jeśli uda nam się dobrać naprawdę pasujący nam efekt, to prawdopodobnie mocno zwiększymy udział kaw czarnych w naszym spożyciu). Czym różni się 788 od 768/778? Jak na razie z różnic znalazłem pamięć na pięć przepisów na własną kawę zamiast jeden oraz pojemnik na mleko w zestawie (którego nie planujemy używać ze względów higienicznych). Czy jest coś jeszcze? Nie wiem czy jest sens dopłacać 300 zł za tych pięć pamiętanych ustawień (co prawda regularnie robimy cztery różne rodzaje kawy, ale do tej pory brak pamięci nam nie przeszkadzał - choć może to się zmieni gdy przyzwyczaimy się do robienia całości jednym przyciskiem?).

5. Czy jest coś jeszcze na co powinienem zwrócić uwagę?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Naprawiać stary Nivona 710 czy kupić nowy 7xx?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marzec 2017, 07:04:20 »
Dziękujemy za podsumowanie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi