Autor Wątek: Ekspres do 4000 zł  (Przeczytany 12808 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Grudzień 2017, 22:04:04 »
Kolba to NAJGORSZY z wyborów do takiej kawy jaka pijesz. Nie daj sie marketingowi - pianka jest potrzeba tylko po to zeby ja ściągnąć.

PROSZĘ O KONKRETY. Jak kawę przygotowałeś. Czas ekstrakcji, ilość wody, waga kawy, stopień przemiału porównując go np. do espresso, jak zachowuje dana mieszanka (robusta / arabika) na zmianę temperatury, jest czy nie ma potwierdzenia smaków  kawy z pianką względem espresso?
Jeszcze jakie sitko zastosowałeś i ile kaw tą metoda zrobiłeś?


« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2017, 22:08:06 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Grudzień 2017, 22:45:35 »
Off-Topic:
I do tedipresso dołączyło tedicano.

Siewcu, ja odbieram Twój post jako przycinkę. Różnisz się zdaniem, proszę napisz merytorycznie.
I to jest trzeci raz jak pamiętam. Możesz mi wyjaśnić o co chodzi, że wybierasz taki sposób komunikacji, że się nie zgadzasz z Tedim ?
O jego fizykę alternatywną i uparte przepychanie swoich teorii wziętych z czapy. Twierdzi, że wie co robi, wie co to espresso, wie do czego jest ekspres ciśnieniowy - a tu nagle wychodzi, że robi 200 ml kawy. A podobno wie do czego służy ekspres ciśnieniowy... A czy przycinka? Nie mnie to oceniać. Jest to nieznana wersja kawy - americano to to nie jest, kubek z automatu nie ma swojej nazwy - a duży kubek z kolby już ma.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Grudzień 2017, 23:07:00 »
Kolba to NAJGORSZY z wyborów do takiej kawy jaka pijesz. Nie daj sie marketingowi - pianka jest potrzeba tylko po to zeby ja ściągnąć.

PROSZĘ O KONKRETY. Jak kawę przygotowałeś. Czas ekstrakcji, ilość wody, waga kawy, stopień przemiału porównując go np. do espresso, jak zachowuje dana mieszanka (robusta / arabika) na zmianę temperatury, jest czy nie ma potwierdzenia smaków  kawy z pianką względem espresso?
Jeszcze jakie sitko zastosowałeś i ile kaw tą metoda zrobiłeś?




Moze jeszcze rozmiar buta i dyplom ukończenia przedszkola?
Nie mam zamiaru wdawać sie z głupie dyskusje, bo i tak nigdy nie bede miał racji. Do takiej kawy kolba JEST najgorszym i najdroższym wyborem i inaczej myślą tylko sprzedawcy ekspresów kolbowych i Ty ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Grudzień 2017, 23:50:12 »
O jego fizykę alternatywną i uparte przepychanie swoich teorii wziętych z czapy. Twierdzi, że wie co robi, wie co to espresso, wie do czego jest ekspres ciśnieniowy - a tu nagle wychodzi, że robi 200 ml kawy. A podobno wie do czego służy ekspres ciśnieniowy... A czy przycinka? Nie mnie to oceniać. Jest to nieznana wersja kawy - americano to to nie jest, kubek z automatu nie ma swojej nazwy - a duży kubek z kolby już ma.

Im więcej mówisz tym jest ciekawiej.  :ok: Swoją wiedzę udowodniłeś w sposób nie budzący najmniejszych wątpliwości w tym temacie,

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4972.90

gdzie miał miejsce pomiar temperatury z sondą umieszczoną w kawie  i ok. 500 odczytów w odstępach 1 sekundowych, nazwałeś  "Kolejne nic nie warte wykresy "

Koledzy sami oceńcie jego wiedzę, jego zachowanie, ja tego komentować nie będę.





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Grudzień 2017, 23:52:31 »
Tedi Ty też często udowadniałeś swoją ignorancję, będziecie się licytować? Wygrasz w tej dziedzinie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Grudzień 2017, 00:25:17 »
kubek z automatu nie ma swojej nazwy - a duży kubek z kolby już ma
W zależności od regionu świata można spotkać nazwy: long black, cafe crema, albo (niesłusznie zresztą) americano lub lungo.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Grudzień 2017, 08:55:06 »
kubek z automatu nie ma swojej nazwy - a duży kubek z kolby już ma
W zależności od regionu świata można spotkać nazwy: long black, cafe crema, albo (niesłusznie zresztą) americano lub lungo.

Idąc za wikipedią:

Cytat: wikipedia
A long black is made by pouring a double-shot of espresso or ristretto over hot water.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Grudzień 2017, 10:41:58 »
Idąc za wikipedią:
Wow, ktoś się powołuje na Wikipedię :)
Wikipedia nie jest encyklopedią, ale zbiorem informacji tworzonych przez samych ludzi. Dlatego nie jest i nie może być wiarygodnym źródłem wiedzy i informacji. Każdy może w niej napisać co chce.
"Bodaj najstarszym i nadal popularnym zarzutem wobec Wikipedii jest niewiarygodność albo - jak kto woli - brak kontroli nad dodawanymi treściami ze strony fachowców. Wśród polskich wikipedystów dobrze pamiętana jest prowokacja sprzed ponad 9 lat pod nazwą Henryk Batuta, czyli sfabrykowanego biogramu opisującego osobę, która nigdy nie istniała (biogram istniał na Wikipedii 15 miesięcy). Sprawę nagłośniły media. Od tego czasu na polskiej Wikipedii cyklicznie odbywają się akcje dodawania przypisów do haseł o niepotwierdzonej wiarygodności. "

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:07:41 »
Zacytował prawdziwa informacje z Wikipedii - straszne rzeczy!
Long black to Americano. Ruslan Mocharskyy - były mistrz latte art Irlandii, właściciel Art of Coffee, powiedział mi kiedyś, ze w żadnej kawiarnii ktorej właścicielem jest patriota Ukrainiec, Rosjanin etc. nigdy nie bedzie w menu nazwy Americano, tylko long black. Z oczywistych względów ;)
Sporo moich klientów z Anglii czy Szkocji tez ma problem z americano, mówią albo long black, albo black coffee.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:42:23 »
Toż napisałem, że w różnych regionach świata bywa różnie, świat nie kończy się na wyspach i USA, a żadnych odgórnych norm (prócz ISO na espresso i cappuccino italiano) nie ma. Wszystkie inne nazwy są zwyczajowe i wynikają z lokalnych przyzwyczajeń. Jak cafe latte czy café au lait, czy duża biała.

A niechęć wschodnich sąsiadów do nazwy americano wynika tylko z niezrozumienia. Przecież sama ta nazwa ma w sobie istny podśmiech, że o cenie w turystycznych częściach Włoch nie wspomnę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Grudzień 2017, 11:50:06 »
Serio? Jak chcesz to mogę wklejać z innych źródeł. Long black się robi odwrotnie do americano...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Grudzień 2017, 12:03:23 »
Serio -- świat jest duży i ludzie mają w nosie czy gdzieś, ktoś na wiki coś napisał. Się sprzedaje, wszyscy (w okolicy) wiedzą o co chodzi i tak już życie płynie.

Nie przeczę, że są kręgi, w których działa tak jak zacytowałeś, ba, nawet się z tym zgadzam, chcę tylko powiedzieć, że możesz trafić i na inne.

Ciekawa sprawa jest też z flat white -- w Australii funkcjonuje w różnych objętościach, bo cappu mają suche. W Europie najczęściej flata spotkasz tylko małego, intensywniejszego, aby odróżnić się od cappuccino italiano.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 12:05:43 wysłana przez donkiszot »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Grudzień 2017, 12:07:40 »
Super dyskusja o ekspresie do 4tys. ;)

Myślę, że to trzy różne historie: amercano, ciśnieniowy przciek zwany gdzie niegdzie crem kaffee, kawa z filtra często dripem zwana. Mają swoje uwarunkowania techniczne, zwyczajowe, praktyczne... Każda z tych historii smakuje nieco inaczej.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 12:10:16 wysłana przez Antonio »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Grudzień 2017, 12:23:52 »
Post źle zatytułowałes. Jeżeli na zestaw masz 4.000 zł to musisz podzielić kwotę na młynek i ekspres. Jeżeli podzielisz na pół to będzie wg mnie ok. Za 2.000 zł kupisz bardzo dobry młynek i za drugie 2.000 odpowiedni do młynka ekspres. Np. Fiorenzato F4 Nano to niecałe 2.000 zł. Do tego jakis ekspres Rancilio Silva lub cos od Janusza i będzie OK.
"Zwykła kawa" 160 ml to trochę więcej niż pół szklanki. Zrobisz espresso i dolejesz gorącej wody. Espresso to w zasadzie "ekstrakt" kawowy wycisnięty z ziaren. Jeżeli chcesz robić przelewy i duże kawy z automatu, itp. to zbędny Ci jest ekspres cisnieniowy. Ten służy zawsze do espresso.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 12:35:16 wysłana przez hlary »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Grudzień 2017, 13:10:34 »
Zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych osób o pomoc w zakupie ekspresu + młynka. Na cały zestaw planuję przeznaczyć do 4000 zł, w porywach 4500. Sprzęt musi być nowy (FV).
Ekspres będzie używany w domu przez 4 osoby, czyli będzie robionych około 8-10 kaw dziennie. Chciałbym zaznaczyć, że ekspres będzie służył do robienia zwykłej kawy (160ml) aniżeli do espresso. Kto wie, może po zakupie ekspresu przekonamy się również do espresso.

Moja propozycja.
Ekspres- Graef ES 702.

https://www.ceneo.pl/45721049#mh=Q6R8V6vT59005graefdlh6mCOrtEf3sLMrmZonfyEkyhOQpTqyuO07qQSCPPrzebF2LqP2HE2r2pow6o3e6o7m-SSi5yw0TloJ6nH76JCR-xGT3eQmmIPE5eJ_OgSIEjx2rhp5CMz3qux7ZvNpCQnhHO1Q_I259xDY48hJqa20HvCZlugLPGqqEpzQaTohvcJPrGwb4jnV-LTDAhQO0

Młynek- Fiorenzato EVO 64 zamówić u Rogera

https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/FIORENZATO-Mlynek-do-kawy-F64-EVO-szary/2496

Za 4 tys. mamy dobre narzędzie, gdzie młynek jest na starcie docelowym zakupem. :ok: Ot tak w trosce o portfel forumowicza.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi