Autor Wątek: Powtarzalność dozy w automacie  (Przeczytany 2834 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Luty 2018, 15:30:00 »
Mylicie dwie rzeczy - dokładność timera a rozdzielczość nastaw. Jak nastawiasz 10,0s, następna nastawa to 10,1s, a poprzednia 9,9s to wcale nie oznacza, że timer odmierza przypadkowy czas między 9,9 a 10,0. On odmierza zawsze ten sam czas.

Natomiast policz sobie inaczej - jeśli młynek mieli 15g w 6 sekund to mieli 2,5 grama na sekundę, czyli 0,25g na 0,1s. Jesteśmy zatem w stanie timerem zmieniać dozę w krokach 0,25g, co jest porównywalne z dokładnością namielania.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Luty 2018, 15:36:12 »
Mylicie dwie rzeczy - dokładność timera a rozdzielczość nastaw. Jak nastawiasz 10,0s, następna nastawa to 10,1s, a poprzednia 9,9s to wcale nie oznacza, że timer odmierza przypadkowy czas między 9,9 a 10,0. On odmierza zawsze ten sam czas.

Natomiast policz sobie inaczej - jeśli młynek mieli 15g w 6 sekund to mieli 2,5 grama na sekundę, czyli 0,25g na 0,1s. Jesteśmy zatem w stanie timerem zmieniać dozę w krokach 0,25g, co jest porównywalne z dokładnością namielania.
Kluczowym czynnikiem który wpływa na ilość zmielonej kawy w zadanym czasie jest też grubość mielenia - nie wolno o tym zapominać. Bardziej precyzyjne będzie mielenie drobne i uzyskamy większą powtarzalność przy identycznych czasach mielenia - przy takim mieleniu czas mielenia jest dłuższy. Przy grubym mieleniu ta tolerancja będzie większa, bo skraca się czas mielenia do uzyskania porównywalnej ilości zmielonej kawy. Podawana wydajność mielenia młynka jest wartością uśrednioną, zmienną w  zależności od grubości mielenia - to nie jest stały parametr, więc nie można dokonywać w oparciu o niego jakiś przeliczeń. Dlatego młynek którego nastawy można zmienić w zakresie 0,01s będzie mógł precyzyjnie zmieniać bardzo dokładnie ilość zmielonej kawy bez względu na grubość jej mielenia.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2018, 15:50:24 wysłana przez MisterTwister »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Luty 2018, 17:57:15 »
Ale przecież piszę, że nie chodzi o dokładność nastawu tylko powtarzalność tegoż...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Luty 2018, 18:49:37 »
Ale jak mu ustawisz 10 sekund to tyle będzie mielił.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Luty 2018, 16:52:30 »
Sprawdziłem powtarzalność dozy w Mahlkönigu K30 i byłem mile zaskoczony czterema identycznymi wynikami.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Powtarzalność dozy w automacie
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Luty 2018, 21:51:44 »
w Mahlkönigu K30
A ja sprawdziłem w Macapie M2M i też nie byłem zaskoczony - wyniki były różne +/- 0,25g. Niestety, ale to jest młynek entry level.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi