Autor Wątek: Pomoc w wyborze kawy.  (Przeczytany 40348 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Maj 2013, 11:41:22 »
Zacznij od kontaktu z naszymi Palaczami, może przygotują ci sampla a może po prostu doradzą co wybrać. Zdałbym się też na opinię Olak, bo ona chyba kombinuje z kawiarką :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Maj 2013, 11:47:16 »
Ja również zdecydowanie polecam zakup kawy od Antonia. "Stołuję" się u niego od dłuższego czasu, przetestowałem bardzo dużo różnych singli i blendów i jak do tej pory się nie zawiodłem- same rarytasy  ;).
Od RanGo jak do tej pory piłem jedynie Mujeres i Gwatemalę Teanzul i muszę przyznać, że jakość tych kaw jest na niezwykle wysokim poziomie :kwiat: Sądzę, że kawy od Antonia i RanGo to zdecydowanie słuszny kierunek, z pewnością lepszy niż zakup "włoszczyzny", która jest zdecydowanie za droga jak na jakość, którą oferuje (wyjątkiem jest Antoniana Nero, ale i tak w tej cenie dostaniesz coś znacznie smaczniejszego od w.w "majstrów" ;))

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Maj 2013, 11:53:45 »
Tutaj się z Tobą nie zgodzę - zakup włoszczyzny do tak "włoskiej metody" jaką jest kawiarka ma zdecydowanie sens. Niekoniecznie będzie taniej i niekoniecznie lepiej niż od A i G ale z pewnością ma swoje zalety :) - wiele osób lubi własnie taki profil smakowy.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Maj 2013, 14:43:46 »
Dokładnie tak : ) warto spróbować dobrej jakości włoszczyzny, bo to trochę tak, jak z bułką z szynką i sałatą - nic wykwintnego, a dobre, sycące, świeże. A już np. gdyby zamiast sałaty dać rukoli, to już nie każdy będzie zachwycony ; )

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Maj 2013, 14:52:45 »
A co Ty masz do rukOli co?  :jezyk: :Bicz:

@ziomiwan - napisz jeszcze jakiej wielkości masz tę kafetierę.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Maj 2013, 15:04:37 »
To ja się trochę wtrącę w wątek z tą włoszczyzną, co powiecie o Pellini?
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Maj 2013, 15:14:19 »
A co Ty masz do rukOli co? 
Ja nic, bardzo ją lubię, ale znam takie osoby, dla których rukola jest gorzka i niedobra.

Co do Pellini... Jak dla mnie, Pellini lepsze od Lavazzy, choć to podobna półka. Pellini TOP jest podobno niezłe, aczkolwiek drogie.

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Maj 2013, 15:20:18 »
Pellini Top droga jest to fakt  ;D ja miałam okazje pić bo kupiliśmy z rodzeństwem mamie pod choinkę  ;D co mogę powiedzieć to moim zdaniem jest bardzo łagodna w smaku, chociaż niestety nie próbowałam jej bez mleka  :-[
Słyszałam właśnie, że z tych pakowanych kaw to jedna z lepszych, ale może zrobimy osobny wątek o tych paczkowanych kawach  :D skoro rozpuszczalne mają nawet swój temat  8)
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Maj 2013, 18:14:22 »
Olak- kawiarka ma pojemność około 200ml więc podejrzewam, że jest duża jak na espresso.

Nie wiem, doradź mi jak parzyć co parzyć i w ogóle ;) . Ja chętnie będę chłonąć wiedzę!
A jak ta kawiarka za duża, to co tanio, a dobrze kupić aby móc zrobić w miarę dobre espresso.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Maj 2013, 18:31:10 »
200ml to będzie coś ok. 6cup. Na jedną osobę to dużo będzie, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do intensywnego, tzw. "mocnego" naparu. Pytam o to również dlatego, że kawiarka ma swoje wymagania dotyczące dozy. "Nie ma przebacz" - sitko do pełna, choćbyś sypał JBM.  :smiech: Zatem weź sitko do ręki i popatrz jakie jest duże i pomyśl, że musisz je wypełnić po brzegi. 100g wtedy znika błyskiem  - zwłaszcza, gdy pierwsze próby nie urzekają i lądują w zlewie.
Według mnie, sensowny byłby w tej sytuacji zakup tej Antoniany Nero, gdzie korzyść wynika z ze stosunku jakości do ceny. Na początek, zwłaszcza oswajanie z kawiarką, będzie dobra. Potem możesz pomyśleć o wizycie u Antonia i wyborze czegoś u niego (namawiam na Adriadne - Tobie zasmakuje a wieść gminna niesie, że Antoś dodaje jakieś fermony do blendu i kobiety za nim szaleją...  :evil:). Nie wiem w jakich opakowaniach najmniejszych jest Antoniana, ale według mnie to na początek wystarczy. Gdyby 500g było za dużo dla Ciebie, mogę odkupić połowę w ramach pomocy kawowo/herbacianej.  ;) Sama jej nie piłam, ale mam zaufanie do tych, którzy ją pili i skoro piszą, że jest godna polecenia to tak jest.
Tę samą Antonianę, przy grubszym mieleniu, możesz spróbować w FP. Będzie delikatniejszy napar, ale nadal smaczny i pełen nut, które lubisz. To nie mój typ do FP, ale trzeba próbować, może akurat Tobie podejdzie. Gdybyś miał jakieś pytania, to chętnie odpowiem, choć uwierz mi - jestem tutaj raczej dla ozdoby a nie ze względu na wiedzę. :D

A! Espresso to kawa z ekspresu ciśnieniowego (to słynne 9bar a kawiarka daje znacznie mniej).
« Ostatnia zmiana: 21 Maj 2013, 18:46:33 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Maj 2013, 18:46:53 »
Olak- rozumiem, że radzisz mi abym zakupił małą kawiarkę? Możesz jakąś polecić?
A PHIN? Z czym to się je? Jaką kawę z tego można zrobić? Wybaczcie mi pytania, ale jestem laikiem w kwestii kawy ;) .
Znalazłem internetowy sklep Antonia, opis Ariadny zachęcający i skusiłbym się na nią.
Oj tam, Olak z tego co widzę, wiedzę na kawowe tematy masz wielką.


Ooo! I kolejna cenna informacja. Nie wiedziałem, że espresso tylko z ciśnieniowego.
Zatem z kawiarki jak nazywamy kawę?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Maj 2013, 18:53:43 »
Od końca: ...kawa?  :mrgreen:
O Phina pytaj Panów - jeszcze mnie nie wzięło.  ;)
Mniejsza kawiarka jest rozwiązaniem, jeśli zamierzasz pić kawę sam. Gdzieś w wątku o kawiarkach wstawiłam zdjęcia swoich kawiarek. Mam dwie. Można kupić też reduktor do sitka, który "robi" z większej kawiarki, mniejszą. Wtedy nalewasz proporcjonalnie mniej wody i sypiesz mniej kawy. To też jest rozwiązanie. Reduktory są dostępne w sklepach internetowych i na allegro. Dobrze byłoby wiedzieć, jaka dokładnie jest Twoja kawiarka, łatwiej byłoby dobrać reduktor.
Jaką kawiarkę bym poleciła? To już zależy od zasobności Twojej kieszeni, ale raczej nie chińską z marketu. Ja mam GAT, ale sporo osób miało z nimi kłopoty - szczelność zaworka pozostawia wiele do życzenia. Jest jeszcze Bialetti i kilka innych marek. Według mnie aluminiowa będzie w sam raz.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Maj 2013, 18:58:11 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Maj 2013, 19:15:55 »
Phin jest prosty i zawsze daje zadowalający napar. Napar jest intensywny, gęsty, aromatyczny. Objętości są małe (w stronę espresso), a wrażenia są duże (w stronę espresso). Z kawiarką się nigdy nie dogadałem (ciągle jakieś przypalenia, niesmaki), a z phinem się dogadywać nie musiałem, bo sprawa jest najprostsza jak się da. Biorąc pod uwagę cenę tej blaszki i efekty, to phin miażdży kawiarkę pod każdym względem.

Może jeszcze nigdy nie miałem okazji pić dobrej kawy przyrządzonej w kawiarce, ale dopóki mnie ktoś takową nie poczęstuje, to zdanie nie zmienię. ;)

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Maj 2013, 19:32:03 »
Hmmm biorąc pod uwagę to co napisał donkiszot chyba skuszę się na Phina, skoro jest prostszy to dla mnie będzie idealny ;) .
Kawiarkę mam ze sklepu z badziewiem "Nanu Nana" za chyba 30zł.

http://allegro.pl/wietnamski-filtr-do-kawy-phin-maly-140ml-i3248327562.html  czy to jest standardowy Phin czy czymś się różnią?
Na allegro widzę tylko dwa, jeden 140ml drugi 200ml.
Jaka pojemność phina najlepsza??

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi